Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Hvala momci, tako sam i mislio, znaci nema jednostavnog ni povoljnog nacina da se legalno izvuce novac. Kad saberem dividendu od 30%, troskove plate (makar i minimalne), knjigovodju, ostale troskove i rizik firme koji je uvijek tu, djeluje mi da je mudrije da prijedjem na regularno zaposlenje, odreknem se dobrog dijela trenutne plate, ali ne brinem brigu. A da se sad uortacim sa nekim u jedan d.o.o., za to je prekasno (ne bih bas sa bilo kim).

Svakako cu jos o svemu razmisliti.

@Vojkan
Pretpostavljam pod prekasno (tj. prosao voz) da si mislio na olaksice? Ako da, to mi je jasno da vise nije u igri, zanima me generalna prica za d.o.o., jer je to opcija koju mi poslodavac nudi.

Jedino ako ćeš offshore, onda pitaj ministra finansija, on je ekspert za to :d

*mjau**mjau**mjau*, nisam bas ministrov covjek posto oduvijek plivam u legalnim vodama (tako ce i ostati pa nista od offshore). :D
 
Poslednja izmena:
da li znate (sigurno da znate) :)

1. kao pausalac rentiram prostor od fizickog lica, placam porez na to? ppp-pd kroz ePorezi? ugovor o zakupu kao dokaz visine iznosa?

2. ostajem da se vodim na registrovanu adresu (gajbu) ili menjam sediste firme?

3. placam firmrinu (isticanje firme) ili ne?
koliko sam gledala do 50mil. prometa se ne placa, ali da li je potrebna potvrda o tome (tipa podnesem zahtev a oni me oslobode?)

4. eko taksa: kako sam otvorila u julu, jel ima potrebe da podnosim?
 
Koja delatnost?


3. Ne

4. Da
 
Evo da updejtujem malo temu sa najnovijim gafom Mobi Banke (Ex Telenor Banka)

Mislio sam da ovo pustim jer sam reagovao i obavestio ih mejlom da pomenuta osoba ne radi više u mojoj firmi, međutim posle ovoga je stiglo i sledeće obaveštenje, pa rekoh da objavim ipak da znaju ljudi kakve sve banke postoje.

Ovo što objavljujem stiglo mi je poštom, iako napominjem da nikakvih relacija nemam sa Mobi Bankom, niti ugovor o saradnji, niti tamo tekući, ama baš ništa. Tekući račun je imala devojka koja je bila zaposlena kod mene, i podignut kredit, što se može dati videti, ali ni visinu ni iznos kredita nisam znao. Niti bi trebao da to iko zna, niti bi smeo da bilo ko drugi zna, jer se radi o poverljivim podacima same banke. Ipak, Mobi Banka je odlučila da to meni saopšti kao direktoru firme, kako bih ja u njihove ime vršio naplatu dugovanja po osnovu podignutog kredita mojeg zaposlenog, odbijanjem njenog dela plate i uplaćivanjem na račun Mobi Banke. Tako nešto predstavlja grubo kršenje privatnosti klijenta banke i otkrivanja trećim licima informacije koje se tiču samo klijenta i banke.
Ideja da se ovako nešto upućuje direktoru nepoznate firme sa kojom ne postoji nikakav obligacioni odnos, niti ugovor niti bilo šta, pri čemu se njemu nalažu obaveze da se bavi naplatom dugovanja zaposlenog, da se valjda on raspravlja sa svojim zaposlenima oko toga, a da se pri tom trećoj osobi otkrivaju privatne informacije o visini duga klijenta banke, predstavlja nešto što nisam sreo skoro. Pa vi samo dobro pazite koju banku birate.

Ja Mobi Banku nisam birao, odabrala ju je moja do skoro zaposlena radnica koju sam morao da otpustim jer nismo imali dovoljno posla. Danas kada sam dobio sledeće njihovo obaveštenje kojim se od mene traži privremeno stopiranje i obustava zarada, radi kako se to kaže ublažavanja posledica pandemije Covid 19, a u cilju očuvanja stabilnosti finansijskog sistema potpuno me izbacilo iz koloseka. Ne mogu da verujem da ovakav šljam opstaje, a verovatno da opstaje u ovakvom nakaznom sistemu kakav je ovde.

Zbog ovoga će Mobi Banka popiti sutra prijavu NBS-u, a i tržišnoj inspekciji zbog kršenja zakona u oglašavanju RS.
 

Prilozi

  • 2020-08-03_201205.jpg
    2020-08-03_201205.jpg
    393.1 KB · Pregleda: 161
Da li je firma overila zaposlenoj administrativnu zabranu za obezbeđenje kredita?
Ne verujem da bi ovo obaveštenje slali da nije.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Zar ne ide tako nešto preko admin.zabrane? Čini mi se da i mtsb sad traži da poslodavac garantuje za isplatu duga
 
Poslodavac da garantuje za isplatu duga?? Pa koji bi to poslodavac garantovao? Ljudi onda ne bi podizali kredite uopšte..
 
Baš naprotiv, kad firme ne bi overavale AZ i vršile prenos dela zarade zaposlenog banke ne bi davale kredite. AZ i/ili menica su obavezno obezbeđenje za većinu kredita.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Potpisan je samo preporučeni obrazac o zaposlenju i ostvarenoj zaradi, dakle onaj klasični koji se uvek radi.
 
Nikakve menice, administrativne zabrane i slične, stvari, samo ovo:

A ako pažljivije pročitate ponovo dokument videćete da se radi o mnogo molbi, ali nikakvom uslovljavanju ni pozivanju na određena rešenja i slično. Ovo je naprosto urađeno APP. I to se vidi ko iz aviona.
 
Poslednja izmena:
Odgovori banci da ona vise nije zaposlena kod tebe.

Sta imas da se mlatis sa NBS?

Mozda i oni u banci imaju pogresnu info da postoji AZ... a mozda i stvarno postoji tako da ti to ne znas, ne bi bio ni prvi ni poslednji kojeg je potpisao neko drugi i udario pecat....
 
Ovde se radi o grubom kršenju zakona o privatnosti podataka ličnosti pre svega, a zatim i o izmišljanju obaveza firmama da se oni bave naplatom potraživanja. Moguće je da su tamo više mislili nego što su proveravali da li postoji AZ i menice i slično, ali to opet njihov problem i propust. Za mene je ovo dno, a želja vas par da po svaku cenu sačuvate obraz banke više deluje kao želja lobista da operu nekoga po svaku cenu. Neću više odgovarati ovde, rekao sam šta imam, kome nije jasno prst na čelo. Inače je podneta prijava NBS-u upravo zbog otkrivanja poverljivosti podataka. Sramota je da ovako nešto banke rade, jednom kada budete iskusili na svojoj koži drugačije ćete da pričati. Aj zdravo.
 
Xm, da, dobro si se toga setio.

Umesto jedne recenice kojom ih obavestavas da vise nije tvoja radnica i time stavis tacku na slucaj za sva vremena ti gubis vreme i zivce, saljes prijave okolo, pises po forumima ali to nema veze jer

Kolko sutra oduzece im dozvolu za rad.

Odrapice im drakonsku kaznu zbog koje ce ebidta da im se prepolovi a neto profit padne na nulu.
 
Ja razumijem covjeka i neka je podijelio iskustvo! U pravu je... A treba im i prijavu sloziti ako krse zakon (ne ulazim u to da li krse, ili su prosto amateri). Mada sve stoji da je to borba sa vetrenjacama u ovoj bespravnoj drzavi (zapravo, "pravna" je samo za sirotinju) i da je za njega vjerovatno lakse da prosto odgovori da odbiju (da ne koristim tezu rijec) i zavrsi sa pricom.
 
To je sve po zakonu da firma odvaja ratu za kredit i platu preko AZ pa nisu ni oni blesavi, firma pušta ratu banci prema planu otplate i ostatak plate zaposlenom, umesto da se pusti samo plata radniku pa se njemu posle odbija.
Ali kakav je odgovor stigao od banke kad si im poslao obaveštenje o prestanku radnog odnosa?
 
Pod uslovom da je poslodavac potpisao obrazac za administrativnu zabranu - jeste po zakonu. Ukoliko poslodavac nije potpisao takvu administrativnu zabranu za zaposlenog nije po zakonu.

Ja bih obavestio banku da poslodavac takav dokument nije izdao i da ukoliko oni nekakav papir poseduju dostave isti na uvid. Moguće je da postoji falsifikat, papir trpi sve.

Ok je žalba na nbs ali mislim da će oni naravno prvo uputiti na mobi banku kako bi se razjasnila situacija tj. da li spor uopšte postoji tj. da li administrativna zabrana postoji (prava ili lažna). U svakom slučaju mislim da poslodavac nema šta da brine ukoliko dođe do suda ukoliko defacto nije potpisao takav dokument.
 
Poslednja izmena:
Koliko se sjecam, covjek je rekao da nije potpisao administrativnu... Ali i da jeste, ne razumijem kako je to njegov problem nakon sto je radnik dao (ili dobio) otkaz! Koliko ja znam (ali moguce da grijesim, ispravicete me u tom slucaju), administrativna zabrana je papir koji nalaze poslodavcu da prilikom isplate plate radniku, dio automatski uplacuje na racun nekog kreditnog duga/rate (ili cega god), kao sto ste vec napisali u postovima iznad. Onog momenta kad poslodavac raskine ugovor sa radnikom (a i time isplatu plate), administrativna zabrana vise nema tezinu za poslodavca (moze samo da se prenese na novog poslodavca). Nema mi logike da poslodavac snosi ovaj rizik, jer da je to slucaj, niko je ne bi potpisao/ovjerio (mislim na administrativnu).
Mozda nisam u pravu (nisam citao zakone/pravilnike na ovu temu), ali tako sam skontao kad sam ja imao administrativnu kod svog bivseg poslodavca - nakon otkaza sam se prebacio na trajni nalog i otplatio kredit do kraja. Drugim rijecima, administrativna zabrana i trajni nalog su samo dva nacina isplate rate nekog duga, ali rizik uvijek treba da snosi vlasnik kredita (osim ako nije drugacije receno nekim dodatnim ugovorom).
 
Poslednja izmena:
Rizik ne snosi uvek samo nosilac kredita, zato postoje razna sredstva obezbeđenja. Jedno od tih sredstava je administrativna zabrana. U zavisnosti od sredstva obezbeđenja može patiti i drugo lice npr. solidarni jemac ili žirant. U slučaju administrativne zabrane poslodavac uplaćuje direktno banci ugovorenu ratu ili dug odbijajući je od zarade. Naravno ukoliko radni odnos više ne postoji poslodavac više nema obavezu da obustavlja iznos od zarade jer zarade više nema. Ukoliko banka nema drugo sredstvo obezbeđenja onda je banka u problemu jer ne može automatski tražiti od sledećeg poslodavca da potpiše takav dokument ukoliko on to neće. Onda može da potegne druga sredstva obezbeđenja npr. menicu ukoliko nosilac kredita ne plaća redovno. Meni smrdi da banka ima neki (falsifikovani) dokument ili ide po principu APP. U svakom slučaju kada vide da od toga nema ništa okrenuće se drugim sredstvima obezbeđenja ili sudu.
 
Ovo im je bilo najlakse i bez dodatnih troskova. Poslace to izvrsiteljima/collection, pa ce se sigurno naplatiti...
 
Radi se o redovnim godišnjim fin. izveštajima, inače je rok do 30.06. ali zbog situacije sa koronom rok je pomeren na 04.08.
 
Мислим да су паушалци изузети из овога.
 
Malo sam istrazivao, cini se da ovom gore podlijezu samo preduzetnici koji vode knjige. Daleko sam od poznavaoca naseg knigovodstva, ali u novom Zakonu o racunovodstvu se izmedju ostalog pise o ovoj obavezi (clan 29) i iz mog razumijevanja tu podlijezu preuzetnici koji vode knige po sistemu dvojnog kjigovodstva (clan 2, stav 1, tacka 3).
E sad, da li postoji neki drugi zakon koji regulise pausalce, nemam pojma, ali da postoji, vjerujem da bih bar jednom cuo za to u ovih godinu i po otkad sam pausalac.
 
i ovo sto danas istice za Plan primene mera u skladu sa pravilnikom za bezbedan rad bla bla, nema veze sa pausalcima, nula zaposlenih..?
 
Jel zna neko nesto o tom planu primene mera vezano za koronu? pitam za doo
 
Šta te interesuje u vezi plana?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
U vezi godišnjeg fin. izveštaja.

Razgovarao sam sa knjigovođom danas, kaže da se ne odnosi na preduzetnike paušalce, odnosi se na preduzetnike knjigaše i sve ostale.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pogledajte mail ako koristite Intesu... od 11.10. podize naknade.

To oni zbog nas...
 
Nazad
Vrh Dno