Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

mora da se placa PIO cak i ako radis i placa ti poslodavac, ako imas i preduzetnicku radnju placas duplo tj dva doprinosa... jedino sto se ne placa duplo je zdravstveno osiguranje, ali to moras da promenis u onom PPDGR1 ili kako vec obrascu ... nece automatski iako svi pricaju kako se to automatski azurira .....
 
Ne plaća se PIO i nezaposlenost. Inače od ove godine su smanjili porez za ovo poslednje na 0.75%.
 
^Zdravstveno i nezaposlenost se ne placa iz vise osnova, PIO se placa iz svih. I to jure.
 
Sad sam skroz zbunjen. Ako se placa duplo, zasto me onda APR nije prijavio u PIO pri registraciji preduzetničke agencije? A mozda i jeste samo ja to ne vidim na CROSO.

Po nekoj logici, kad se prijavim Poreskoj za pausalni porez, oni bi trebalo da mi odrede i placanje PIO, nezaposlenost i zdravstvenog. Cudi me samo da pri prijavi ppdp-1r treba da prikacim kao prilog M obrazac.

Sent from my COL-L29 using Tapatalk
 
Skontao.

Bez obzira, odoh tokom nedelje ipak licno do Poreske do inspektora za svaki slucaj.

Hvala svima na pomoci!

Sent from my COL-L29 using Tapatalk
 
Sad sam ja zbunjen, šta ima da mu vraćaju? Doprinos za PIO se plaća kako na zaradu ostvarenu na radu tako i na paušalno utvrđenu osnovicu. Dakle nema nikakvog duplog plaćanja niti vraćanja.
 
Vrvt je mislio ako plati isti na dva racuna. Ono.sto rekoh da proverite kada stignu nova resenja.
 
Registrovao sam preduzetničku agenciju i odradiću pečat i banku itd, ali da li neko ima preporuku za neku firmu koja može da mi odradi prijavu poreskoj upravi i fondu za zdravstveno osiguranje? Jednostavno ima previše informacija, procedura i šaltera, pa bih malo da skratim put i bilo bi super ako imate nekog proverenog. Može i na PM
 
Trebalo bi da te je APR vec prijavio za osiguranje.

Vidi na CROSO portalu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kad vec pominjete taj CROSO portal, da li mozete tamo da vidite uplacene doprinose za preduzetnika? Ja mogu da vidim samo doprinose za periode kada sam radio u standardnom radnom odnosu. Za bilo koji mesec kada sam radio kao preduzetnik mi izbacuje da nema uplacenih doprinosa. A preko e-porezi vidim da nisam duzan ni dinar drzavi, zapravo oni duguju meni :d
 
Nasao sam odgovor zasto mi nista nije upisano.

Upis staža vrši se kod većine poslovnih subjekata predajom M4 obrasca PIO Fondu do 30. aprila tekuće za prethodnu godinu. Izradu i predaju M4 obrasca vrše sami poslodavci (odnosno njihove knjigovođe). Izuzetak su paušalno oporezovani preduzetnici koji ne predaju M4 obrazac, već im upis staža vrši referent Poreske uprave prilikom gašenja radnje.

Izvor
 
Vide se i uplate po BOP za one koji su na isplati licne zarade - nisu pausalci


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U decembru prošle godine sam prebacio agenciju sa Novog Beograda na Savski Venac, odnosno na knjigovodsvenu agenciju koja se nalazi na toj adresi. Stiglo mi je rešenje po kome treba da platim skoro 3k više nego što sam plaćao na NBG-u, ukupno 39k, dok je ostalim kolegama koji su na prijavljeni na toj agenciji stiglo do 30k dinara, uglavnom i manje.
Moje pitanje je da li ima svrhe žaliti se?
 
Dakle, evo informacije za sve koji su osnovali preduzetničku agenciju iz radnog odnosa pa ih APR nije prijavio na obavezno socijalno osiguranje.

Ukoliko je prošlo više od tri dana od odjave osiguranja (npr. kod poslodavca s kojim ste prekinuli radni odnos), NE MOŽE se uraditi prijava u RFZO filijali. Meni nisu dali u RFZO Palilula (ulica Vojvode Vuka). Uputili su me da moram u PIO fond (Nemanjina 30). Tamo sam se prijavio na osiguranje bez ikakvog čekanja. Naravno, šalterski službenik tvrdi kako "imam sigurno" ponuđen kao osnov osiguranja "samostalna delatnost" na CROSO portalu, a nemam. Okačio sam par postova iznad screenshot. Prijavljen sam po šifri "208 - Obavljanje samostalne delatnosti slične zanatskoj". Datum je sutrašnji u odnosu na datum odjave osiguranja kod poslodavca.

Što se tiče PPDG-1R, ja sam se prijavio preko ePorezi bez odlaska u Poresku upravu.
 
U decembru prošle godine sam prebacio agenciju sa Novog Beograda na Savski Venac, odnosno na knjigovodsvenu agenciju koja se nalazi na toj adresi. Stiglo mi je rešenje po kome treba da platim skoro 3k više nego što sam plaćao na NBG-u, ukupno 39k, dok je ostalim kolegama koji su na prijavljeni na toj agenciji stiglo do 30k dinara, uglavnom i manje.
Moje pitanje je da li ima svrhe žaliti se?

Na NBGD ti je bilo oko 36k? To je 10% povećanje i to mogu da urade kako god okreneš. Meni je isto povećano skoro 10% u odnosu na prethodnu godinu, dok je mojoj ženi na istoj adresi porez 10% manji od mog za ovu godinu.
 
U decembru prošle godine sam prebacio agenciju sa Novog Beograda na Savski Venac, odnosno na knjigovodsvenu agenciju koja se nalazi na toj adresi. Stiglo mi je rešenje po kome treba da platim skoro 3k više nego što sam plaćao na NBG-u, ukupno 39k, dok je ostalim kolegama koji su na prijavljeni na toj agenciji stiglo do 30k dinara, uglavnom i manje.
Moje pitanje je da li ima svrhe žaliti se?

Moramo nekoliko stvari da proverimo da se razumemo, a i ovo vazi za ostale kada pominju osnovice/troskove:
- Kada kazete da "toliko treba da platite", znaci da su porezi/doprinosi 39K, a ne da je osnovica 39K? Na ovo molim sve da obrate paznju, vrlo cesto se mesa. Za 39K placanja osnovica je preko 75K, ako sam dobro sracunao, an pasan.
- Da li u resenju koje je doslo stoji adresa prethodne ili nove radnje?
- Za koji period je doslo resenje?
- Kada je doslo resenje?

Moze se desiti da ti je to resenje doslo za proslu adresu, kao konacno za proslu, novo akontaciono? Mada to sve pise prilicno jasno na resenju, samo treba pola sata-sat da se procita :) Posto je stvarno dosta teksta u resenju.


Pitaj bolje knjigovodju, ali mislim da ne mogu da ti daju vece resenje nego ostalima u toj opstini.
 
Moramo nekoliko stvari da proverimo da se razumemo, a i ovo vazi za ostale kada pominju osnovice/troskove:
- Kada kazete da "toliko treba da platite", znaci da su porezi/doprinosi 39K, a ne da je osnovica 39K? Na ovo molim sve da obrate paznju, vrlo cesto se mesa. Za 39K placanja osnovica je preko 75K, ako sam dobro sracunao, an pasan.
- Da li u resenju koje je doslo stoji adresa prethodne ili nove radnje?
- Za koji period je doslo resenje?
- Kada je doslo resenje?

Moze se desiti da ti je to resenje doslo za proslu adresu, kao konacno za proslu, novo akontaciono? Mada to sve pise prilicno jasno na resenju, samo treba pola sata-sat da se procita :) Posto je stvarno dosta teksta u resenju.


Pitaj bolje knjigovodju, ali mislim da ne mogu da ti daju vece resenje nego ostalima u toj opstini.
- 39k mi je mesečni porez (pio, zdravstvo, nezaposleni...)
- U rešenju stoji adresa nove radnje ( rešenje je stiglo na knjigovodsvenu agenciju)
- Polazna osnovica za 2019. godinu mi je 86k
- dobio sam akontaciono rešenje za 2019. i konačno za 2018. (samo jedan mesec - decembar)

Zvao sam knjigovođu, kažu bili su do inspektora koji im je rekao da mora tako, kao ne može da bude manji porez nego na prethodnoj opštini.
Prvi put čujem za to.
 
Onda zatvor pa otvor ;)
 
Upravo odobren pozamasan kes kredit u SoGe
Niti firma postoji 2 god niti doo sa kojim imam ugovor na neodredjeno postoji 2 god
Receno mi je da su to kompenzovali time sto sam radio u dobrim firmama pre ovoga...

Takodje mi je bio odobren zakup vozila u s-rent (mozda nekom znaci ta informacija)
 
Poslednja izmena:
Kako znaju u kojim firmama si radio pre toga? :)
Napisite i konkretne filijale banaka gde su vam odobrili ili vas odbili. Slutim da mnogo toga zavisi od filijale u kojoj zatrazis kredit.
 
Poslednja izmena:
Ja sam dobio stambeni u filijali SoGe u naselju Stepa Stepanović.

Verujem da ovo što je gore rečeno tačno. Ja imam kod njih račun fizičkog lica od 2011. Radio sam 'solidno' plaćene poslove u prošlosti u ne tako velikim firmama, jedan stambeni sam već vratio i naravno uvek sam lično poznavao upravnika ekspoziture (sad se i oni vode kao univerzalni bankar). Čak taj prvi kredit za stan sam dobio iako sam tek promenio zaposlenje i nisam imao prosek od 6 meseci u jednoj firmi.

Ono što je dobro da se zna je da bankar koji ti plasira kredit ima konkretnu korist od toga što je plasirao kredit. Dakle on ima mogućnost da de zauzme za klijenta iako svi krediti bivaju odobreni preko istog risk odeljenja. Dakle ukoliko kredit nije odobren ili je risk odbio ili bankar nije želeo da se cima zbog lične procene.

Na sve to tu je i faktor verovatnoće. Uvek možeš da budeš odbijen bez da to stvarno ima smisla. Ja ne verujem da je svet pravedan.

Elem, ako neko želi a ne dajem garancije da će uspeti nudim da ga povežem lično sa ljudima iz SoGe ili iz Procredit koji su meni odobrili stambeni kredit uz mogućnost poziva na mene ili moj slučaj.
 
Poslednja izmena:
Danas otvorih račun u Intesi za preduzetnika, čeka se 3 dana. Rekoše mi da se e-banking plaća jednokratno 3500 hiljade RSD. Koliko sam razumeo, za mobilnu aplikaciju nema ove naknade, pa je moje pitanje, da li mogu sve da obavim sa mobilne aplikacije, pa da za početak izbegnem e-banking ukoliko mi nije potreban?
 
Previse je 3500... vidim po tarifi da je 1000 “aktivacija”, 1000 kartica, 1500 citac (nisi morao da uzmes ako ga vec imas ili na laptopu)... 100 mesecno (ne znam zasto ako se vec placa 595 za paket usluga).

https://www.bancaintesa.rs/upload/d..._za_pravna_lica_i_preduzetnike_042019_srb.pdf

Preko BizMobi moze din placanja, ne moze devizna, ne moze raspored priliva, ne moze konverzija/menjacnica... 200 din mesecno (previse).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja imam i el. placanje preko pc-ja i biz mobi i nisam pitao koja je cena za biz mobi, jer mi bas mnogo znaci da mogu sve da uradim sa telefona.
Notofikacije za prilive / odlive primam momentalno a znaci mi i sto mogu da vrsim platni promet, tako da sam zadovoljan. Doduse, od 2006. jos razmisljam kako ce biti dobro kada budem sve mogao preko telefona da zavrsim...

I sama aplikacija je odlicna, ako imas malo prometa u smislu naloga i transakcija. Da li i kako moze da barata sa 4-5 naloga (porezi i doprinosi) kao i Office banking cu tek da vidim...
 
Poslednja izmena:
Kako znaju u kojim firmama si radio pre toga? :)
Napisite i konkretne filijale banaka gde su vam odobrili ili vas odbili. Slutim da mnogo toga zavisi od filijale u kojoj zatrazis kredit.

ispitali su me sve... gde sam radio, koliko dugo, kolika mi je plata bila....
Filijala SoGe kod Batutove ulice
 
Obrisane su sve poruke koje bi mogle da unesu pometnju ili neproverene informacije. Ako neko ima neki slučaj koji mu se desio i želi da podeli, može slobodno da napiše, al' nemojte bacati udice i ne reći ništa.
 
Cini mi se da sam procitao ovde, pa bih samo da potvrdim. Porez i doprinosi se mogu platiti sa bilo kog racuna, ne mora da bude iskljucivo racun pausalne agencije?
 
Moze, mada ja preferiram da to radim bas sa racuna agencije/firme.
 
Nazad
Vrh Dno