Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

I ja cu od sada placati sa racuna agencije, ali zbog neke gluposti kasni uplata i treba da stigne u toku nedelje, a 15. je u ponedeljak. Ne znam da li prave problem ako se kasni par dana, pa ne bih da rizikujem.
 
Pa "samo" ce ti narokati malo kamatu, ali ako je par dana onda nije strasno...

Od kad sam uzeo sertifikat, proveravam povremeno stanje online i iskreno sam progledao. Realno bih svakom preporucio da uradi isto.

U tom slucaju ako npr kasnis nekoliko dana, na dan kad oces da uplatis mozes da proveris koliki ti je dug i uplatis tacne iznose.
 
^ Kako se proverava stanje online? Ako možeš da napišeš putanju, bio bih ti zahvalan. :)
 
U tom slucaju ako npr kasnis nekoliko dana, na dan kad oces da uplatis mozes da proveris koliki ti je dug i uplatis tacne iznose.
Ne mozes :) Fora je da ako platis 15. ti ces videti samo dug zakljucno sa 14., tako da ce ostati kamata od tog jednog dana. Osim ako nemas precizno podatak osnovice i iznos kamate, neces moci taj jedan dan da procenis.
Tj. moras nesto sitno PREKO duga do tog dana da uplatis.

@Corvax, pa na e-Porezi :) Ima tema, bez resenja kako da uvek radi pristup :( Vecina nas je po 5+ masina isprobala, i samo na jednoj radi kako treba.


Vazno upozorenje o prevari:
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2019&mm=06&dd=25&nav_id=1558848
Meni je stiglo bas juce, u pitanju je prevara!
 
Aha, nisam znao da daju stanje za juce... U svakom slucaju, svi imamo osnovicu, a ako znas koliko dana tacno kasnis, a znas, mozes i da preracunas okvirno koliko je dnevna kamata.... Cak i ako se promasi taj jedan dan, pa i da ide kamata na to mislim da je bas bas bas mali iznos (sem ako se ne znam kako racuna kamata)... Svakako je bolje da se covek i pretplati malo, onda vidi koliko je u pretplati za sledeci mesec, pa onda za toliko plati manje sledeci i dodje na nulu.
 
Poslednja izmena:
Naravno, ja znam formulu i iznos zatezne kamate, ali ne pada mi na pamet da cimam u paru, nego uplatim 10 dinara vise, a sledeci mesec smanjim razliku (koju vidim 2-3 dana nakon uplate).

Da, tek za prethodni radni dan se vidi zaduzenje. 15. stizu zaduzenja za pausal, npr., ali tek 16. se vide na e-Porezi.
 
Iščitao sam dobar deo ove teme, i još uvek mi nije jasno da li je neko dobio stambeni kredit samo na osnovu toga što je paušalac; u smislu: imam agenciju sa redovnim mesečnim prilivima, plaćam paušano porez i to je to. Bez fora sa pređašnjim radnim mestima, desetogodišnjim računima i sl.

Vidim da uz taj SINHRO paket traže ugovor sa klijentom. Je l ima neko primer tog ugovora i zna šta ga čini validnim za naše bankare?
Koliko je realno da ti posle npr godinu dana (na sajtu piše da već posle 6 meseci možeš da apliciraš za kredit) korišćenja SINHRO paketa odobre kredit na osnovu takvog ugovora?

Na stranu to što, u mom slučaju, novac stiže sa više strana pa bih morao da odaberem najsolventijeg klijenta i koristim taj jedan ugovor?
 
Minimum godinu dana ugovor sa stranim klijentom za keš kredit, minimum dve godine ugovor za stambeni. To su mi rekli pre 2-3 nedelje u pisanoj formi.
E sad, možda ima veze to što sam u konsultantskim uslugama, a ne računarsko programiranje - pa nas ne tretiraju isto...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Posto ne verujem da ce neko dati konkretan ugovor, evo ako moze neko da mu potvrdi:
Ugovor mora biti na neodredjeni period, sa mesecnom ili tromesecnom isplatom, tj. sa konkretnim obimom posla, a ne placanje po potrebi i ucinku?

Pretpostavljam da pausalci koje rade za domace klijente (umesto da budu zaposleni) se uklapaju.
 
Minimum godinu dana ugovor sa stranim klijentom za keš kredit, minimum dve godine ugovor za stambeni. To su mi rekli pre 2-3 nedelje u pisanoj formi.
E sad, možda ima veze to što sam u konsultantskim uslugama, a ne računarsko programiranje - pa nas ne tretiraju isto...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Tu informaciju sam pronašao u FAQ sekciji na SINHRO stranici:

Koliko dugo mora da postoji moja preduzetnička radnja/agencija da bih aplicirao za kredit?

Ukoliko ste korisnik našeg SINHRO paketa, za keš, auto, kredit za refinansiranje i potrošački kredit možete da aplicirate ukoliko vaša agencija postoji najmanje tri meseca. Za stambeni kredit možete aplicirati ukoliko vaša agenicija postoji najmanje šest meseci.
 
Posto ne verujem da ce neko dati konkretan ugovor, evo ako moze neko da mu potvrdi:
Ugovor mora biti na neodredjeni period, sa mesecnom ili tromesecnom isplatom, tj. sa konkretnim obimom posla, a ne placanje po potrebi i ucinku?

Pretpostavljam da pausalci koje rade za domace klijente (umesto da budu zaposleni) se uklapaju.
Mora biti na neodređeni period, i mora isplata na mesečnom nivou.

A evo vam i konkretnog odgovora koji sam dobio :


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
a29f10727da9e8cff28c383388cf6b2c.jpg
 
Poslednja izmena:
Okej, recimo da mora da prođe period od 2 godine i da imam klijente koji mi redovno isplaćuju mesečnu platu. Koji ugovor da ponudim? Ugovor o poslovnoj saradnji i pružanju usluga? Na kom jeziku? Svi moji klijenti su iz USA.
 
Bolje na srpskom...

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
U procredit su fleksibilniji nego u Soge. Tamo ne zahtevaju ugovor ako takav ne postoji već samo promete u prethodnih godinu (ili dve) dana. Mene je SoGe bukvalno uhvatio pre prelaska u Procredit. Jedna osoba u Procredit se bavi stambenim kreditima i zove se Nataša Ilić i od nje se mogu vrlo brzo dobiti informacije o njihovim kriterijumima.

Čisto još jednom da potvrdim, dobio sam stambeni kredit u SoGe, ugovor na neodređeno bez minimalnog iznosa sa iznosu po satu, ugovor na nemačkom iz 2015 preveden na srpski. Inicijalno odbijen u Soge a posle prošao iako nisam hteo da menjam ugovor kako je SoGe tražio. Ne kažem da je to dobitni recept, samo kažem da uslovi očigledno nisu fiksni.
 
Poslednja izmena:
FYI - ako i vama SoGe ebanking za pravna lica izbacuje ovih dana greške prilikom pokušaja plaćanja, to je zato što imaju problema sa šablonima. Dakle, nemojte koristiti šablone za plaćanje, već kucajte svaki nalog od nule, i sve će biti ok.
 
@miljan, napisao si da u tvom ugovoru koji si pokazao banci ne postoji minimalni iznos po satu za koji radis. Kako banka onda moze da zna kolike prihode ces da imas?

Uzgred, da li bi npr. prosao ugovor na neodredjeno koji ima klauzulu da bilo koja strana moze u svakom trenutku da otkaze dalju saradnju bez penala?
 
Poslednja izmena:
Možda se nisam dobro izrazio. U mom ugovoru je definisana cena rada po satu. To praktično znači da koliko radim toliko i zaradim. SoGe ima neko pravilo da bi ugovor trebao da ima minimalno zagarantovanu mesečnu zaradu bilo kroz sate ili kroz iznos. Ja to nemam. Što se drugog dela pitanja tiče, imaju moj promet za prethodnih godinu dana. Iz toga se sasvim dovoljno može zaključiti u kombinaciji sa takvim ugovorom.

U slučaju mog ugovora takođe bilo koja strana može da raskine ugovor bez penala ali uz poštovanje otkaznog roka. Ne vidim zašto ugovor treba da podrazumeva nekakve penale. Mislim, raskine se saradnja i bez konflikta.
 
Poslednja izmena:
Postao sam pausalac u aprilu ove godine, otprilike otad i citam ovu temu (dakle, procitao sam sve od pocetka).
U principu sam sve shvatio, ali ipak imam jedno pitanje vezano za godisnje (kalendarski) i 12-mjecesne limite... Godisnji limit je 6 miliona (ispravite me ako grijesim) - da li se u mom slucaju (9 mjeseci u pausalnom radnom odnosu ove godine) gleda svih 6 miliona kao limit, ili ce da racunaju proporcionalno (u smislu da se kao limit za ovu kalendarsku godinu uzima procenat od tih 6 miliona za mojih 9 radnih mjeseci u godini, tj. (9/12)*6 mil.)?

Kontam da se gleda svih 6 miliona kao limit (bez obzira u kome momentu u godini si poceo da radis), bas zbog postojanja ovog 12-mjesecnog limita, ali opet bih volio da cujem neko kompetentnije misljenje od mog ili jos bolje informaciju iz prve ruke?
 
Poslednja izmena:
Ne znam da igde postoji zvanicno pravilo da se gleda proporcionalo, ali u praksi neke lokalne PU gledaju! Nekima cak gledaju na mesecnom nivou da ne predje ~500.000.

Posto je to drzava za sebe, najbolje je da ima neki knjigovodja koji poznaje situaciju, da ne dodje do cimanja sa PU, jer svako cimanje je jedan minus nadalje.


Znaci, ne verujem da imaju pravo da ista gledaju sem kalendarske godine bez proporcionisanja - ali ovo je retko mesto gde ne zelim da se zamerim ni pod kojim slucajem, pa ono..

U Nisu mogu reci da vecina gleda i mesecno da ne predje, ali po sebi mogu reci da se gleda 11m da ne predje proprocionalni limit (apr-nov da ne predje 8 meseci, tj. 4m konkretan primer tvoj). Nece da prave problem i da se predje, ali si na listi da se proveravas januara detaljno da nije presao limit slucajno.
 
Jasno, pazicu koliko je to moguce (ali i dalje se nadam da nece biti nikakvih problema ako ispostujem limite od 6 i 8 miliona). Hvala na pojasnjenju, Alfa.

Druga (i poslednja) stvar koja me zanima je vezana za akontaciono resenje i visinu poreza - tek ovdje na forumu sam skontao da je resenje koje se dobije za tekucu godinu privremeno, tj. akontaciono, kako mu i sam naziv kaze (zanimljivo je da mi to niko od poznanika pausalaca nije naglasio prethodno, iako sam se raspitivao do detalja, nekako je promakelo). Iz price na forumu sam skontao da cu tek naredne godine dobiti konacno resenje za ovu, gdje naravno moze (i vjerovatno hoce) biti odstupanja od obracunatog poreza u akontacionom, e sad, moje pitanje je kolika ova odstupanja mogu biti maksimalno? Da li je to zapravo onih 10% koji su se provlacili kroz temu (ako me sjecanje sluzi, to je maksimalni iznos poreza koji se po trenutnom zakonu moze uvecati za godinu dana)? Ili ovo nema veze jedno sa drugim? Ako je to slucaj, kako u praksi to rade, tj. sta mogu da ocekujem u najgorem slucaju kao pausalac?
 
Poslednja izmena:
Moze i vise od 10% ako se promeni grupa i sl., inace ne. A posto je IT u V grupi, ne moze ni grupa.
Mogu jedino da namerno menjaju neke parametre tipa "lakoca posla" (ne secam se tacnog naziva..), konkurencija, bla bla...
 
Meni nikada nije odstupala vrednost akontacionog resenja od konacnog resenja, pod pretpostavkom da si stvarno dobio zvanicno akontaciono resenje u pisanoj formi. Po 10% povecavaju svako naredno akontaciono resenje, a kada stigne finalno resenje ono ne odstupa od akontacionog. Bar u mom slucaju.

Situacija gde podstoji odstupanje je kada na pojedinim opstinama akontaciona resenja ne stizu (nekim ljudima i godinama) i onda obicno poreski inspektor savetuje da sam uplacujes svaki mesec odredjenu cifru da ti se ne bi nagomilalo. E tu nastanu odstupanja kada stigne zvanicno resenje u odnosu na to sto si uplacivao nezvanicno po savetu inspektora (ili na svoju ruku).

Ovako je tacno izgledalo u mom slucaju:
- Kada sam postao preduzetnik i cekao prvo resenje uplacivao sam 5-6 meseci sumu koju mi je nezvanicno savetovao poreski inspektor
- Kada je stiglo prvo akontaciono resenje ono je odstupalo od ovog sto sam do tada uplacivao. Doplatio sam razliku (nije bila velika) i od sledeceg meseca poceo da placam po akontacionom resenju.
- Pocetkom sledece godine stiglo je konacno resenje (identicno akontacionom koje sam prethodno dobio), kao i novo akontaciono resenje koje je za 10% vece od onog od prosle godine.
- Dalje se sve ponavlja na identican nacin iz godine u godinu.
 
Dokle se ide sa tim godišnjim povećanjem akontacionog rešenja? Mislim, valjda jednog trenutka treba da stanu?
 
Ovo nije slucaj kod mene.
Kod mene je akontaciono za novu godinu i konacno za prethodnu isto, tj. akontaciono i konacno se razlikuju po 10% zadnjih 2-4 godine, a ranije nesto manje.

EDIT: Ovo je tipicna situacija za sve koje znam, i knjigovodja je potvrdio da je tako.
 
Poslednja izmena:
@alfa
To je bas smor. U toj situaciji svake godine moras da racunas razliku i nesto doplacujes ili racunas koliko si u preplati.
Ja sam to uradio samo jednom (pri stizanju prvog resenja) i nikad vise.

@pt789
Ti si bas optimista ;)
Nazalost, kako stvari stoje, eksponencijalna funkcija ce nas pratiti zauvek. :d
 
Kada sam postao preduzetnik i cekao prvo resenje uplacivao sam 5-6 meseci sumu koju mi je nezvanicno savetovao poreski inspektor

Kako ovo tačno funkcioniše, pošto sam ja upitao ekipu iz Paušala za ovo tj da krenem sa uplaćivanjem jer sam firmu otvorio 21. juna, dobio sam sledeći odgovor:

"Porez i doprinose ne mozete palcati sve dok vam ne stigne poresko resenje. Sa poreskim resenjem cete dobiti poziv na broj za ovu godinu sa kojim cete moci da uplacujete ali posto je poziv na broj jednistven za svakoga ne mozete uplacivati dok vam se ne dodeli poziv na broj.".

Dakle, kako si ti uplaćivao pre dobijanja bilo kakvog rešenja i poziva na broj koji ti dodele? Koliko se uopšte otprilike čeka na akontaciono rešenje?
 
Nema pravila koliko se čeka. Ja sam ove godine pojurio PU Čukarica da mi konačno izdaju zaostala rešenja još od 2015. godine! Dobro, nisam ja direktno nego knjigovodja ali poenta je ista.

Stigla su mi rešenja konačno pre par meseci, platio sam kumulativno i sad plaćam po rešenju. Nisam hteo ništa da uplaćujem napamet osim prvih par meseci u 2015.godini prema uputstvu poreskog inspektora, što mi je trebalo tad zbog neke potvrde da nemam dugovanja.

Dakle moguće je plaćati i bez rešenja, bitno je da pogodiš račune i pozive na broj. Međutim ja to ne bih radio vec bih odvajao neki iznos sa strane i čekao rešenja (ili ih sam pojurio).

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Postao sam pausalac u aprilu ove godine, otprilike otad i citam ovu temu (dakle, procitao sam sve od pocetka).
U principu sam sve shvatio, ali ipak imam jedno pitanje vezano za godisnje (kalendarski) i 12-mjecesne limite... Godisnji limit je 6 miliona (ispravite me ako grijesim) - da li se u mom slucaju (9 mjeseci u pausalnom radnom odnosu ove godine) gleda svih 6 miliona kao limit, ili ce da racunaju proporcionalno (u smislu da se kao limit za ovu kalendarsku godinu uzima procenat od tih 6 miliona za mojih 9 radnih mjeseci u godini, tj. (9/12)*6 mil.)?

Kontam da se gleda svih 6 miliona kao limit (bez obzira u kome momentu u godini si poceo da radis), bas zbog postojanja ovog 12-mjesecnog limita, ali opet bih volio da cujem neko kompetentnije misljenje od mog ili jos bolje informaciju iz prve ruke?

Ja koliko sam shvatio (a nikako da sednem sa knjigovođom i razjasnim sve što me muči), limit od 6 miliona se računa za bilo koji period od 365 dana. Tj. u bilo kom trenutku, kada kreneš da računaš poslednjih 365 dana, ne smeš preći tu cifru
 
U 365 dana limit je 8 miliona, u kalendarskoj godini je 6 miliona.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Kako ovo tačno funkcioniše, pošto sam ja upitao ekipu iz Paušala za ovo tj da krenem sa uplaćivanjem jer sam firmu otvorio 21. juna, dobio sam sledeći odgovor:

"Porez i doprinose ne mozete palcati sve dok vam ne stigne poresko resenje. Sa poreskim resenjem cete dobiti poziv na broj za ovu godinu sa kojim cete moci da uplacujete ali posto je poziv na broj jednistven za svakoga ne mozete uplacivati dok vam se ne dodeli poziv na broj.".

Dakle, kako si ti uplaćivao pre dobijanja bilo kakvog rešenja i poziva na broj koji ti dodele? Koliko se uopšte otprilike čeka na akontaciono rešenje?

Odes kod svog poreskog inspektora i on ti da racun, poziv na broj i cifru koju da uplacujes.
Edit: tacnije da ti 4 razlicita racuna i 4 razlicite cifre koje uplacujes, posto se odvojeno uplacuju porez, pio, zdravstvo i nezaposlenost.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno