Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Šta te interesuje u vezi plana?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Zanima me da li se to negde predaje? Ili samo treba da ga imas u firmi kao dokument, ili mora i da se izlozi negde (lupam, okaci na vrata npr.)? Onda me zanima kako treba da izgleda, sta da sadrzi, da li ima negde neki template da se skine ili neko mozda moze da mi posalje?
 
Zanima me da li se to negde predaje? Ili samo treba da ga imas u firmi kao dokument, ili mora i da se izlozi negde (lupam, okaci na vrata npr.)? Onda me zanima kako treba da izgleda, sta da sadrzi, da li ima negde neki template da se skine ili neko mozda moze da mi posalje?

Ne predaje se nigde ali je deo Akta o proceni rizika iz bezbednosti i zdravlja na radu i poslodavac je dužan da upozna zaposlene sa sadržajem Plana (u papirnoj formi ili elektronski). Sve sto plan treba da sadrži je propisano Pravilnikom o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad...
Template ne postoji ali su obaveze za sve poslodavce iste, jedino se razlikuje deo koji se odnosi na radna mesta jer naravno nisu sva ista. Od broja zaposlenih i poslova koje obavljaju zavisi i cena izrade Plana.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ljudi, da li ova pomoc drzave sa isplatom minimalaca ulazi u godisnji limit od 6 miliona (ili 12-mjesecnih 8 miliona)?
Meni je logicno da ne, ali bio bih jako zahvalan da neko provjeri sa knjigovodjom (vi koji imate dobre knjigovodje)...
 
Za limit se racunaju samo fakture

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Tako sam i mislio. Hvala puno na potvrdi!
 
Da li neko ima Revolut nalog? Interesuje me, da li neka inostrana firma može da mi uplati na Revolut nalog bez izdavanja ikakve fakture?
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Oni zbog sebe moraju da imaju neku fakturu/ugovor sa tobom. A nacin uplate je stvar dogovora
 
Je l postoji neki jednokratni ugovor koji ja kao fizičko lice mogu da uradim sa njima?
 
Zelis da platis porez? :)
 
Gledam da prođem što bezbolnije, zato sam i pomenuo Revolut. Slabo se razumem oko ovoga, pa gledam da nađem neko najbolje rešenje.
 
Dva (nevezana) pitanja:
1) Da li je ikom stiglo resenje za EKO taksu (kod mene i dalje status U OBRADI-LPA, od jula mjeseca)?
2) Posto placam pausalne doprinose redovno (nevezano za ove moratorijume, poreske olaksice, odlaganja itd.), skontao sam da mi se nakupilo sredstava za 5 mjeseci (zakljucno sa proslim). Jel' nece ovdje biti neke kamate? Pretpostavljam da nije bilo potrebe da eksplicitno trazim da mi naplacuju doprinose da bih izbjegao dodatne kamate (kao za moratorijum u bankama)?
 
Danas sam razmenio evre koji su mi dosli iz inostranstva u Intesi (racun za doo) - sa deviznog priliva razmenio evre i prebacio na dinarski racun, po kursu 117din.
kurs narodne banke je:
117.2286 - 117.5813 - 117.9340

Cini mi se da je kurs nepovoljniji nego obicno... Kurs je kao u menjacnicama a koliko mi se cini, bio je bolji od kursa u menjacnicama ranije...

Ima li nekog ko zna nesto o tome?
 
Паушалци, беше овог месеца се одлаже плаћање доприноса?
 
Resetovao sam telefon na fab. podešavanja. Otišao do Intese za aktivaciju mTokena i pri kliku na mToken trebalo bi da se upali kamera da bih skenirao QR kod, i nakon toga unesem dva dobijena koda iz sms poruke, međutim, meni se pojavi ovo na slici. Odem do banke, gde dobijem informaciju da treba da izbrišem bekapovane podatke za Intesa apk i da zbog toga neće. Odem na samsung cloud i izbrišem bekapovane podatke za apk, deinstaliram je, ponovo instaliram i ista situacija. Da li neko zna šta treba da uradim?
Screenshot_20200924-114911_Intesa Mobi.jpg
 
Pitanje za sve koji su jos uvijek pausalci (ili su pak bili neko vrijeme) - da li mi kao preduzetnici pausalci imamo obavezu bilo kakve prijave prometa poreskoj sad u oktobru/novembru?
Mozda se nisam dobro izrazio, jer ni sam ne znam o cemu se tacno radi, ali ono sto znam je da mi je moja knjigovodstvena agencija prosle godine otprilike u ovo vrijeme trazila da dostavim sve izvode, fakture kao i da namjenski izvadim potvrdu u banci o kretanju sredstava po tekucem racunu (preduzetnickom, naravno) za datu godinu, do datog momenta! Razlog zasto im je sve ovo trebalo je, citiram: "...da uradimo i predamo zahtev za 2020. godinu za paušal.".
Naravno, ni od jednog pausalca koga ja znam nisam cuo da su im ovo knjigovodje trazile (niti od ovih sto sami "vode knjige"). Cak su me i ovi u Intesi blijedo gledali kad sam trazio datu potvrdu o kretanju sredstava po racunu za poresku, ali oni uvijek blijedo gledaju pa nije mjerodavno! :D

Znaci, posto sad sam vodim svoj KPO i odradjujem ostale obaveze/placanja (knjigovodju sam kulturno odjavio jos ranije jer su bili ocajni), zanima me da li imam neku obavezu ovog gore tipa prema poreskoj? Ili samo placam svoje obaveze, vodim KPO i vozim dalje...?
 
Poslednja izmena:
Samo kpo i nista drugo

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
To sam ranije predavao krajem novembra uz novi zahtev za paušalno oporezivanje, ali to valjda više nije potrebno.
 
Ja prvi put cujem za to... Mislim da tako nesto radis kada hoces da ti se preracuna ponovo/smanji osnovica za pausalni, kada prelazis sa pdv na pausal i td... Mislim da ovako nema te obaveze... Ja sam od 2018 pausalac, i nisam nikad tako nesto slao...
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Nema potrebe da se salje bilo sta dok ne zatraze.

Naime, član 42. Zakona o porezu na dohodak građana definiše da preduzetnik kome je utvrđeno pravo na paušalno oporezivanje, ovaj način oporezivanja koristi dok se ne utvrdi da su prestali razlozi za paušalno oporezivanje, odnosno da izmenjeni uslovi isključuju pravo na paušalno oporezivanje.

https://www.mojafirma.rs/baza-znanj...htev-za-pausalno-oporezivanje-za-2017-godinu/
 
Poslednja izmena:
Moguće da pre 10 godina nisu imali uvid u promet preko NBS evidencije na koju su sada povezani sa svog stola, pa je tražena potvrda iz banke i zahtev za paušalno uz obrazloženje "mali je promet i komplikovano mi je da vodim knjigovodstvo". U pitanju je bio Zemun.
 
Hvala ljudi, tako sam i mislio.
Ocigledno je taj moj bivsi knjigovodja zaostao u proslom vijeku, iako im je prakticno jedini posao sa pausalcima da isprate promjene zakona.
 
Ne zn sta ce ti knjigovodja za pausal? Da ti vodi KPO.xlsx? :D
 
Da nije provokacija, zaista bih se potrudio da odgovorim, ali ovako cu ignorisati pitanje.
 
e moze meni neko da objasni, recimo osoba sad nesto uradi na Upowrku i uplate joj na upwork 200e, da li tih 200e placam porez tek kad mi legnu na racun banke u Srbijij ili pri dospecu na Upwork ili pri dospecu na Paypal?
 
Kao preduzetnik pusalac pises u KPO. Ako si preduzetnik na licnoj zaradi pitaj knjigovodju.

A kao fizicko lice / frilenser kada povuces na racun u Srbiji...
 
Stiglo mi danas resenje za zivotnu sredinu, sta da stavim kao Primalac u uplati?
 
Nazad
Vrh Dno