Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Nije tako.

Status kvalifikovanog novozaposlenog lica stice osoba koja u 2019. nije bila u radnom odnosu ako zasnuje radni odnos do 30. aprila 2020. godine (pisem samo za preduzetnike sto se roka tice). Ispunjenjem ovog uslova lice dobija status kvalifikovanog novozaposlenog lica.

Pogrešno sam protumačio kontekst u kom je Dmjenk napisao poruku. Shvatio sam da priča samo o uslovu za sticanje statusa, ne o promeni posla. Izvinjenje zbog zabune.

Ako je pausalac zaposlen makar i jedan dan pre 30.4. stiče pravo koje nosi sa sobom do kraja 2022. Ako je nezaposlen produžava mogućnost da stekne status do kraja 2020.
 
Počeli da naplaćuju proviziju za dolarske uplate, nekih $45. Do sada nisu...

Doziveh i ja na poslednjoj fakturi od pre dve tri nedelje. Do sad je bilo $10. Kada sam ih pitao o cemu je rec, poslali su mi pdf tarifnik po kom OTP-ov korespodent naplacuje ino prilive, po kojem za prilive od 100€ do 20.000€ naplacuju 15€, sto mu dodje $17, a ne $45 kolko je naplaceno. Kada sam im to predocio otkacili su me sa "Ukoliko postoji jos neka banka koja ucestvuje u transferu i ona ce naplatiti svoje troskove po svojoj tarifi".
 
Nevezano za prethodnu diskusiju - da li preduzetnik pausalac mora da postuje neradne (praznicne) dane? U smislu, ako pisem sate za takav dan, da li to neko (poreski inspektor?!) moze da provjeri i sankcionise me? Cinjenica je da se takve stvari ne vode na fakturi, ali da li moze doci do provjere internih report-a ili sl.?
 
Ne mora da postuje
 
https://www.danas.rs/ekonomija/pokr...-se-ukida-test-samostalnosti-za-preduzetnike/

Pokret DJB podneo predlog zakona kojim se ukida test samostalnosti za preduzetnike

Pokret Dosta je bilo (DJB) danas je saopštio da je podneo predlog zakona kojim se ukida „test samostalnosti za preduzetnike“ predviđen Zakonom o porezu na dohodak građana.

Svrha „testa samostalnosti“ je da se na osnovu propisanih kriterijuma utvrdi da li preduzetnik ostvaruje prihod od samostalne delatnosti ili je u stvari zaposlen.

„Nedavno doneta zakonska rešenja koja proklamuju da im je cilj suzbijanje izmišljenog ‘fiktivnog preduzetništva’ u stvari nanose nemerljivu štetu preduzetnicima i ugrožavaju njihov prihod. Posebno zabrinjava činjenica da su time najviše pogođeni preduzetnici u IT sektoru, privrednoj grani koja u Srbiji najbrže raste i to po stopi od čak 30 odsto godišnje a čiji je dalji rast ovim propisom ugrožen“, ukazao je DJB.

 
Da li je neko upucen u vezi poreza i doprinosa, da li se moraju placati sada, ili se mogu preskociti i koliko, kako ce se placati i na koji nacin, inace radi se o sifri 6201 racunarsko programiranje.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
moze da se odlozi placanje poreza, bez kamate, ali kako, koliko itd, pojma nemam, a mislim ni "oni" da ne znaju...
 
Pa može da se odloži ali ne i preskoči.
Možeš da zamrzneš agenciju ako si siguran da nećeš imati priliva, samo procedura traje par dana jer je APR zatvorio šaltere pa se zahtev šalje preporučeno poštom...
 
Da li je neko upucen u vezi poreza i doprinosa, da li se moraju placati sada, ili se mogu preskociti i koliko, kako ce se placati i na koji nacin, inace radi se o sifri 6201 racunarsko programiranje.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Može da se odloži i kasnije da se plaća na rate bez kamate. Te mere su donete, a kako će se to moći izvesti u praksi trebalo bi da se zna u narednih nekoliko dana.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Pa može da se odloži ali ne i preskoči.
Možeš da zamrzneš agenciju ako si siguran da nećeš imati priliva, samo procedura traje par dana jer je APR zatvorio šaltere pa se zahtev šalje preporučeno poštom...

da naravno, odlaganje - kasnije placanje, kakvo crno preskakanje - ne placanje... :)
 
Ne preskače se porez, pomenuli su da će moći da se odloži plaćanje a kasnije će moći na rate.
Na odlaganje sam i mislio, a napisah preskociti. Ma ono ako nije procedura neka i to ce se kasnije placati na rate, razmisljao sam da odlozim, u suprotnom cu placati, ako će biti zamrseno...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Kako se prijavljuje za ovu pomoc, nista ne nalazim nigde? Kako su lose ovo odradili, dal oni znaju sta znaci rec prosto?
Prijatelj koji radi u knjigovodstvu mi kaze da ide preko portala e porezi a tamo traze sertifikat i PIN kod a ja nemam nijedno i sta sad, ne mogu da se prijavim za ovu pomoc? Sertifikate sad niko ne izdaje.
 
Kako podnosiš poreske prijave bez sertifikata?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ne podnosim, ja sam preduzetnik pausalac a resenje za pausal sad u januaru mi je izvadio drugar koji radi u knjigovodstvu, nemam svog knjigovodju jer mi ne treba, servis racunara imam. Sad mi javio da mora sertifikat, da li moze negde da se izvadi? Videcu sa njim ako moze da mi to pripremi da se ne setam jer sam astmaticar, ako mora nesto da se potpise cu da odem.
 
Poslednja izmena:
Mozda gresim ali trebalo bi za preduzetnike pausalce da ide automatski sve, znaci bez ikakve prijave.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Ovo piše u članu 11. uredbe:

"Привредни субјекти у приватном сектору који не подносе Образац ППП-ПД, односно који немају запослене и нису предузетници, односно предузетници пољопривредници који су се определили за исплату личне зараде, користе фискалне погодности и директна давања у складу са одредбама ове уредбе."

Proveri u pošti da li izdaju sertifikate, trebalo bi da izdaju, na sajtu njihovom može da se naruči i kurir donese na adresu.

Inače na sajtu privredne komore će u narednih par dana biti objavljen spisak sa često postavljanim pitanjima i uputstvo, pa će tu verovatno pisati kako sve to da se izvede u praksi.


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kako se prijavljuje za ovu pomoc, nista ne nalazim nigde? Kako su lose ovo odradili, dal oni znaju sta znaci rec prosto?
Prijatelj koji radi u knjigovodstvu mi kaze da ide preko portala e porezi a tamo traze sertifikat i PIN kod a ja nemam nijedno i sta sad, ne mogu da se prijavim za ovu pomoc? Sertifikate sad niko ne izdaje.

Treba sertfikat da se pristupi eporezima. Ali mozes da ovlastis nekog ko vec ima sertifikat da pristupi u tvoje ime. Obicno platis nekog knjigovodju agnciju koji se tim bave. Za pausalce koji imaju racun smao u jednoj banci sam shvatio da to ide automatski pa ako si i ti taj mozda ti ni ne treba pristup. Ali ne mogu da ti garantujem da je zaista tako. Ja imam racun u dve banke pa sam na eporezi imao neku prijavu gde izaberem koju cu banku od te dve samo.
Mozes da pratis na https://blog.pausal.rs/ ili d apitas tamo sta te interesuje isto.
 
Za pausalce koji imaju racun smao u jednoj banci sam shvatio da to ide automatski pa ako si i ti taj mozda ti ni ne treba pristup.

To je tačno.

Treba sertfikat da se pristupi eporezima. Ali mozes da ovlastis nekog ko vec ima sertifikat da pristupi u tvoje ime.

Može i tako.

Edit:

Evo linka sa nekim objašnjenjima:

https://pks.rs/vesti/najcesca-pitan...rivrednim-subjektima-u-privatnom-sektoru-2576

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da, imam samo jedan racun u Postanskoj Stedionici. Pa nista, videcemo u narednih par dana sta i kako, a za sertifikat da vidim na sajtu Poste sta i kako. Hvala svima na pomoci ;)

Ja sam vadio sertifikat u Januaru ili februaru pre ovog ludila. Hteo u posti posto za taj sertifikat kazu da jedino moze i na linuxu ali su im rekli da im fali oprema za to pa ko zna kad ce biti. Tako da sumnjam da ce tek sad imati ali vredi proveriti.
Ja posle otisao i za sat zavrsio u ljermontoovoj u Mupu onaj besplatni sto ide na licnu kartu. U ovo vreme verovatno ti je najveca sansa da dodjes do sertifikata koji izdaje Halcom ili eventualno Privredna Komora.
 
Inače za ta tri minimalca svim zaposlenima koje država daje poslodavac je u obavezi da plati poreze i doprinose.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ko je iz Beograda, a hitno mu je za sertifikat, moze da ga izvadi i ovde: http://qca.e-smartsys.com/
Pre desetak dana sam se najavio u ponedeljak, zakazali su mi termin za sredu. U sredu otisao u zakazano vreme i zavrsio sve za 15 minuta.
Postojao je razlog zasto nisam u posti sve obavio, ali ne mogu da se setim da li sam na sajtu procitao da ne izdaju sertifikate tokom vanrednog stanja ili mi je neko rekao.

p.s. nije besplatno, tako da je ovo opcija samo ako vam je bas hitno. Imate cenovnik na sajtu koji sam linkovao.
 
Poslednja izmena:
Ne da nije besplatno nego deru kozu, 2460 do 4700din za Smart karticu.
Sta ja treba da izvadim, moze preko licne karte sa cipom u MUP-u? Ili mora posebna kartica za pravno lice? Na sajtu poste probao kao pravno lice ali nece da prodje narudzbina, ne radi im izgleda taj deo sajta.
 
Najbolja i najjeftinija opcija je vadjenje sertifikata u MUP-u, na LK. Nažalost, mislim da u ovom momentu šalteri MUP-a ne rade...
Pozdrav
 
Ne da nije besplatno nego deru kozu, 2460 do 4700din za Smart karticu.
Sta ja treba da izvadim, moze preko licne karte sa cipom u MUP-u? Ili mora posebna kartica za pravno lice? Na sajtu poste probao kao pravno lice ali nece da prodje narudzbina, ne radi im izgleda taj deo sajta.

Pa koliko se secam ni preko poste nije jeftinije. Jedina jeftina varijanta je MUP koji je besplatan, ali on nije u opticaju do kraja vanrednog stanja.
 
Isto preporučujem smartsys ako nekome treba brzo da izvadi sertifikat. Procedura sa poštom traje koliko i razmena dokumenata poštom - dakle mnogo.
 
Nazad
Vrh Dno