Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Da, meni sve radi dobro. Podigao sam Win7 x64 VM i u njemu instalirao Chrome i sve ostalo sto treba.
 
Otvorio sam preduzetnicku radnju i treba da izvadim elektronski potpis. Preduzetnik je fizicko lice pa elektronski potpis vadim kao fizicko lice ili ipak traze da to radim kao pravno lice (vidim da je drugacija procedura za fizicko i za pravno lice)? Da li i dalje samo Postin potpis radi na Linuxu ili se to promenilo?
 
Kao fizičko lice, uzeo sam u MUP na ličnu kartu, ne plaća se. Radi pristup ePorezi sajtu.
 
Čisto da javim da mi se stiglo rešenje za 2018 za Voždovac i osnovica je i dalje u trećoj grupi dakle 75%. Preduzetnik od 2015. Videćemo na konačnom rešenju.
 
Za 2018. je trebalo vec resenje da stigne, a ne akontacija?
Mislis konacno za 2019.?

Koji su to iznosi onda?

Ne znam da li sam pomenuo konkretne cifre, u Nisu su povecani malo, preslo je skoro 34K osnovica za proslu na akontacionom (stiglo prosle, vec ~6 meseci).
 
meni u stvari rešenje nije ni stiglo već sam išao u poresku jer ništa nisam dobijao od 2016.

Dakle stiglo je konačno rešenje za 2017, akontaciono rešenje za 2018 jer konačna za 2018 nisu gotova kao i rešenje kojim se objašnjava određivanje osnovice sa umanjenjima. Datum kreiranja tog poslednjeg rešenja je negde u avgustu 2018. Inicijalna osnovica koju sam imao prilikom otvaranja je bila 44k, sada je 48k kada se obračuna grupa i dodaju umanjenja.

Dakle pošto od ove godine vodim knjige mogu još samo za 2018 konačnim rešenjem nešto da mi promene za 2018.
 
Ja? Ne, akontaciono za 2018. mi je stiglo PROSLE godine. IIRC konacno ne stize u godini za tu godinu.

Ja nikada nisam dobio te iskaze o umanjenjima i uvecanjima. Jedino za grupu se ne secam da li stoji negde..
 
Poslednja izmena:
Koju sifru placanja koristite kada prebacujete novac sa pausalnog, tj preduzetnickog racuna na tekuci?

EDIT: Pretrazio sam temu i video da je 290 najbolji izbor.

Ono sto me sad zanima je, koju sifru koristiti prilikom prebacivanja novca sa tekuceg racuna na d.o.o kao osnvacki kapital?
 
Poslednja izmena:
Da li neko koristi kartice za odlozeno placanje i da li je to uopste dobro koristiti kad su u pitanju pausalci?

Meni licno jedino treba zbog rent a car-a, imam opciju da uzmem u komercijalnoj neku "visa business card", ali ako moze da bude cimanja od strane poreskog, onda bih ipak gledao da uzmem neku karticu kao fizicko lice.

EDIT: posto nisam u PDVu, ne mogu da mi izdaju tu karticu tek tako, ali moze preko depozita da ide, u smislu, ja im uplatim neki iznos koji se posle skida/rezervise sa te kartice.
 
Poslednja izmena:
Kao preduzetnik, da bi mogao da dobijes bilo kakav vid kredita (kreditne kartice, stambeni krediti, itd.), odnosno da bi mogli da te uopste uzmu u razmatranje, treba preduzetnicka da bude bar godinu dana stara... Tako mi rekli u intesi... E sad, znam gomilu ljudi iz IT-a koji nisu dobili kredite bez obzira sto su ispunili sve "uslove", a ne znam ni jednog koji je dobio kredit na osnovu preduzetnicke (sto ne kazem da se nije desilo)...
 
Nemojte za rentacar ili bilo sta slicno gubiti vreme sa biznis kreditnim, uzmite kao fizicko lice. SIGURNO su jeftinije, i sigurno ima vise opcija.
Za fizicka lica je listing, izvod, pregled kroz eBanking/mBanking odlican u gro banaka (u svima je bolji nego za pravna lica!), jeftinije su kartice, veci je izbor.

Nema razloga za pausalce pogotovu. Ni za obicne PR i doo nema realno smisla, izdaju se samo radnicima koji putuju ili cesto placaju ruckove, hotele, promocije, itd. pa da ne bi svoj novac davali ili im se unapred davao novac (a posebno ako treba van zemlje, da bi manje bilo "kursa" ka/od fizickog lica).

Uzmite znaci kao fizicko lice kreditnu, i kao fizicko lice je koristite, za pausal ionako nista ne pravdate. AKo vam je cim oko iznosa, uzmite u Intesi najosnovniju kreditnu (min. iznos je 500e, to moze dobiti i pausalac AKO ima resenje mladje od 6 meseci), i sami na nju dodajte EUR. Moci cete i vece iznose rentacara i ostalog pokriti tako.
Ne znam da postoji limit uplate na karticu na taj nacin, cak me niko u Intesi nije zvao da proveri/pita koje god iznose da sam ja doplacivao tako.

Jedini problem je sto ako hocete da vratite taj iznos nazad, morate u banku.
 
Koju sifru placanja koristite kada prebacujete novac sa pausalnog, tj preduzetnickog racuna na tekuci?

EDIT: Pretrazio sam temu i video da je 290 najbolji izbor.

Ono sto me sad zanima je, koju sifru koristiti prilikom prebacivanja novca sa tekuceg racuna na d.o.o kao osnvacki kapital?
Šifra 281 - Pozajmice osnivača za likvidnost uplata pozajmice osnivača - fizičkog lica pravnom licu

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
^nemojte javno, zatvorice banke tu mogucnost posle!
 
Nece PU da zatvori nego banka nece ostaviti da bude besplatno! Intesa je to naplacivala i za preduzetnike do pre koju godinu (na salteru). Ispasce kao da smo menjali devize po bankinom kursu (toliko je kostalo ranije).
Poresku ne brinu te stvari sa poreske strane, ali cim korisnik pokusa da "ne plati banci", odmah se neko iz poreske/NBS javi :)

Zbog toga. Isto kao sto u temama za BitCoin se ne pominju neke stvari :)
 
Treba mi pomoc, dobio sam resenje i treba da platim unazad nekoliko meseci, e sad, imam pitanje, kako uplatiti novac na racun, posto nemam odredjenu sumu a imam rok 15 dana? Prvo su mi rekli u banci da treba da se odradi ugovor o pozajmici ali bi to bilo besmisleno, obzirom da je preduzetnik fizicko lice i ispalo bi da ja kao fizicko lice uplacujem samom sebi (fizickom licu), pa bih imao problema posle sa poreskom, dok banku boli uvo, samo da oni odrade svoj deo posla... Jel mogu da uplatim kao kapital, pod 190 sifrom?
 
Za koliko dana ce ti leci redovna uplata kojom ces moci da pokrijes taj dug? Nisam 100% siguran, ali mislim da nije problem da se probije tih 15 dana. Mislim da ti zbog toga ne sledi nikakva kazna - samo ces platiti kamatu za toliko dana koliko probijes rok (to bi trebalo da ti pise u tom resenju). Ako ce ti redovan novcani priliv leci tipa 10-15 dana nakon isteka roka mozda je najjednostavnije da izracunas kolika ce biti kamata na to i ako nije velika da je platis.
 
Poslednja izmena:
Imas novac u keshu ili na nekom drugom racunu, ali nemas na poslovnom racunu? Sto ne bi samo uplatio preko opste uplatnice, ili sa bilo kog drugog tekuceg racuna fizickog lica?
 
Slobodno možeš da uplatiš sa bilo kog drugog računa, ili u kešu u banci/pošti. Ja često uplaćujem sa svog računa fizičkog lica.
Nisu to ne znam koje pare pa da se sad proverava poreklo novca ;)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Treba mi pomoc, dobio sam resenje i treba da platim unazad nekoliko meseci, e sad, imam pitanje, kako uplatiti novac na racun, posto nemam odredjenu sumu a imam rok 15 dana? Prvo su mi rekli u banci da treba da se odradi ugovor o pozajmici ali bi to bilo besmisleno, obzirom da je preduzetnik fizicko lice i ispalo bi da ja kao fizicko lice uplacujem samom sebi (fizickom licu), pa bih imao problema posle sa poreskom, dok banku boli uvo, samo da oni odrade svoj deo posla... Jel mogu da uplatim kao kapital, pod 190 sifrom?
Slobodno uplati kao pozajmicu fizičkog lica. To ti je zakonski najčistije i radi se redovno i imaš osnov ako bi te slučajno neko nešto pitao. Transferi sa računa fizičkog lica verovatno ne prave problem ako si daleko od limita.
 
Da li iko ima iskustva sa operativnim lizingom za auto?
 
Cao svima. Dobijacu platu iz inostranstva pa planiram da otvorim firmu i iskoristim pausalno oporezivanje. Oko toga mi je sve jasno, jer je brat sve to prosao.

Medjutim zanima me jedna stvar - po kom kursu uglavnom banke naplacuju zamena devizama (EUR) u RSD? Cuo sam za Sinhro Paket (i za njihovih -0.3% od srednjeg kursa NBS), ali me zanima da li postoji neka druga banka koja primenuje slicnu politiku? Jel ima neko iskustva kako taj process (i koji kurs naplacuju) ide u Raiffaisen ili Kombank?

Koja banka je po vama najbolji izbor u ovom slucaju? Gde je najbolji koeficijent (sigurnost + usluga) / (kurs promena) :)

Srdacan pozdrav svima
 
1. Ugasio sam prvu firmu gde sam imao karticu povezanu na PayPal, jedan klijent se zeznuo i nakon gasenja firme uplatio novac na taj paypal koji je bio povezan sa firmom koja je sad ugasena. Racun u banci na koji sam svlacio je i dalje aktivan, pretpostavljam da ne mogu da povucem novac sad kad je firma zvanicno ugasena?

2. Hocu da povezem Intezinu karticu druge firme, vec sam pisao ovde muke sa njima i da ne znaju koji mi racun treba da bih mogao da spojim tu biznis karticu ( bilo devzina ili dinarska ) na paypal. Zna li neko sta tacno da im trazim, jer sam vec izgubio par dana sa njima prosle godine kad sam hteo isto da uradim? Znaci treba mi neko ko ima biznis karticu iz Inteze uspesno povezanu na paypal.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Ultimo je napisao(la):
crnimilos je napisao(la):
Procitao sam tvoj post, ali sad sam se prvi put registrovao ovde pa iz nekog razloga ne mogu da postujem na forumu. Bez obzira sto si zatvorio firmu, ukoliko je potrazivanje bilo kad si imao prethodnu firmu (tj, ta isplata/faktura je iz prosle firme), ti imas pravo da povuces novac na svoj racun i isplatis sa PayPal-a. Veoma bitna stvar oko gasenja preduzetnika je da i potrazivanja i dugovanja ne prestaju gasenjem firme. O tome treba veoma voditi racuna.
Ok to ima smisla, znaci ja sad smem da svucem taj novac sa paypala i onda nakon toga da ugasim i te racune? I da ako sam u martu ugasio firmu, da li treba da platim one doprinose i u aprilu?

Ako imas fakturu, za naplatu, koja ti je stigla i koja je fakturisana pre datuma obustavljanja delatnosti, onda mozes. U drugom slucaju bi morao da izvrsis refundaciju sa PayPal-a nazad klijentu i zatvoris PayPal nalog. Mozda ima nekih drugih rupa, kako bi mogao da podignes novac, ali za to treba da pitas nekog knjigovodju.
 
Ultimo je napisao(la):
crnimilos je napisao(la):
Procitao sam tvoj post, ali sad sam se prvi put registrovao ovde pa iz nekog razloga ne mogu da postujem na forumu. Bez obzira sto si zatvorio firmu, ukoliko je potrazivanje bilo kad si imao prethodnu firmu (tj, ta isplata/faktura je iz prosle firme), ti imas pravo da povuces novac na svoj racun i isplatis sa PayPal-a. Veoma bitna stvar oko gasenja preduzetnika je da i potrazivanja i dugovanja ne prestaju gasenjem firme. O tome treba veoma voditi racuna.
Ok to ima smisla, znaci ja sad smem da svucem taj novac sa paypala i onda nakon toga da ugasim i te racune? I da ako sam u martu ugasio firmu, da li treba da platim one doprinose i u aprilu?

Ako imas fakturu, za naplatu, koja ti je stigla i koja je fakturisana pre datuma obustavljanja delatnosti, onda mozes. U drugom slucaju bi morao da izvrsis refundaciju sa PayPal-a nazad klijentu i zatvoris PayPal nalog. Mozda ima nekih drugih rupa, kako bi mogao da podignes novac, ali za to treba da pitas nekog knjigovodju.
 
Nazad
Vrh Dno