Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

U vezi minimalca, i meni i supruzi su otvoreni namenski racuni ali samo meni je uplaceno cim je krenulo dok njoj i do danas nije. Kaze njen knjigovodja da ni njemu nije leglo. Da li je nekom od vas isto otvoren racun a ne uplacen novac?
 
Мени је рачун отворен одавно, али није легло ништа још увек.
 
U vezi minimalca, i meni i supruzi su otvoreni namenski racuni ali samo meni je uplaceno cim je krenulo dok njoj i do danas nije. Kaze njen knjigovodja da ni njemu nije leglo. Da li je nekom od vas isto otvoren racun a ne uplacen novac?

Nisi jedini. Kako sam cuo napravili su dosta propusta. Ocigledno nisu bili spremni dovoljno.

Ja recimo imam otvoren racun, ali znam da ne zadovoljavam kriterijume i nije mi nista uplaceno (zbog radnog odnosa pored agencije), ali drugar moj je samo PR i jos ima zaposlenog i nisu mu jos nista uplatili.
Knjigovodja mu rekao da ce morati pisati neke dopise pa da se to valjda naknadno uplati.

Najbolje proveri sa knjigovodjom.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ne, ali čuo sam da su dobri i da ih koriste ljudi kod nas

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ako bih zakupio server, otvorio gajmerska zajednicu, naplaćivao igranje preko donacija, imao bih neki manji prihod pa me interesuje da li taj prihod moram prijaviti, ili otvoriti firmu(paušal, d.o.o)plaćati porez. Šta bih morao učiniti da me niko ne ganja? Zna li ko?
 
Zasto bi te bilo ko ganjao za to? Sve to mozes i bez otvaranja bilo cega.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Mozda je glupo pitanje, ali da li uplate preko WesternUnion-a (meni kao fizickom licu) mogu na bilo koji nacin biti pripisane mojim pausalnim prihodima (recimo, kad bi poreski inspektor rijesio da me provjerava u sitna crevca i sl.). Mislim, znam da nema dodirnih tacaka (bar mislim), ali luda je ovo zemlja...
 
to ti moze uci u onaj porez (preko ~2.4miliona, nikad ne mogu da se setim kako se zove), ali nikako u pausalni prihod, primio si to i podigao kao fizicko lice, ne kao preduzetnik... Mada, ako je pravno lice navedeno kao primalac (ne znam da li je to uopste moguce), onda bi trebalo da ti se racuna kao prihod preduzetnika, mada kako ce to neki poreski inspektor dokazati, nemam pojma...
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi.
Bitno mi je samo da nekom magijom ne povezu sa pausalnim prihodima.
Inace, WU uplata o kojoj diskutujemo je uplacena na fizicko lice (tj. mene) i nije velika, takodje nema uopste veze sa poslom (mada to naravno poresku ne zanima, oni samo gledaju da uzmu svoj dio). Ne planiram da je prijavljujem, vjerujem da isto radi vecina gradjana koji na ovaj nacin primaju novac kao fizicka lica (bar mi tako djeluje iz jedne druge teme ovdje na Bench-u koju sam citao juce, doduse, diskusija je iz 2015, vjerujem da su se do sada mozda promijenile neke stvari). A i ako me pronadju, platicu harac i to je to (sve super dok mi ne povezuju sa pausalnim prihodima, tamo naravno vodim racuna da je sve po PS-u).
 
Ma da, nemas problema... Verujem da bi mogli to da iscackaju da hoce, ali se ne cimaj... niko nece tebe da juri za te pare... Samo kazes da je od tetke iz Kanade ili neke druge zemlje i miran si :)
 
Haha, da, tetka iz Kanade je glavna, nekom salje pare, nekom kupuje stan... :D

Salu na stranu, hvala za misljenje, tako i sam razmisljam, a i ako me nadju, sva steta bila u tome (samo neka posao ne diraju, tu igram po njihovim pravilima). :D
 
Poslednja izmena:
Po zakonu svaka uplata meni kao fizičkom licu mora da se prijavi PU i plate porezi, zar ne? Makar bila i 50€?

Ako očekujem priliv iz inostranstva, npr. od tetke iz Kanade, da li je bolje da makar i za 50€ pišem fakturu i tražim da mi se uplati na preduzetnički devizni račun (paušalac sam) ili da ostavim privatni i ne prijavljujem? Kako inače izgleda faktura za inostranstvo, je l' mora da bude na engelskom ili drugom stranom jeziku? Da li fizičko lice uopšte može da mi uplati na devizni račun iz inostranstva?
 
Poslednja izmena:
Po zakonu svaka uplata meni kao fizičkom licu mora da se prijavi PU i plate porezi, zar ne? Makar bila i 50€?

Ako očekujem priliv iz inostranstva, npr. od tetke iz Kanade, da li je bolje da makar i za 50€ pišem fakturu i tražim da mi se uplati na preduzetnički devizni račun (paušalac sam) ili da ostavim privatni i ne prijavljujem? Kako inače izgleda faktura za inostranstvo, je l' mora da bude na engelskom ili drugom stranom jeziku? Da li fizičko lice uopšte može da mi uplati na devizni račun iz inostranstva?

Pa pazi, na privatni racun ako ti uplati, pitace te mislim u banci po kom osnovu primas novac... Tu mozes da izjavis sta god (pozajmica, poklon itd, ako se ne varam - mada mislim da je najbolje da kazes poklon ili pozajmica, neka nekog ovo potvrdi)... I odprilike se na tome sve zavrsava, ukoliko nisu neke velike svote novca... sad, sta je velika svota novca je diskutabilno...

Ako ide preko preduzetnickog, ti izdaj fakturu, na kom god jeziku... samo da bude u valuti u kojoj ti uplacuju (mada mozda i ne mora, nisam siguran)... I da, fizicko lice moze da ti uplati na racun firme...

Ako mozes to da provuces preko preduzetnickog racuna (cenim da si pausalac), sve je legalno i nemas nikakve troskove osim konverzija i usluga banke (osim ukoliko sa tom sumom prelazis limit za porez na dohodak - oko 2.4-2.7miliona - ima na prethodnoj strani)... Ako ides preko privatnog racuna, takodje mislim da neces imati nikakvih peripetija, ono sto nisam siguran je koji porez bi na taj priliv iz inostranstva morao da platis? porez na dohodak placas ukoliko prelazis limit, i u to ti se racuna taj priliv - dosao on preko firme ili direktno na privatni (osim sto kad dodje na privatni mozes da se napravis blesav donekle...) Ne znam da li se placa jos neki porez na taj priliv i koji - pitanje za ostale?
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima

Mislio sam na link sa prethodne strana kada fizičko lice prima uplatu (https://blog.pausal.rs/samooporezivanje-fizickih-lica-koja-primaju-uplate-iz-inostranstva/)
U svakom slučaju, gledaću da pišem fakturu i tražim uplatu na preduzetnički račun.

I još jedno pitanje. Pošto sam preduzetnik iz radnog odnosa, da li je ovaj limit od ~2,5 ukupan prihod plate i preduzetničke delatnosti?

Možda ne bi bilo loše da napravimo neki FAQ i da ih moderator/admin stavi u prvi post
 
To je plata + osnovica sa poreskog resenja, ne plata + prihod pausalne
 
Ako ide preko preduzetnickog, ti izdaj fakturu, na kom god jeziku... samo da bude u valuti u kojoj ti uplacuju (mada mozda i ne mora, nisam siguran)... I da, fizicko lice moze da ti uplati na racun firme...

Ako mozes to da provuces preko preduzetnickog racuna (cenim da si pausalac), sve je legalno i nemas nikakve troskove osim konverzija i usluga banke (osim ukoliko sa tom sumom prelazis limit za porez na dohodak - oko 2.4-2.7miliona - ima na prethodnoj strani)... Ako ides preko privatnog racuna, takodje mislim da neces imati nikakvih peripetija, ono sto nisam siguran je koji porez bi na taj priliv iz inostranstva morao da platis? porez na dohodak placas ukoliko prelazis limit, i u to ti se racuna taj priliv - dosao on preko firme ili direktno na privatni (osim sto kad dodje na privatni mozes da se napravis blesav donekle...) Ne znam da li se placa jos neki porez na taj priliv i koji - pitanje za ostale?
Da ne unosimo zabunu - promet na preduzetnickom racunu nema veze sa limitom za porez na dohodak. Promet na preduzetnickom racunu se gleda da ne predje limit posle kog ne moze da bude pausalac, a osnov za oporezivanje na poreskom resenju se gleda kao "plata" i to je bitno za porez na dohodak.
 
Au da, taj deo sam propustio... I to moras da gledas ako ides preko preduzetnicke...
 
Posto je PayPal poceo da bude bas bezobrazan u zadnje vreme, otvorio sam Payoneer acc i spojio ga sa firminim deviznim, uradio sam test fakturu na 500 USD cekam da legnu pare na Payoner pa cu da vidim racunicu, ja ocekujem da mi skinu 3% kad primim i jos 2% kad povucem, sto mi je ok.
 
Konacno sam raskinuo ugovor sa trenutnim knjigovodjom pa sada gledam ili da nadjem nekog po preporuci (ovdje u Novom Sadu) ili cak da vodim "knjige" sam (vidim da to dosta pausalaca radi).
Ukoliko bih se odlucio za drugu opciju, da li neko moze da mi ukratko da instrukcije (ovdje ili na PM) kakve me sve obaveze cekaju u toku godine (moze i link na neki provjeren sajt, samo da ne pretrazujem satima sve po redu)? Bio bih jako zahvalan, ustedice mi dosta dragocjenog vremena...
 
Poslednja izmena:
Samo KPO knjiga ti treba, tu upisuješ samo fakture, iznose sa njih i datume. A i to ti treba samo ako te inspektor pozove nekad pa da mu dostaviš KPO. Imaš na netu templejte pa nađi.
Ne znam koja je svrha knjigovođe za paušalce?
Plaćaju ti doprinose? :)
Plaćaj sam, imaš 4 računa mesečno da platiš, do 15og(porez, pio, zdravstvo, nezaposlenost). Iznose i sve ostale info(račun, poziv na broj..) imaš na onom rešenju što dobijaš svake godine.
To ti je sva mudrost.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Mislim da su pausalcima knjigovodje potrebnije za konsalting nego za vodjenje knjiga. KPO knjiga se lako vodi. Moj drugar umalo nije nastradao jer nije platio ekolosku taksu zbog nekih uredjaja koji su mu stigli iz inostranstva na firmu (pausalac je). Nije ni znao za tu taksu, a pretila mu je kazna od 1.000.000 do 3.000.000 RSD (ako se dobro secam).
Ja i dalje nigde ne mogu da dobijem pouzdanu i proverenu informaciju da li pausalci mogu da se bave vodjenjem profila na drustvenim mrezama za klijente (da bas to fakturisu). Za takve stvari su pogodne knjigovodje, ali je verovatno bolje platiti jednom ili dva puta konsultacije nego svakog meseca.
 
Samo KPO knjiga ti treba, tu upisuješ samo fakture, iznose sa njih i datume. A i to ti treba samo ako te inspektor pozove nekad pa da mu dostaviš KPO. Imaš na netu templejte pa nađi.
Ne znam koja je svrha knjigovođe za paušalce?
Plaćaju ti doprinose? :)
Plaćaj sam, imaš 4 računa mesečno da platiš, do 15og(porez, pio, zdravstvo, nezaposlenost). Iznose i sve ostale info(račun, poziv na broj..) imaš na onom rešenju što dobijaš svake godine.
To ti je sva mudrost.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Hvala, tako sam i mislio, samo KPO i to je to. A inace, pazi ironije, doprinose vec placam sam, od samog pocetka. :)
Tako da sam ih na neki nacin placao dzabe, jer savjetodavni dio saradnje je bio blago receno ocajan (pa saradnja vise nema ama bas nikakvog smisla).
Cak mi se cini da se i zdrastvena knjizica produzava automatski (sve dok doprinosi uredno lijezu, valjda), pa mi ni tu nisu bili od neke pomoci. Ispravite me ako gijesim za ovo!?

Mislim da su pausalcima knjigovodje potrebnije za konsalting nego za vodjenje knjiga.

Upravo tako, Panta, to mi je i bio razlog zasto sam ih uopste i uzeo na pocetku, ali corak, uglavnom sam informacije nalazio ovdje na forumu ili citajuci sajtove (jer oni ocigledno nisu bili sposobni za najobicniju komunikaciju mail-om).


Nego, za tu ekolosku taksu, to mi je i dalje misterija... Koliko se sjecam, to je nekada bilo obavezno za sve pausalce (ovo nisam 100% siguran, tako mi je neko rekao), pa su valjda ukinuli, pa je sad opet nesto uvedeno da se placa, valjda (dobio sam info bas od ovih svojih knjigovodja, ali nikada neku konacnu i konkretnu informaciju). Da li neko zna o cemu je rijec, jesu li svi pausalci u obavezi da placaju ovu taksu?
Kako (i gdje) inace da dolazim do ovakvih informacija? Mora valjda negdje javno biti objavljeno kad nesto novo dodje za placanje...
 
Nazad
Vrh Dno