Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Poreska uprava će sigurno biti oduševljena kad vidi gomilu novih shell doo firmi i njihove transakcije sa 2-3 subjekta.
 
Poslednja izmena:
Pa, sami su zakuvali sve to ,)
 
poreska sluyba je toliko ne efikasna da je to tuzno, kooliko puta su me setali za njihove gluposti i koliko puta su mi davali pogresne informacije, jos treba oni meni da plate, sa zadovoljstvom sam zatvorio agenciju i tesko da cu je ikad pokrenuti u buducnosti, pre cu otvoriti u bilo kojoj drugoj zemlji i njima placati porez nego s ovim mozgovima bilo sta raspravljati .....
 
Zasto meni? Ja cu kao pausalac da radim za 2 doo firme... Sta je tu nelegalno?
 
Pisao sam već o tome:

Poreska uprava postupa po načelu fakticiteta prilikom utvrđivanja relevantnih poreskih činjenica, te bi ustanovila da taj doo služi isključivo kao protočni bojler koji ne obavlja nikakvu delatnost, odnosno da služi izbegavanju plaćanja poreza koji bi inače bio plaćen da se taj suštinski neaktivni doo ne koristi u lancu naplate usluga. Još ako se tome pridoda više preduzetnika koji su povezana lica, PU bi imala zicer.

Iz ZPPPA:

Načelo fakticiteta
Član 9
Poreske činjenice utvrđuju se prema njihovoj ekonomskoj suštini.

U praksi sam imao predmet pred Poreskom upravom u kojem je zapisnikom poreskog inspektora konstatovano da je poslovanje između dva društva u stvari skup prevarnih radnji, gde je kao indikator takvog postupanja, između ostalog, navedeno prebacivanje novca na račune fizičkih lica i preduzetnika odmah nakon uplata koje je jedno društvo vršilo drugom.

Jednočlano društvo sa, pretpostavljam, minimalnim ili malim osnovnim kapitalom, sa jednim zaposlenim i pružanjem usluga trećim licima - klijentima tako što se celokupan posao obavlja od strane pomenutih preduzetnika, bez ikakvih poslovnih aktivnosti tog društva izuzev fakturisanja klijentima i prebacivanja sredstava preduzetnicima, je laka meta za poresku upravu.


Čini mi se da je nešto slično i tvoj plan - dva nova doo, svakog meseca izlazne transakcije ka istim preduzetnicima, ulazne od istog, verovatno bez zakupljenog prostora, zaposlenih, bilo kakve druge delatnosti i klijenata...
 
I ajde, u cemu se to razlikuje or preduzetnika koji radi samo za jednog klijenta? Znaci taj preduzetnik ce takodje nadrljati iako radi posteno?

Jeste tako kao sto kazes, ali mislim da ce zaista biti tesko to dokazati, jer to bi ti bilo isto kao kada bi jedna preduzetnicka radila sad za 2 doo firme i od njih dobijala uplate...

HOcu samo da kazem da i dalje ima mnogo nepoznanica tu, i tesko ce mnoge stvari inspektori dokazati... Sta znam... videcemo...
 
Pretpostavljam da jos uvek nema pouzdanih informacija da li mi koji radimo za strane firme prolazimo taj test samostalnosti?
 
Pa po trenutnom nacrtu prolaze suštinski samo preduzetnici ITjevci sa sopstvenim proizvodom. Outsource programeri i oni sa uslugama i slično teško. Pitanje je samo sprovođenja,tumačenja i primene.
 
Pretpostavljam da jos uvek nema pouzdanih informacija da li mi koji radimo za strane firme prolazimo taj test samostalnosti?

Na pausalce koji rade direktno za stranu firmu ne bi trebalo da ove izmene uticu ali nema zvanicnicnih potvrda ni za sta, za sada...

Jesu li bile one tribine u Nisu i Kg? Jel ima nekih novosti odatle?
 
I ajde, u cemu se to razlikuje or preduzetnika koji radi samo za jednog klijenta? Znaci taj preduzetnik ce takodje nadrljati iako radi posteno?

Jeste tako kao sto kazes, ali mislim da ce zaista biti tesko to dokazati, jer to bi ti bilo isto kao kada bi jedna preduzetnicka radila sad za 2 doo firme i od njih dobijala uplate...

HOcu samo da kazem da i dalje ima mnogo nepoznanica tu, i tesko ce mnoge stvari inspektori dokazati... Sta znam... videcemo...


Ranije su postavljeni kriterijumi, odnosno test samostalnosti, sa ukupno 11 tačaka. Preduzetnik koji zaista radi u takvom svojstvu za samo jednog klijenta ne mora da ispuni sve te uslove, odnosno moguće je da mu taj jedan klijent ne određuje radno vreme, odsustva, godišnji odmor, da ne radi u prostoru tog klijenta itd. Smislen je test, nije glupo zamišljen i ako neko zaista radi kao pravi preduzetnik za samo jednog klijenta, neće imati problem.

Ne bi bilo isto ako bi te doo firme bile zaista aktivne, a ne da postoje samo kao shell firme koje postoje isključivo radi protoka novca. Dakle, ako bi to bile dve firme koje se zaista bave privrednom delatnošću, imaju zaposlene, prostor u zakupu ili vlasništvu itd itd, ne bi bilo nikakvih problema.


Naravno da PU ne otkriva tako lako sve ovo, jer nema dovoljno resursa da se bavi svim pravnim subjektima, niti dovoljno automatizovan softver koji bi automatski mogao da prepozna i sortira transakcije koje se ponavljaju, ali šansa uvek postoji.
 
Na pausalce koji rade direktno za stranu firmu ne bi trebalo da ove izmene uticu ali nema zvanicnicnih potvrda ni za sta, za sada...

Jesu li bile one tribine u Nisu i Kg? Jel ima nekih novosti odatle?

Desile su se tribine u Nišu i u Kg i po svemu sudeći meni se čini da je ovo gotova stvar. Očekujem minimalne promene.

Mislim da se sasvim dovoljno pouzdano može reći da ove promene bar zakonski gledano jednako utiču na preduzetnike koji rade sa inostranstvom nevezano za to da li su paušalci ili vode knjige. Razlika u odnosu na one koji rade na domaćem tržištu je u tome na kome je odgovornost sprovođenja testa samostalnosti. U slučaju strane firme odgovoran je preduzetnik a u slučaju domaće odgovoran je d.o.o. koji posluje sa preduzetnicima.
 
Unapred se izvinjavam ako sam omasio mesto za pitanje, ali ne nadjoh zgodniju temu: Da li neko od vas pausalaca koristi knjigovodstveni softver koji se nudi na sajtu pausal.rs i kakvi su utisci?
 
IT pusalac moze sve sam da vodi u KPO.xlsx

Pusal.rs moze da pomogne ako bas neces da razmisljas o limitima, fakturama i uplatnicama.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Unapred se izvinjavam ako sam omasio mesto za pitanje, ali ne nadjoh zgodniju temu: Da li neko od vas pausalaca koristi knjigovodstveni softver koji se nudi na sajtu pausal.rs i kakvi su utisci?

Ja sam ga isprobao pre godinu dana, mozda i godinu ipo, ne znam da li se nesto promenilo od tad... Dobar je, ali iskreno mi nije potreban... Zato sam i odustao od njega... Nije veliki trosak, ali isto to mi zavrsava i excel... Mislim, to svakako nije aplikacija bez koje se ne moze, ali nije lose imati je...
 
Poslednja izmena:
IT pusalac moze sve sam da vodi u KPO.xlsx
Znam da mnogi tako rade, ali je li to provereno sa inspekcijom? Pitam zbog ovoga:
"Član 7. Zakona o računovodstvu: “Pravno lice i preduzetnik koji vrši obradu podataka na računaru dužan je da koristi standardni računovodstveni softver koji omogućava funkcionisanje sistema internih računovodstvenih kontrola i onemogućava brisanje proknjiženih poslovnih promena.”
Vodjenje KPO knjige u Excelu daje veliki prostor za manipulaciju. Da li inspekcija provereno prihvata KPO knjigu u obliku obicne Excel tabele?
 
A vođenje knjige u tamo nekoj aplikaciji ti ne daje prostor za manilulacoju? Ne možeš da promeniš podatke? U mom okruženju imam bar 30 IT pausalaca I svi vode KPO knjigu u excelu. Plus mi je knjigovođa rekao da je to ok i knjigovođa je bas dobar i proveren. Tako da ne optercuj se bespotrebno oko tih gluposti. Bolje razmišljaj kako ces da prođeš test nezavisnosti i sta ces da radišako se poreskom inspektoru digne kroz par godina da te ponovo cima za npr 2020 godinu pošto će izgleda imati pravo i retroaktivno da cimaju ljude. A ako prođeš test nezavisnosti onda razmišljaj po kom će se algoritmu računati osnovica za 6201.

Nabijem ih I zavrti. Bitno da će taksisti dobiti subvenciju za kupovinu novih vozila. I njih da Nabijem.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pausal pruža još neke pogodnosti, i zato verujem da nije mnogo dati 690din mesečno.

Tu su automatski podsetnici putem maila o limitima i rokovima, zatim kada ubaciš novo poresko rešenje oni ti u roku od par sati kreiraju ažurirane naloge za plaćanje, i uvek su veoma uslužni putem maila ako je potrebna neka dodatna pomoć (primera radi, meni su pre godinu dana vadili koliko imam ukupno preplaćenog i objasnili koja je procedura da dobijem taj novac na račun).


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
A vođenje knjige u tamo nekoj aplikaciji ti ne daje prostor za manilulacoju? Ne možeš da promeniš podatke? U mom okruženju imam bar 30 IT pausalaca I svi vode KPO knjigu u excelu. Plus mi je knjigovođa rekao da je to ok i knjigovođa je bas dobar i proveren. Tako da ne optercuj se bespotrebno oko tih gluposti. Bolje razmišljaj kako ces da prođeš test nezavisnosti i sta ces da radišako se poreskom inspektoru digne kroz par godina da te ponovo cima za npr 2020 godinu pošto će izgleda imati pravo i retroaktivno da cimaju ljude. A ako prođeš test nezavisnosti onda razmišljaj po kom će se algoritmu računati osnovica za 6201.
Ovi na Pausal.rs su eksplicitno naglasili da se fakture ne mogu brisati, pa samim tim se ni datumi ne mogu naknadno menjati, a ni iznosi. To znaci da su mogucnosti za manipulaciju smanjene, ako nista drugo.
Sto se tice testa nezavisnosti, za sada necu imati problema jer tek pocinjem i svastaricu, pa necu imati jednog klijenta sa preko 70% od ukupnih prihoda.

Pausal pruža još neke pogodnosti, i zato verujem da nije mnogo dati 690din mesečno.
Tu su automatski podsetnici putem maila o limitima i rokovima, zatim kada ubaciš novo poresko rešenje oni ti u roku od par sati kreiraju ažurirane naloge za plaćanje, i uvek su veoma uslužni putem maila ako je potrebna neka dodatna pomoć (primera radi, meni su pre godinu dana vadili koliko imam ukupno preplaćenog i objasnili koja je procedura da dobijem taj novac na račun).
Verovatno cu ih probati, a ako posao krene kako treba, tih 700 RSD nece biti veliko opterecenje.

Ostalo mi je jos da odaberem banku. Dvoumim se izmedju RF i SoGe (OTP). U RF imam privatni racun vec godinama i zadovoljan sam. Osim dobrog kursa, da li SoGe ima jos neku prednost u odnosu na RF? Meni devizne uplate nece biti prevelike, a i deo cu trositi kad budem poslovno putovao, pa mi mala razlika u kursu nije presudna, ako RF ima druge prednosti. Sta vam je plus kod SoGe a sta kod RF, osim kursa?

I jos jedno pitanje. Vidim da se pominje prebacivanje novca sa racuna pausalca na privatni racun. Koje su prednosti toga ako pausalac moze i ovako i onako slobodno da raspolaze svojim sredstvima?
 
Poslednja izmena:
Ja nisam ni u jednoj od te dve banke. Vecina kolega je u SoGe i u principu su zadovoljni. Test nezavisnosti nije samo tih 70%, no dobro polako. Meni je veci problem tu negativna diskriminacija. Btw ja sam vec godinama doo tako da ov9 sto kenj*m po ovima nije zato sto sam sada direktno pogodjen najvljenim merama.

Ali kada najavis za 6201 poseban algoritam, kada strance oslobodis poreza, kada se ponasas kao da zelis da upropastizs jednu od retkih grana industrije koje funkcionisu u zemlji zarad batinog jebnog asecw, continentala i jos par firmi... e onda moram da kazem po koju...


A za pausal.rs da se ne lazemo, vrv postoji nacin da se obrisu fakture. Na kraju krajeva jel oni imaju neki sertifikat od poreske da garantuju validnowt svih podatska ili moze bilo koji knjigovodsveni softver. Da li takve aplikacije u nasojnzemljimprolaze neki audit odnstrane poreske ili ministarstva finansija? Mislim da se nepotrebno zakopava sa njima, a nisi u obavezi da to radis, no radi kako ti volja.

Nekada davno kada sam bio pausalac nije ni bilo tog paysal.rs. Nikada mi nije bio potreban podsetnik - znam koje su mi obaveze i da treba da ih platim do 15 u mesecu. Stigne novo resenje u kome ti sve pise i samo napravis u web bankingu sablon sa novim pozivima na broj. Za to nije potrebna ni aplikacija niti bilo sta. Ali dobro, mozda danasnje generacije tako funkcionisu. Da se razumemo, nemam nista protiv te aplikacije i 700 din mesecno stvarno nije mnogo. Cak mislim da je pre bilo da kada se otvori preduzetnicki racun u SoGe da se d9bije godinu dana besplatnog koriscenja te aplikacije.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nabijem ih I zavrti. Bitno da će taksisti dobiti subvenciju za kupovinu novih vozila. I njih da Nabijem.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

A i drzava tj mi cemo im kupiti aparate za kartice i nove taksimetre...

Sto se mi ITevci ne organizujemo i blokiramo slaviju i gazelu pa da nama kupe nove laptopove?
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Znam da mnogi tako rade, ali je li to provereno sa inspekcijom? Pitam zbog ovoga:
"Član 7. Zakona o računovodstvu: “Pravno lice i preduzetnik koji vrši obradu podataka na računaru dužan je da koristi standardni računovodstveni softver koji omogućava funkcionisanje sistema internih računovodstvenih kontrola i onemogućava brisanje proknjiženih poslovnih promena.”
Vodjenje KPO knjige u Excelu daje veliki prostor za manipulaciju. Da li inspekcija provereno prihvata KPO knjigu u obliku obicne Excel tabele?

Da. Stampas i potpises ako zatraze. Inace imaju oni uvid u sve uplate, pa KPO je da imas evidenciju izdatih faktura na jednom mestu. Ako je devizna preracunas po srednjem kursu i to upises.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jedno laicko pitanje - Kako online (putem e-bankinga) prebacujete sredstva sa racuna preduzetnika na licni racun? Popunjavanjem naloga za placanje? U cemu je razlika izmedju naloga za placanje i naloga za prenos?
 
Ja sam pitao nesto slicno gore, ali nisam dobio odgovor. Sve kolege koje znam, pa i ja sa njima koristimo interni prenos. Vide se oba racuna, bez ikakvih dodatnih polja za popunjavanje.
 
Tvoj izbor da li ćeš da prebacuješ pare na lični račun ili da trošiš direktno sa preduzetničkog.
Meni npr iz nekog razloga ne rade internet plaćanja sa Visa karticom preduzetničkog računa.
Hteo sam baš skoro da platim neki smeštaj na booking-u tom karticom, i nije htelo.
Inače po zemlji normalno plaćam sve tom karticom.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nije mi jasno sta ti nije jasno? Iz online aplikacije ili mobilne aplikacije popunis "uplatnicu" i to je to. Stavis kome uplacujes, odgovarajucu sifru placanja, racun na koji uplacujes (tvoj privatni), i to je to...
 
Hvala na linku, steta sto ne mogu odgledati do kraja.

Rekao bih da su svesni ne-zadovoljsta IT zajednice, iako nije udruzena. Izmene zakona prevashodno namenje domacim poslodavcima. Ne zele da uplase preduzetnike koji rade sa ino klijentima - prolaze test.
Kako ce to sve izgledati kad zakon stupi na snagu....
 
Kao sto sam pomenuo, dvoumim se da li da racun za firmu otvorim u RF ili OTP banci. Bio sam danas u obe, pa da podelim utiske, bar one koji su meni bitni, mozda ce nekome znaciti.
RF
- Osnovni paket je 500 RSD. Bitno je napomenuti da ovaj paket obuhvata samo mBanking, a ne i eBanking. Za eBanking (koji mi je, gle ironije, besplatan kao fizickom licu) treba doplatiti 45 EUR godisnje - toliko kosta sertifikat.
- Za otvaranje racuna ne traze OP obrazac.
- Jedna od vecih mana je sto se ne zna po kom kursu otkupljuju EUR

OTP
- Vodjenje racuna mesecno kosta 595 RSD (495+100) - Sinhro paket
- Za otvaranje racuna traze OP obrazac overen kod notara
- EUR otkupljuju po kursu koji je za 0.3 RSD nizi od srednjeg kursa NBS
- Provizija za placanje racuna je 9 RSD po racuna (kod RF je 0). Ovo vazi za eBanking. Za mBanking pise na sajtu 19 RSD, ali nisam pitao da proverim.

Ostalle stvari su manje-vise iste ili slicne, bar za one osnovne potrebe. Ne planiram kredite, pa to nisam uzimao u obzir.

Kada smo pricali o otkupu EUR, sluzbenica u RF banci mi je pomenula da mi je najbolje da EUR prebacim sa deviznog racuna firma na privatni devizni racun i onda ih podignem. Meni zvuci cudno da je tako nesto moguce, jer bi onda svi tako radili. Da li je to uopste legalno kod preduzetnika pausalca?

Imam i par pitanja:
1. Ako je neko prodavao EUR u RF banci, da li moze da podeli informaciju koliko je taj kurs bio nizi od srednjeg kursa NBS na taj dan?
2. Da li postoji limit koji preduzetnik pausalac moze da podigne kao akontaciju za sluzbeni put i da li to posle nekako pravda? Na primer, da li mogu na ime puta od 3 dana da podignem 400 EUR na ime dnevnice i drugih troskova (put i hotel bi bili placani sluzbenom karticom).
 
Nazad
Vrh Dno