Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Samo sto ja nikako ne bi isao u zemlje tipa Italija, Francuska, Spanija... nesto imam utisak da ce tamo ATM da naplati, a da nece nigde da pise, kao sto je slucaj u Ceskoj.
 
Mozda najbolje do Slovenije ili CG obzirom da su najblize a valuta im je eur?
 
SLO mozda, CG mislim da nije bolja od Ceske. Turisticka zemlja, uglavnom je u njima tako :(
 
CG nikako, ovo pravilo ne važi iz nekog razloga.

Probao sam u Grčkoj i Nemačkoj za sada, uvek istih 2.5 eur.

I da se ogradim, ja na Payoneer računu imam EUR valutu i EUR karticu jer su mi uplate u EUR, ne znam kakva je situacija sa USD na računu i USD karticom.
 
Za USD znamo da vazi FX fee i za podizanje u EUR.

Znas li mozda ko izdaje Payoneer EUR karticu, tj. koja tacno banka?
 
Zdravo ljudi,

Za dolare, najbolje vam je da ako ste dobri sa klijentom da trazite da vam on promeni u EUR uz pomoc Transferwise i onda vi menjate iz EUR u dinare. Cena konverzije je par 15 evra na 4000 dolara.

Za uplate preduzetnika, pogresno je uplacivati kao pozajmica jer ne mozete sami sebi da pozajmite. Umesto toga se uplacuje na sifru 90, osnov placanja "Uplata kapitala preduzetnika".

Za Payoneer, Payoneer naplacuje proviziju u procentima u CG iz razloga sto po njihovom pravilu, ako podizes novac u drzavi koja nije izdavalac kartice placas proviziju. Pri tom se EU u finansijskom svetu posmatra kao jedna drzava.
 
Sto konkretno ne CG?... trebacu i ja uskoro da dizem devize sa payoneer kartice pa me interesuje, CG bi mi najvise odgovaralo....
 
Zar nema posebna tema za paya?

U cg valjda ~3% conversion i ~3.5$ po podizanju.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Ne moze u CG zato sto su oni sami uveli Evro. Kako da kazem, they implemented it unilaterally. I zato nije isto kao u Francusku ili Grcku itd.

Evo - https://www.ft.com/content/71c9a8f2-74ef-11dc-892d-0000779fd2ac

The Balkan state of 623,000 people unilaterally adopted the single currency in January 2002, when euro bank-notes and coins started circulating in the then 11-nation eurozone.

Montenegro’s authorities defended the action as a step towards independence and future EU membership for a land that, at the time, formed part of one state with Serbia.

According to a draft statement prepared for an EU finance ministers’ meeting in Luxembourg on Tuesday, the ministers will state: “Unilateral ‘euroisation’ is not compatible with the treaty [on monetary union], which foresees the eventual adoption of the euro as the endpoint of a structured convergence process within a multilateral framework.”
 
Mali off: Scorpi jel taj drug i dalje radi na crno ili je poceo da prijavljuje zaradu ili otvorio firmu, sad kad planira da kupi stan.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mali off: Scorpi jel taj drug i dalje radi na crno ili je poceo da prijavljuje zaradu ili otvorio firmu, sad kad planira da kupi stan.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Planira uskoro. Istrazio je lokalno kako stoje stvari, pausalac, preduzetnik/knjigas.

I sad ce da pogleda za offshore opcije ovih dana.

I onda ce verovatno da uradi sta mu se vise isplati, novcano, i vremenski, i sto se tice paypal/payoneer/transferwise i ostalih platnih procesora.

Novcano - ako moze offshore da placa manji porez nego u Srbiji, to je onda pametna opcija

Vremenski/glavobolja - ako moze offshore da ne zapisuje invoices i da vodi glupe knjige i/ili da ima knjigovodju na mesecnom trosku, to je super

Platni procesori - mnogo platni procesori ne vole kad ti je firma u nekim offshore zemljama, a sa druge strane ako ti je na primer u Americi onda ti se otvaraju vrata za platne procesore koje kao Srbin/Srpska Kompanija ne mozes da koristis

Tako da, u istrazenju je, ali to mu je sledeci korak definitivno, da negde nesto prijavi i da... legitimizuje svoje prihode :)
 
Offshore za 25000e?
Ja ne znam za offshore sa niskim porezom, ispod ~1000€ godisnje da izadje samo sto postoji firma, a trazio sam ranije :)
 
Offshore za 25000e?
Ja ne znam za offshore sa niskim porezom, ispod ~1000€ godisnje da izadje samo sto postoji firma, a trazio sam ranije :)

Mozes u Delaware za 1050 evra da ti se sve sredi i otvori kompanija, i onda placas 600 evra godisnje i to je to. 0% porez, nema da vodis knjige. To mi je rekla zena sa kojom sam pricao o offshore situacijama. Kompanija sto nudi te usluge or whatever.

Ali je problem otvoriti racun u banci. Ako si u Delaware ili u Americi tesko je naci banku van Amerike da otvoris racun za svoju kompaniju.

Onda imas Dubai, al to je ja mislim 3500 evra da se sredi, a jos moras da odes tamo, i valjda da ides 2 puta godisnje minimum. Opet, nema porez, nema da vodis knjige, ali skupo i mora se cimas na tamo.

E onda imas i razne druge opcije, al onda je problem to sto ako ti treba Paypal i Payoneer i tako to, onda se stvaraju novi problemi.

Komplikovano brate u p.materinu.

Mozda bolje ovde, pa sta bude...
 
Mozes u Delaware za 1050 evra da ti se sve sredi i otvori kompanija, i onda placas 600 evra godisnje i to je to. 0% porez, nema da vodis knjige. To mi je rekla zena sa kojom sam pricao o offshore situacijama. Kompanija sto nudi te usluge or whatever.
Ali manje od toga te kosta pausal ovde, ne isplati se na 25.000e prometa da otvaras u Delaware.
Nisam mislio da ne mozes za 25.000e da otvoris offshore, nego da nije isplativo za taj promet - jer i rekoh da to ne izadje ispod 1000e godisnje.
 
Ja na kraju kako god sracunam, te offshore varijante se ne isplate ako nameravas da potpuno radis po zakonu. Na kraju te svakako ceka da u Srbiji platis 15% kao prihod od kapitala tog offshore preduzeca (pod uslovom da zivis u Srbiji bar 183 dana godisnje). Sto na kraju izadje 15% plus operativni troskovi offshore preduzeca. Ako nije moguce uklopiti se u granicu za pausal, deluje mi da je preduzetnik sa isplatom licne zarade u Srbiji mnogo jednostavnija a podjednako isplativa opcija u odnosu na offshore. Bar za iznose ispod 100 000 evra godisnje.
 
Ali manje od toga te kosta pausal ovde, ne isplati se na 25.000e prometa da otvaras u Delaware.
Nisam mislio da ne mozes za 25.000e da otvoris offshore, nego da nije isplativo za taj promet - jer i rekoh da to ne izadje ispod 1000e godisnje.

Problem sa pausalom je sto nemas pojma kolko ce ti dodje dok ti ne dodje resenje, a ume da kasni mesecima. A kad dodje mora platis sve unazad. Moze ti dodje 15,000 mesecno a moze da ti dodje 55,000 mesecno. Kako moze tako da ne znas koliko ces da placas dok nisi vec par meseci u dugu za to. Nenormalno...

Jos knjigovodja mi reko da ne postoji sifra delatnosti za to sto radim, pa bi nesto najblize bilo konsulting, a to je skupa delatnost. I jos mi je reko knjigovodja da posto zivim u centru jednog manjeg grada, posto je centar grada, to je kao Alfa lokacija pa ce biti skupo.

A da biram neku drugu jeftiniju sifru delatnosti kaze "ilegalno" je. Dal je reko da je krivicno delo ili poreski prekrsaj ne secam se tacno, ali svakako ne moze. Sifra delatnosti mora da bude to sto radim. I jos je reko da posto prodajem razne stvari, moram za svaku sto prodajem da naglasim sifru delatnosti, sto bi mi povecalo kolko placam pausal jos vise.

I reko mi je da ako registrujem lokaciju kod babe il tako nesto (znaci da nije Alfa lokacija) je "ilegalno." Opet se ne secam dal krivicno delo ili poreski prekrsaj.

I onda me je savetovao i pricao o preduzetnik/knjigas, kako je to opcija za mene.

E sad...

Knjigovodja ce kaze sta je njemu bolje, a njemu je bolje da me ima kao preduzetnika da mu placam 60 evra mesecno nego da budem pausalac i da mi knjigovodja ne treba.

Ne znam, kazi mi sta od toga sto sam napisao za pausal nije tako... ili... ne mora da bude bas tako i niko te ne dira :)

Ja na kraju kako god sracunam, te offshore varijante se ne isplate ako nameravas da potpuno radis po zakonu. Na kraju te svakako ceka da u Srbiji platis 15% kao prihod od kapitala tog offshore preduzeca (pod uslovom da zivis u Srbiji bar 183 dana godisnje). Sto na kraju izadje 15% plus operativni troskovi offshore preduzeca. Ako nije moguce uklopiti se u granicu za pausal, deluje mi da je preduzetnik sa isplatom licne zarade u Srbiji mnogo jednostavnija a podjednako isplativa opcija u odnosu na offshore. Bar za iznose ispod 100 000 evra godisnje.

Slazem se sa svime sto si reko, osim sa "jednostavnija" opcija.

Kad pomislim da nosim knjigovodnji mesecne racune, i da uzimam gotovinske racune kad kupujem nesto, Kao *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*, da bi smanjio porez za te troskove, dodje mi da se ubijem. Kad pomislim da moram da imam knjigovodju da ga placam mesecno, muka mi je. Ne svidja mi se, nije jednostavno. *mjau**mjau**mjau**mjau*no je komplikovano i glupo.

Kao pausalac ne treba ti knjigovodja i nema da pravdas troskove i da nosis racune i uzimas gotovinske racune... KAO *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*!!! :)

Racuni sluze za jednu od 3 stvari:

1) Da se ne uzmu
2) Da se uzmu i odmah bace, u kantu ili na ulicu
3) Da se uzmu i donesu kuci i stave u kovertu za svaki slucaj (struja, voda, itd)

A to da se trazi gotovinski racun, pa da se tako skupljaju, pa da se posle nose knjigovodji.. khm.. KISS MY BLACK ASS AND SUCK MY DICK!!! I refuse to live that!!! :wave:

A ono sto me isto nervira je to sto moje zaradjene Devize ne mogu da trosim i koristim kako hocu, nego smem samo u kesu da ih uzmem u dinarima po nekom *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* kursu banke. To me vredja, da neko drugi odredjuje meni kako mogu da koristim svoje pare. Znam znam, moze devizama da platis nekrentninu, ili da dobijes neku sicu za "poslovno putovanje" u inostranstvo, ili da kupis nesto za svoju firmu/bizinis iz inostranstva. Ali nije dovoljno! Trebao bi da mogu da odem u banku i da podignem Dolare ili Evre sa svog racuna firme kao covek, jer sam ih u tom formatu zaradio!!! Sta da radim sa dinarima? Da se slikam? Ugh...
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

U petak 25.04. Intesa kupovni kurs 117.3 za preduzecnike.

Tada je za HIT korisnike bio 117.4


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
@Scorpi
Nisam siguran bas o kakvim racunima za knjigovodju pricas. Verovatno se bavis nekom specificnom vrstom posla. Cini mi se da u vecini IT delatnosti u kojima izvozis usluge nije potrebno nikakvo prikupljanje racuna, posto realno troskove i nemas. Cak i ako bih hteo da skupljam racune zbog odbitaka kroz troskove, cini mi se da bi takva usteda bila prilicno mizerna.

Sto se tice konverzije deviza, to je jednostavno tako i to nazalost verovatno nece da se menja. Za ljude koji posluju u evrima to cak i ne predstavlja veliki problem, jer kroz par klikova u bankarskim aplikacijama mozes da izvrsis konverziju (evro)-(dinari)-(evro na privatnom racunu) i da pri tome ne izgubis mnogo novca (oko 450 rsd na svakih 1000 evra koje zamenis). Za dolare su gubici mnogo opipljiviji.

@salecg
Bezobrazno s njihove strane. Iskreno, kada bi mi prihodi bili u evrima ne bih ni sekunde razmisljao o prebacivanju poslovnog racuna u SoGe banku. Tamo je kurs evra zagarantovanih 0.3 rsd ispod srednjeg kursa sto je i vise nego prihvatljivo, a pre svega nema neizvesnosti.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

A ja ne bih nikad vise kod te crveno-crne banke iz kamenog doba - za svaku konverziju ili raspored priliva trazili su pecatiran papir... predugo sam cekao visa karticu... ebanking imao neke greske.

Intesa sve lagano na eBank.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Scorpi, druga sifra ili opstina ilegalni, a firma vani zbog uzbegavanja poreza nije?
Ajmo bez zafrkavanja?
 
Scorpijev drug je u stvari Scorpi :)

Ima valjda neloga u gradu ko je pausalac, obicno su porezi isti za iste sifre...

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
@Scorpi
Nisam siguran bas o kakvim racunima za knjigovodju pricas.

Verovatno je mislio na lično oporezivanje, koje je uvedeno pre nekoliko godina kao opcija kod knjigovodstva , tj sam sebi isplaćuješ zaradu i plaćaš porez od isplaćenog dohodka. Stalno pravdaš račune, nema slobodnog trošenja, dizanja novca, sve je određeno na šta se troši, tipa reprezentacija firme, kancelarijski troškovi. Ukratko sve suprotno od paušalaca, nema slobode al su troškovi manji.

Ovo sve znam jer drugar radi u manjoj IT firmi na ovom režimu, stalno nosi neke debele koverte pune fiskalnih računa, ja ga zezam da je ko poštar.:d
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Prihod - svi ti troskovi (plate, porezi, oprema, doprinosi, putni, gorivo...) = dobit...

A onda na to ide 10% poreza.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@vatrogasac53

Ako pod licnim oporezivanjem mislis na preduzetnika koji se samooporezuje, deluje mi prilicno suludo da se neko odluci na taj model poslovanja u IT-u osim ako prihodi nisu bas mali. Jer realno nema teorije da mozes skupiti dovoljno "troskova" kojima ces umanjiti osnovicu za dazbine (skoro 50%) da bi ti to bilo isplativije od preduzetnika sa isplatom licne zarade :)

Primer sa isplatom licne zarade: prihodujes 1000 evra mesecno. Isplatis licnu zaradu od 250 evra, od cega su oko 80-90 evra porezi i doprinosi. Na preostalih 750 evra placas 10% poreza na dobit. Dakle ukupne dazbine drzavi su otprilike (sve racunam ugrubo i iz glave, moguce su manje nepreciznosti) 90 + 75 evra = 165 evra.

Primer sa samooporezivanjem: Da bi uspeo da spustis ukupne dazbine ispod 200 evra moras obezbediti da od 1000 evra koje si prihodovao bar 600 prikazes kao troskove poslovanja. Ja stvarno nemam ideju kako bih uspeo da nakupim toliko troskova iz meseca u mesec :d

Edit:
Zapravo ti i kao preduzetnik sa isplatom licne zarade imas pravo (koliko ja znam) da umanjis oporezovanu dobit kroz troskove. Tako da samooporezivanje tek onda nema nikakvog smisla za ljude koji se bave IT uslugama.

Sustina onoga sto hocu da kazem je da u nasoj grani poslovanja mi deluje prilicno besmisleno skupljanje tih racuna i maltretiranje sa njima, jer mi se cini da su ustede male u odnosu na ulozeni trud.
 
Poslednja izmena:
Šta onda dođe najisplativije kad se probije magična granica od 6 miliona godišnje? Recimo za one sa godišnjim prometom od 50k do 150k €?

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
@Scorpi
Nisam siguran bas o kakvim racunima za knjigovodju pricas. Verovatno se bavis nekom specificnom vrstom posla. Cini mi se da u vecini IT delatnosti u kojima izvozis usluge nije potrebno nikakvo prikupljanje racuna, posto realno troskove i nemas. Cak i ako bih hteo da skupljam racune zbog odbitaka kroz troskove, cini mi se da bi takva usteda bila prilicno mizerna.

Sto se tice konverzije deviza, to je jednostavno tako i to nazalost verovatno nece da se menja. Za ljude koji posluju u evrima to cak i ne predstavlja veliki problem, jer kroz par klikova u bankarskim aplikacijama mozes da izvrsis konverziju (evro)-(dinari)-(evro na privatnom racunu) i da pri tome ne izgubis mnogo novca (oko 450 rsd na svakih 1000 evra koje zamenis). Za dolare su gubici mnogo opipljiviji.

@salecg
Bezobrazno s njihove strane. Iskreno, kada bi mi prihodi bili u evrima ne bih ni sekunde razmisljao o prebacivanju poslovnog racuna u SoGe banku. Tamo je kurs evra zagarantovanih 0.3 rsd ispod srednjeg kursa sto je i vise nego prihvatljivo, a pre svega nema neizvesnosti.

Pricam o racunima za struju, vodu, internet, kirija. Pa kupovina za hranu i tako dalje, rece mi knjigovodja i za to da uzimam gotovisnke racune i da mu odnosim pa mozda moze nesto da se prodje na firmu i odbije od 10% poreza. I kolko se secam to mora mesecno da se nose racuni knjigovodji.

A ja mislim da bi mogli da se odbijaju i troskovi oko posla, kao hosting za sajtove, domain names za sajtove, stvari koje placam ovamo tamo pa preprodajem. I za to bi naravno morao da dokazujem da sam stvarno platio, mada to bi mozda i moglo digitalno jer bi sve placao ili direktno sa firminom karticom na netu, ili sa firminim Paypalom ili Payoneer-om il sta ja znam.

Pa i ne bi bila mizerna ako se odbiju racuni, i kirija (ili iznajmljujes sam svojoj firmi deo svog stana pa se to kao nesto odbija), i poslovni troskovi... i secer i kafa i sredstva za ciscenje i sta ja znam. Mislim, ako vec radis to, odbij sve sto mozes zar ne. Al ko oce da se smara sa svime time kao de-bil :D

Svaki izgubljeni dinar mi predstavlja problem. 450 dinara na svakih 1000 evra sam izgubio za nista? Gotovo, idem u knezu da prosim i prestajem da radim, nema poente ovo bacanje para :)


A ja ne bih nikad vise kod te crveno-crne banke iz kamenog doba - za svaku konverziju ili raspored priliva trazili su pecatiran papir... predugo sam cekao visa karticu... ebanking imao neke greske.

Intesa sve lagano na eBank.


Sent from my iPhone X using Tapatalk

Ja sam kod intese vec godinama, ali licni racun. Nikad nikakvih problema. I internet banking im je ok.

Mada mnogi jako duboko hejtuju intesu iz nekog razloga primetio sam.



Scorpi, druga sifra ili opstina ilegalni, a firma vani zbog uzbegavanja poreza nije?
Ajmo bez zafrkavanja?

Dobro ja sam spomenuo "offshore" i ti si napravio asociaciju "uzbegavanje poreza." Klasika, Srbin si pravi vidim.

Nisam o offshoru nikad razmisljao da bi izbego porez, nego da bi ga na legalan nacin smanjio ako je moguce. Velika razlika.


Scorpijev drug je u stvari Scorpi :)

Ima valjda neloga u gradu ko je pausalac, obicno su porezi isti za iste sifre...

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Bratstvo i jednistvo :)

Al nije samo do sifre. Onaj ko se prijavio lokaciju u centru Beograda ce plati vise od onog sto je prijavio u selu nekom bogu iza ledja. Sto je glupo za mene sto radim preko interneta, nema blage veze lokacija samnom. To je vise za frizere i ljude sto imaju "real world" biznise, pa onda logicno ako si u centru beograda imas veci promet ljudi, pa vecu potencijalnu zaradu, pa vise platis pausal nego neko u neko selo gde nema zive duse.

Radim na netu pod archaic zakonima koji nisu namenjeni za net. Wonderful :)

@Scorpi
Taj knjigovođa je hteo da ti uzme pare.

Mozda. I ovako i onako nikad ne verujem nikome, cak i ako razumem o cemu pricaju :D


Verovatno je mislio na lično oporezivanje, koje je uvedeno pre nekoliko godina kao opcija kod knjigovodstva , tj sam sebi isplaćuješ zaradu i plaćaš porez od isplaćenog dohodka. Stalno pravdaš račune, nema slobodnog trošenja, dizanja novca, sve je određeno na šta se troši, tipa reprezentacija firme, kancelarijski troškovi. Ukratko sve suprotno od paušalaca, nema slobode al su troškovi manji.

Ovo sve znam jer drugar radi u manjoj IT firmi na ovom režimu, stalno nosi neke debele koverte pune fiskalnih računa, ja ga zezam da je ko poštar.:d

Verovatno, da.

Tacno, placas sebi "platu," a minimum je nekih 25,000. Od toga ide penziono i zdravstveno i 10%, sto je oko 11.000. I da dodam da moras da imas i knjigovodju da placas mesecno, sto bi doslo (za ovog mog) jedno 60 evra mesecno, znaci 720 evra godisnje. Znaci minimalac 150 evra mesecno ova prica kosta + 10% na sve ostalo sto zaradim (i od toga odbijes kiriju/racune/itd itd).

Mada knjigovodja je reko da mogu da koristim pare firme kako hocu i kad hocu, i za licne potrebe, i onda on to na kraju godine opravda kao licni trosak il sta ja znam.

Ali isto tako pare firme mogu da trosim i za troskove firme, i onda se to odbija od poreza.


Prihod - svi ti troskovi (plate, porezi, oprema, doprinosi, putni, gorivo...) = dobit...

A onda na to ide 10% poreza.


Sent from my iPhone X using Tapatalk

Za mene nema put i gorivo, radim od kuce. Oprema, pa, vec imam svu opremu. 3 lap topa i 1 pc, i to ce da traje.

I imas i knjigovodju da placas mesecno.


@vatrogasac53

Ako pod licnim oporezivanjem mislis na preduzetnika koji se samooporezuje, deluje mi prilicno suludo da se neko odluci na taj model poslovanja u IT-u osim ako prihodi nisu bas mali. Jer realno nema teorije da mozes skupiti dovoljno "troskova" kojima ces umanjiti osnovicu za dazbine (skoro 50%) da bi ti to bilo isplativije od preduzetnika sa isplatom licne zarade :)

Primer sa isplatom licne zarade: prihodujes 1000 evra mesecno. Isplatis licnu zaradu od 250 evra, od cega su oko 80-90 evra porezi i doprinosi. Na preostalih 750 evra placas 10% poreza na dobit. Dakle ukupne dazbine drzavi su otprilike (sve racunam ugrubo i iz glave, moguce su manje nepreciznosti) 90 + 75 evra = 165 evra.

Primer sa samooporezivanjem: Da bi uspeo da spustis ukupne dazbine ispod 200 evra moras obezbediti da od 1000 evra koje si prihodovao bar 600 prikazes kao troskove poslovanja. Ja stvarno nemam ideju kako bih uspeo da nakupim toliko troskova iz meseca u mesec :d

Edit:
Zapravo ti i kao preduzetnik sa isplatom licne zarade imas pravo (koliko ja znam) da umanjis oporezovanu dobit kroz troskove. Tako da samooporezivanje tek onda nema nikakvog smisla za ljude koji se bave IT uslugama.

Sustina onoga sto hocu da kazem je da u nasoj grani poslovanja mi deluje prilicno besmisleno skupljanje tih racuna i maltretiranje sa njima, jer mi se cini da su ustede male u odnosu na ulozeni trud.

Kolko ja razumem, imas pausalac i imas preduzetnik/knjigas.

Jedan placa flat fee mesecno, i to je to.

Drugi isplacuje sebi platu sto je minimum 25,000 mesecno, i od toga odbija penziono + zdravstveno + 10%, sto mu dodje oko 11,000 mesecno. I jos mora da ima knjigovodju, sto mu dodje jos 50-70evra mesecno. A na ono preko 25,000 sto je zaradio placa jos 10%, mada moze da odbija od tog poreza racune/kiriju/kupovine neke i tako dalje; cak i ako su licne, mogu da se provuku kroz firmu.

Kolko ja razumem, pausal moze da ti bude od 15,000 mesecno pa do 55,000 mesecno (sto sam vidjao po netu), i to ti je sto ti je.

Preduzetnik/knjigas ti dodje minimalac 150 evra mesecno. Znaci kad bi zaradjivao 250 evra mesecno svaki mesec, placao bi to sebi kao platu, i od toga bi gubio 150 evra za penziju + zdravstveno + 10% + knjigovodja, i to bi ti to bilo.

Znaci ako zaradjujes malo, bolje knjigas. Ako zaradjujes malo vise, bolje pausalac.

E sad, tu imas onda za pausal i lokaciju i sifru delatnosti i dal je poreski predstavnik srecan tog dana kad odredjuje koliko ces da placas i sta jos, sto ti sve odredjuje kolki ce pausal da ti bude. Ne mozes znati unapred, sto je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*.

Šta onda dođe najisplativije kad se probije magična granica od 6 miliona godišnje? Recimo za one sa godišnjim prometom od 50k do 150k €?

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока

Paaaa.... pausalac i da se drzis do 50,000 evra godisnje :D
 
Poslednja izmena:
@Exodusbgd

Na to pitanje nije bas jednostavno odgovoriti, jer zavisi od toga koliko si spreman da se iscimas i sa kim u inostranstvu poslujes.

Verovatno najbezbolnije resenje je preduzetnik sa isplatom licne zarade. To resenje je verovatno optimalno za godisnje prihode izmedju 50k i 70k. U tom slucaju je ukupan procenat dazbina drzavi oko 17-18%. Medjutim ako ti godisnji prihodi odu preko 100K ova stopa ce biti veca i placaces u tom slucaju preko 22%.

Isplativija opcija od preduzetnika sa isplatom licne zarade je da, ukoliko tvoj inostrani klijent nema problem sa tim, otvoris vise agencija sa pausalnim oporezivanjem (jednu na sebe, jednu na zenu, jednu na caleta/kevu...) i da klijent nekoliko meseci isplacuje novac na jednu agenciju, pa nekoliko meseci na drugu itd. Ovde postoji cak i varijanta da samo jedna agencija bude aktivna u datom trenutku, a da druge budu "pauzirane" i da tako placas samo oko 300 evra svaki mesec cak i sa godisnjim prihodima od preko 100K, ali prema informacijama koje imam pauziranje agencije pali crveni alarm u poreskoj i moze se desiti da imas problema. Zato je mozda bolje drzati sve agencije uvek aktivne. U tom slucaju dazbine koje placas drzavi iznose oko 5-10% (zavisi od toga koliki ti je pausalni porez, kao i od toga koliko blizu si granice od 12 miliona u slucaju dve ili 18 miliona u slucaju tri agencije).

Najcesci slucaj je da sa klijentima ne mozes izvesti ovu varijantu sa vise pausalnih agencija. U tom slucaju postoje varijante koje zahtevaju odredjeno cimanje s tvoje strane.

Jedna od tih varijanti vazi samo za ljude koji imaju i drzavljanstvo BiH (a ima ih solidan broj u Srbiji). U tom slucaju mozes da budes rezident BiH i da placas 10-14% poreza u BiH. Nije potrebna nikakva firma. Samo prilikom svakog novanog priliva iz inostranstva treba popuniti odgovarajuci obrazac i uplatiti 10% poreza + 4% za zdravstveno (mislim cak da u RS nije potrebno uplatiti zdravstveno, vec samo u Federaciji). Problem sa ovom opcijom je sto verovatno nece poziveti jos dugo. Nisam pratio sta se desilo u poslednje vreme, ali pred novu godinu se pricalo o tome da ce ovo biti ukinuto.

Sve dosadasnje varijante su legalne. Ova koju cu sada navesti je na granici legalnosti. Zapravo, ja ne znam zasto je nelegalna, ali mi je alfa jednom prilikom sugerisao da ovo nije dozvoljeno, mada bih voleo da saznam tacne delove zakona koji ovo zabranjuju. Naime rec je o osnivanju DOO koje nema nikakvu zaradu. Ideja je veoma slicna onoj o otvaranju vise pausalnih agencija, s tim sto je ovo nacin kako da resis problem klijenta koji ne zeli da uplacuje na vise razlicitih firmi. Dakle, otvoris DOO u Srbiji ili u inostranstvu i taj DOO sluzi kao single point of contact sa klijentima. DOO fakturise usluge klijentima i na njegov racun leze novac. S druge strane otvoris nekoliko pausalnih agencija (kao i ranije, na sebe, zenu...) i sa tih agencija fakturises usluge ka DOO. DOO nema nikakvu zaradu, jer sav novac koji dobije od inostranog klijenta zapravo isplati pausalnim agencijama za izvrsene usluge. Iz tog razloga porez na dobit DOO-a je nula (ili blizu nule ako zelis za svaki slucaj da ostavis da DOO ipak malkice zaradjuje). Jedini dodatni trosak koji ti DOO stvara su fiksni mesecni operativni troskovi (dazbine za platu direktora/osnivaca i jos neki fiksni troskovi poput knjigovodje). U ovom slucaju ukupne dazbine koje placas drzavi iznose isto koliko i u ranijoj varijanti sa pausalnim agencijama (5-10%) + troskovi DOO (koji ne bi trebalo da dodaju vise od 1-2%).

Takodje imas i varijante sa offshore kompanijama. O tome neka prica neko ko je radio sa tim. Ali ako zelis da sve bude legalno nijedna offshore varijanta ne moze izaci manje od 15% koliko iznosi porez na prihod od kapitala, a kada uracunas operativne troskove offshore kompanije realno je da bude nekih 16-18%.
 
Nisi ti dobro razumeo, Scorpi.
Ako otvoris firmu vani iskljucivo zbog manjeg poreza, to je gore nego laganje na sifri delatnosti.

Inace bi svi priznali "that we opened a company in the Cayman to avoid taxes"
 
Nazad
Vrh Dno