Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Da, bez zakazivanja. Ja sam to uradio na Cukarici i tamo imaju odvojen "salter" za licna dokumenta (LK, pasosi) od saltera na kome se rade promene prebivalista i sertifikati. Na tom prvom salteru je mnogo veca guzva i tu ima ljudi koji cekaju red kao i onih koji imaju zakazano. Na ovom drugom salteru gde su prebivalista i sertifikati ima dosta manje ljudi i tu se ne zakazuje.

Medjutim ja preporucujem da probate u nekoj drugoj policijskoj stanici, jer sam prilicno siguran da je to negde mnogo bolje organizovano nego ovde (na Cukarici je hodnik gde se ceka mali i vruce je mnogo zbog guzve). Kada sam prvi put vadio sertifikat to sam uradio na NBGD i tamo sam cekao mozda 5-10 minuta maksimalno. Medjutim i oni su se pokvarili. Uradili su neku reorganizaciju i sada je sve mnogo komplikovanije. Podelili su po datumu izdavanja licne karte u dve razlicite zgrade. Ja sam nazalost u grupi "pre avgusta 2014." i morao sam da idem u zgradu preko puta, a tamo je opsti haos, nisam znao ni gde da cekam niti koga da pitam (cini mi se da je NBGD i dalje ok opcija za ljude kojima treba sertifikat a izvadili su licnu posle 2014.). Posle toga sam otisao na Cukaricu, sacekao 20 minuta i zavrsio posao.
 
ok, hvala svima. ne gine mi cimanje sa SUP-om Voždovac. Problem je za nas što ne vozimo kola što je ni na nebu ni na zemlji.


Elem, još jedno pitanje za one koji su uspeli da uzmu kredit u SocGen banci - kakvu vrstu ugovora treba priložiti? Da li je dovoljan tipski ugovor tipa "Outsourcing Services Contract" između klijenta i provajdera usluge, u kome se navodi iznos koji će klijent plaćati za usluge i da je dužina ugovora neograničena?
 
Ne znam šta se podrazumeva pod tipski ali sumnjam da je moj ugovor takav. Ono što je njima od parametara interesantno je da je ugovor na neodređeno, poželjno je da imaš definisan minimalni mesečni iznos i eventualno može da ih zanima otkazni rok.
 
I da firma sa kojom imas ugovor postoji/posluje bar dve godine.
 
Nek mi je bog u pomoći, poslah dokumentaciju pa ću videti. Klijent postoji već 20godina.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
I can't but help thinking this is: "May the Lord help me get into debt" :D
 
mozda glupo pitanje, ali ok, 90-a je strana pa kapiram da je bilo i gorih :)
ako je klijent u UK, da li je ugovor dovoljno dostaviti na engleskom, bez pecata ali sa memorandumom firme itd. i da li je u tom slucaju ovo oko duzine postojanja firme uopste relevantno jer ne znam da li bank proverava koliko firma postoji ili firma mora da meni npr. da dokument koji potvrdjuje da postoji 10 a ne 2 god
 
Evo meni jutros prvo odgovorili da treba ugovor na srpskom jeziku. Ja već krenuo da jurim sudske tumače za engleski, kad se ponovo javiše na mail i rekoše da će probati ovako sa engleskom verzijom.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ja sam moj preveo, nemački slabo ko zna. Ako banka primi na engleskom to je super ali mi zvuči malo verovatno.
 
Što se trajanja dužine postojanja firme, preduzetnik/privredno društvo mora da postoji dve godine i da ima redovne prihode i to je čini mi se u svakoj banci uslov za kredite većeg iznos. Meni niko nije pominjao ništa vezano za dužinu postojanja firme za koju radim kao ni dosadašnju dužinu trajanja ugovora ali naravno bolje je da postoji kontinuitet u svakom smislu.

Ja sam banci dostavio sudski prevod mada su mi rekli da je i običan prevod dovoljan. Usput budirečeno i sudski tumači umeju da izgreše sa prevodom pa proverite prevod nakon što ga dobijete.
 
Nego jedno pitanje, koliko povoljan kurs se dobija na sinhro paketu?
 
Ako pitas za evre, koliko je meni poznato dobija se fiksno 0.3% ispod srednjeg kursa.

Evo, to pise i na stranici banke:
Skroluj na dole
 
Poslednja izmena:
Ovaj pasus sa -0.3% su kasnije dodali izgleda, bas sam ja zvao i pitao pre nego sto je dodat, privuklo me ono da je fiksiran prema srednjem kursu NBS. Pisao sam o tome ovde.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Taj pasus stoji bar od 01.02.2019. Sysninja je u 13:56h tog datuma citirao ovaj pasus gde pise -0.3%.
Ti si pisao o tome par dana nakon toga, ali je meni delovalo kao da si prevideo ovih 0.3% koji su pisali na sajtu, sudeci po komentaru koji si ostavio.
 
Pomagajte, lupam glavu već 3 sata i čitam sva moguća uputstva.

Osnovao sam agenciju (preduzetnik-paušalac) iz radnog odnosa tako da me APR (valjda) nije prijavio na osiguranje jer je osnov osiguranja "radni odnos" jači od "samostalne delatnosti". Sad su me odjavili sa radnog mesta i hoću da se prijavim na obavezno socijalno osiguranje.

Koji osnov osiguranja da stavim u prijavi osiguranja preko CROSO portala?

Imam ovo ponudjeno:

croso.jpg

Koliko znam, trebalo bi da bude nešto iz oblasti "200", ali meni nudi samo 201 advokata i 207 - OSNIVAČ, ČLAN PRIVREDNOG DRUŠTVA KOJI JE ZASNOVAO RADNI ODNOS U PRIVREDNOM DRUŠTVU. Ako izaberem 207, traži mi podatke o radnom vremenu itd. pa to oćigledno nije to.
 
Nego, neverovatni su. Ništa od kredita, apsolutno mi je neverovatno da ne mogu da dobijem bilo kakav bankarski proizvod, a dve godine zaredom imam godišnje promete 5-6mil. Ma ne mogu jedan jbni ček da dobijem, a kamoli nešto drugo.

Imam ugovor sa stranim klijentom od početka ove godine i redovne prilive na devizni račun, ali sad im je prdnulo na pamet da traže ugovor od minimum 12 meseci za običan kredit, ili ugovor od 24 meseca za stambeni kredit. Neverovatno...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Exodusbgd muci svoju muku, ja svoju.

Ajd mozda ovo neko moze da proveri kod sebe. Kad se ulogujete u CROSO i proverite uplatu doprinosa za vas kao preduzetnika, koji vam je "osnov osiguranja", tj. sifra osnova osiguranja?
 
Nego, neverovatni su. Ništa od kredita, apsolutno mi je neverovatno da ne mogu da dobijem bilo kakav bankarski proizvod, a dve godine zaredom imam godišnje promete 5-6mil. Ma ne mogu jedan jbni ček da dobijem, a kamoli nešto drugo.

Imam ugovor sa stranim klijentom od početka ove godine i redovne prilive na devizni račun, ali sad im je prdnulo na pamet da traže ugovor od minimum 12 meseci za običan kredit, ili ugovor od 24 meseca za stambeni kredit. Neverovatno...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Ja sam u Soge dobio kreditnu karticu na osnovu ugovora sa klijentom od oktobra prošle godine.
 
@atheista

Cudno je da nemas 202 / samostalna zanatska delatnost



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam u Soge dobio kreditnu karticu na osnovu ugovora sa klijentom od oktobra prošle godine.

Ma prilično su oni nesređeni. Ne znam za kreditne ali za stambeni mnogo zavisi od toga na koga naletiš što je glupo jelte. Meni su isto prvo rekli da ne mogu da dobijem stambeni pa se ispostavilo da nije baš tako. Parafraziram prenetu izjavu pretpostavljam od risk-a: Nema minimalni iznos? A koliko dugo je on kod nas? Daju mu kredit u drugoj banci? Pa ajde može, on je "naš".
 
@atheista

Cudno je da nemas 202 / samostalna zanatska delatnost



Sent from my iPhone using Tapatalk
I meni isto. Problem je sto sam osnovao PR iz radnog odnosa pa me APR nije mogao da prijavi na osiguranje jer radni odnos ima "prednost" u odnosu na samostalno placanje doprinosa.

U medjuvremenu sam raskinuo radni odnos i sad treba da se prijavim u PIO i onda u Poresku. Ili mozda gresim u koracima? :)

Izgleda cu morati sledece nedelje do PIO da se licno prijavim.

Btw, da li je ovo ok vodic za prijavu poreskoj?


https://blog.pausal.rs/kako-da-popunim-i-predam-poresku-prijavu-ppdg-1r/

Najvise me buni spisak priloga uz prijavu.
Pokusao sam da nadjem zvanicno sta treba, ali bez uspeha.

Sent from my COL-L29 using Tapatalk
 
Pretplati se na Pausal i oni će ti pomoći. Mizerna cifra na mesečnom nivou (2-3 pakle cigare), a vrlo su uslužni i rešićeš problem uz par odlazaka na šaltere manje.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
I meni isto. Problem je sto sam osnovao PR iz radnog odnosa pa me APR nije mogao da prijavi na osiguranje jer radni odnos ima "prednost" u odnosu na samostalno placanje doprinosa.

U medjuvremenu sam raskinuo radni odnos i sad treba da se prijavim u PIO i onda u Poresku. Ili mozda gresim u koracima? :)

Izgleda cu morati sledece nedelje do PIO da se licno prijavim.

Btw, da li je ovo ok vodic za prijavu poreskoj?


https://blog.pausal.rs/kako-da-popunim-i-predam-poresku-prijavu-ppdg-1r/

Najvise me buni spisak priloga uz prijavu.
Pokusao sam da nadjem zvanicno sta treba, ali bez uspeha.

Sent from my COL-L29 using Tapatalk
Neko će reći da sam mirođija u svakoj čorbi :).

Koliko je znam ne treba da se prijaviš u PIO jer već plaćaš doprinose za penzijsko.
Dakle ako obavljaš samostalnu delatnost iz radnog odnosa plaćaš porez na zaradu i doprinose za penzijsko. Kada prekineš radni odnos onda u okviru samostalne delatnosti počinješ da plaćaš i doprinos za zdravstvo i za nezaposlenost. Dakle jedina adresa za rešavanje dilema za tebe je poreska uprava. Ako ne može online onda po meni moraš do poreskog inspektora za tvoje slovo i da razrešiš pitanje.

Moja žena je bila preduzetnik iz radnog odnosa pa je raskinula radni odnos i onda sam ja za nju otišao do poreske da razrešim dilemu. Inspektorka je prosto kreirala nova akontaciona rešenja od momenta raskida radnog odnosa gde su u odnosu na prethodno dodati doprinosi za zdravstvo i za nezaposlenost. To je bilo 2018. i ja tada nisam ni znao za mogućnost toga da se to uradi online. Elem, ne bi mi bilo neverovatno da to nije pokriveno online servisima.
U svakom slučaju to sam uradio u decembru ioako je radni odnos raskinut u avgustu.
 
Aha! Hvala, Miljane. Ja sam skapirao da moram u PIO da se prijavim jer u PPDP-1R stoji da se kao prilog, stavlja M obrazac sa prijavom u PIO. Ja imam Odjavu, ali ne i Prijavu jer ne mogu da se prijavim preko CROSO portala zbog nedostatka upisa samostalne delatnosti kao osnova osiguranja.

Provericu jos sa nekim knjigovodjom, a u najgorem slucaju, prijavicu se Poreskoj jer to moram u roku od 15 dana od osnivanja. Pretpostavljam da oni sami me onda prijave u PIO po sluzbenoj duznosti.

Opcija 2: Poreska licno pa da ih pitam. :)

Sent from my COL-L29 using Tapatalk
 
Btw, i u Resenju iz APRa o osnivanju, stoji da, ako ne dobijem od njih kopiju Prijave u PIO, da se ODMAH (sa sve velikim slovima) javim u PIO radi prijave na osiguranje ukokiko nemam drugi osnov. Tad sam imao, ali sada nemam pa je zvanicni rok 3 dana za prijavu u PIO. Prijateljica rece da nisu rigorozni kao Poreska i da se ne opterecujem oko roka.

Sent from my COL-L29 using Tapatalk
 
^primeti samo da se menja racun na koji idu porez i PIO, kada promenis da budes van radnog odnosa!
Za svaki slucaj, ti plati nesto vise za period u junu koliko si bio u radnom odnosu, pa kroz 15 dana od novog resenja idi i proveri stanje na racunima. Ako imas pretplatu, trazi preknjizenje na nove racune.

Inace, proverite svi preko ePorezi stanje na racunima. Pogotovu sto se pocetkom godine menjao BOP, moze se desiti da imate pretplate. PU to uopste ne preknjizava, samo im stoji, ako ne trazite preknjizenje.
 
Ne mogu da tvrdim šta moraš da uradiš ali ja nisam za ženu radio nikakvu dodatnu prijavu na PIO jer kao što rekoh do tada je ona plaćala PIO paralelno iz radnog odnosa i preko samostalne delatnosti. Dakle ja mislim da ti ni ne možeš da obavljaš delatnost bez da plaćaš PIO za samostalnu delatnost osim možda kao penzioner. Proveri pa javi da znam da li i ja moram nešto da radim. :)
 
I penzioneri placaju PIO.

Video sam pre koju godinu, dok sam gledao ES, da je neko i okacio redaktovano resenje MinFin po kome to nije zakonito i da nema obavezu placanja PIO na vise od jednog mesta. Ali posto ni broj resenja nije dao javno (zbog straha da on ne moze da iskoristi), ne znam da je iko jos uspeo da izbaci PIO ako ga ima na dva mesta :(
 
Nazad
Vrh Dno