Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ne moras nista od toga da prijavljujes, banke su duzne da obaveste APR o svim racunima firmi (i gradjana, ali za firme su ti podaci javni), sve se vidi na sajtu APRa za koji dan najvise.

Odlican je kurs u KB, ne znam precizno za dolare. Moze sve elektronski ako imas eBanking (ne moze mBankingom naravno).
Meni je lakse da popunim PDF, pa odstampam sa skeniranim potpisima i posaljem mailom :) Samo u RF je to brze i lakse preko eBankinga; u Intesi iako moze preko OfficeBankinga barem, sporo je, traje nekoliko sati dok odobre priliv :(
Nisu ni u KB brzi, ali ono - svejedno ti je.
 
Hvala za info. :) Prosetacu sutra do KB da popricam sa njima vezano za dolare i pitam ih da li postoji mogucnost da se dobiju neke procentualne garancije za kurs (kao sto daje SoGe za evre).
 
Za sve valute sem evra, naspram srednjeg ne mozes dobiti garancije. Iako vec ~2 godine nema ozbiljnih promena kurseva, ipak su moguci, i srednji nije nikakav pozakatelj.
 
A zbog cega je evro izuzetak sto se garancija tice? Da li NBS sprovodi neke radnje na trzistu novca (kupoporodaja evra) kako bi kurs dinara stabilnije "vezala" za evro, pa zbog toga neke banke daju te garancije?
 
Moje iskustvo sa kombank i prilivima iz inostranstva... Oni posalju loro doznake u wordu, ja popunim i sacuvam u pdfu. Onda u pdfu "zalepim" potpis i pecat i posaljem nazad i to je to.

Kad ocu da konvertujem zovem "dilera", on mi kaze kurs za iznos koji mu kazem, ako se slozim on me zabelezi, a ja im posaljem zahtev u pdfu za konverziju i to je to.

Ne znam za varijantu preko ebankinga, jer nikad nisam ni imao opciju da vidim devizno stanje niti bilo sta vezano za devizne prilive, vec iskljucivo samo dinarsko stanje, transakcije itd. Ne kazem da ne postoji opcija, samo je ja nisam koristio tj nisam imao pojma da postoji, ako postoji.
 
Poslednja izmena:
A zbog cega je evro izuzetak sto se garancija tice? Da li NBS sprovodi neke radnje na trzistu novca (kupoporodaja evra) kako bi kurs dinara stabilnije "vezala" za evro, pa zbog toga neke banke daju te garancije?
Trenutno je ocigledno da se to radi, inace banke ne bi smele da garantuju tako nesto.
Medjutim dinar je vezan za EUR i banke vrlo lako mogu naspram srednjeg kursa nesto da garantuju, dok za druge valute ne mogu, ili bi bilo mnogo neisplativije.

Inace, imajte na umu da u Intesi postoji TRI nacina za zamenu deviza, tj. tri nacina za trazenje boljeg kursa, i SVAKI od njih zahteva drugi nacin slanja zahteva za zamenu deviza! U suprotnom vam daju losiji kurs kao i da niste trazili.
 
Moj ortak ima racun u Intesi i redovno za dolare dobija oko 0.5 - 0.6 ispod srednjeg kursa. Nikad nije zahtevao bolji kurs, cak nije ni znao da je to moguce dok mu ja nisam rekao da u nekim bankama postoji i ta opcija. Sve obavlja elektronski: posalje zahtev za promenu deviza i oni mu (kroz nekoliko sati) promene po ovom kursu koji sam pomenuo. Ne znam da li bi mu uopste dali bolje od toga ako bi ih cimao.
 
@alfaunits...na koji nacin se trazi bolji kurs? Da li to podrazumeva zvanje deviznog odeljenja pre nego sto se posalje zahtev za kupoprodaju deviza preko e-bankinga?

Ja sam ih zvao za bolji kurs ali su mi rekli nesto tipa do 10.000Eur jer "standardni" kurs a preko tog iznosa ti daju nesto povoljniji, ali smesno, tipa za 0,20-0,30eur bolji, pa sam odustao od takvog nacina.
 
Mislim da je granica za bolji kurs u kombank 3000e, ali me ne drzi za rec. Naravno, to ne znaci da nemaju jos neku granicu za jos bolji kurs.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Moje iskustvo sa kombank i prilivima iz inostranstva... Oni posalju loro doznake u wordu, ja popunim i sacuvam u pdfu. Onda u pdfu "zalepim" potpis i pecat i posaljem nazad i to je to.

Kad ocu da konvertujem zovem "dilera", on mi kaze kurs za iznos koji mu kazem, ako se slozim on me zabelezi, a ja im posaljem zahtev u pdfu za konverziju i to je to.

Ne znam za varijantu preko ebankinga, jer nikad nisam ni imao opciju da vidim devizno stanje niti bilo sta vezano za devizne prilive, vec iskljucivo samo dinarsko stanje, transakcije itd. Ne kazem da ne postoji opcija, samo je ja nisam koristio tj nisam imao pojma da postoji, ako postoji.

Sve ovo se u Intesi zavrsava u par klikova kroz in-house eBank od 100 din.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
^Ne moze kroz par klikova ako trazis bolji kurs :)
@alfaunits...na koji nacin se trazi bolji kurs? Da li to podrazumeva zvanje deviznog odeljenja pre nego sto se posalje zahtev za kupoprodaju deviza preko e-bankinga?
Ja sam obicno zvao referenticu u filijali i slao sken zahteva njoj; ona je imala konkretan kurs koji daju svima koji traze, tek preko 10K bi i ona pitala za veci. Ja sam i za 1000e trazio bolji kurs, jer default je bio los dok sam menjao evre. Dobijao sam do 0.5 od srednjeg, uglavnom bolji.

Druga varijanta je da se zove "trezor" u Novom Sadu, i onda se valjda preko OfficeBankinga salje (ne secam se, to mi je jednom trebalo, proveri kada njih zoves - nadrndani su bili gore nego bilo koji FT1P radnik tada, pa ih zato i nisam zvao vise :D).
Treca varijanta je bila pozivanje nekog treceg broja i opet slanje zahteva mailom.

Nemojte puni uzimati cifre u obzir, ja evre vec nekoliko godina ne prodajem sa racuna firme, samo druge valute.
 
Evo da vam podelim jednu, za mene, lepu vest. Ako se neko bude pitao koja je banka najbolja za poslovanje preko PayPala kao sto sam ja, ovo ce mu biti od pomoci.

Posle agonije sa Intesom i Erste konacno sam nasao jednu u kojoj je moguce vrlo jednostavno spojiti Visa Business karticu na PayPal.

Nakon izgubljenih oko 2 nedelje u Intesi, otvaranja nekih namenskih racuna, odlaska u banku 3-4 puta, cekanja kartica, ko zna koliko sati provedenih na telefonu sto sa Intesom sto sa PayPalom od njih sam odustao.

Otisao onda u Erste, kod njih je i nekako bilo moguce da se spoji, ali su me ubijali sa kursom. Naime ja primam dolare i glavna valuta na PP su mi dolari, ali kad povucem sa Erste dolare oni rade konverziju USD > EUR pa onda EUR > RSD i to po najgorim kursevima tako da sam gubio tu dosta novca.

Onda sam se uclanio u grupu na Facebooku gde su ljudi delili iskustva i neko spomenuo AIK banku, i posto mi je na 50m od stana krenem ja kod njih. Trebao mi je naravno OP obrazac u 2 primerka, i dodjem tamo i podnesem zahtev za dinarski racun i Visa karticu. Cekao sam na izradu kartice oko 10 dana, otisao u banku preuzeo je i uplatio pozajmnicu osnivaca 2000din ( mora da bude nesto na racunu kako bi PP uspeo da povuce sredstva za verifikaciju ). Dosao kuci i spojio karticu za 5min, povukao novac odmah, to je bio petak, i evo malopre sam dobio sms za priliv i to po odlicnom kursu, kad sam proverio na NBS to je zapravo skoro pa srednji, tj dobio sam 105.4354. Tako da ako neko ima dilemu u koju banku da ode ili radi preko Erste moj savet je AIK.

BTW mislio sam da je limit koliko mozes da povuces sa PP za visu bio $1500 ali sam namerno odradio jedan withdraw veci i proslo je, tako da sad nisam siguran koliko mogu u cugu da povucem, ali cu probati jos vise sledeci put.
 
Poslednja izmena:
Da, ali isti taj priliv sa PP na karticu se odradi instant u Societe Generale :)

Kod mene je limit 2500$ odjednom, ali mogu i 3-4 puta da ponovim zaredom.

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
Koji kurs je u SG? Nije mi problem da sacekam 2-3 dana vise za 2-3 dinara po dolaru vise :) Super to za limit, probacu bas sad sledeci put i ja toliko...
 
Ja sam u Intesu povlacio u EUR, a ne u RSD.... ne znam kako je sada, jer to odavno ne radim, a i Visa Electron u Intesi je nesto izmenjena.
Svejedno, dobio sam kurs Vise za withdrawal dolara i wona :)
 
Da, ali isti taj priliv sa PP na karticu se odradi instant u Societe Generale :)

Kod mene je limit 2500$ odjednom, ali mogu i 3-4 puta da ponovim zaredom.

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока

Koju karticu si povezao sa pp? Koliko vidim, za pausal daju mastercard gold. Na nju moze da se povlaci?
 
Izgleda da sada može i na MC. Ja imam Visa Electron, imam je uz Business račun.

Послато са SM-G975F уз помоћ Тапатока
 
Da, videh da ljudi prijavljuju da im radi povlacenje na telenor MC. Nisam znao da soge daje visu, zato sam i mislio da imas MC gold.
 
ne daje soge više vizu, prelaze na mc. Svi koji imaju vizu važi dok ne istekne.
 
Ima li neko predlog kako da resim problem sa poreskom prijavom, jer vidim da je pre par godina dosta ljudi imalo problem sa tim?

Sve ovo je probano na 3 Win7 x64 laptopa i na sva tri je identicno.

Skinem ePorezi aplikaciju sa sajta, aplikacija prepozna citac i karticu, ali kada kliknem na bilo koje dugme od ova dva, pojavi se pescanik koji se beskonacno vrti. Ako kliknem na onaj notepad da vidim log, tu je Error while fixing alias: java.util.HashMap cannot be cast to java.util.Collection i dole alias sa mojim jmbg-om.

Ono sto sam do sada pokusao:

Instalirao sam javu 7, nije radilo, pa sam probao 8, ali isto.

Pod certifikatima tamo u internet options, imao sam 3 komada. Jedan je bio ime naloga racunara, 2 sa mojim imenom i jmbg "issued by" MUPCA Gradjani, datum godine se poklapa sa datumom isteka licne karte, a to je 2024. Licna karta je inace izdata pre 18.08.2014., a digitalni potpis sam uzeo naknadno u MUPu. Preko CELIK aplikacije, kartica se ocita normalno i potpis bude verifikovan. Takodje je instaliran middleware za karice izdate pre pomenutog datuma (RSIDCardMW).

Pored svega ovoga, pokusao sam da odem direktno na url https://eporezi.purs.gov.rs/user/login_applet.html, preko stare verzije firefoxa prikaze da treba plugin za javu, ali ne moze da se instalira, jer valjda se vise ne koristi, dok preko IE8 prikaze samo placeholder i x u uglu, kao kad ne ocita dobro sadrzaj u okviru placeholdera.

Hteo sam da probam i win7 u VM, ali ne moze da se skine sa MS sajta ISO, pre unosa kljuca, koji opet kad unesem, prilikom provere prikaze samo genericku poruku "something went wrong, try again later"
 
https://www.heidoc.net/joomla/techn...icrosoft-windows-and-office-iso-download-tool
Ili: https://tb.rg-adguard.net/public.php
Ovaj drugi je sajt koji ti trazi download linkove (kazem trazi jer ih MS generise za svaki zahtev posebno, ali su linkovi u oba slucaja sa MS sajta).

Meni ni to nije uspelo inace, kao da mora neka konkretna Java.. taj HashMap cast se uvek javlja i kada radi i kada ne radi.

Na kraju sam slucajno uspeo kroz Server 2008 VM koji inace imam za testiranje... i nisam hteo dalje da probam, to mi je dovoljno.
 
Nadjoh nekako ISO posle x sati mucenja. Instalirao win 7, posle toga javu, dodao sertifikate i konacno radi. Izgubio sam ceo dan danas samo na ovo.


edit: ne znam da li radim nesto pogresno, ali na testnom okruzenju, kada izaberem svoju PR agenciju, ne postoji obrazac PPDG-1R?
 
Poslednja izmena:
Da mogu da napravim VM koji radi, ja bi napravio install bez kljuca, i uploadovao negde :)
Pa nek se MS brlja sa PU :D

Neko drugi ce morati za ovo drugo, ne mogu da proverim u skorije vreme.
 
Ja sam dva puta na dva razlicita racunara sa win10 instalirao, radilo odma bez ikakvog problema.
 
Verujem, mada ja nemam win10 ni na jednom. Anyway, sto se tice mog pitanja iz prethodnog posta, iz nekog razloga PPDG-1R obrazac potreban pausalcima trenutno se ne nalazi na testnom okruzenju iz ko zna kog razloga. Kad se ode na "pravo", onda se nalazi u spisku obrazaca.
 
Izem ti ePoreze i sve... zaboravio sam pin i blokirao PIN na ličnoj karti. Kako da ga odblokiram?
 
Mislim da moraš u SUP, da ti oni odblokiraju. Ali nisam siguran

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Toga sam se i plašio. Svega imam, ali vremena za to zezanje sa SUP-om nikako...
 
Nije toliko strasno. Meni se desila ista stvar, s tim da sam ja pokusao u poreskoj da obavim nesto, a oni su mi rekli da se vise nista ne moze uraditi bez sertifikata (pitam se sta se desava sa ljudima koji nemaju cipovanu licnu?). Mozes u bilo kojoj policijskoj stanici u Bg da odblokiras licnu. Nadji neku stanicu gde nije velika guzva. Ja sam sve obavio za 20-ak minuta. Odstampaj sa mupovog sajta onaj zahtev za vadjenje/odblokiranje sertifikata, popuni ga i sacekaj u policiji da dodjes na red. Proces odblokiranja traje minut, a cekanje u redu 20-30 min :d

p.s. Juce sam to odradio, tako da su informacije sveze :)
 
Poslednja izmena:
Bez zakazivanja??
 
Nazad
Vrh Dno