Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Znaci u principu radi, samo treba vremena
U principu radi ako se sve slaže. Trebalo bi prvo proveriti u poreskoj (ili na sajtu ko ima aplikaciju) da li su svi zdravstveni doprinosi legli. Ako nisu, mora da se interveniše.
 
Meni je radnja u Nisu, a ja sam prijavljen u Beogradu, i dalje moram da rucno idem za produzenje knjizice :(

@vanitas, u pravu si za iznose poreza, pravna lica nisu obveznici 15% poreza na dividende (porez na prihod od kapitala, kao fizicka lica), tako da nema 20+15. Tek kada maticno pravno lice isplati dividende dolazimo do +x% (koji zavise od maticne drzave, a ne od Srbije)

Sto se tice poreza na dividende, mislio sam na porez na prihod od kapitala... ne na kapitalnu dobit.
 
Tako je, rezidentnim pravnim licima koja ostvaruju dobit po osnovu udela u drugom rezidentnom pravnom licu ta dobit ne ulazi u osnovicu poreza na dobit, ali se taj porez plaća po odbitku kada isplaćuju dobit svojim članovima fizičkim licima, pa je zato uključen u matematiku na prethodnoj strani, radi obuhvatanja celokupnog poreza.

Aha, oke.
 
Izvinjavam se na digresiji, ali kapiram da cu ovde naci pravi odgovor.
1.Da li je neko skoro imao iskustva sa menjanjem velike kolicine (red velicine - 50k +) EUR u RSD u bankama i da li neko ima informaciju koja banka ima najbolje kurseve (cak i na zahtev, pitanje) da se promena obavi (sa mozda nekim privremenenim fizickim racunom)?
2. Ili je ipak bolje ici na razmenu u menjacnicama kada se prvo informisem gde je taj dan najboljo kurs?
Napomena: citav novac bi se prvobitno morao prebaciti sa racuna jedne od domacih banki (a zbog njihovog loseg kursa nije u opticaju)
Hvala!

Sent from my F3311 using Tapatalk
 
Što se tiče overe zdravstvene knjizice, juce mi istekla, sad uzmem da proverim i overena mi automatski. Konacno da nesto ide kako treba.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
^to je trebalo ranije da radi, ali negde maja je pocelo, mic po mic. Jos uvek ne radi sve :(

@Steva, kao fizicko lice da menjas? U AIKu mozes dobiti srednji kurs (za sledeci radni dan! ne danasnji) ako podizes preko Flexi MC kartice sa deviznog racuna. Nijedna banka ti bolje od toga realno nece dati. Ali je mukotrpno podizati po 40.000RSD, kad treba 6.000.000 da podignes.
Ja bi isao na Komercijalnu za zamenu EUR->RSD. Ne verujem da ces dobiti bolji kurs od zavnicnog (15 para ispod trzista), ali i tih 15 para nije lose. A neces nositi 6.000.000 dinara kroz grad (iako moras nositi 50.000eur ranije, to ipak mooooze u jednom sveznju).

BTW, mislim da ti trenutno nijedna menjacnica nece dati bitno bolji kurs za EUR->RSD. Neke cak daju evro (da kupis) ispod 117.9, jer im sada trebaju dinari poprilicno. A u Beogradu, barem do petka, je bilo sablasno, koliko je prazan, pa nema ni prometa.
 
Slazem se za kurs u KB, jednom prilikom sam prodao EUR kod njih a posle kupio u menjacnici EUR po istom kursu!

Sto se tice overe ZK, jeste ide automatski, ali postoji problem ko je otvorio nove pausale ove godine a nije dobio resenje, trenutno nema overenu knjizicu a potvrde vise ne izdaju jer kazu da ubrzano rade na Resenjima, a to moze da bude i za mesec-dva!
 
Pa da bi izvukao devize iz firme?
 
Ovo je za mene novo, poreski inspektor: "Ako je ukupan promet preduzetnika u prethodnoj godini prešao 3 miliona, akontaciona paušalna osnovica se retroaktivno uvećava za 10%, preko 4 mil. za 20%, a preko 5 mil. za 30%". Toga se ne sećam da piše u "Uredbi o bližim uslovima, kriterijumima... itd."
 
Koja opština? Imaju oni ponekad lude ideje lokalnog karaktera. Zato su i pokušali da ih nateraju da u svin opštinama jednako kategorišu programere u 5. grupu a ne da radi ko kako hoće.
 
Zemun, 5. grupa. Sračunali osnovicu 80kdin, ne znam da je igde veća osim možda u NBgd. Podneta žalba.
 
Poslednja izmena:
To je ukupno oko 40k dažbine mesečno? Baš su ga odvrnuli.
 
39k... nazad u dedovinu... ili Estoniju.
 
Neces se ureciti u estoniji sa istim ili vecim troskovima, i limitom od 16k godisnje za ulazak u PDV.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Treba dodati da bi bio i dalje obveznik poreza i u Srbiji, jer se rezidentom smatra svako ko provede više od 183 dan godišnje u Srbiji
 
Ja bih probao sa članom 5:

Kod:
Preduzetnicima kojima je povećana polazna osnovica za utvrđivanje visine paušalnog prihoda iz stava 1. ovog člana, paušalni prihod se u odnosu na paušalni prihod za prethodnu godinu može uvećati najviše do 10% ukoliko su elementi iz člana 6. ove uredbe koji se primenjuju za obveznika ostali isti i vrednovani na isti način kao za godinu koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez.
 
Ja bih probao sa članom 5
Probano. Obrazloženje: Prethodna godina je uvećana zbog prometa (koji nije dobro sračunat jer su u njega ušle i transakcije-prenosi između računa istog lica), pa na tu osnovicu je dodato "samo" 5% za ovu godinu kao akontacija. Žalbe podnete i na sračunat promet i na akontaciju jer se u ovoj godini ne očekuje navedeni promet ni upola.

Čisto radi informacije kolegama šta sve može da vas iznenadi...
 
Moze li neko da mi objasni u cemu je razlika u nalogu za prenos i nalogu za uplatu, bolje da se obrukam ovde nego na salteru banke :) Treba da platim poreze i doprinose po prvi put, popunio sam naloge za prenos, pa me interesuje da li sam mozda pogresio i da li moram nalog za uplatu.
 
Nalog za prenos. Sve ok, nisi pogresio. Koristi ebanking. Vodi racuna, poreska uprava ne vraca pare...

Edit: Ma koliko to meni smetalo, knjigovodja je must have sto ces ubrzo shvatiti i sam.
 
Poslednja izmena:
Vraca poreska, nemoj da lazes coveka. Jednom mi se samo desilo doduse da sam trazio, vratili su za 2-3 dana.
 
Vise puta sam gresio i vise puta su mi vratili sredstva.
Ne postoji neko ko moze da ne vrati sredstva koja im ne pripadaju, mislim postoji, ali onda ce vratiti nakon presude.
 
BTW, verovatno ljude zanimaju ove "nove olaksice" od oktobra... malo sam cunjao kroz ceo zakon, posto vidim da se pominje TRENUTNI zakon o PnDG.

Elem, u pitanju je clan 21dj. Iako u samom clanu ne stoji od kada vazi, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak gradjana iz 12/2017 ima clan ~49 koji kaze da Clan 12. (a clan 12 je u ustvari clan koji dodaje 21dj) vazi od 1. oktobra 2018.

Dakle, ta novina je ustvari da NOVI preduzetnici (i osnivaci pravnih lica) ce biti oslobodjeni poreza i doprinosa na do trostruko prosecne bruto plate u Srbiji. Uslov je da su barem 6 meseci bili neprekidno na evidenciji NSZ pre toga :)
 
Zbog pre-registracije firme, morao sam da otvarim ponovo racune.
Odem u RF, dam LK i resenje, zadrzims se cak 2.5 minuta (sa 30 sekundi cekanja reda, tj. da prethodni klijent oslobodi mesto), tri potpisa (2 OP obrasca, jedan ugovor).

Odem posle u Intesu... bez sale, 40 potpisa sam dao! Jeste da sam otvarao 3 racuna (jer iz nekog razloga vise ne moze isti devizni racun biti i za EUR i USD i JPY...), ali sam morao ponovo FATCA i FICA i FIRS i BIBS da popunjavam..... (BIBS = Banca Intesa BS, pitanja o tome sta ocekujete od racuna, koliko, od koga i ostale glu**sti). Krvnu grupu su znali, pa to nisam morao da popunjavam :)

U oba slucaja sam se odlucio samo za devizne racune, bez e/mBankinga, jer se u Intesi sada i eBanking naplacuje, a u RF je oduvek i bas je skup.
Ne zelim da znam koliko vremena trose ljudi za Delta Holding i slicne velike firme danas, gde im sve treba od bankarskih usluga..
 
Poslednja izmena:
Ja imam racun u Erste kao preduzetnik, mozda do pet puta sam se potpisao ali sam to uradio van ekspoziture sto i jeste i razlog sto sam tamo otvorio racun (imam kontakte tamo). U suprotnom nema sile da bi racun otvorio u toj banci, ebanking im je tiha jeza.

U RF sam za obicnu Virtuon karticu potpisao se barem deset puta tako da sumnjam u tu pricu o tri potpisa. U Intesi poslednji put kada sam otvarao racun je bilo kao sto kazes, pola sata potpisivanja papira.

Sada su valjda donete neke izmene, banke salju anekse ugovora klijentima, sve usluge poskupljuju a one koje su bile besplatne sada kostaju. Tacnije ne sada nego od novembra cini mi se.
 
^^ ja sam skoro u intezi otvarao, kad sam video koliko treba da popunim papira nije mi bilo dobro. Što je najgore jednu stvar treba da pišeš 18 puta.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ja cu u RF tek potpisivati neki ugovor, ali bice sigurno brze nego kod Intese. Ovo je samo bio potpisan zahtev za otvaranje, zato je taj deo brze uradjen.
Kod Intese se odmah potpisuje ugovor, a posle tek popunjava isti i daje se klijentu :D
 
Nazad
Vrh Dno