Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Koju banku biste preporucili za remote poslovanje, tj da sve moze online da se obavi (ebanking - da radi na Mac-u, email itd.) nakon otvaranja racuna? Pitam za drugara koji par meseci nece biti u zemlji, pa ce malo teze otici do filijale za potpisuje papire i stagod :D
 
Neka napravi Windows VM i koristi RF. Sve moze online, sem samog otvaranja racuna i uzimanja ugovora naravno (mora da preuzme ugovore).
 
Koliko se secam RF online banking radi i na macOS kada se skine ona RF aplikacija.
 
Koju banku biste preporucili za remote poslovanje, tj da sve moze online da se obavi (ebanking - da radi na Mac-u, email itd.) nakon otvaranja racuna? Pitam za drugara koji par meseci nece biti u zemlji, pa ce malo teze otici do filijale za potpisuje papire i stagod :D

SoGe.
 
Ne preporucujem soge. Pre par godina sve je moralo da se pecatira, skenira... i predjem na Intesu pa sve zavrsim online. Raspored, konverzija... bolji kurs...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
SocGen je uvela elektronski šalter, skoro svi zahtevi mogu putem maila da se reše. Nisam otišao u ekspozituru jedno 4-5 meseci.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Kako se pristupa tom ešalteru, jer izgleda da ne koristimo istu banku? Običan zahtev koji alfa završi preko neta u RF, ja nazovem podršku, pitam kako se vrši to, oni kažu pošaljite email na inoplacanja, ja pošaljem, oni vrate 2 puta da izmenim dokument, a nije im palo na pamet da stave template po kom bi korisnici pisali, onda kad odgovari agent kaže da odem do šaltera na overu tog istog dokumenta.

Takođe glupost u okviru mbank aplikacije, preimenuješ račune, uđeš u aplikaciju posle sat, oni vraćeni na default nazive.

Još jedna stvar ako neko zna, bio bih mu zahvalan. Sinoć odradim interni transfer sa preduzetničkog računa na fizički u nadi da će se izvršiti bez čekanja, evo sad je pola 1 i dalje ništa. Postoji li mogućnost da se to odradi instant?

Kod telenor banke prebacivao na soge račun, ima switch za hitno, subota oko 11 uveče bilo, stiglo instant. Tu opciju za hitno nisam video u soge mbank aplikaciji.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Upravo to njihovo popunjavanje papira, stampanje i skeniranje... mozes da izbegnes tako sto sve zavrsis na eBank Intese.

Hitno placas 200 din. Bolje izaberi instant

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^u TB su sva placanja Instant valjda do 300.000? Ne bi smelo da se naplati (200din) za nize iznose, cekirao Hitno ili ne.
Ako se ne varam, oni su to najbolje uradili (default je instant, za sve iznose za koje moze instant). MB isto, za KB nisam siguran da li je Instant default.

Unutar banke treba da bude instant. Cak i Intesa to uradi vikendom, mada ona uvek nesto oduzi, nikada mi u roku od sat vremena ne stigne skoro.
Kod RF je to instant/instant, makar bio 31. decembar radni, kada je haos u sistemu jer svi gledaju da plate sve :)
 
Ne, to se odnosi na one koji sami sebi (kao fizicki lice, ne PR) uplacuju PIO, da bi dopunili ili sastavili staz.
 
Da, mislio sam na instant placanje, ne hitno. Bukvalno stize odmah, kao i interni transfer. Kod SoGe, evo sad tek stigao interni transfer sa preduzetnickog na fizicki racun, a jedini razlog zbog kog sam ga inicirao sinoc je taj da bih platio veceru karticom, sto se naravno nije desilo.

@alfaunits Da, ne naplacuje se, skoro sam imao par placanja i na starteru skidalo po 35din, nevezano da li je instant ili ne. U SoGe mBank i nema uopste opcija za instant (ili je ja ne vidim).
 
Dosta sam citao po ovom forumu, ali nisam nasao odgovore na neka pocetnicka pitanja, pa molim ako neko moze da mi pomogne.
Prosle godine sam otvorio firmu kao pausalac, dobio resenje, ali nikad me nije zvao inspektor. Da li vas oni generalno zovu svake godine, ili kad ste blizu neke granice po zaradi?

Da li moram da imam onu debelu ukoricenu KPO knjigu za svaku godinu, ili mogu da odstampam na jednom listu KPO obrazac ako mi samo toliko treba za jednu godinu?

Da li za svaku uplatu koju dobijem treba da napravim fakturu, iako dobijam pare sa stranog sajta skoro automatski, i njih moja faktura uopste ne zanima? I da li se i fakture nose inspektoru?

Izvinjavam se, moderator je odobrio poruku nakon par dana i onda se pojavila na prethodnoj strani, pa mislim da nije ni vidjena. Da li mozda neko moze da odgovori? Hvala puno.
 
Da, mislio sam na instant placanje, ne hitno. Bukvalno stize odmah, kao i interni transfer. Kod SoGe, evo sad tek stigao interni transfer sa preduzetnickog na fizicki racun, a jedini razlog zbog kog sam ga inicirao sinoc je taj da bih platio veceru karticom, sto se naravno nije desilo.

@alfaunits Da, ne naplacuje se, skoro sam imao par placanja i na starteru skidalo po 35din, nevezano da li je instant ili ne. U SoGe mBank i nema uopste opcija za instant (ili je ja ne vidim).

Moje je iskustvo da transfer sa preduzetničkog na lični račun u SoGe ne radi vikendom. Ne znam zašto, ali tako je.
 
Upravo to njihovo popunjavanje papira, stampanje i skeniranje... mozes da izbegnes tako sto sve zavrsis na eBank Intese.

Hitno placas 200 din. Bolje izaberi instant

Sent from my iPhone using Tapatalk

Šta imaš da skeniraš i popunjavaš, pobogu?

Skeniran potpis i pečat, na kompjuteru popuniš devizni priliv i osnov naplate, imaš spreman memorandum sa svime i samo ukucaš tekst koji ti treba... Slažem se da devizni priliv treba da radi preko ebankinga, ali skeniranje i slanje nisam uradio u životu, a već 2 i po godine sam u poslovnici. P.S. bio sam u poslovnici samo da pokupim kreditnu karticu, sve ostalo sam završavao preko neta.

Moje je iskustvo da transfer sa preduzetničkog na lični račun u SoGe ne radi vikendom. Ne znam zašto, ali tako je.

Radi, upravo sam prebacio. Sinhro paket.
 
U RF, da pomenem za svaki slucaj, samo uz eBank moze klikom.
Ovako se skenira or slika.
 
Šta imaš da skeniraš i popunjavaš, pobogu?

Skeniran potpis i pečat, na kompjuteru popuniš devizni priliv i osnov naplate, imaš spreman memorandum sa svime i samo ukucaš tekst koji ti treba... Slažem se da devizni priliv treba da radi preko ebankinga, ali skeniranje i slanje nisam uradio u životu, a već 2 i po godine sam u poslovnici. P.S. bio sam u poslovnici samo da pokupim kreditnu karticu, sve ostalo sam završavao preko neta.



Radi, upravo sam prebacio. Sinhro paket.

Možda ima veze sa vremenom? Ja sam prebacio pre 2 sata i ništa se ne dešava. Ili sa iznosom?
 
Definitivno je od slucaja do slucaja ili mozda cak naloga. Kao sto rekoh, ja hteo da prebacim sinoc, ono stiglo tek danas preko dana. Cak nije bilo izvrseno ni ujutru, a interni je prenos.
 
Takođe sinhro. Probaću uskoro interni prenos van radnog vremena, zanima me da li će opet trebati da se čeka, kao za vikend.
 
Da li preduzetnik paušalac koji obavlja delatnost sa kućne adrese i na njoj ima nekoliko zaposlenih osoba mora da registruje tu adresu kao poslovni prostor i za to plaća porez? Jutros keva bila do poreske zbog poreza na imovinu, i usput je isprepadao referent - u fazonu: "a vi ste sa te i te adrese, pa mi vas već dugo jurimo, tj. vašeg sina. Treba da plaća porez na poslovni prostor. Hoćete da vam odštampam rešenje?"
Ona nije htela da ga uzme.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Meni je to stiglo 6-7-8 godina od otvaranja radnje...
 
A kako su to oni obracunali porez? Na osnovu kojih parametara?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
No clue... nije uopšte bio neki iznos, ali nisam mogao staž da upišem zbog njega. Tako sam i saznal :)
 
Cek, ja sam pausalac, nikada nisam nikakav staz upisivao, placam redovno PIO i ostalo sto su propisali, dobijao sam uverenje o izmirenim obavezama iz poreske za razne potrebe.
Jet staz treba da se upisuje ili to ide po automatizmu ukoliko sve placas redovno?
 
Nazad
Vrh Dno