Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Poreska uprava bi to u suštini morala uvek da radi, jer mogu i prebivalište vlasnika i sedište privrednog društva da se nalaze na istoj adresi, a da njih tu nema.
 
Onda su u pravu ljudi koji su ti odgovorili.
Odakle ti uopste ideja da firma u bilo kom slucaju treba da bude na adresi prebivalista vlasnika ili na bilo koji nacin(opstina/grad) da se slaze ?
.
A da ti lepo pročitaš šta sam ja napisao, pošto ovo stvarno nema više smisla.
Evo po stoti put, preduzetnicka radnja ne mora da bude registrovana na prebivalistu svog osnivača, ali mora da stvarno postoji na toj drugoj lokaciji i to se obavezno proverava.
Čitava priča se odnosi na preduzetnike pausalce jer samo kod njih opština na kojoj su utiče na visinu poreza i doprinosa, dok kod ostalih poslovnih oblika to nije slučaj. Npr paušalac u Trgovistu plaća 3 puta manje nego onaj u Beogradu, dok DOO i u Beogradu i u Trgovistu placa apsolutno isti iznos na ime poreza i doprinosa.
Nadam se da vam je sad jasnije, ko god i dalje ne veruje pravac APR i registruje u Trgovistu (opstina sa najnižom prosečnom platom u Srbiji) pa vidite da li to ide.
 
Poslednja izmena:
Svaka firma mora da postoji na lokaciji na kojoj joj je upisano sediste. Potpuno se isto provera dal je Trgoviste ili Vracar ili Savski venac i dal je valsnik iz Starog Grada ili Male Mostanice.

Na pitanja da li je ide. Naravno da ide. Nema potrebe da crtas. Zakon je jasan. NI u jendom zakonu ne pise da ukoliko se razlikuje prebivaliste i sediste firme da je to osnov za obaveznu proveru poreske ( a ti si u prvom postu napisao ) .Zasto bi bilo ?
Zakonski firma mora da postoji na adresi sediste, a oblik privrednog drustva, nacin oporezivanja i adresa vlasnika ni na koji nacin ne uticu na tu zakonsku odredbu niti na provere navedenog. Evo po 1000 put zasto bi adresa vlasnika na bilo koji nacin uticala na proveru da li firma postoji kad je zakon jasan da svaka firma mora postojati na adresi svog sedista, bez obzira na prebivaliste vlasnika ?
 
Poslednja izmena:
Pa ja imam firmu u selu, a zivim na nbg... Znam licno bar jos 50 ljudi koji isto tako imaj firme (preduzetnicke) po juznoj, centralnoj, severnoj Srbiji a niko od njih nije prijavljen na adresi gde je registrovana firma. Tako da stvarno vise ne znam o cemu se ovde polemise...
Uostalom, weasel je lepo objasnio...
 
Poslednja izmena:
O tome da li ste u prekrsaju zbog toga ili ne.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pa sta tu nije jasno? Niko tu nije u prekrsaju...
 
Nije u prekrsaju ako ta firma zaista postoji po tim selima. E sad je pitanje sta podrazumevaju pot tim da zaista postoji. Za pocetak da je istaknut naziv firme i radno vreme, mozda cak i da neko fizicki postoji tu u toku radnog vremena.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zašto moraš da imaš radno vreme?
Radiš kao frilenser, kad god poželiš.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Moras zbog zakona, ali te to ne obavezuje da budes "otvoren" u to vreme...

Obaveza isticanja imena firme i radnog vremena je za doo, ne znam da li vazi i za preduzetnike...
 
Ma ne važi. Mora, naravno, da postoji sanduče za poštu, koje će koristiti svrsi i ako je na ime vlasnika prostora koji se izdaje kao PP agenciji.
Agenciju tj PR radnju registruješ na 5kvm u prostoru koji ti izdaje vlasnik nekretnine i ta izjava se overava kod notara i predaje poreskoj nakon dobijanja rešenja iz APRa.
 
Citava prica je krenula od toga da li ti mozes zapravo da registrujes pausalnu firmu u nekom manjem gradicu (gde su dazbine mnogo manje nego u Bg na primer), a da uopste nisi tamo. Koliko ja znam to nije problem ako je zadovoljen jedan od sledeca dva uslova:
a) Zakupis poslovni prostor u tom mestu i firma je registrovana na toj adresi
b) Prijavljen si da zivis u tom mestu i firma je registrovana na toj adresi

Ne vidim drugi nacin koji je zakonski moguc. Koliko ja znam ti kao pausalac ne moras da budes prisutan u sedistu firme u bilo koje vreme (osim eventualno kada ti dolazak najavi poreski inspektor).
 
Kad smo već kod Trgovišta, u Sopotu postoji razvijen biznis oko paušalaca u smislu da se možeš lako registrovati kao paušalac ako si iz druge opštine. Sopot je jelte beogradska opština sa najmanjim prosekom primanja u Beogradu. Ugovor o zakupu i sve što treba od dokumentacije.

Mislim može poreski inspektor da kontroliše da li firma stvarno postoji na toj adresi naravno, samo ja lično ne znam niti za jedan slučaj a ne vidim ni čiji je to interes da pokreće tu inspekciju. APR? Možda ali čini mi se da im nije u oblasti ovlašćenja ili interesa. Poreski inspektor iz Trgovišta? Što bi kada dovlači poreskog platišu u svoju opštinu? Poreski inspektor iz prebivališta fizičkog lica? Možda kada bi bio obavešten. Ja što sam video kod njih u kancelarijama još se oni batrgaju sa excelima i rešenjima koja kasne prilično. Ne vidim da imaju kapacitete niti mehanizam.

I ajde ukoliko neko zna ali tačno, na koji način se utvrđuje da li je paušalni preduzetnik na lokaciji registracije ili ne? Mislim dođu, zvone i vide da osoba nije trenutno na toj adresi. Šta to u pravnom smislu znači? Paušalac sve i da jeste na adresi nisam siguran da je u obavezi da pusti bilo koga u svoj radni prostor ili stan.
 
Poslednja izmena:
Opet se ja vracam na rad sa samo jednom firmom i nigde u zakonu nisam pronasao da je kao Pausalac ne mogu da radim samo sa jednom firmom, ali nigde nisam to procitao!
Nije problem da se nabaci i tih 20% od druge firme, ali kako ce nasi poreski organi da utvrde da li je firma koja mi je uplatila 20% povezana sa firmom koja mi je uplatila 80% ako su obe iz inostranstva!?

Ja sam registrovao novu Pausalnu radnju ove godine i nisam dobio Resenje, da li radim po starom zakonu ili ce mi Resenje doneti po novom Zakonu kada ga busu doneli, recimo sledece godine ili krajem ove!?
 
Poslednja izmena:
Opet se ja vracam na rad sa samo jednom firmom i nigde u zakonu nisam pronasao da je kao Pausalac ne mogu da radim samo sa jednom firmom, ali nigde nisam to procitao!
Bilo bi cudno da si procitao, jer taj zakon se tek razmatra, znacilo bi da si citao buducnost :)
Nije problem da se nabaci i tih 20% od druge firme, ali kako ce nasi poreski organi da utvrde da li je firma koja mi je uplatila 20% povezana sa firmom koja mi je uplatila 80% ako su obe iz inostranstva!?
Za strane firme nikako. Zato je i realnije da zele prekinuti da nase firme to rade, ali ne i freelanceri generalno.

Ja sam registrovao novu Pausalnu radnju ove godine i nisam dobio Resenje, da li radim po starom zakonu ili ce mi Resenje doneti po novom Zakonu kada ga busu doneli, recimo sledece godine ili krajem ove!?
Resenja se donose po zakonu aktuelnom u vreme donosenja.
 
Takav stav ce nam mnogo znaciti, sigurno ce biti pozitivno prihvacen i ocenjen :D

IT industrija je jedina koju vecina ovih promena pogadja. Limit od 80% od istog klijenta, ukupni godisnji limiti (kao da taksista kuca stvarno sve fakture, a i advokati..).
 
Ni blokiranje glavnog grada od strane taksista nije bilo pozitivno prihvaceno i ocenjeno, pa im je mnogo znacilo jer su im ispunjeni svi zahtevi. A zahtevi su im izmedju ostalog bili i onemogucavanje platformi za freelance taksiranje.

Pozitivni efekti na nasu privredu od strane izvoza IT industrije su svakako karta na koju treba igrati, i koja je daleko pozitivnija po drzavu i drustvo od bahatog blokiranja drzave od strane advokata ili glavnog grada od strane taksista.
 
Ni blokiranje glavnog grada od strane taksista nije bilo pozitivno prihvaceno i ocenjeno, pa im je mnogo znacilo jer su im ispunjeni svi zahtevi. A zahtevi su im izmedju ostalog bili i onemogucavanje platformi za freelance taksiranje.
A to je vidim ispunjeno :)

Pozitivni efekti na nasu privredu od strane izvoza IT industrije su svakako karta na koju treba igrati, i koja je daleko pozitivnija po drzavu i drustvo od bahatog blokiranja drzave od strane advokata ili glavnog grada od strane taksista.
Itekako, ali ako podjemo tvojim stavom imacemo problema da udjemo u razgovore, jer ne samo da ce imati sa vladom da se nesto dogovori, nego nas i sami taksisti/advokati sabotirai ;)
Hocu reci, malo vise diplomatije :) (kaze matematicar koji p***i kad vidi da ponove isto pitanje u temi za platne kartice :))
 
Mislim da bi sto veca podrska sire javnosti imala vise odjeka i dala vise rezultata.
Naravno IT je vodeci sektor u deviznoj razmeni kada su u pitanju pausalci a moze se reci i vodeca grana privrede kod nas (ovo malo sto je ostalo) i moze najvise da ucini po ovom pitanju.
Ja nisam iz IT sektora, ali eto moj skroman doprinos spoljno-trgovinskoj razmeni nije mali (ne pricam o plati vec o poslovima koje pravim), a novi predlog Zakona bi me svakako pogodio jer radim za jednu firmu!
 
Advokati nisu bahato blokirali državu, nego su se borili za poštovanje svojih ustavom zagarantovanih prava i sprečavanje da notari potpuno preuzmu sve poslove u vezi sa nepokretnostima. U velikoj meri su uspeli u svojim zahtevima. Da se advokati nisu bunili, danas bi vam stranački postavljeni notari, koji su većinom bili nekakvi administrativni službenici i loše sudije, brljali po ugovorima o nepokretnostima, a ne biste mogli da odete kod svog advokata to da uradite i još bi vam uzimali više para nego advokat. Pošto se javnost nije interesovala previše za celu ujdurmu oko javnih beležnika, danas je maksimalna nagrada kod pravnih poslova koji prelaze vrednost od 14.000.000 dinara 720.000 dinara, a dok su se overom bavili sudovi bila je 39.000 dinara. Overa kopije dokumenta je danas 360 dinara po stranici, a nekada je bila 20 dinara po stranici. Ali, ljudi su videli samo da advokati blokiraju ulice, a nije ih interesovalo o čemu se sve tu radi.


Što se tiče IT sektora, treba napraviti razliku između onih koji su zaista preduzetnici, a kojima se desi da tokom jednog ili više meseci zaista rade za samo jednog velikog klijenta i tako ostvare više od 80% prihoda iz samo jednog pravnog posla i onih koji se registruju kao preduzetnici isključivo da bi izbegli sve fiskalne obaveze koje nastaju u vezi sa radnim odnosom. Uostalom, mnogi mogu da biraju između takvog angažovanja i zaključivanja ugovora o radu, pa je više nego očigledno o čemu se tu radi, a u Poreskoj upravi ne sede veverice, nego samo nemaju vremena i resursa da se bave svim takvim subjektima. Oni već imaju zakonski osnov da tako nešto rade, ali kroz kontrole i utvrđivanjem svih relevantnih činjenica, a pošto je to ogroman posao, zakonodavac će to da uredi propisom. Iz teksta okačenog gore, u kojem je sumiran sastanak određenih ljudi sa predstavnicima NALED-a sledi da izmene propisa neće biti izvršene na način kako su to prenele novine, ali takvi sastanci se obično i završavaju uveravanjem druge strane da će sve biti okej, a onda se donese propis u kojem stoji upravo sve ono za šta je rečeno da neće biti uneto.


Još nešto - vidim u komentarima da ljudi malo u šali, a malo u zbilji pominju Maltu, Sejšele itd. EU uskoro treba da donese propise po kojima će svi registri privrednih subjekata registrovanih u državama članicama biti javni, tako da ni Malta neće još dugo biti rešenje.
 
Poslednja izmena:
Advokati nisu bahato blokirali državu, nego su se borili za poštovanje svojih ustavom zagarantovanih prava i sprečavanje da notari potpuno preuzmu sve poslove u vezi sa nepokretnostima.

Borili su bahatim blokiranjem drzave. Da li cilj opravdava sredstva, o je vec diskutabilno.

Kako to mislis ustavom zagarantovana prava? Da li u ustavu pise koji poslovi moraju da budu u nadleznosti advokata?

U velikoj meri su uspeli u svojim zahtevima.

Da li si ti advokat?

Da se advokati nisu bunili, danas bi vam stranački postavljeni notari, koji su većinom bili nekakvi administrativni službenici i loše sudije, brljali po ugovorima o nepokretnostima, a ne biste mogli da odete kod svog advokata to da uradite i još bi vam uzimali više para nego advokat. Pošto se javnost nije interesovala previše za celu ujdurmu oko javnih beležnika, danas je maksimalna nagrada kod pravnih poslova koji prelaze vrednost od 14.000.000 dinara 720.000 dinara, a dok su se overom bavili sudovi bila je 39.000 dinara. Overa kopije dokumenta je danas 360 dinara po stranici, a nekada je bila 20 dinara po stranici.

Zabvoravljas da spomenes i usluge koje sada kostaju manje kod notara nego pre kod advokata.


Što se tiče IT sektora, treba napraviti razliku između onih koji su zaista preduzetnici, a kojima se desi da tokom jednog ili više meseci zaista rade za samo jednog velikog klijenta i tako ostvare više od 80% prihoda iz samo jednog pravnog posla i onih koji se registruju kao preduzetnici isključivo da bi izbegli sve fiskalne obaveze koje nastaju u vezi sa radnim odnosom.

Kako bi ti napravio tu razliku?

Ne znam sta tacno podrazumevas pod fiskalnim obavezama koje nastaju u vezi sa radom, ali preduzetnici nisu izbegli nista - placaju iste doprinose i poreze koje placa i zaposleni po ugovoru u radu. Razlika je jedino u osnovici, dok je nacin obracuna potpuno isti.

Uostalom, mnogi mogu da biraju između takvog angažovanja i zaključivanja ugovora o radu, pa je više nego očigledno o čemu se tu radi, a u Poreskoj upravi ne sede veverice, nego samo nemaju vremena i resursa da se bave svim takvim subjektima.

Sta bi ti odabrao, otvaranje preduzetnicke radnje sa pausalnim placanjem poreza ili ugovor o radu?
 
Koga zabole na IT forumu za notare i za advokate ?
 
Jeste lep. Moze da me zabole uvo za advokate i notare.
Kako god i njima na ovoj temi necemo.
 
Okej, bez advokata i notara.


Kako bi ti napravio tu razliku?

Ne znam sta tacno podrazumevas pod fiskalnim obavezama koje nastaju u vezi sa radom, ali preduzetnici nisu izbegli nista - placaju iste doprinose i poreze koje placa i zaposleni po ugovoru u radu. Razlika je jedino u osnovici, dok je nacin obracuna potpuno isti.

Sta bi ti odabrao, otvaranje preduzetnicke radnje sa pausalnim placanjem poreza ili ugovor o radu?

Automatskim popisivanjem svih preduzetnika koji ostvaruju 80%+ prihoda od jednog subjekta (uz dodatne odredbe o povezanim licima), propisivanjem odredaba koje bi definisale na osnovu kojih činjenica razlikovanje može da se vrši (tip i sadržaj zaključenog ugovora, mesto i vreme obavljanja poslova, vremensko trajanje poslovnog odnosa, izvršeni poslovi itd) i zatim nasumičnim kontrolama popisanih. Sve ovo govorim isključivo da bih opisao kako bih radio da sam na mestu zakonodavca i Poreske uprave.

Mislim na novčane obaveze u nominalnom iznosu, ne na zakonske odredbe koje propisuju određena pravila.

Registrovanje preduzetnika, naravno. Podržavam svaku vrstu poreske optimizacije, uključujući i otvaranje privrednih društava na Malti i u drugim državama sa optimalnim poreskim sistemima, a sa kojima Srbija ima zaključene sporazume o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.
 
Ne vidim zasto bi se tih 80% odnosilo na privredne subjekte iz inostranstva. Cilj je valjda da se spreci da domace firme zaposlene zaposljavaju kao pausalce umesto da za njih placaju sve poreze i doprinose?
 
Cilje je da se uzme sto vise para.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Cilje je da se uzme sto vise para.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Upravo tako. Ako neko od IT zbog ovoga ode van zemlje, super. Nisu nasi glasaci i ovako. Ne trebaju nam obrazovani i misleci. Ostali koji prihvate vece poreze, super, ne glasaju za nas ali im sada uzimamo mnogo vise. The house always wins.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno