Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Znam da brat podiže uvek u evrima. On prima uplate iz Cg. Pokušali su da ga vrate na dinare pa da mu naplaćuju konverziju. Koga nauku, uglavnom znam da mu uvek isplate evre. Kad je neki veći iznos tipa 10k proveri telefonom pre nego što ode. Mislim da je Intesa u pitanju

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sta podize u EUR? Platu, dnevnice?
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sa firminog racuna mozes da podizes EUR samo za put u inostranstvo!
 
Da firmi račun je u pitanju. Sad kako on to pravda ne znam detalje.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Teoretski može on da diže EUR za plaćanja u inostranstvu. S obzirom da radi sa CG pretpostavljam da mu nije problem da priloži račune iz CG iskazane u EUR.
 
Koliko znam, to moze jedino ako je deo sluzbenog puta, sto se svodi na isto.
 
Nemam info iz prve ruke da li je to zakonski ok ali se sećam da sam nekada hotel iz glupavih razloga plaćao svojim parama u kešu i dobijao te EUR nazad nevezano za dnevnicu i akontaciju. U mom slučaju jeste to bio službeni put ali realno ne mora da bude.

Mogao bih da smislim neke banalne primere npr. kada si jako blizu granice sa CG, hoćeš da skokneš da kupiš nešto u vrednosti 100EUR, pošalju ti predračun mailom, odeš u banku i sa tim parama pređeš granicu, platiš i vratiš se. Nema svrhe da plaćaš banci fee za tako malu transakciju. Nemaš dovoljno sati na putu ni za pola dnevnice a imaš samo trošak. Logički govoreći, moralo bi ovo da bude moguće zar ne? Ili samo fantaziram?
 
Moras podvesti to kao sluzbeni, pa vecuna stvari vani moze pod sluzbeni da se podvede
Ali ne mozes tako telefon ili laptop kupiti i u EUR podici posle.
 
Zanimljivo da u USA prihvataju kao putne troškove račune iz restorana ako nema neko (alkoholno) piće. ;)
 
Moras podvesti to kao sluzbeni, pa vecuna stvari vani moze pod sluzbeni da se podvede
Ali ne mozes tako telefon ili laptop kupiti i u EUR podici posle.
Možda ulazim u sitna crevca ali ima još stvari pored službenog puta koji se mogu iskoristiti kao osnov za isplatu EUR. Evo izvod iz zakona o deviznom poslovanju.

Kod:
Plaćanje, naplaćivanje i prenos između rezidenata i između rezidenata i nerezidenata u Republici se vrši u dinarima.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, plaćanje, naplaćivanje i prenos u Republici mogu se vršiti i u devizama po osnovu:

1) deviznog kreditiranja u zemlji za namene iz člana 25. ovog zakona;

2) kupovine potraživanja i preuzimanja dugovanja iz čl. 7. i 20. ovog zakona - na osnovu ugovora;

3) uplate depozita kao sredstva obezbeđenja;

4) premija osiguranja i prenosa po osnovu životnih osiguranja;

5) po osnovu prodaje i davanja u zakup nepokretnosti;

6) donacija u humanitarne, naučne i kulturne svrhe, u skladu sa propisima kojima se uređuju donacije;

7) garancijskih poslova iz člana 26. ovog zakona, po osnovnom poslu koji se vrši u devizama;

8) naknade troškova za službeni put u inostranstvo, koji se može izvršiti i u efektivnom stranom novcu;

9) uplate zarada rezidentima - fizičkim licima koji su upućeni na privremeni rad u inostranstvo po osnovu ugovora o izvođenju investicionih radova u inostranstvu, kao i zaposlenima u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, organizacijama u sastavu UN i međunarodnim finansijskim organizacijama u Republici;

10) kupoprodaje softvera i drugih digitalnih proizvoda na internetu koji se isporučuju isključivo putem telekomunikacionih, digitalnih ili informaciono-tehnoloških uređaja, pod uslovom da se plaćanje vrši korišćenjem platne kartice ili elektronskog novca preko pružaoca platnih usluga sa sedištem u Republici.

Mada izgleda da si u pravu po pitanju računa u EUR, ne mogu se jednostavno koristiti u svrhu dizanja nova i podpadaju pod troškove službenog puta.

Kod:
Platni promet sa inostranstvom obavlja se u devizama i u dinarima preko banke.

Rezidenti mogu obavljati platni promet sa inostranstvom i preko izdavaoca elektronskog novca - radi plaćanja i naplate po osnovu elektronske kupoprodaje robe i usluga. Platni promet sa inostranstvom rezidenti mogu obavljati i preko platne institucije i javnog poštanskog operatora koji pruža platne usluge, u skladu sa zakonom kojim se uređuju platne usluge. Prijem sredstava iz inostranstva preko izdavaoca elektronskog novca rezidenti - humanitarne organizacije mogu ostvarivati i po osnovu donacija u humanitarne svrhe.

Sredstva rezidenata, koja se vode kod strane institucije elektronskog novca radi plaćanja, odnosno naplate po osnovu elektronske kupoprodaje roba i usluga, odnosno po osnovu prijema donacija u humanitarne svrhe, ne smatraju se depozitom u smislu člana 27. stav 2. ovog zakona.
 
Poslednja izmena:
Iz prvog citata nista sem sluzbenog puta ne dozvoljava isplatu u EUR za pokrice troskova. Sve ostalo su direktna placanja.
9. (isplata zarade u devizama) eventualno moze da se iskoristi, ako je bio duze vani, i to moze bez ogranicenja (samo se placaju porez/doprinosi..).

Ali ne mozes kupovinu mobilnog telefona podvesti kao sluzbeni put :) Moze kao trosak firme, naravno, ali onda isplata ide u dinarima.
 
Gle stvarno:
"* Žiro kliring (nalozi do rsd 299.999,99 koji nisu hitni) nalozi izvršeni putem aplikacije za mobilno bankarstvo su bez naknade"
Znaci sem hitnih i >300.000 besplatno kroz mBanking...
Samo sto mBanking nije free u najnizem paketu :(

Treblao bi da jeste. Racun za firmu sam otvorio u RF i koristim mBanking, mislim da imam osnovni paket.

Da li neko moze da ostavi link ka nekom kalkulatoru koji izracuanva poreze i sve sto treba da se plati? Imam uplatnice, knjigovodja mi je to sredio ali bih voleo i sam malo da se zanimam time.
 
Sto bi ti racunao bilo sta? Placas prema resenju koje dobijes od poreske.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Treblao bi da jeste. Racun za firmu sam otvorio u RF i koristim mBanking, mislim da imam osnovni paket.

Da li neko moze da ostavi link ka nekom kalkulatoru koji izracuanva poreze i sve sto treba da se plati? Imam uplatnice, knjigovodja mi je to sredio ali bih voleo i sam malo da se zanimam time.

Pod paketom sam mislio i onaj najnajosnovniji, samo racun, od 250.
 
Da li neko moze da ostavi link ka nekom kalkulatoru koji izracuanva poreze i sve sto treba da se plati? Imam uplatnice, knjigovodja mi je to sredio ali bih voleo i sam malo da se zanimam time.

Kačio sam više puta ali evo još jednom:
http://www.mena.rs/kakopoceti/pausalno.html#kalkulator_pausalno

Treba za petu grupu uneti 120%
Pio je 26% a ne 22%
Zdravstvo je 10,3% a ne 12, 3%

Osin toga trebalo bi da je kalkulator 100% tačan. Ja sam proverio sa mojim rešenjem.
 
Cao ekipa, procitao sam veci deo teme... Dvoumim se izmedju intese i soge sinhro racuna, da li moze neko da mi predstavi nedostatke sinhro racuna u mojoj situaciji. Naime imam potpisan ugovor sa jednom domacom firmom tako da ce prihodi biti u dinarima, nije mi bitna konverzija rsd eur. Da li mogu da trosim pare direktno sa racuna firme ili moram (iz kog razloga) da prebacim na privatni racun, da li je taj transfer lagan ili ima nekih zackoljica? Sta se trenutno gleda prilikom eventualnih kredita, ugovor sa poslodavcem ili poresko resenje ili nesto trece? I generalno kakva je podrska u soge, danas sam bio u intesi i oni mi samo uvalise hrpu dokumenata da popunim i da otvorim racun, bez ikakve asistencije ili konsultacija sa savetnikom, sve onako na salteru?
 
Stiglo mi je resenje o placanju poreza, knjigovodja je sve sredio i dao mi uplatnice da uplatim. Takodje mi je rekao da ce mi za svaki sledeci mesec sve biti isto, isti iznosi, isti poziv na broj, isti racun pa me zanima, zbog cega je vazno da imam knjigovodju ako svaki put sve isto placam?
 
Stiglo mi je resenje o placanju poreza, knjigovodja je sve sredio i dao mi uplatnice da uplatim. Takodje mi je rekao da ce mi za svaki sledeci mesec sve biti isto, isti iznosi, isti poziv na broj, isti racun pa me zanima, zbog cega je vazno da imam knjigovodju ako svaki put sve isto placam?

Ne vidim razloga da imas knjigovodju osim ako nemas godisnji promet preko 8 miliona i moras da vodis knjige i da si u pdv-u. Resenje za preduzetnike ti salje poreska i tu ti sve pise koliko trebas da platis i na koje racune i pozive i tako placas za celu godinu tipa 2018. Kad dodje 2019 nastavis da placas isto koliko si placao za 2018 dok ne dobijes resenje za 2019 i onda platis razliku izmedju 2018 i 2019 ako je ima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Knjigovodja i nije neophodan za Pausal, cak neki kazu da i ne sme da se ima :)
Ali ume biti zgodan ponekad.
 
To me je zanimalo. Znaci, ne moram da dajem 50eur mesecno za dzabe, samo uplacujem istu cifru na isti racun do kraja godine i to je to.

Hvala na brzom odgovoru
 
50e je dranje za pausal. 20e naplacuju u Nisu barem IT pausalcima.
Ima tu i tamo stvari koje bi rado platio 50e kao pausalac (da ne moram ja da se bakcem do poreske i sl.), ali nema ni blizu posla za 600e godisnje za knjigovodju.
Jedino trebas dobro preracunati kada ti stigne novo resenje, to vec moras znati kako ide precizno.
 
Ako sam dobro razumeo knjigovodju, novo resenje mi nece stizati pre pocetka nove godine. Jesam li dobro shvatio?
 
Obično stiže najesen sledeće godine, bar u mojoj opštini. Do tada plaćaš po tom koje imaš.
 
Pozdrav svima,

Citao sam ovu temu pre nego sto cu se registrovati kao preduzetnik pausalac. Sad kad je stiglo resenje imam pitanje u vezi popunjavanja naloga za prenos.

1. Da li je dovoljno staviti "uplata doprinosa po resenju" pod "svrha placanja" za sve uplate (porez, pio...)?
2. Da li je pod "primalac" dovoljno staviti "porez na prihode od samostalne delatnosti", "doprinos za pio", "doprinos za zdravstveno", itd?
3. Poziv na broj upisujem pod "odobrenje" (ne zaduzenje)?

4. Online (e-banking) nalozi za prenos imaju dodatno zahtevno polje - mesto primaoca?
5. I sta je to BOP broj?!

Hvala
 
Stiglo mi je resenje o placanju poreza, knjigovodja je sve sredio i dao mi uplatnice da uplatim. Takodje mi je rekao da ce mi za svaki sledeci mesec sve biti isto, isti iznosi, isti poziv na broj, isti racun pa me zanima, zbog cega je vazno da imam knjigovodju ako svaki put sve isto placam?

Na uplatnici (nalog za uplatu) sta se upisuje u polje svrha uplate a sta pod primalac prilikom placanja obaveza za porez, pio, zdravstveno i nezaposlene? Takodje da li neko zna od kada se racuna taj rok od 15 dana za placanje pristiglih obaveza? Da li je to dan od kada ste dobili resenje na adresu ili dan kada su oni doneli to resenje?
 
Svrha za svaki posebno (uplata poreza ili uplata doprinosa za zdravstvo/PIO/nezaposlenost), a primalac Poreska Uprava. Mada ta dva polja su skroz nebitna.
Od danja slanja resenja racunaj da vazi 15 dana, iako je zvanicno od dana urucenja.

Sto se tice pitanja novog resenja, ako ti je ovo prva godina onda ti je stiglo samo akontaciono za ovu godinu (da nije prva godina, stiglo bi i konacno za prethodnu/prethodne godine). Da, tek sledece ce stici novo resenje, konacno za ovu i akontacioni za sledecu uzjedno (ta "dva" su jedno resenje, tj. isti je iznos akontacionog za na dalje i konacnog za prethodnu godinu)

Predlazem vam da uzmete digitalni sertifikat u MUPu (na LK, tamo je besplatan) i da onda proveravate stanje poreza 16 u mesecu (ili 17/18 ako su i 15 i 16 vikend/praznik).
 
Znaci primalac je Poreska Uprava kod uplate za porez - takodje i za pio, zdravstveno, nezaposlene?
Mozes li reci nesto vise o tome kako se proverava da li smo izmirili porez i doprinose na vreme. e-sertifikat imam. Koji servis se koristi? Hvala.
 
Poslednja izmena:
Na portalu Poreske Uprave ima link ePorezi, tu se proverava.
Moras da instaliras onaj middleware i mozda MUPov CA sertifikat (oba sa MUPovog sajta), i Javu. Onda prati uputstva za ePorezi.

Predlazem skroz cistu virtualnu masinu za ovu primenu, jer dosta nas uopste nije uspelo da laptopu/desktopu direktno da podesi da radi ePorezi kako treba.
 
Odlicno ako se moze online proveriti. Hvala.
Opet pitanje vezano za nalog za uplatu. Da li sam u pravu da pod sifrom placanja ide 253?
 
Uplata tekucih prihoda - 253, da.
 
Nazad
Vrh Dno