Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Nekih novosti sa tribine u BG?
 
Сума сумарум конкретне одговоре нису дали, само млаћење празне сламе. Могу само да додам да су Београђани били далеко жустрији од екипе из НС.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
OTP
- Vodjenje racuna mesecno kosta 595 RSD (495+100) - Sinhro paket
- Za otvaranje racuna traze OP obrazac overen kod notara
- EUR otkupljuju po kursu koji je za 0.3 RSD nizi od srednjeg kursa NBS
- Provizija za placanje racuna je 9 RSD po racuna (kod RF je 0). Ovo vazi za eBanking. Za mBanking pise na sajtu 19 RSD, ali nisam pitao da proverim.

Mislim da si nesto pogresio. Mesecno odrzavanje je 495din. Ima i skuplje sa putnim osiguranjem, ali ovo je bez. Provizija za eBanking je isto 19din.
 
Mislim da si nesto pogresio. Mesecno odrzavanje je 495din. Ima i skuplje sa putnim osiguranjem, ali ovo je bez. Provizija za eBanking je isto 19din.
Sto bi rekao Dj. Balasevic "Ako su lagali mene i ja lazem vas" :) Rekli su mi bas ovako, tih 495 plus jos 100, ali se ne secam tacno za sta. U cenovniku za Sinhro paket im pise "Vođenje platnog računa - Mesečno 100 RSD" mada bi mi bilo logicnije da je to uracunato u onih 495.
Sto se tice provizije, covek mi je jasno rekao 9 RSD, a u cenovniku pise "Nalozi do 300.000 RSD kroz e/m-banking - 9 RSD / 19 RSD". Mada vise verujem onima koji koriste pa iz prakse znaju koliko sta kosta :)
Generalno me najvise nervira sto RF nece da mi kaze koliko placaju za EUR. Ako im je kurs slican onome u OTP, odabrao bih njih.
 
Sto bi rekao Dj. Balasevic "Ako su lagali mene i ja lazem vas" :) Rekli su mi bas ovako, tih 495 plus jos 100, ali se ne secam tacno za sta. U cenovniku za Sinhro paket im pise "Vođenje platnog računa - Mesečno 100 RSD" mada bi mi bilo logicnije da je to uracunato u onih 495.
Sto se tice provizije, covek mi je jasno rekao 9 RSD, a u cenovniku pise "Nalozi do 300.000 RSD kroz e/m-banking - 9 RSD / 19 RSD". Mada vise verujem onima koji koriste pa iz prakse znaju koliko sta kosta :)

Evo ja sam jedan od tih sto koriste, pa bas iz prakse ti pricam. :) Odrzavanje mi je 495 din, od toga je 395din odrzavanje racuna fizickog lica i 100din odrzavanje preduzetnickog racuna. I to se skida odvojeno sa 2 racuna, znaci ne skidaju ti sa racuna FL, ako nemas na preduzetnickog za odrzavanje. Ja 5 meseci nisam imao priliva, pa nisu naplacivali sve dok nije legao prvi, pa skinuli 500din. Provizija je 19din, nevezano da li je eBank ili mBank.

Ono sto je on tebi rekao je za Prestiz paket (kod mene je Praktik) koji je 595din (plus preduzetnicki od 100din). Kod njega su provizije 9din.
 
Provizija za placanje racuna je 9 RSD po racuna (kod RF je 0). Ovo vazi za eBanking. Za mBanking pise na sajtu 19 RSD, ali nisam pitao da proverim.
eBanking ne dobijaš u Sinhro paketu, nego HomeBanking+mBanking, provizije su tu 19din od skoro.
HomeBanking se koristi iz web browsera, samo username i password, pa ima neka ograničenja. Npr. ne može elektronski da se obavi konverzija nego skeniran zahtev na email, plaćanja samo na predefinisane račune koje možeš uz generisanje tokena da sam kreiraš, valjda i otvaranje kredita ne može bez da se preko web kamere vidiš sa njihovih službenikom ili koristiš sertifikat iz lične karte. i sl.

Skida se sa preduzetničkog računa 100din mesečno a ostatak sa privatnog dinarskog.
 
Poslednja izmena:
... Generalno me najvise nervira sto RF nece da mi kaze koliko placaju za EUR. Ako im je kurs slican onome u OTP, odabrao bih njih.

Kurs moze da varira bar kad je USD u pitanju. 10 septembra su mi otkupili USD po ceni od 105.85 dinara. Srednji kurs tog dana je bio 106.4768 tako da je to 0.63 din ispod srednjeg kursa. Mozda imaju neki fiksni iznos kad je EUR u pitanju, to ne znam.

Inace, kurs za preduzetnike mozes da proveris u svako doba pozivom na brojeve telefona: 011/220-71-50 i 011/220-71-43 (pricamo i dalje o RF banci).
 
Evo ja sam jedan od tih sto koriste, pa bas iz prakse ti pricam. :) Odrzavanje mi je 495 din, od toga je 395din odrzavanje racuna fizickog lica i 100din odrzavanje preduzetnickog racuna. I to se skida odvojeno sa 2 racuna, znaci ne skidaju ti sa racuna FL, ako nemas na preduzetnickog za odrzavanje. Ja 5 meseci nisam imao priliva, pa nisu naplacivali sve dok nije legao prvi, pa skinuli 500din. Provizija je 19din, nevezano da li je eBank ili mBank.
Ono sto je on tebi rekao je za Prestiz paket (kod mene je Praktik) koji je 595din (plus preduzetnicki od 100din). Kod njega su provizije 9din.
eBanking ne dobijaš u Sinhro paketu, nego HomeBanking+mBanking, provizije su tu 19din od skoro.
HomeBanking se koristi iz web browsera, samo username i password, pa ima neka ograničenja. Npr. ne može elektronski da se obavi konverzija nego skeniran zahtev na email, plaćanja samo na predefinisane račune koje možeš uz generisanje tokena da sam kreiraš, valjda i otvaranje kredita ne može bez da se preko web kamere vidiš sa njihovih službenikom ili koristiš sertifikat iz lične karte. i sl.
Skida se sa preduzetničkog računa 100din mesečno a ostatak sa privatnog dinarskog.
Kurs moze da varira bar kad je USD u pitanju. 10 septembra su mi otkupili USD po ceni od 105.85 dinara. Srednji kurs tog dana je bio 106.4768 tako da je to 0.63 din ispod srednjeg kursa. Mozda imaju neki fiksni iznos kad je EUR u pitanju, to ne znam. Inace, kurs za preduzetnike mozes da proveris u svako doba pozivom na brojeve telefona: 011/220-71-50 i 011/220-71-43 (pricamo i dalje o RF banci).
Hvala svima na pomoci i korisnim informacijama. Ispostavilo se da mi je informacije u OTP dala osoba zaduzena za klasicnu malu privredu, a ne za Sinhro paket, pa zato nije bilo bas sve potpuno tacno.
Na kraju sam se odlucio za RF. Koliko sam uspeo da saznam, nezvanicno, kurs im je oko 0,5 RSD ispod srednjeg kursa NBS, ali ume da varira. Jeste nesto nepovoljnije nego u OTP, ali nije da cu dobijam desetine hiljada EUR.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na pomoci i korisnim informacijama. Ispostavilo se da mi je informacije u OTP dala osoba zaduzena za klasicnu malu privredu, a ne za Sinhro paket, pa zato nije bilo bas sve potpuno tacno.
Na kraju sam se odlucio za RF. Koliko sam uspeo da saznam, nezvanicno, kurs im je oko 0,5 RSD ispod srednjeg kursa NBS, ali ume da varira. Jeste nesto nepovoljnije nego u OTP, ali nije da cu dobijam desetine hiljada EUR.

Lol, slično se i meni desilo...samo sa mnogo gorim razvojem situacije.
Kad' sam došao kod njih: prva, treća i svaka peta rečenica mi je sadržala termin Sinhro paket za paušalce; da bi mi na kraju (dva dana kasnije i neposredno pred potpisivanje ugovora) bankarska službenica postavila pitanje: šta je to Sinhro paket -- stalno spominjete to?!

Premda je službenica u više navrata bila neiskrena, napisao sam zahtev za poništenje zahteva za otvaranje računa i otišao dalje.

Tako da, ako vas interesuje Sinhro paket, može samo u poslovnicama gde je nekada bila Societe Generale banka.
 
Evo ja sam jedan od tih sto koriste, pa bas iz prakse ti pricam. :) Odrzavanje mi je 495 din, od toga je 395din odrzavanje racuna fizickog lica i 100din odrzavanje preduzetnickog racuna. I to se skida odvojeno sa 2 racuna, znaci ne skidaju ti sa racuna FL, ako nemas na preduzetnickog za odrzavanje. Ja 5 meseci nisam imao priliva, pa nisu naplacivali sve dok nije legao prvi, pa skinuli 500din. Provizija je 19din, nevezano da li je eBank ili mBank.

Ono sto je on tebi rekao je za Prestiz paket (kod mene je Praktik) koji je 595din (plus preduzetnicki od 100din). Kod njega su provizije 9din.

Da kod mene je isto sve ovako sto se tice troskova u SG sada OTP. Od letos kod njih i odlicno funkcionise sve sto mi treba.

Zavrsio stambeni kredit kod njih. Sve opusteno i kako ti i kazu u startu kad te ispitaju. Verovatno je papirologija jednostavnija i zato sto je stan iz njihovog projektnog finansiranja pa vec imaju sve papire uglavnom kod sebe.
Poslovnica u Stepa Stepanovic naselju je u pitanju u druge sam usao jednom za blagajnu samo.

Ovo sto je bilo Vojvodjanska banka verovatno nisu upoznati sa ovim Sinhro specificnostima pa mozda bolje izbegavati dok se ne obuce i integrisu.

Sad jos samo drzava da me ne zezne i proceni ka manje samostalnog nego sto sam sebe procenjujem ;)
 
Vojvođanska i OTP(bivši SoGe) nemaju ništa zajedničko osim vlasnika, dva odvojena pravna lica sa svojim ponudama. I tako će biti do spajanja koje najavljuju za 2021. Dakle nema nikakvog Sinhro paketa u Vojvođanskoj.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Dobar dan,
Izvinite ako je bilo pitanje. Imam karticu u Societe (OTP) koja važi do 2021,nakon promene imena banke je l potrebno da izradim novu karticu ili će i ova funkcionisati?

Sent from my Poco loco using Tapatalk
 
Kada smo pricali o otkupu EUR, sluzbenica u RF banci mi je pomenula da mi je najbolje da EUR prebacim sa deviznog racuna firma na privatni devizni racun i onda ih podignem. Meni zvuci cudno da je tako nesto moguce, jer bi onda svi tako radili. Da li je to uopste legalno kod preduzetnika pausalca?

I mene zanima ovo? Posto bi trebalo da otvaram devizni racun zbog nekih uplata iz inostranstva, a ovo gore opisano bi mi odgovaralo :)
 
Podignes EUR kao akontaciju za sluzbeni put u inostranstvo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li postoji neki nacin da iz usa firma uplati novac meni kao preduzetniku na tekuci racun, a da provizija ne bude 50$, jer za slanje preko ria znam da uzimaju 5$...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Može da ti uplati na tekući devizni račun (otvoriš u banci, pošalješ im instrukcije koje dobiješ od banke i izdaš fakturu).
Ako ta firma plaća slanje novca ($35-$50 obično) tebi možda skinu još neku proviziju zavisno od banke ($0-$20) od poslate sume.
Po prijemu uplate obaveste te iz banke i traže da popuniš i overiš osnov po kome si dobio uplatu, tek tada ti leže novac.
Posle te devize možeš da prodaš preko banke (provizija 0.3%-3% zavisno od banke) i pređu ti na dinarski tekući.
Opcija je da ih koristiš za službena putovanja, ali da podigneš devize ne može.
 
Poslednja izmena:
Može da ti uplati na tekući devizni račun (otvoriš u banci, pošalješ im instrukcije koje dobiješ od banke i izdaš fakturu).
Ako ta firma plaća slanje novca ($35-$50 obično) tebi možda skinu još neku proviziju zavisno od banke ($0-$20) od poslate sume.
Posle te devize možeš da prodaš preko banke (provizija 0.3%-3% zavisno od banke) i pređu ti na dinarski tekući.
Opcija je da ih koristiš za službena putovanja, ali da podigneš devize ne može.
Mislio sam na proviziju firme iz [emoji631], da li postoji nacin da to bude povoljnije za firmu iz [emoji631] koja salje (tipa 20-30$)...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

PayPal, a onda ces ti da platis proviziju 5%+


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Drage kolege,

Koja banka ima najbolji kurs za konverziju iz USD u dinare, za preduzetnike? Postoji li bilo kakav način da se novac podigne u dolarima i kako?
 
Aman više. Strana valuta ne može da se podigne sa računa firme sem ako je akontacija za službeni put.

Za sve ostale stvari ide prvo konverzija u dinare.
 
Ako smo pametni, trebamo na ulicu izaci i protestvovati protiv ovog nameta.
 
Predlog je ušao u skupštinisku proceduru, nakon izmena koje su usledila posle tribina održanih u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu koji su bili otvoreni za javnost i gde je IT zjaednica, koja je imala najviše neformalnih primedbim, mogla da ih formalizuje u predloge Vladi.

Sto da se bunite i protestujete sad kad je bilo lepo da se sedne sa njima?

Elem kako ovo utice na nas sto od kuce radimo za ino firme? Generalno rad sa jednom inostranom firmom.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Zalosno je da ova boranija na vlasti gazi i pametne ljude...
Ima samo da ostanu oni sto jedu sendvaje...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Elem kako ovo utice na nas sto od kuce radimo za ino firme? Generalno rad sa jednom inostranom firmom.

Ako je verovati predstavnicima vlade koji rade na izmenama - preduzetnici koji posluju iskljucivo sa jednim ino klijento prolaze test.

Razmisljajuci racionalno, takvi preduzetnici nikad ne mogu biti zaposleni u pravnom smislu (ukoliko ino firma nema predstavnistvo u zemlji). Alternativa je otvaranje DOO i koriscenje beneficija na koje imaju pravo naredne 3 godine.

Ne verujem da ce dirati preduzetnike koji rade iskljucivo sa jednim ino klijentom. Ne znam sto bi. Nikom ne ide u korist. Ali opet videcemo kako to sve izgleda u praksi.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Predlog je ušao u skupštinisku proceduru, nakon izmena koje su usledila posle tribina održanih u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu koji su bili otvoreni za javnost i gde je IT zjaednica, koja je imala najviše neformalnih primedbim, mogla da ih formalizuje u predloge Vladi.

Sto da se bunite i protestujete sad kad je bilo lepo da se sedne sa njima?

Elem kako ovo utice na nas sto od kuce radimo za ino firme? Generalno rad sa jednom inostranom firmom.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Bile su javne rasprave i to tek nakon sto je donet predlog zakona, koje su najavljene svega par dana unapred. I pored kratkog roka bile su i vise nego dovoljno posecene.
Da si ucestvovao na njima (pretpostavljam da nisi) video bi koliko je bilo burnih reakcija povodom izmena. I bez obzira na te reakcije, formiranje udruzenja digitalne zajednice koja broji preko 1700 clanova, uopste nisu hteli ni da saslusaju predloge. Njihove je bilo da kazu kako oni misle da je to dobro.
Da ne pricamo o tome kako je zakon formiran proteklih godinu dana “iza ledja” uz ucestovanje par vecih IT kompanija u Srbiji kojima ovaj zakon vecinom i ide na ruku.

Ono sto je najveci problem jeste sto se poreskom inspektoru daju odresene ruke. Moze po nacelu fakticiteta (citaj kako on hoce) da te obori na testu samostalnosti (koji inace moze da se interpretira na razne nacine) i onda placaj retroaktivno porez, a pri tome mozes i krivicno da odgovaras, a uz sve to preduzetnik odgovara licnom imovinom, za razliku od DOO.

I eto vec vidim scenario sutra kada dodje inspektor u kontrolu pa kaze “A nisi u _ stranci? nisi glasao na izborima za _? Ajde onda plati 58% poreza na prihode.” :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno