Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Pozdrav, planiram da otvorim agenciju sa pausalnim placanjem poreza. Primam uplate iz inostranstva pa mi je bitno pitanje kursa u banci. Samo ja bih radio, ne bih imao zaposlenih. krediti me ne zanimaju. Nisam do sada imao firmu i nemam iskustva, iscitao sam dosta stranica foruma ali jasno jos mnogo toga ne znam.
ako neko zna odgovore na sledeca pitanja bio bih zahvalan.
Zanima me da li ovo moze da se odnosi na pausalca:
"oni koji počinju sa obavljanjem sopstvene delatnosti biće oslobođeni poreza na zarade i doprinosa za socijalno osiguranje u godini osnivanja preduzeća i u narednoj godini."

https://www.blic.rs/vesti/ekonomija...olaksice-i-kako-ce-se-one-dodeljivati/5b5cxwe
http://www.alo.rs/vesti/drustvo/nove-olaksice-za-pokretanje-privatnog-biznisa/132661/vest
Da li cekati oktobar ili ne?

Ako bih sada predao za pausalnu firmu koliko bih cekao, da li su i dalje kasnjenja resenja kao sto su bila prethodnih godina?

Takodje, koja banka je najmanje losa za kurs prebacivanje iz eur u rsd?
Koliko je cimanje da se banka promeni ako daje mnogo los kurs, da li se na primer u erste potpisuje na godinu dana taj paket za pausalce?
Kolika je provizija za uplate iz inostranstva, u intezi je 0.3% na privatni racun, da li je veca provizija za poslovni racun?

@el_patron koliko si cekao na resenje?
 
Да ли је неко чуо нешто о променама прописа да паушалци не смеју да имају више од 80 посто прихода од једне фирме?
 
Poslednja izmena:
Мислим да је логика иза тога да ако остварујеш приход од само једног клијента, да се у принципу водиш као запослен код њега и да би требало да те пријави. Самим тим би се плаћао већи порез (твој послодавац би платио) уместо оног што би плаћао као паушалац. Што верујем да ће довести до неког контраефекта и само ће да се затворе паушалне фирме и тераће људе да раде на црно и неће уопште плаћати порезе.
 
Само до тога и може да дође ако ово заиста изгласају. Већина ће прећи скроз на црно да ради.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Aha, hoce.... te vece firme ce vaditi novac (izbeci porez, ili platiti najmanji) da bi tebi dali kes?:)
Ne, ti ces biti manje placen, ako nisi jako bitan :) Ako jesi, bices isto placen, ali ce firme vise kostati.

Ovo je nesto sto u Nemackoj postoji odavno za pauschal firme, i skroz je normalna stvar. Kod nas firme tipa Phillip Morris to zlupotrebljavale kao lude, jer radnici nemaju prava onda.
 
Da. Ne secam se tacnog %, mislim da je 7/8 (tj. 87.5%).
 
Generalno ima i dobrih strana. Ti kao pausalac nemas pravo na bolovanje a kao zaposleni imas. Kad se razbolis jedino sto mozes je da privremeno zatvoris jer ne mozes da radis a da zivis od vazduha jer ti drzava nista ne daje. A placas za nezaposlenost.
U tekstu na Blicu isto dobra stvar uplata dadzbina na jedan racun pa preraspodela automatski a ne 4 ko sad. Kad treba da popunjavam smuci mi se zivot. 2015-te kad sam otvorio servis mogao sam da stampam pa je bilo lakse ali su i to ukinuli, mora uplatnica.
 
Ta placanja se automatizuju, preko trajnih naloga i miran si. Jednom godisnje samo doplatis.
Nezaposlenost je kada prekine potreba za tvojim poslom, bolovanje nema veze sa time. Mi na bolovanje nemamo pravo, tj. "imamo", ali jednako je neradu.

A mozes odjaviti pausalnu radnju, tj. staviti u mirovanje i da ne placas porez/doprinose to vreme (samo sto to poreska nece proknjiziti dok ne dodje novo resenje, pa ces ici u minus :))
 
Da li mogu da registrujem agenciju u jednom gradu, a da mi sva posta stize u grad u kome radim?
 
Imaju pausalci pravo na bolavanje, ali se mora registrovati privremena sprecenost rada kod APR. Socijalno počinje isplacivati tek od drugog meseca bolovanja, isto je i za firme gde prvi mesec snosi firma a dalje socijalno.
 
Da li mogu da registrujem agenciju u jednom gradu, a da mi sva posta stize u grad u kome radim?
MIslim da moze, ali moras imati mogucnost da stalno proveravas i adresu gde si registrovan, i adresu gde ti je LK, za svaki slucaj.

Imaju pausalci pravo na bolavanje, ali se mora registrovati privremena sprecenost rada kod APR. Socijalno počinje isplacivati tek od drugog meseca bolovanja, isto je i za firme gde prvi mesec snosi firma a dalje socijalno.
Kako konkretno (sta se registruje?), i sta se dobija time?
 
Ovo u tekstu je na dugačkom štapu, a i pitanje je da li će biti ikada implementirano jer znaju da će mnogo ljudi onda početi da radi na crno.
 
10x. Mada ne mogu da iskoristim, zgodno je znati
 
Najveća promena za nas bi bila tih 80posto i to očekujem da će se desiti, samo je pitanje vremena. Prosto se omasovilo i da obični zaposleni prelaze u paušalce bar u IT sektoru. Verujem da je to prepisano iz drugih zemalja i očekujem još takvih regulativa koje su usklađene sa eu. Ono što bi stvarno bolelo je da za našu delatnost ne bude dozvoljen paušal, jer do 80% od jednog klijenta se da srediti.
Edit:
Mada opet i to se da srediti, biće više mehaničara-programera.
 
Poslednja izmena:
Sto kaze drugar ako se ostvari to za 80% onda ce ovi sto imaju doo naplacivati pausalcima da im ovi izvku pare[emoji16]

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Sto se tice tih 80%, moze firma za koju neko radi da ima neku "sestra firmu" ili vec neku varijantu u tom fazonu i da onda isplacuje platu iz obe, npr iz jedne 60% dogovorene plate za neki posao, 40% dogovorene plate za neki drugi posao, a da se u stvarnosti sve svodi na isti posao.

Sta mislite o tome?
 
Mislim da će svako ko bude hteo da zadrži paušal razmišljati u tom smeru.
 
Zavisi kako ga napisu u zakonu, ali moze to prosto da se zabrani tako sto povezana lica se vode kao isti "poslodavac".

Ovo je verovatno bas protiv IT preduzetnika napravljeno, kao u cilju pomoci njima (onima koji su imali izbor da otvore tako radnju, i onda imaju ugovor sa pravom firmom ili da ne rade). Ne vidim kako bi to taksiste, advokate, frizere potkacilo.
I freelancere moze da zaobidje tako sto ne ide sva naplata preko istog servisa, ali realno, to je strana firma, ne moze nju da forsira nasa vlada da se registruje ovde i zaposli nas. To ni u Nemackoj ne postoji :)
 
Sta je alternativa za pausalce u slucaju da budu usvojeni ovi zakoni? Otvoriti estonski e-residency?
 
To baš i nije pametno, Estonija ima više poreze od Srbije
 
Plus je limit za ulazak u PDV oko 16000e godisnje.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Sva ta otvaranja firmi vani nisu za male ribe.
Payoneer ko moze da koristi, to je jedino resenje, neko vreme ;)
 
ajde prvo da vidimo kakav će biti zakon što kaže alfa. Ne zaboravite da je limit od 3 miliona podignut na 6 miliona tek u 2014, dakle postojao je nečiji interes da se limit toliko podigne, ne verujem da su se još namirili po tom pitanju.

80% se da srediti. Dovoljna su dva voljna paušalca da razmene sredstva idealno na različitim opštinama, ulazni računi se ionako ne čuvaju. Može i više u kolo da se uključi. Isto tako i delatnost se da promeniti.
 
80 посто се да средити али тај ко је променио закон схватиће да је направио грешку и да паушалци сарађују међусобно, што није нелегално али није постигнут жељен циљ (узимање више пара од пореза). Једноставно ће да подигне порезе за петодупло (а чини ми се да се у тексту спомиње да се ће висина пореза гледати на основу зараде фирме а не просека плата у општини како је тренутно), па ко преживи, преживео је. Угасиће неке паушалце, неки мало јачи ће опстати, тако да ће се то анулирати... Само ће смањити број људи који раде легално. Уместо да држава смањи намете на зараде и тако пружи прилику мањим предузетницима да имају пријављене раднике и да плаћају порезе, они се баве једном од ретких грана која мислим да функционише како треба што се тиче уплата доприноса.
 
Уместо да држава смањи намете на зараде и тако пружи прилику мањим предузетницима да имају пријављене раднике и да плаћају порезе, они се баве једном од ретких грана која мислим да функционише како треба што се тиче уплата доприноса.

Za razliku od Philip Morris-a za koga alfa govori da zloupotrebljava masovno ovaj koncept, u IT-u (ne racunajuci freelancere i slicno) ljudi imaju opciju da biraju da li zele da rade preko svojih pausalnih agencija, ili da budu regularno zaposleni i 99% ljudi odabere da ne bude zaposleno "regularno" i to ni zbog cega drugog, nego zbog toga sto tada imaju opciju da osnuju agenciju u Donjem Brijanju i tako da placaju najminimalnije moguce doprinose.

Ne znam sta podrazumeva gledanje zarade firme koja pausalno placa pored, i ne mora da vodi knjige..
 
Poreski inspektor mora izaći na teren i proveriti lokaciju firme, ako se ne slaže prebivalištem. Tako da ta priča sa Donjim Brijanjem gotovo da nije izvodljiva, osim ako nemaš neku nekretninu tamo...
 
Nazad
Vrh Dno