Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

nisam najbolje razumeo da li bi uplate primao kao paušalac ili kao obično fizičko lice. Kao paušalac plaćaš samo tih 15.000-40.000 mesečno u zavisnosti od opštine i delatnosti. Ako nisi registrovan kao preduzetnik već ti neko plaća usluge onda nisam siguran ali čini mi se da se uplata onda tretira kao zarada. U praksi se to slabo kontroliše i ljudi ne prijavljuju takve prihode pa ni ne plaćaju poreze i doprinose. Dakle nelegalno i popularno.
 
Uplate primam kao fizičko lice i to nisu veliki iznosi na godišnjem nivou. Zato me je zainteresovalo u kojim slučajevima se plaća porez.
 
ukoliko pružaš usluge a ne šalje ti tetka iz kanada onda u svakom slučaju obaveza postoji. E sad, da li ćeš ti to stvarno platiti... Ako nisi paušalac sumnjam da se isplati.

Ono što sam ja čuo iz okoline je to da banke u najgorem slučaju imaju prava da traže osnov priliva ali same banke ne smeju niti žele da proveravaju da li su plaćene prateće dažbine. S druge strane poreska nema kapacitete niti mehanizme da na tom nivou proverava fizička lica.

https://www.mojafirma.rs/baza-znanj...je-ostvarujem-od-strane-firme-kao-freelancer/
 
Poslednja izmena:
Svi koji niste dobili rešenja za 2018. (ili godinama...), kako overavate zdravstvenu knjižicu?
 
Uz resenje iz poreske da su izmitena dugovanja za RFZO.
Ne znam kako je ako uopste nisi dobio resenje od pocetka radnje, a duze od 6m je to :(
 
Nisam dobio od početka, a i mnogi koje poznajem.

Ali čekaj, ti i kad imaš firmu od ranije, a nisi dobio poslednje rešenje, kako uopšte možeš da dobiješ rešenje iz poreske da su izmirena dugovanja za RFZO kada se ne zna kolika su ta dugovanja, zbog toga što je iznos drugačiji za ovu godinu? Čak i da plaćaš "otprilike" i to npr. 20% više da plaćaš, opet ne može da se izmiri dug koji faktički još uvek ne postoji...? Tako sam ja imao problem prilikom zatvaranja prethodne firme, nisam mogao da je zatvorim bez te potvrde da je sve izmireno, a tu potvrdu nisam mogao da dobijem jer se ne zna koji su to iznosi koji treba da budu izmireni...

I zna li neko ima li nešto od onog elektronskog overavanja zdravstvene kartice?
 
Poslednja izmena:
Ako se ne zna dug, onda i ne postoji dug. Trebalo bi da mozes dobiti potvrdu da su placena sva dugovanja za zdravstveno.
Kazem ti, ne znam samo za slucaj da dve-tri godine nisi dobio resenje, i da je to od pocetka, znaci nikada da nisi dobio.
Ali, ja nisam dobijao resenje 2016/7 ono, kao i gro ljudi, ali jesam ranijih godina - normalno sam dobijao potvrdu da je placeno sve za RFZO. Kada stigne konacno resenje, imam 15 dana da platim razliku. I to je to.
 
Imao sam sve te situacije sa zdravstvenom. Načelno sa tim nema problema. Prvih godinu dana sam overavao knjižicu sa potvrdom iz poreske da nemam dugova i ništa nisam ni plaćao jer nisam dobio rešenje. Treći put kada sam trebao da overim kaže inspektorka: e pa moraš bar zdravstvo da platiš. Napisa mi onda rukom moje pozive na broj i ja uplatim i overim knjižicu. Nakon što mi je stiglo prvo akontaciono rešenje nije bilo više problema sa overom jer se sve vreme plaća po tom rešenju. Dakle ja nisam za 2017 i 2018 dobio rešenje ali su mi knjižice uredno overene. Sada to ide po automatizmu ako si platio sve poreze i doprinose.ć
 
Neki nisu dobili resenja od 2015... bitno je da redovno placate koliko vam makar tako na papiru napisu, jer kada (ako ikada) naprave imacete 15 dana da uplatite SVE


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Bolje na avista stednji da drzite nego da placate dok ne treba konkretno. Ali bolhe i uplacivanje nego ****** kad se prave zacudjeni 'pa kako odjednom':)
Gde nisu jos od 2015 dobili resenja?
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Npr. Rakovica


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Moj kolega sa Rakovice dobio rešenje zaključno sa akontacionim za 2018. Verovatno zavisi od slučaja do slučaja i unutar opštine jer takav je i moj slučaj. Ne znam kako je na drugim opštinama ali na Voždovcu su kancelarije za rad sa preduzetnicima podeljene po početnom slovu prezimena i rešenja pripremaju različite osobe. Moguće je da zato postoje tolike razlike.
 
FYI, u Nisu su troskovi oko 150-260.000 godisnje za 6211.

Kolega je ove godine postao paušalac 6201 u Nišu i pre par nedelja mu je stiglo rešenje da treba da plaća 30.000 mesečno. Jel to sad normalno ili treba da uloži žalbu? Od kad su te tvoje cifre? :)

P.S. Koliko vidim, 6211 ne postoji? Možda si mislio na 6311 ili standardni 6201?
 
6201 onda, na std.sifru za IT sam mislio.
30.000 da placa??? Pa sta pise, kolika mu je osnovica? Od ove godine dva resenja.
Moje ne uzimam u obzir tu. Nisam video da li moje ima umanjemja za OSI, ove cifre su od kolega iz Nisa, resenja za akontaciju za 2018., dakle nova.

Da nije OSNOVICA oko 30.000? Itekako je nerealno da u Nisu bude 30k trosak
 
Poslednja izmena:
U Zemunu poslali rešenje na 39k (82k osnovica) za 7022 delatnost, uložena žalba ako nešto pomogne.
 
7022? Za nju me ne bi cudilo.
 
A koliko mu je bila prosle godine? Koja opstina?
Neka razmisle da prebace sediste u neko selo blizu Nisa, onda, gde imaju rodjake. To im treba samo za svaki slucaj da postoji sediste stvarno, cak i zvanicna posta sada moze da dolazi gde hoces.

Ako nije menjana grupa, moze da se zali. Iskreno sa takvim osnovicama, mislim da dobrom delu nije isplativo. Meni bi cak bilo isplativije da budem PR sa minimalnom zaradom, a ostalo 10% poreza, troskovi postoje ipak.
 
A koliko mu je bila prosle godine? Koja opstina?

Kažem, ove godine je registrovao agenciju, dakle prvo rešenje. Medijana.

Ako se prebacuje sedište, šta se dešava sa tim doprinosima? Jel mora da se čeka sledeće rešenje da bi se potencijalno smanjili? Ili da zatvori pa otvori novu firmu...

I jel ima još neka alternativa? Samo d.o.o?
 
Poslednja izmena:
Doo nije isplativije od PR, fora je jedino sto "ne odgovaras svojom imovinom", ali u praksi ne verujem da ti ista znaci (pogotovu za IT :D)
Ne znam kako tacno ide oko osnovice kada se sediste menja.

Znam da je Medijana skuplja, ali ne bi smelo toliko :(
 
Koliko sam čuo (neprovereno), podneseš prijavu promene adrese u APR. Kada ti izdaju rešenje sa tim datumom prestaju tvoje obaveze u prethodnom sedištu (do tog datuma izmiriš pošto im podneseš APR rešenje i PPR1 obrasce), a imaš neki rok (možda 15 dana) da podneseš poresku prijavu u novom sedištu pa čekaš da dobiješ poresko rešenje da plaćaš dalje.
 
Pa valjda nema svako selo svoju poresku? I ako to bude ispod iste opstine ima da mu rebnu istu cifru :) Jedino zbog nekih olaksica/umanjenja.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Druga opstina jedino.
 
Ja sam isto ove godine otvorio 6201 u opstini pored NS. Ocekivao sam da ce biti manje nego u NS kad ono prc 30k. :D Ne vredi otvoriti na random mestima ako ides na to da platis sto manje, bolje raspitati se prvo.
 
Pa imate tamo na ft1p blogu članak sa realnim prosecima po opštinama za prošlu godinu.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ovo je ludilo sa razlikama izmedju opstina :D
Ja u Beogradu, na opstini Cukarica, placam ~24 000 rsd mesecno (u startu je bilo oko 18 000, ali iz godine u godinu se povecava za 10%), na NBGD i na Vracaru je valjda preko 30 000 rsd (drugaru povecali za 2018. godinu na 36 000 rsd na NBGD), u Leskovcu je prema informacijama koje imam oko 15 000 rsd.

Najbitnija stavka zapravo nije koliki je prosek zarada na opstini, nego u koju grupu su svrstali IT delatnost na konkretnoj opstini. Na Cukarici je nasa delatnost svrstana u trecu grupu, sto znaci da se osnovica mnozi za 0.6 ili 0.7 (ne secam se tacno) pre izracunavanja poreza, dok je na NBGD ova delatnost u petoj grupi, sto automatski znaci da se osnovica mnozi sa 1.2 pre racunanja poreza i dazbina.

Ekstremi se desavaju u opstinama gde je nizak prosek zarada, a delatnost je svrstana u trecu grupu (opstine poput Leskovca verovatno) ili sa druge strane gde je prosek zarada visok a IT je svrstan u petu grupu (Vracar, NBGD, a po brojkama iz prethodnih postova izgleda i Nis).
 
Nije to bio slucaj za Nis. Uvek smo bili 5.grupa, i nusu ovoliko bili izdaci.
Mislim da je kolega izuzetak sa 64k osnovicom, a ne pravilo.

Sem ako nisu rekli "U vidi, prodali se ovi xa 169 milioma, DAJ PARE":)
 
Ovo je ludilo sa razlikama izmedju opstina :D
Ja u Beogradu, na opstini Cukarica, placam ~24 000 rsd mesecno (u startu je bilo oko 18 000, ali iz godine u godinu se povecava za 10%), na NBGD i na Vracaru je valjda preko 30 000 rsd (drugaru povecali za 2018. godinu na 36 000 rsd na NBGD), u Leskovcu je prema informacijama koje imam oko 15 000 rsd.

Najbitnija stavka zapravo nije koliki je prosek zarada na opstini, nego u koju grupu su svrstali IT delatnost na konkretnoj opstini. Na Cukarici je nasa delatnost svrstana u trecu grupu, sto znaci da se osnovica mnozi za 0.6 ili 0.7 (ne secam se tacno) pre izracunavanja poreza, dok je na NBGD ova delatnost u petoj grupi, sto automatski znaci da se osnovica mnozi sa 1.2 pre racunanja poreza i dazbina.

Ekstremi se desavaju u opstinama gde je nizak prosek zarada, a delatnost je svrstana u trecu grupu (opstine poput Leskovca verovatno) ili sa druge strane gde je prosek zarada visok a IT je svrstan u petu grupu (Vracar, NBGD, a po brojkama iz prethodnih postova izgleda i Nis).
Zato su i doneli uredbu o bližem određivanju uslova za paušalno oporezivanje po kojoj bi od ove godine svi programeri na svim opštinama morali da budu u 5. grupi. Nadali su se da će time uvesti red i da će malo više rebnuti programere.

Razlike očigledno ipak postoje. Ja npr. na Voždovcu oduvek plaćam 21k, svim novima čujem je oko 30k, a na ovom linku s ftp1 stoji 25k. Takođe tu postoje i elementi za uvećanje i umanjenje po kojima takođe drastično može da se izmanipuliše poreskom osnovicom. Čitaj - ko je poznanik sa inspektorom dobro mu se piše.

Moja procena je da svi novootvoreni plaćaju "full" cenu iz pete grupa a nas malo starije postepeno dižu. Čekam i moje rešenje za 2017 i za 2018 pa ću videti.
 
Ja sam pre 6 meseci dobio akontaciono resenje za 2018. i samo su podigli za 10%, sa ~22 000 na ~24 000.
 
Znaci za 10 godina duplo vise... doslo neko zlatno doba.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno