Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Da li ti je lična karta izdata pre ili posle 18.08.2014.?
 
Za 700din kod RF-a imas i m i eBanking u okviru paketa. Ranije je to tacno moralo 1000din najmanje da bude mesecno. Mislim da sada to dodje Welcome paket. Nisam znao da su mBanking transakcije besplatne! To dodje extra.
EDIT: Koliko vidim u tarifniku nisu besplatne za preduzetnika, ali jesu za firme?

https://www.raiffeisenbank.rs/privreda/specijalni-racuni/tarife.737.html#tab3

Ovde može da se vidi kada otvoriš prvi plusić da se Welcome paket (kao i Aktiv i Elegant) odnose na firme tj. "pravna lica", a za preduzetnike (koje znači ni oni ne zovu pravna lica :)) je drugi plusić i tu su Preduzetnik paket, Preduzetnik plus paket i Gold paket. Tako da to što kažeš da se ima i m i eBanking u okviru paketa, za preduzetnike košta 900 dinara (Preduzetnik plus paket). Ali i tako je ipak malo bolje nego 500 dinara mesečno za niži paket + 45 EUR godišnje + 1500 dinara za čitač kartice, iako je ovo poslednje jednokratno, ali opet.

I da, transakcije su besplatne i za preduzetnike, nego je u PDF-u drugačije smešteno, nije tamo odmah kod "Mobilno bankarstvo", nego su stavili zvezdicu, pa malo ispod u delu za transakcije ima:
* Žiro kliring (nalozi do rsd 299.999,99 koji nisu hitni) nalozi izvršeni putem aplikacije za mobilno bankarstvo su bez naknade
 
Mogao je ranije Welcome i za preduzetnike, ja sam ga koristio. Steta ovako, teraju preduzetnike :(
 
A imas sigurno sertifikat, nisi samo uzeo LK?:)
 
Išao sam naknadno baš da uzmem sertifikat. Imam i pin.
 
Pa nude Intesa i RF sigurno :)
A Office Banking ima tu opciju, ali pitanje je da li je svaka banka podrzava (verovatno da, nemaju razloga da te smore da dolazis u banku za prodaju deviza).

Da, to je dobro pitanje, evo istraživao sam malo i izgleda da je kod mnogih banaka isključena funkcija deviznih poslova u Office Banking-u. Dva informativna primera, mrzelo me dalje da tražim:

https://www.addiko.rs/privreda/ebank/elektronsko-bankarstvo/

https://www.erstebank.rs/sr/Mala-preduzeca-i-preduzetnici/elektronsko-bankarstvo/office-banking
 
Pozdrav svima, nov sam ovde.

Registrovao sam se u APRu kao pausalac i trenutno biram banku u kojoj cu otvoriti racune.
Zadnjih par sati citam sta ste ovde pisali i ostale sajtove ali ipak nigde da nadjem konkretno sta me zanima pa cu zato ovde postaviti par pitanja.

Model mog poslovanja ce biti takav da cu naplacivati amerima IT usluge. Dakle u dolarima. Sa tog preduzetnickog racuna necu imati nikakvih placanja u zemlji i inostanstvu (osim poreza i doprinosa).Dakle sve sto u dolarima legne na preduzetnicki racun hocu da prebacujem po zelji na moj licni racun (racun fizickog lica).

Zbog velicine iznosa koji ce ameri placati, ono sto je meni najbinije je kurs dolara. Dakle ne zanima me razlika od 300-400din u mesecnom odrzavanju racuna kod pojedenih banaka ako je kursna razlika nepovoljna. Gledajuci na kamatici trenutni kurs dolara, top 3 banke po prikazanom kursu su trenutno: VTB, Jubmes i MTS banka. Jubmes mi ne pada na pamet, za VTB sad prvi put cujem a MTS trenutno zvuci najprimamljivije zbog ostalih usluga koje nude (podizanje bez provizije za fizicka lica na bilo kom bankomatu). Sve u svemu, trenutno mi je najprimamljivija MTS banka pa me pre svega zanima da li su im i ostali uslovi poslovanja u skaldu sa slicnim ponudama na trzistu.
https://www.kamatica.com/kursna-lista/valuta-usd-kupovni

Naravno, na ovoj listi kamatice su zvanicni iskazani kursevi banaka. Odmah upada u oci da su dve najgore po iskazanom kursu Intesa i RF, ovde ipak hvaljene od nekih korisnika zbog nekih drugih usluga koje nude. Razumem da mogu oni da daju bolji kurs, ali ako treba da zovem njihov trezor i saljem zahtev svaki put onda mi se i ne mili da ih razmatram. I opet ne kraju ne verujem da ce podici kurs za cela 3din kolika je inicijalna razlika izmedju MTSa i Intese.

E sad ono najvaznije, odmah tu na sajtu kamatice primecujem da je kurs u menjacnicama drasticno povoljniji. Menjacnica u odnosu na MTS banku ima cak za 1.7din bolji kurs, sto je drasticna razlika. Prvo sto mi je palo na pamet je da mi se za vece iznose od nekoliko hiljada dolara isplati da odem u ekspozituru i podignem novac u dolarima i po potrebi menjam u menjacnici.

Pitanja:
1. Mogu li uopste kao pausalac u ekspozituri da podignem dolare sa deviznog racuna, i kolika je provizija ako moze?
2. Mogu li da prebacim te dolare sa racuna preduzetnicke radnje na moj devizni racun fizickog lica? Kad podizem devize sa racuna fizickog lica znam da nema provizije, ali ima li provizije kad prebacujem sa deviznog racuna firme na devizni racun fizickog lica?
3. Ima li neki pausalac iskustva sa MTS bankom? Vidim da je ovde na forumu jedina navedena mana visoka doplata za smart karticu i citac, ali kontam da meni to uopste ne treba posto nemam nikakvih placanja ka dobaljacima i slicno. Nadam se da mogu preko mobilne aplikacije da placam doprinose i porez, i da prebacujem novac na moje privatne racune. Ili gresim u vezi ovoga?
4. Da li kontrolu preduzetnickih i privatnih racuna vrsite sa iste mobilne aplikacije ili su to ipak dve odvojene? Ima li ijedna banka da je to objedinila u jednoj aplikaciji?


Hvala unapred na odgovorima
 
Ne znam sada, ranije je bilo (KBM banka):
- kada stigne devizna uplata daješ izjavu na formularu banke po kom osnovu (avans, usluga...) pa ti legne na devizni račun
- podizanje deviza samo za službeni put u inostranstvo, uz odgovarajuću dokumentaciju
- daješ nalog banci da ti konvertuje devize na dinarski račun, tu je bio bolji kurs od menjačnice (srednji NBS minus 0.5%)
- dinare podižeš na bankomatu ili na šalteru (do 150k bez pravdanja) uz neku proviziju
 
Naravno, na ovoj listi kamatice su zvanicni iskazani kursevi banaka. Odmah upada u oci da su dve najgore po iskazanom kursu Intesa i RF, ovde ipak hvaljene od nekih korisnika zbog nekih drugih usluga koje nude. Razumem da mogu oni da daju bolji kurs, ali ako treba da zovem njihov trezor i saljem zahtev svaki put onda mi se i ne mili da ih razmatram. I opet ne kraju ne verujem da ce podici kurs za cela 3din kolika je inicijalna razlika izmedju MTSa i Intese.
Dobices bolji kurs od ovog zvanicnog MTSB sigurno. 95-96 danas (5.3.) zavisi od trenutnog trzista i banke, RF ce dati bolji kurs (od intese) skoro uvek.
Ako ti se ne isplati cimanje oko zvanja za 20-80.000 godisnje, ti slobodno to pokloni drugoj banci :) 20-80k u zavisnosti koliko ti imas promet godisnje i koliko za svaki od njih bude razlika.
94.9428 je kurs MTSB danas.
1. Mogu li uopste kao pausalac u ekspozituri da podignem dolare sa deviznog racuna, i kolika je provizija ako moze?
0.5% u svim bankama ako dizes na salteru.
0.15% u Intesi ako prebacis na racun fizickog lica.
0% u RF ako prebacis na racun fizickog lica (ali u RF sada devizni kosta!)
U drugim bankama kako koja.

[quuote]2. Mogu li da prebacim te dolare sa racuna preduzetnicke radnje na moj devizni racun fizickog lica? Kad podizem devize sa racuna fizickog lica znam da nema provizije, ali ima li provizije kad prebacujem sa deviznog racuna firme na devizni racun fizickog lica?[/quote]
"Mozes", ali ne legalno. Samo za sluzbeni mozes da prebacis tako devize.

Za ovo drugo ne znam.
 
0.5% u svim bankama ako dizes na salteru.
0.15% u Intesi ako prebacis na racun fizickog lica.
0% u RF ako prebacis na racun fizickog lica (ali u RF sada devizni kosta!)
U drugim bankama kako koja.

2. Mogu li da prebacim te dolare sa racuna preduzetnicke radnje na moj devizni racun fizickog lica? Kad podizem devize sa racuna fizickog lica znam da nema provizije, ali ima li provizije kad prebacujem sa deviznog racuna firme na devizni racun fizickog lica?
"Mozes", ali ne legalno. Samo za sluzbeni mozes da prebacis tako devize.

alfaunits, hvala puno na odgovoru. Mozes li jos nesto da mi razjasnih u tvom odgovoru. Na kraju kazes da je prebacivanje dolara sa racuna radnje na privatni devizni racun prakticno nemoguce (ne mogu tolike iznose da pisem za sluzbeni put).

Nije mi onda jasno ovo gore gde kazes da Intesa uzima 0.15% a RF 0%. Jel to mislis na prebacivanje dolara na dinarski racun fizickog lica ili nesto drugo?

Da li iste te provizije vaze i za prebacivanje dinara sa preduzetnbickog racuna na moj dinarski racun fizickog lica u istoj banci?
 
Da li ste primetili da PIB registrator ne radi vec par dana ili ja imam problem pristupu istom?
 
Pozdrav,

Da li je neko u poslednjih par dana imao problema sa prijemom novca na devizni racun iz inostranstva, konkretno Banca Intesa?
Otkada su promenili intermediary banku ( vise nije San Paolo) novac mi ne stize. Odgovor koji sam dobio iz Inteze je da je novac tu, u sistemu, ali da posrednicka banka nije polozila depozit pa ga ne mogu prebaciti!

"Poštovani,

Priliv je evidentiran u sistemu Banke,ino banka nam nije obezbedila pokriće za ovu uplatu, molimo Vas da kontaktirate nalogodavca da se obrati svojoj banci i da proveri gde su sredstva poslata.

Srdačan pozdrav,

J..."

Da li je neko u slicnom problemu?
 
Sestri kasni EUR uplata iz Španije tri dana, ona je u SocGen banci.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
alfaunits, hvala puno na odgovoru. Mozes li jos nesto da mi razjasnih u tvom odgovoru. Na kraju kazes da je prebacivanje dolara sa racuna radnje na privatni devizni racun prakticno nemoguce (ne mogu tolike iznose da pisem za sluzbeni put).

Nije mi onda jasno ovo gore gde kazes da Intesa uzima 0.15% a RF 0%. Jel to mislis na prebacivanje dolara na dinarski racun fizickog lica ili nesto drugo?

Da li iste te provizije vaze i za prebacivanje dinara sa preduzetnbickog racuna na moj dinarski racun fizickog lica u istoj banci?
Ne, za prebacivanje dinara su druge, otprilike duplo manje provizije, ali bitnije - minimum je mnogo nizi za dinarske transakcije. U Itnesi je 40-60, dok je za devizne 400 minimum.
RF ne naplacuje devizne unutar banke, ali skoro identicno kao Intesa za dianrske.
 
Soge, uplata u EUR juče iz Nemačke, jutros stiglo. Možda ta kašnjenja imaju veze sa tim da smo svrstani nedavno u rizičnu zemlju po pitanju pranja para. Reče neki od naših bankarskih glavonja da to može napraviti problem u međunarodnom platnom prometu.
 
Mjok, meni iz Koreje stizu istog dana i dalje u RF. Ima veze sa bankom i posrednickom bankom.
Iz Japana, isto RF, mi je stajalo 4 radna dana. Nisam cekao 4 dana da dodje, on je istog kalendarskog dana stigao, ali 4 dana nije bio na raspolaganju iz nekog razloga, najverovatnije zbog posrednicke banke. Ista firma je slala od koje je ranije istog dana bio raspoloziv priliv, ali nije ista banka posiljalac.
 
Na to sam i mislio. Možda posredničke banke sad više zadržavaju pod premisom da su istim ovim ljudima ranije uplate stizale brže.
 
Stigao mi je priliv, definitivno ove nove posrednicke banke koje su zamenile San Paolo ( Banca Intesa-inu) dooooosta odugovlace sa time.

Tu se stvar naravno ne zavrsava - trebalo je takodje dosta zivaca i zvrckanja telefonom da bi se priliv rasporedio i izvrsio otkup deviza. Sve u svemu, jedino sto me drzi u Intesi je uslov za stambeni kredit,mocicu u novembru da podnesem papire, ako se i to ne izjalovi.

Pozdrav.
 
Evo šta sam saznao - nekome će možda koristiti.

Priča da Societe Generale banka izlazi u susret IT preduzetnicima je samo delimično tačna.

Naime, kad sam zatražio najobičniju masterrata karticu, dobio sam informaciju da oni prihvataju kao dokaz o uplati jedino direktan wire transfer od klijenta. S' obzirom da ja sve uplate dobijam preko Paypala, ništa od toga...
 
A kako sa PayPala isplacujes? Na Visa firme ili sebi na Visu?
Cak i ovo prvo je tesko da banka prihvati!

@Pedja, da, iako je Intesa bila skroz OK za to pre 15 godina (kada je to bilo WOW sto je moglo sve bez odlaska u banku ipak), danas je smesno.
Mene drzi u Intesi sto je dinarski besplatan ako nema prometa (za radnju govorim, ali vazi i za fizicka lica), a posto mi je do skora 100% prometa bilo u devizama, a dinarski je obavezan za radnje, itekako mi je odgovaralo. Sada dobijam i neke prilive iz zemlje i vise nemam razloga da ostanem u Intesi, RF ispadne jeftiniji.
 
Na Visa firme

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Teško da će bilo koja banka prilive na visu da tretira kao relevantan prihod... Ako neko ima drugačije iskustvo nek javi.
 
U prethodnim postovima, neko je pomenuo stambene kredite za pausalce sa minimalcem i velikim prometom u Intesi i SOGE.
Evo i mog iskustva:

-SOGE sinhro : sve moze u teoriji, u praksi, ugovor na 2 godine, redovna primanja i da firma koja uplacuje pare ako je u Srbiji, mora biti stabilna i povelika, gdedaju se njihovi finansijski izvestaji (mene ovo ubilo)
- Intesa : sve moze u teoriji, cekam odgovor, izgleda da su uslovi malo blazi, pogotovo ako ste njihov klijent

U obe banke se priznaje minimalac + 50% vrednosti iz potpisanog ugovora na neodredjeno sa klijentom, kao osnovica za obracun stambenog kredita

Jos jednom, hvala neznanom junaku koji je pomenuo Intesu, mozda mi je spasao stan :)
 
Da, sto se tice SOGE mora ugovor na NEODREDJENO i da je u trenutku apliciranja za kredit 24 meseca kako primas pare po tom ugovoru. Jedino sto u SOGE pre apliciranja njihova pravna sluzba ti proveri taj ugovor,analizira i kaze ti da li je validan.
Bitno je da u ugovoru stoji da je na neodredjeno i cifra ( moze biti mesecni iznos, iznos satnice itd.) . U intesi npr kada sam bio jedino sto su mi gledali je da li na ugovoru stoji cifra i da li firma/agencija postoji barem 2 godine, s tim sto tamo ne znas da li je taj ugovor ok sve dok ne apliciras.
I da, u Intesi me je zamolila ta sluzbenica koja radi na stambenim kreditima da isplacujem bar 6 meseci po sifri 241 famoznu "platu" pausalca na racun fizickog lica, oni za to smatraju osnovicu iz poreskog resenja.

Inace, bio sam i do Erste, tamo takodje traze ugovor,obavezno prevodjenje ugovora ako je na engleskom i overa kod beleznika + obavezno prebacivanje racuna kod njih i prebacivanje po sifri 241 na racun fiz,lica.

Ko nije pausalno oporezovani obaveznik, tj vodi poslovne knjige moze otici do Vojvodjanske banke, tamo bez problema odobravaju kredite preduzetnicima, gleda se 2 godine postojanja i poslednjih 6 meseci isplata licne zarade.

Pozdrav.
 
Oni koji vode knjige i nisu problem, oni su u mnogo boljoj poziciji. Koliko sam uspeo da zakljucim iz razgovora sa bankama, skoro kao i "regularno" zaposleni :)
Ko placa samo doprinose za minimalce, moze da iskoristi taman toliko kao osnovicu u skoro svim bankama, sem ove dve.
Pri tome, izgleda da u SOGE imaju rigoroznije procedure, pa su meni gledali i moje izvestaje, sto je ok, ali i izvestaje mog trenutnog "poslodavca", a na moju zalost, njegovi izvestaji nisu bili ok :(
Babini zubi i FT1P, tako sam ja ovo doziveo, a imam 6 godina stabilnih prihoda.
 
Oni koji vode knjige i nisu problem, oni su u mnogo boljoj poziciji. Koliko sam uspeo da zakljucim iz razgovora sa bankama, skoro kao i "regularno" zaposleni :)
Ko placa samo doprinose za minimalce, moze da iskoristi taman toliko kao osnovicu u skoro svim bankama, sem ove dve.
Pri tome, izgleda da u SOGE imaju rigoroznije procedure, pa su meni gledali i moje izvestaje, sto je ok, ali i izvestaje mog trenutnog "poslodavca", a na moju zalost, njegovi izvestaji nisu bili ok :(
Babini zubi i FT1P, tako sam ja ovo doziveo, a imam 6 godina stabilnih prihoda.
 
Da, sto se tice SOGE mora ugovor na NEODREDJENO i da je u trenutku apliciranja za kredit 24 meseca kako primas pare po tom ugovoru. Jedino sto u SOGE pre apliciranja njihova pravna sluzba ti proveri taj ugovor,analizira i kaze ti da li je validan.
Bitno je da u ugovoru stoji da je na neodredjeno i cifra ( moze biti mesecni iznos, iznos satnice itd.) .
Nesto mi kaze da ovo uopste nije pravljeno za pausalce uopsteno, vec za "domace IT pausalce", tj. one koje firma ne zeli da ima na platnom spisku, pa trazi da otvore pausalnu radnju i ona im isplacuje sumu na racun radnje i to je to. Ugovor na duze vreme, placanje prekovremenog i generalno vecina stvari na koje obican radnik ima pravo, ali otpust po zelji, bez otpremnina i ostalih zakonskih obaveza naravno.

Phillip Morris bar 10 godina tako izrabljuje IT radnike, tj. vecinu njih, sem onih koji su bas na pocetku se zaposlili kao pravi zaposleni.

Da se razumemo, ovo je mnogo isplativije nego da vam istu bruto sumu isplacuju kao platu :) Jer bi onda imali manji neto, vise bi otislo na zdravstvo/nezaposlenost, a o PIO da se ne smejemo previse ;)
 
U prethodnim postovima, neko je pomenuo stambene kredite za pausalce sa minimalcem i velikim prometom u Intesi i SOGE.
Evo i mog iskustva:

-SOGE sinhro : sve moze u teoriji, u praksi, ugovor na 2 godine, redovna primanja i da firma koja uplacuje pare ako je u Srbiji, mora biti stabilna i povelika, gdedaju se njihovi finansijski izvestaji (mene ovo ubilo)
- Intesa : sve moze u teoriji, cekam odgovor, izgleda da su uslovi malo blazi, pogotovo ako ste njihov klijent

U obe banke se priznaje minimalac + 50% vrednosti iz potpisanog ugovora na neodredjeno sa klijentom, kao osnovica za obracun stambenog kredita

Jos jednom, hvala neznanom junaku koji je pomenuo Intesu, mozda mi je spasao stan :)
Jesi probao RFZ? Računaju za osnovicu rešenje iz poreske, traže ugovore sa klijentima ako su stalni i ne bi trebalo da bude problema.
 
Nazad
Vrh Dno