Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Staz ide tek po zatvaranju radnje. Ja sam bio zatvorio na godinu dana skoro.
 
Pricas za staz? NE UPISUJE se dok se ne zatvori radnja.
 
Pise za knjigase


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
LK sa chipom i sertifikatom koji besplatno dobijas u MUP-u


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moje je iskustvo da transfer sa preduzetničkog na lični račun u SoGe ne radi vikendom. Ne znam zašto, ali tako je.

Interni prenosi u SoGe inicirani u periodu 19:45-3:00h ce biti izvrseni tek posle 3h.

Tako im funkcionise sistem. Rekli su da rade na resavanju toga da ide instant.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kad smo kod SoGe, vi koji duze koristite njihov sinhro paket, sta je povoljnije menjati novac u lokalnim menjacnicama, pa onda uplatiti na racun ili uplatiti, pa menjati kod njih online? Ako se ne varam, ono za -0.3% u odnosu na srednji kurs NBS vazi samo kad se menjaju dospeli EUR na preduzetnicki racun?
 
Nije mi bas najjasnije zasto bi uplacivao novac na svoj preduzetnicki racun (taj koji bi promenio u lokalnoj menjacnici, pa ga onda uplatio na racun)?
 
Mislio sam na račun fizičkog lica koji imam u okviru sinhro paketa.

Znam da možda nije prava tema, ali nažalost ne postoji tema za SoGe, kao za druge banke.
 
Od pojedinih menjacnica tesko da mozes da dobijes bolji kurs u bilo kojoj banci. Ali to nosenje deviza (pretpostavljam da menjas devize u dinare) do menjacnice, pa onda dinara od menjacnice do banke/bankomata nije bas ugodno resenje, pogotovo ako su vece svote novca u pitanju. Previse stvari moze da krene naopako :)
 
ok, vezano za prelaženje limita od 6mil, Trbojević mi reče da trebamo da obavestimo Poresku kada se to desi, ali ću ipak ostati paušalac sve do kraja ove kalendarske godine.
 
Jeste, tako sam i ja uradio jer sam istu informaciju dobio. Nisam samo hteo da širim poluinformacije.
 
Poslednja izmena:
ok, vezano za prelaženje limita od 6mil, Trbojević mi reče da trebamo da obavestimo Poresku kada se to desi, ali ću ipak ostati paušalac sve do kraja ove kalendarske godine.
^delimicno tacno. Ako predjes 8 miliona iz Srbije (u prethodnih 365 dana!), onda odmah ispadas iz Pausala i prelazis u sistem PDVa.
 
delimično tačno. ukoliko radiš isključivo sa inostranstvom ne moraš u PDV
 
Upravo sam prebacio u RF sa firme na FL racun u RF.
Instant je bilo dostupno, nisam Hitno cekirao.
 
Sta ti predstavlja skracenica FL?
Edit: Aha, skontah da je fizicko lice. Meni je to oduvek instant prebacivalo.
 
Da li neko zna da li preduzetnici mogu da sklapaju ugovor o delu sa firmama ili je bolje praviti ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji?

Takodje koja je usluga "najneutralnija" u fakturu za šifru delatnosti 6201?
 
Ugovor o delu je sa FL. Ugovori o saradnji su obicno firma sa FL-PR.
Ako imas ugovor o delu, placas i poreze za ugovor o delu - najvise moguce. I plus ti uzimaju promet u pausalu.
Isto vazi i da izdajes nekretninu preko pausala - placas porez kao da si obicno FL (da nisi pausalac), ali ti svejedno ulazi u limit za pausal.
Sta ti predstavlja skracenica FL?
Edit: Aha, skontah da je fizicko lice. Meni je to oduvek instant prebacivalo.
I meni se cini da je uvek bilo instant, nego eto jos jednom da potvrdim zbog SoGe-a ovih dana.
 
Ugovor o delu je sa FL. Ugovori o saradnji su obicno firma sa FL-PR.
Ako imas ugovor o delu, placas i poreze za ugovor o delu - najvise moguce. I plus ti uzimaju promet u pausalu.
Isto vazi i da izdajes nekretninu preko pausala - placas porez kao da si obicno FL (da nisi pausalac), ali ti svejedno ulazi u limit za pausal.

I meni se cini da je uvek bilo instant, nego eto jos jednom da potvrdim zbog SoGe-a ovih dana.

Što se tiče SoGe mislim da se kolege prevashodno žale na prebacivanje vikendom. Ja nažalost nikad ne prebacujem vikendom i nemam sinhro pa ne mogu da povrdim ili negiram. U svakom slučaju radnim danima je instant kako na fizičko u SoGe tako i u drugim bankama.
 
Poslednja izmena:
U Intesi i KB nije bas instant. Intesa uopste, nekada i po 3h (uvek sam u toku radnog vremena, iskreno mislim da nijednom nisam probao vikendom).

KB - def. nije odmah dostupno, ali nije sat vremena, ni blizu, IIRC.
 
Ako imas ugovor o delu, placas i poreze za ugovor o delu - najvise moguce. I plus ti uzimaju promet u pausalu.
Isto vazi i da izdajes nekretninu preko pausala - placas porez kao da si obicno FL (da nisi pausalac), ali ti svejedno ulazi u limit za pausal.

Ako radis u nekoj firmi za platu (na belo) a pored toga si i pausalno oporezovan preduzetnik, da li ti plata koju primas u firmi ulazi u limit za pausal? Pretpostavljam da ne, ali cisto da pitam :d
 
Ne možeš kao paušalac da imaš ugovor o delu već samo kao fizičko lice, dakle ne treba ti firma u tu svrhu. Samim tim ne ulazi u paušal. Osim toga sasvim dovoljno dažbina imaš po obračunu za rad po ugovoru o delu.
Na 10000 plaća se oko 5800din za porez i PIO.
Sve što radiš kao fizičko lice mimo preduzetničke radnje ne ulazi u paušal ali ulazi u godišnji porez na dohotak. Dakle od ovih 10000 preostalih od 15800 može na kraju godine još da se skine ako ti ukupni dohodak (uključujući paušalni neto iznos) pređe limite za godinu.
 
Poslednja izmena:
Ako radis u nekoj firmi za platu (na belo) a pored toga si i pausalno oporezovan preduzetnik, da li ti plata koju primas u firmi ulazi u limit za pausal? Pretpostavljam da ne, ali cisto da pitam :d
Ne. Nije ni moguce da se "pausalac zaposli u nekoj firmi" kao pausalac, vec kao obicno FL.
 
Tako sam i mislio, ali si me zbunio postom koji sam citirao. Nije mi bilo jasno kako bilo sta moze da udje u promet za pausal ako nije fakturisano od strane preduzetnika. Sto rece Miljan, sve sto radis van "preduzetnicke radnje" ne bi smelo da bude tretirano kao promet preduzetnika, vec samo kao prihod koji podleze godisnjem porezu na dohodak gradjana.
 
Poslednja izmena:
Ako radnja napravi ugovor o delu sa firmom, morala bi to da prikaze, i plus da firma placa porez kao FLu.
 
Ne tvrdim da sam u pravu, ali mislim da je to sto si napisao nemoguce. A to mislim iz razloga sto ne postoji stvarno nesto sto se zove preduzetnicka radnja. Preduzetnik je fizicko lice i on nema nikakvu radnju, nego je prosto preduzetnik.

Ako kao fizicko lice treba da obavljas neke poslove i od istih zaradjujes (van klasicnog radnog odnosa) imas na raspolaganju vise mogucnosti, a neke od njih su:
- Samooporezivanje gradjana za prihode iz inostranstva: koje je najnepovoljnija opcija jer priblizno polovinu svega sto prihodujes dajes drzavi.
- Ugovor o delu: za njega se moraju zadovoljiti odredjene zakonski propisane norme. Ako me secanje ne vara ova varijanta je nesto isplativija od samooporezivanja.
- Registrovanje preduzetnika sa pausalnim oporezivanjem: glavni razlog registrovanja preduzetnika jeste u tome da bi se izbegle ogromne dazbine iz prethodna dva oblika.

Po mom misljenju ti ne mozes da kao preduzetnik sklopis ugovor o delu, jer samo po sebi to nema smisla. Sve sto fakturises kao preduzetnik i sto ti legne na preduzetnicki racun nece biti dodatno oporezovano, nego ulazi u godisnji limit za pausal. Ukoliko pak odlucis da sklopis ugovor o delu s nekim (pod pretpostavkom da su svi kriterijum za takav ugovor zadovoljeni) i radis to bez fakturisanja i uplate na preduzetnicki racun jednostavno ces ti ili onaj ko te angazovao platiti mnogo vece dazbine i to je to. To nece uci u pausalni promet jer taj posao i ne radis kao preduzetnik.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno