Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Pa ok je sinhro ako nemaš devizne prilive, ne treba ti business kartica i ebanking za pravno lice.

Šta je problem sa deviznim prilivima i sinhrom? Jedini "problem" je što ih raspoređuješ mailom, a ne preko ebankinga.
 
Upravo to što ih razmenjuješ mailom pretpostavljam i dalje uz pečat i skeniranje...
 
Aha, već imam template u kome nalepim o roku od sekund-dve i pečat i potpis i to pošaljem. :) Jeste elegantnije preko ebankinga, ali mi je mnogo elegantnije da ne nosim karticu sa sobom i da gledam u pasulj kada će prestati da radi na MacOSXu. Ovako jedan ebanking, a uskoro će dodati i za Sinhro raspoređivanje deviznog priliva preko ebankinga.
 
A pa ok, svako ima svoj scenario očigledno. Za one koji se ne bakću photoshopom i ne daj bože nomadski frilensuju na win platformi mail nije rešenje.
 
Ja hteo da uzmem sinhro paket, jedino me koči što u NS imaju 3 bankomata :O

Direktna banka ima 1 (jedan) bankomat u Beogradu (Blok A), a i na njemu često nema para.
Od pre neki dan podignut novac danas se knjiži sutra, pa te sutra odbije jer je "iskorišćen dnevni limit", tako da se dnevni limit pretvorio u dvodnevni limit.
 
Nije mi problem ni štampanje i skeniranje dokumenta, jer imam i štampač i skener. Uostalom, napraviću jedan template što je spomenuo sysninja i to je to. Bitno mi je da mogu sve to da završim online, bez šetkanja do poslovnice, jer sam nekada u inostranstvu.

Dobio sam predlog za RF i za Intesu sam i ja čuo da je po nekad potrebno da se ide do poslovnice, što mi ne odgovara, ali za Societe General nisam imao koga da pitam, tako da se razmišljam između te dve banke.

Što se tiče troškova održavanja računa i kursnih razlika kod svih ovih banaka (RF, SC, Intesa) to je tu negde, sem ako mi nisu loše objasnili, ali je kod RF i SC, lakše sve završiti online, bez nekog šetkanja do poslovnice, što takođe predstavlja trošak plus dodatno gubljenje vremena i čekanje u redu.
 
Sto se kartica tice, ako pricamo o pausalnoj radnji, ne vidim nikakvu korist od istih. Prebacite sve sebi kao materijalne troskove i trosite kao fizicko lice. I legalno je, i IMATE UVID u potrosnju. U RF i Intesi je uvid u kreditne kartice jako nezgodan kada se poredi sa time sta mozete sve videti kao fizicko lice. A to znaci kada imate puno transakcija.

Kod Intese isto moze online kupoprodaja deviza, kurs se samo trazi od drugog resora (NS trezor konkretno, koji je neverovatno arogantan kada god sam zvao za bilo sta...).
Jedino kao sto rekoh za dnevnice moras ici u poslovnicu. Barem ja nisam nasao kako moze preko OfficeBankinga. Mozda moze kao devizni nalog obican, ako je unutar banke!

Kurs za manje sume ne ocekujete neki, ono sto vam eBanking ponudi, otprilike to je to. Tek za cesce zamene daju dobar kurs. Ali ako imate ino prilive, sto pretpostavljam bukvalno sve u ovoj temi zanima, jako ce vam biti vazna svaka para razlike u kursu.
Jer godisnje, bez 10.000e sigurno necete otvarati firmu, ni pausalnu - a na tu sumu se prikupi velika razlika ako samo prodate po zvanicnom, prebacite sebi na dinarski u istoj banci i onda kupite evre po zvanicnom kursu :(
Ja sam racunao da godisnje na takve stvari za 50.000e (koji pausalac ne moze preci) bi usteda bila 2000-4000e. Sto su cesci prilivi (tj. manji u proseku), veca je usteda cimanje svako :(
 
Ja sam otvorio račun u RF. Sve je ok, samo sto za e-banking daju smart karticu i čitač za istu i naravno ide preko neke Java applet aplikacije - što mi je totalno *****no. Izgubi se vreme na instalaciju drajvere, potrebnih biblioteka, pri tome moraš imati pretraživač koji podržava javu i sl. Doslovno sam ograničen na jedan računar i tu mi već e-banking pada u vodu.

Moraću da se raspitam da li je moguće dobiti neki drugi način pristupa. Koliko vidim za fizička lica u RF imaju standardno user/pass uz LIB.

Što se tiče svega ostalog - ok je. Ljubazni su i brzo rade stvari. Visa Business karticu sam dobio za 2-3 dana.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imas i mBanking u RF. Ne rade devizno kroz njega uopste izgleda.
 
Generalno meni bi glavna namena tog računa bila samo priliv transakcije iz inostranstva i to je to. Po prodaji deviza banci, svakako bih prebacio dinare na privatni račun, a onda naravno, raspolagao s njima dalje.

E-banking je svakako nešto što bi u mnogome olakšalo samo trnsakciju, s obzirom da ne naplaćuju samo prebacivanje novca sa jednog na drugi račun, ako je u okviru iste banke. Mada mi nije problem i da sav novac podignem, pa onda da raspodeljujem po svojim potrebama.

Ono što je najbitnije u ovoj priči je lakoća i brzina završavanja svih ovih stvari, što znači najbolje online i sama cena održavanja kao i kursne razlike prilikom kupoprodaje deviza.
 
Sto se kartica tice, ako pricamo o pausalnoj radnji, ne vidim nikakvu korist od istih.
Korist je sasvim očigledna bar za mene. Limit za keš koji dnevno možeš da podigneš postoji za obe kartice (fizičko lice i pravno) i sabira se.

Možda je to samo u societeu problem jer su limiti na karticama relativno mali.
 
Poslednja izmena:
Vise ti se isplati i zgodnije je (barem ako imas TB bankomat blizu) da otvoris i Telenor Banka Starter, i na njega saljes. Mozes do 600.000 dnevno, 1.000.000 da podizes.
Jer podizanje sa kartica firme, barem po zadnjim cenovnicima, SE NAPLACUJE vise nego transakcije.


BTW, po pitanju kursnih razlika postoje dve mogucnosti:
- vama treba da sto bolje prodate devize i to je to (raspolazete direktno dinarima, ne menjate ih u evre za cuvanje).
- treba vam da promenite devize u dinare, prebacite na racun fizickog lica, i onda kao fizicko lice kupite evre.
Ovo su dve razlicite stvari :) Ovo drugo je recimo isplativo unutar SocGe (a skroz neisplativo unutar RF, jer je kurs za fizicka lica bezobrazan).
Ovo prvo - osim sto je bitno koliko banka daje dobar kurs, jos je bitnije da uhvatite dane kada je dobar kurs na trzistu. Nista vam ne znaci da danas dobijete 119 za prodaju evre, ako ste recimo januara mogli dobiti 124 ;) Nemam predlog konkretan za ovaj slucaj, tu je vec stvar srece :( Moja sreca je sto me taj slucaj ne dotice :)
 
Poslednja izmena:
Podizanje sa kartice firme se ne naplaćuje na societe barem. Telenor progresiv imam, samo kažem da je zgodnije sa dodatnom business karticom.
 
Proverio?
Posto mi je malo nerealno da je:
"Podizanje gotovine na bankomatima 1.84 EUR po transakciji" (za ino transakcije za VBE)

Odlicno bi to bilo kada hoces vani da podignes evre onda:)
 
Mislio sam na dinarsko podizanje, ako ništa u poslednje vreme nisu promenili nema troška prilikom podizanja.
 
Da, da, pise 0 na SocGe bankomatima za VBE.
 
Mislim slažem se da kartica nije najbitnija stvar ali dok ne srede prilive i ebanking za pravno lice po meni taj sinhro nije kompletan. Mislim ni ebanking za pravna lica nije najsjajniji ali koliko kapiram u svim bankama je slična situacija.
 
Btw ako se ništa skorije nije promenilo u societe, dnevni limit za business karticu je 30k, za fizičko lice 60k. Limit za platni promet za fizičko lice 200k mesečno s tim što ne znam da li može da se diže. Sve prilično slabo, nadam se da je to bar u sinhro paketu na nekoj drugoj cifri po defaultu jer sa 200k mesečno nema šanse da se dohvati 6.000.000 godišnje.
 
Poslednja izmena:
Poslednjih 5 godina samo sa Societe Generale poslujem....jedina banka u kojoj mi se sluzbenici obrate sa "Vi", kad se prvi put pojavim u ekspozituri, obucen kao klosar. To sto u intesi kazu "Reci sta ti treba" pa promene na "Vi" kad ukucaju maticni je nebitno, salter je rekao svoje.

Plus, konverzije RSD-EUR....Inteza ucenjuje, trazi da kod njih imas racun na koji primas zaradu, koju realno nemas (266-troskovi poslovanja, ne klasicna plata). U Societe Generale konverujes po : srednji kurss +/- oko 0.35 RSD, preko ebankinga.

Takodje, ebankingom izbegavas 0.5% provizije na podizanje gotovine tako sto isplatis na tekuci racun, umesto fizickog podizanja RSD gotovine.

Plati uredno porez, budes cist pred poreskom, nek ti ne bude zao, mirno ces spavati. Ali neces mirno spavati ako znas da si dozvolio bankama da te ***u ko budalu
 
Ja više volim kada sam sa šefom ekspoziture na ti :)

Kojih 0,5 posto na podizanje gotovine? To još nisam čuo. Za paušalce je valjda i dalje tih 150k dnevno bez troška, mada nisam skorije dizao.
 
Poslednja izmena:
Btw ako se ništa skorije nije promenilo u societe, dnevni limit za business karticu je 30k, za fizičko lice 60k. Limit za platni promet za fizičko lice 200k mesečno s tim što ne znam da li može da se diže. Sve prilično slabo, nadam se da je to bar u sinhro paketu na nekoj drugoj cifri po defaultu jer sa 200k mesečno nema šanse da se dohvati 6.000.000 godišnje.
Nije taj limit za fizičko lice, ja prošli mesec prebacio 300k

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Sad sam proverio, meni je u stvari 150k mesečno za plaćanja što je još gore. Dakle pričam o 'odlivima' preko plaćanja a ne o prometu. Račun otvoren 2012.

Edit:
Morao sam screen shot preko weba jer mobilna aplikacija ne dozvoljava. Na ovu cifru dodati još cenu vrtića za jedan mesec i eto 150k :)
6bef735c4184b3138003b08171173a4e.jpg


Edit2: ipak je izgleda 200k ali se ne gleda kalendarski mesec već poslednjih 30 dana.
 
Poslednja izmena:
Sta je bitan sada promet fizickog lica? 200.000 da placas mesecno?
Znaci fizickog lica, ne preduzetnika?
 
Nije bitan dok ga ne udariš. :)

Dakle, ako je isti limit na sinhro paketu a nemaš ebanking za pravna lica onda sva plaćanja vezano za firmu i fizičko lice idu sa tekućeg. Dakle svi troškovi za firmu i fizičko lice su ograničeni na 200.000 u tih 30 dana, ostalo mora kroz keš ili karticu.

Najbanalniji primer? Stiglo poresko rešenje za paušal za 10 meseci, paušal iznosi 30k, rok plaćanja 15 dana od rešenja. Ne ide zbog mesečnog limita.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je limit milion na Sinhro. Stiglo mi je rešenje za ovu godinu pa sam platio sve odjednom bez problema. Možda samo da im tražiš da ti povećaju limit?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Verovatno je samo to potrebno. Hvala za informaciju za limit na sinhro paketu.
 
Pa kako prebacis sa racuna preduzetnika na racun fizickog lica ako nemas eBanking? Isto tako platis sa njega zar ne?
 
Neko je spomenuo Telenor banku, ali koliko sam ja razumeo neke njihove službenike, oni nemaju račun za pravna lica. Eventualno, ako nije mislio na to da iz neke druge banke prebacuješ u Telenor, što je opet trošak, jer većina naplaćuje takav transfer.

Dakle, generalna preporuka je Societe General, samo koja je razlika sa tim običnim ili kako već računom i sa Sinhro paketom? Može li neko razjašnjenje na tu temu?
 
Pa kako prebacis sa racuna preduzetnika na racun fizickog lica ako nemas eBanking? Isto tako platis sa njega zar ne?
Ja koliko sam razumeo u sinhro paketu možeš da uradiš interni prenos sa račun pravnog lica ali ne i da plaćaš sa njega, možda sam pogrešno razumeo bankara.
 
Nazad
Vrh Dno