Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Da li neko mozda koristi Set paket (kao preduzetnik) u KomBank i da li se naplacuje svakog meseca ili samo ako ima prometa?
U poslovnici su uvereni (realno, ne ono "da te otkacim") da se ne placa, ali to ne pise u tarifniku (dok se za Set za fizicka lica nalazi pod ** u tarifniku)
 
Cilje je da se uzme sto vise para.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

I to od onih koji su digitalna verzija zanatlije i stvaraju/odrzavaju sistem koji je nosilac modernog drustva. Jer naravno da su bas oni mrski raznim pravnicima od kojih su odredjeni notari koji zaradjuju milione dinara na dnevnoj bazi. Stroji one koji nemaju svoju organizaciju i predstavnike medju vlastodrzscima, posto su razjedninjeni jer je takav fazon u USA a nasi se toga primili kao mutavi. Umesto da se lepo IT struka organizuje u sindikate i strajkuje kad treba.
 
Aj zahebite ozbiljno da "ladite usta" na forumu, i to jos kroz blacenje svega i svacega samo, bez konkretnih predloga? Ako hocete, organizujte nesto, ovime odmazete kao i bilo koji trol! Imate ES, burek i Anu za takvo pala******.

On topic: Heads up, od 7.7. Intesa naplacuje mesecno za in-house (za preduzetnika/firme) resenja 100din, barem tako stoji u tarifniku koji vazi od 23.7.:
https://www.bancaintesa.rs/upload/T...BIB_za_pravna_lica_i_preduzetnike_kona_no.pdf
Znaci osnovno odrzavanje (1-10 transakcija) je sada 700 din (595+100).

Dobra vest je da je izgleda mBanking postao dostupan (ali kosta 200din mesecno :D).
 
Bitnija je diskusija o oporezivanju nego da li i koja banka uzima 100-200 dinara mesecno gore/dole. Sta ja da organizujem, ja sam mali preduzetnik i relativno nov u poslu. To su trebali oni sa iskustvom na vreme da urade a ne da misle da ce se drzava vecno praviti da ih ne vidi. Jos uvek nije kasno ali programeri tripuju da su libertarijanci i zato nam se svima ovo desava. Zivimo u disfunkcionalnoj drzavi sa vise od 2 miliona penzionera i javnim aparatom od 600 hiljada pravnika/ekonomista/onih kojih ne umeju ili nece da zarade a programeri zamisljaju drzavu bez drzave, niske poreze i tako to. Pritom programeri su jedni od retkih malih koji opstaju i zaradjuju, naravno da smo uzeti na zub. Drzava je velika i gladna a mi nismo u krdu vec svako za sebe.
 
To sto ti radis nije diskusija o oporezivanju nego klasicno srpsko kukanje koje ne vodi nicemu. Ako imas zelju da nesto uradis prijavi se na onaj link koji je ostavljen na prethodnoj strani i ucestvuj u resenju problema.
 
Po meni su najavljene promene sasvim očekivane. Ovakav paušal ne postoji nigde u evropi da ja znam i kao takav je prilično atraktivan. 50k EUR godišnje, ukupna davanja 3k EUR godišnje.
Naravno da se nadam da promene neće ići dublje u moj džep ali mislim da je realno očekivati da država pri takvom stanju želi da zavuče ruku dublje u tuđi džep. Kao zaposlenom pri istom bruto iznosu davanja su oko 17K godišnje. Sa vođenjem knjiga a bez paušala je porez na dobit 15% a tada postoji mogućnost samooporezivanja tj. da se samostalno određuje visina plate dakle opet ispod 15k godišnje a ako postoje i adekvatni rashodi može da se svuče na ispod 5k godišnje. I sa takvim porezom na dobit smo jedni od najatraktivnijih u evropi.
 
Poslednja izmena:
Ne znam što samo ne povećaju porez, recimo, duplo za ITevce. Veći porez bi ubirala država, neki bi se vratili na belo, a svakako si manje zaštićen kao paušalac nego zaposleni firme, pa ko hoće može da bira.

Lično poslujem sa klijentom iz inostranstva pa bi me ovo sa 80% solidno pogodilo, ali bih našao načina kako da to zaobiđem.

Trebalo bi da nađu neki kompromis jer već znam puno ljudi koji će ili preći na crno ili otići iz zemlje.
 
Nece se niko potresti zato sto ce par stotina ili par hiljada IT-evaca otici iz zemlje. Mnogo veci problem je odliv doktora i ostalih medicinskih i naucnih radnika, pa se niko ne potresa zbog toga.

Sa druge strane, ceo ovaj sistem sa zaposljavanjem ljudi preko pausalnih agencija nikako ne odgovara IT firmama koje iz ovog ili onog razloga ne zele da zaposljavaju ljude na taj nacin vec iskljucivo na belo. To znaci da ne mogu da im ponude trzisno atraktivne plate sto dovodi do poteskoca u nalazenju kadrova (narocito seniora) i predstablja razlog vise da odu iz Srbije (u Makedoniju, Moldaviju, Rumuniju etc).


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Nece se niko potresti zato sto ce par stotina ili par hiljada IT-evaca otici iz zemlje. Mnogo veci problem je odliv doktora i ostalih medicinskih i naucnih radnika, pa se niko ne potresa zbog toga.

Eh da su smo oni u pitanju. Odoše nam silni majstori, kvalifikovani, pa sad ne možeš da angažuješ dobrog majstora bilo koje struke pa da zoveš Boga u pomoć.
 
Pa to pokazaje da državu samo zanima novac, a ne stručnjaci i zato bi se "potresli".
 
Mislim da je i visi nego ocigledno da ekipu koja nam vodi drzavu zanima iskljucivo novac. Kao sto je uvek i bilo.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Sa druge strane, ceo ovaj sistem sa zaposljavanjem ljudi preko pausalnih agencija nikako ne odgovara IT firmama koje iz ovog ili onog razloga ne zele da zaposljavaju ljude na taj nacin vec iskljucivo na belo. To znaci da ne mogu da im ponude trzisno atraktivne plate sto dovodi do poteskoca u nalazenju kadrova (narocito seniora) i predstablja razlog vise da odu iz Srbije (u Makedoniju, Moldaviju, Rumuniju etc).

Pa postoji jednostavno resenje i za to. Pravilo sa 80% moze da vazi samo ako pausalac saradjuje sa firmama u zemlji. Takodje, sto se mene tice neka slobodno podignu nivo pausalnog poreza (i doprinosa) za IT granu na cifru izmedju 15% i 20% prosecnih mesecnih prihoda u prethodnoj godini. Takodje, mogu da odrede istu stopu pausalnog poreza za celu zemlju (da se ne lazemo, IT pausalci posluju sa inostranstvom i nema nikakvog smisla da neko iz Ivanjice placa manji porez nego neko iz NS). Na taj nacin ce drzava ostvariti vece prihode, a na pausalce bi to uticalo ovako (pretpostavimo da je procenat 18%):

- Ako su prosecna mesecna primanja pausalca bila ispod 2000 evra, placace otprilike koliko sada placaju pausalci sa nekih Bg opstina
- Ako su prosecna mesecna primanja pausalca bila 2000 evra, placace porez od 360 evra, sto je nesto vise nego sto je do sada placao pausalac sa nekih Bg opstina.
- Ako su prosecna mesecna primanja maksimalnih 5000 evra, placace porez 900 evra, sto je i dalje prihvatljivo, jer stvarno nije realno da na 5000 evra platis porez i doprinose od 300-400 evra

Na ovaj nacin drzava ce ubirati znatno veci porez na ljudima koji prihoduju preko 2000 evra. Takodje ce ubirati solidno veci porez na ljudima koji zaradjuju do 2000 evra zbog izjednacenog poreza u celoj zemlji (nece vise biti onih koji placaju 120 evra mesecno, a prihoduju po blizu 2000). Pored toga, zasticeni bi bili i ljudi koji ne ostvaruju velike prihode (npr. ako neko prihoduje 700 evra onda bi placao drzavi 126 evra i ne bi morao da se snalazi otvarajuci agenciju u nekim malim mestima da bi imao tako mali porez). Zasticeni bi bili i ljudi u prvoj godini poslovanja jer bi u tom periodu placali neki fiksni iznos (npr. 200-250 evra).

Po mom misljenju ovo je nesto sto bismo mi mogli da ponudimo drzavi. Ali postoji i druga strana - stvari koje treba da zahtevamo od iste.
A to je da se donesu precizne zakonske odredbe oko svega ovoga. Da se stvori sigurno okruzenje za rad i minimalizuju neizvesnosti. Kada se donesu ova pravila vise nema menjanja iz godine u godinu. Da se obave one olaksice za rad i placanje poreza koje su vec navedene u onom clanku iz Blica. I jos dosta drugih sitnih i ne tako sitnih stvari.

Mislim da stvarno postoji nacin da se dodje do dogora kojim bi obe strane bile zadovoljne. Mi bismo morali da se odreknemo dela prihoda (sto je skroz ok, jer svi smo znali da je trenutno stanje neodrzivo na duze staze), ali bismo dobili neku sigurnost i uredjen sistem koji zivot cini laksim.

Pretpostavljam da ce se sad javiti neko i reci mi "Da li si normalan? Necu lopovima da placam 900 evra mesecno!". Ali da se ogradim odmah: stopu od 18% sam uzeo proizvoljno. Kapiram da dolazi u obzir sve izmedju 15% i 20%. Tacan procenat je nesto o cemu treba da postignemo dogovor izmedju sebe pre nego sto iznesemo predlog. Ispod 15% bi nas drzava oterala u tri lepe, preko 20% mnogi ljudi ne bi pristali da placaju i trazili bi druge vidove organizovanja ili bi presli u sivu zonu.

Ovo je samo moje misljenje, sa njim mozete da budete saglasni ili ne, svakako da ocekujem i druge predloge :)
 
I dosli smo do zakljucka da... nista novo nismo zakljucili nego ispisali opste poznato?

Jedini razlog zasto sam pausalac jeste sto je tako manji trosak nego da sve radim preko PayPala i trosim preko nekih kartica. Da povecaju duplo porez - ode moj porez iz ove zemlje ;)
 
To nije ok razmisljanje. Ja da sam na mestu drzave ucinio bih sve da pohvatam ljude koji izbegavaju placanje poreza (sto kao sto rekoste i jeste u interesu drzave, jer ce doneti jos vise para). Postoje nacini da se izadje na kraj i sa paypalom i Skrillom i svim slicnim servisima i karticama - a onda kad uhvatis nekog tako, zacepis mu drakonsku kaznu.

Mislim da cilj treba da nam bude da radimo legalno, da placamo poreze (jer to na kraju jeste u interesu svih nas, koliko god mrzeli vlast). Treba nam takvo resenje kojim cemo biti svi zadovoljni. Niko ne zeli da se budi u sred noci iz straha da su ga navatali za izbegavanje poreza :)

Mislim, na kraju ce svako da radi onako kako misli da mu je najbolje, ali ja bih se ipak drzao stvari koje su legalne.
 
Poslednja izmena:
Ako se ne varam, vec postoji clan u zakonu koji zabranjuje drzavljanima Srbije da imaju otvorene racune u zemljama cije drzavljanstvo nemaju sto je malo anahrono u danasnje vreme ali eto ako ni po cemu drugom, onda po tom clanu je ovaj alfin scenario za minimizaciju troskova nezakonit.
 
Poslednja izmena:
To nije ok razmisljanje. Ja da sam na mestu drzave ucinio bih sve da pohvatam ljude koji izbegavaju placanje poreza (sto kao sto rekoste i jeste u interesu drzave, jer ce doneti jos vise para). Postoje nacini da se izadje na kraj i sa paypalom i Skrillom i svim slicnim servisima i karticama - a onda kad uhvatis nekog tako, zacepis mu drakonsku kaznu.
Osim da nas ti servisi skroz izbace, nasa drzava nema mogucnosti da ista uradi. EU moze da zabrani koriscenje tih kartica unutar EU, pa barem tako da nesto umanji, ali mi smo mali, ne bi se Payoneer ni "pocesao" (komarac :)).

Ja licno placam zdravstveno i kada mi je pausal u mirovanju, i placao bi ga i da koristim Payoneer ili nesto slicno iskljucivo (dakle da "izbegavam porez"), iako se slazemo kakvo je zdravstvo :(
Mene ni porez ne brine - ali PIO ne podnosim. I sa te strane, da se povecaju dazbine, trazio bi alternative. Za mene postoje i legalni nacini koji su jeftiniji od toga da duplo vise placam pausal, i skroz prihvatljivi (nije ono, otvori u Delaware firmu, i veruj advokatima)
 
Ako se ne varam, vec postoji clan u zakonu koji zabranjuje drzavljanima Srbije da imaju otvorene racune u zemljama cije drzavljanstvo nemaju sto je malo anahrono u danasnje vreme ali eto ako ni po cemu drugom, onda po tom clanu je ovaj alfin scenario za minimizaciju troskova nezakonit.
Nije. REZIDENTIMA je zabranjeno da DRZE novac na racunima vani. Nije zabranjen uopste transfer kroz te racune, niti je zabranjeno imati racune :) I naravno, to se odnosi samo na bankovne racune, ne i na kartice.
Posedovanje kartice kod Payoneer-a, kao i cuvanje na racunu kod PPa nije nezakonito.
 
Osim da nas ti servisi skroz izbace, nasa drzava nema mogucnosti da ista uradi. EU moze da zabrani koriscenje tih kartica unutar EU, pa barem tako da nesto umanji, ali mi smo mali, ne bi se Payoneer ni "pocesao" (komarac :)).

Pa i to je opcija. I posle kada PayPal vise ne bude dostupan u Srbiji, onda cemo da kukamo kako je kriva drzava. Bice ipak da su problem ljudi (koji u krajnjoj meri i cine tu drzavu) ;)

Ja licno placam zdravstveno i kada mi je pausal u mirovanju, i placao bi ga i da koristim Payoneer ili nesto slicno iskljucivo (dakle da "izbegavam porez"), iako se slazemo kakvo je zdravstvo :(
Mene ni porez ne brine - ali PIO ne podnosim. I sa te strane, da se povecaju dazbine, trazio bi alternative. Za mene postoje i legalni nacini koji su jeftiniji od toga da duplo vise placam pausal, i skroz prihvatljivi (nije ono, otvori u Delaware firmu, i veruj advokatima)

Gledaj, da se ne lazemo to su sve izgovori. U smislu, ok mi je porez, ali mi nije ok PIO. Nazalost pravila igre su takva, da ne mozemo da biramo. Taj PIO placa i ona kasirka koja radi za 20 000 RSD, pa tako ga placamo i mi. Ni ja ne volim PIO i mislim da od njega nikada nista necu imati, ali takav je zakon i to je to. Nije resenje da sad kazem: "E ja sad necu placati porez, jer necu da placam PIO!". Resenje je da ako vecina nas misli da PIO ne valja, da se organizujemo i da usmerimo energiju na izmenu zakona.

Meni je ok ako ti imas legalne nacine da izbegnes sva ta placanja, i to je sasvim redu. Svaka firma tezi ka tome da minimalizuje svoje troskove i dok to cini u granicama zakona to je sve super. Ja nazalost nemam nacin da legalno izbegnem bilo kakve poreze i doprinose (ne smatram legalnim poslovanje preko pomenutih kartica i servisa ako se pri tome ne placaju porez i doprinosi) i zato mi i jeste bitno da se postigne sa drzavom neki dogovor kojim ce obe strane biti zadovoljne.
 
Sve što si prethodno napisao više se ne može zvati paušal, jer ništa nije odrezano paušalno već procentualno od prometa. Pogledaj termin porez na dobit i shvatićeš da već sada možeš zakonski biti u tom zamišljenom modu gde je procenat 15%. Zasada dok su troškovi paušala manji nema potrebe razmišljati u tom smeru ali alternativa postoji.

Tvoj predlog mi zvuči kao da želiš da se ukine paušal i da prosto programeri treba da pređu na vođenje knjiga bez PDV.

Usput budirečeno, taksista ima negde oko 12k, advokata oko 10k, frizera 7,5k a programera tek oko 7k koje prate i konsultanti sa sličnom cifrom. Dakle, broj IT radnika je u Srbiji sigurno daleko veći od 7k. Problem koji defacto postoji ili ja bar to tako u mom okruženju osećam je što svi koji nešto vrede odlaze u paušalce kako bi smanjili trošak ili naravno u inostranstvo. Paušal jeste mehanizam kojim država neki dobar kadar zadržava u zemlji. Ipak, 7k nezadovoljnih ljudi je mala stvar u igri brojeva.
 
Poslednja izmena:
Nije bitno kako ce da se zove. Bitno je da nisi u sistemu PDV-a, da ne moras da vodis knjige i da nemas sve druge komplikacije i troskove koje imaju drugi vidovi privrednog organizovanja. Dakle, bitno je da platis tih svojih 15% (ili koliko se vec dogovori) za poreze i doprinose i da apsolutno nista vise ne razmisljas.

U kom drugom obliku organizovanja mogu da ukupno platim 15% za sve poreze i doprinose i da nemam vise nikakve troskove?
 
Zove se prosto knjigovodstvo i u bilo kom sistemu gde se porez plaća procentualno neophodno je vođenje knjiga. Porez na promet je prevaziđena stvar i od Slobinog vremena više ne postoji. 15% se plaća na dobit, dakle kada se odbiju troškovi obično to izađe dosta manje od 15%. U tom slučaju možeš da plaćaš i sebi minimalac i ako imaš troškove poslovanja lako to ide ispod 15%. Mislim, možeš ti sada matematički da osmisliš takav neki model kao što ti želiš (nema knjiga, porezi i doprinosi na promet) ali to je po meni samo maštanje jednog inženjera koje nema uporište u realnosti ili u praksi i u svakom slučaju se ne može zvati paušal.
 
Pa i ne tvrdim da je nesto drugo nego moje mastanje, ali bar predstavlja kakvo takvo potencijalno resenje.
Mi nemamo nikakvih troskova u sustini (ako izuzmemo osnovna sredstva sto je zanemarljivo dugorocno), tako da je kompletan prihod prakticno i dobit. Ta varijanta da ja sebi isplacujem minimalnu platu mi ne pije vodu jer onda ne mogu slobodno da raspolazem ostatkom prihoda.

Dakle u postojecem sistemu da bih raspolagao svim prihodima mogu samo da kompletan prihod isplatim kao svoju platu, da na to platim 15% poreza + dodatno da platim ostale doprinose, sto je poprilicno nepovoljna varijanta.
 
^pausal bi ostao u sustini, i da je 15% dazbina fiksno. Jer time se ne gleda koliki su troskovi, nego prosto - toliko od prometa.
Koji dobar kadar zadrzava ovde? Ne znam iskreno nijednog ITevca koji je zbog pausala ostao. Pausal je iskoristio, iskljucivo, jer mora (ne moze otici van, i neisplativo je preko kartica ipak, a nema dovoljno da otvara firme vani).
Pa i to je opcija.
Nasima je naredjeno da srede sve za PPal, ne bi zatvorili ni PP ni Payoneer zbog toga.

Gledaj, da se ne lazemo to su sve izgovori. U smislu, ok mi je porez, ali mi nije ok PIO. Nazalost pravila igre su takva, da ne mozemo da biramo. Taj PIO placa i ona kasirka koja radi za 20 000 RSD, pa tako ga placamo i mi. Ni ja ne volim PIO i mislim da od njega nikada nista necu imati, ali takav je zakon i to je to. Nije resenje da sad kazem: "E ja sad necu placati porez, jer necu da placam PIO!". Resenje je da ako vecina nas misli da PIO ne valja, da se organizujemo i da usmerimo energiju na izmenu zakona.
Realno, u pravu si.
Ja se ne zalim na IZNOS, vec na to gde ide taj novac. Zdravstvo, ma kakvo bilo, ipak je neophodno :( Porez .... moze bolje, ali ima smisla.
Ali PIO cini vise nego sve ostalo zajedno (26% naspram 24% za zdravstvo + porez + nezaposlenost). A BUKVALNO 15 godina treba da placam da bi presao minimalnu penziju. Znaci posle 5 godina ja vec imam pravo da odem u penziju (ne i vecina, ali imam ja.... Neka forsiraju ljude da na drugi nacin ulazu u penzije, ali ne u ovu :(


Ja nazalost nemam nacin da legalno izbegnem bilo kakve poreze i doprinose (ne smatram legalnim poslovanje preko pomenutih kartica i servisa ako se pri tome ne placaju porez i doprinosi) i zato mi i jeste bitno da se postigne sa drzavom neki dogovor kojim ce obe strane biti zadovoljne.
Naravno da imas :) Pitanje je isplativosti. Evo vam, otprilike, koji iznosu se kada isplativi, napomenucu sta je nelegalno:
- ugovor o radu do 2400e godisnje . Ovo je najgora opcija naravno, samo je stavljam u kontekst, od kog iznosa je tek pausal/preduzetnistvo isplativa opcija.
- (nelegalno) do nekih 15-25.000e godisnje (zavisi koliki bi vam bio pausal) je najisplativije preko kombinacija tipa Payoneer+PayPal+payment gateway. To izadje nekih 8-12%, zavisi koliko se trudite i da li vam smeta dolar kao jedina valuta za rad (meni smeta, samim time ne mogu da racunam na svega 8%)
- preduzetnik, sa isplatom zarade, do nekih 2.2 miliona godisnje, BEZ troskova. Do te cifre je isplativije biti preduzetnik znaci nego pausalac. Na tih 2.2 miliona dodajte sve moguce troskove koje mozete odbiti i tek posle te cifre je isplativ pausal.
- pausal do nekih 25-30.000e godisnje, zavisi ono od iznosa pausala
- otvaranje firme u najjeftinijim zemljama, gde nema poreza na dobit preduzeca i nerezidentne firme mogu slobodno trositi novac. Kipar je recimo opcija, u sustini (uz malo "pazi tu i tamo"), sve sto vam dodje u firmu mozete trositi slobodno i legalno. Ne mozete kupiti sebi auto ili nekretninu tim novcem u Srbiji :), ali van toga ste pokriveni. Ovo je isplativo tek od nesto tipa 25-30000e znaci, jer postoje fixni troskovi godisnje (i startup costs) za advokate, jer sami da otvorite firmu tamo - no way :)
Tu je dostupan i Ajman (jedan od emirata, tj. njihova Free Zone), ali tek za vece iznose, kada cete sigurno razmisljati da li da vam firma bude u Srbiji :)
Delaware u USA, na slicnim iznosima, kao Kipar, postaje isplativija od pausala.

Necu pominjati druge drzave, jer je ili neka gde verovatno ne biste isli licno (zbog cene prevoza), ili ne bi verovali toj drzavi :)

Pogledaj malo iznose. Da se pausal duplira, vec na 12-15.000e godisnje se isplati da se otvori firma u nekoj drugoj zemlji, i legalno trosis taj novac.
 
Dobit se može isplaćivati i u toku godine, dakle može se raspolagati tim novcem.

@alfa
Nemam broj već samo lični osećaj. U svakom slučaju mene Paušal drži ovde u ovoj zemlji pored ostalih porodičnih razloga a znam i još par slučajeva koji su odustali od razmatranja inostranstva.
 
Dobit se može isplaćivati i u toku godine, dakle može se raspolagati tim novcem.
Jesi siguran da moze u toku trenutne godine da se isplacuje dobit za OVU godinu?

@alfa
Nemam broj već samo lični osećaj. U svakom slučaju mene Paušal drži ovde u ovoj zemlji pored ostalih porodičnih razloga a znam i još par slučajeva koji su odustali od razmatranja inostranstva.
Koji broj?
Ne moras ici u inostranstvo, vec imati firmu vani. Ne moras ni ici van zemlje ;)

Pa moze, ali ces svaki put kad isplatis morati da platis tih 15% + doprinose, zar ne? Ako je tako onda se svodi na ono sto sam vec napisao.
~27.25%. 15% porez na dobit + 15% (od 85% tada) porez na dividende. Ne placas doprinose niti dodatni porez tada.
 
@Nothingem

Ne, pogrešno si razumeo. Mesečno plaćaš oko 10000 za doprinose i porez na zarade za minimalac, 20000 direktno kao minimalnu platu. Ostalo što je klasifikovano kao dobit (postoje preduslovi, potrebna potvrda poreske, ne znam u praksi ali zakon dozvoljava) se oporezuje sa 15% a ostalo na račun. Npr. Od 100k, 15k je porez, ostalo na račun.

E sad, kvaka je ako pređeš 2.400.000 godišnje, plaća se na iznos preko 2.400.00 i godišnji porez na dohodak.
 
Poslednja izmena:
Odlazak IT kadra iz drzave nije nesto sto je nuzno lose po drzavu. Sta vise, u najgorem slucaju je isto kao i da placaju pausal od 200e.

Svi oni ce slati novac roditeljima/ostatku familije jer ce im biti zao da gledaju kako gladuju od penzija koje ce im neki novi vucic jos vise smanjivati. Kao sto je sada ne zanemarljiv iznos koji stize kroz devizne doznake iz inostranstva od nasih gastosa.

Osim toga, svi fakulteti vec sada rade na sirenju kvota za IT smerove a nije zanemarljiv ni broj samoukih programera. Naravno, zna i IT akademija da izbaci po nekog upotrebljivog juniora. Tako da ni privreda nece mnogo tu trpeti jer ce se taj mali broj ITevaca koji bi navodno otisao zbog ukidanja pausala, brzo nadomestio.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
@Nothingem

Ne, pogrešno si razumeo. Mesečno plaćaš oko 10000 za doprinose i porez na zarade za minimalac, 20000 direktno kao minimalnu platu. Ostalo što je klasifikovano kao dobit (postoje preduslovi, potrebna potvrda poreske, ne znam u praksi ali zakon dozvoljava) se oporezuje sa 15% a ostalo na račun. Npr. Od 100k, 15k je porez, ostalo na račun.

E sad, kvaka je ako pređeš 2.400.000 godišnje, plaća se na iznos preko 2.400.00 i godišnji porez na dohodak.

Ovo uopste ne bi bila losa varijanta kada ne bi bilo tog poreza na dohodak preko 2.4 miliona. Kapiram da je to ova varijanta o kojoj je i alfa govorio (preduzetnik sa isplatom zarade).
 
Nazad
Vrh Dno