Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ja sam bio preuzetnik celih godinu dana :)
Servis racunara delatnost, oktobar 2017 - oktobar 2018.
Nesto malo preko 20k dinara bio porez, sledece kalendarske godine, puf porez uvecan 10%, reko cao zdravo :).
Znaci porez bi za 2019 godinu bio veci opet za 10% ???

Btw, meni je resenje o porezu stiglo 2-3 dana po otvaranju firme :), PU Cukarica je u pitanju.
 
Koliko je cimanje promena preduzetnickog racuna iz jedne banke u drugu? Na sajtu APR-a nisam nasao to za promenu racuna (ima objasnjeno za razne druge promene doduse). Kolega i ja imamo racune u dve razlicite banke, a kod njega ino uplate stizu po 4 dana ranije.
 
Ja sam skoro postavio isto pitanje. U sustini nije nikakvo cimanje. Mozes imati koliko hoces preduzetnickih racuna. Kad otvoris preduzetnicki racun u nekoj banci oni automatski o tome obavestavaju sve relevantne subjekte i to je to. Ako zelis da imas samo u jednoj banci racun, preporucljivo je prvo da otvoris racun u zeljenoj banci, a nakon toga da ugasis u banci u kojoj si do tada imao.

Dakle, dodavanje novih i gasenje postojecih racuna ne funkcionise kao ostale promene kod preduzetnika (koje idu preko APR-a), vec je dosta jednostavnije.
 
Poslednja izmena:
Znaci nema potrebe da obavestavam APR o tome? Otvorim u zeljenoj banci, saljem fakture sa tim racunom, zatvorim u trenutnoj i to je to?
 
Tako bi trebalo da bude. Ja nisam probao, ali tako mi rece alfaunits (cini mi se da je on) pre par meseci kada sam pitao isto to pitanje na ovoj temi :)

Evo procitaj ovde
 
Poslednja izmena:
Inace ova tema je zrela za jedan opsiran FAQ, jer se mnoga pitanja ponavljaju svakih mesec dana.
 
Moze i vise od 10% ako se promeni grupa i sl., inace ne. A posto je IT u V grupi, ne moze ni grupa.
Mogu jedino da namerno menjaju neke parametre tipa "lakoca posla" (ne secam se tacnog naziva..), konkurencija, bla bla...

Jasno, znaci, odstupanja mogu biti iskljucivo promjenom nekog generalnog pravila/zakona (za datu godinu) koji bi se na kraju odnosio na sve pausalce (ili bar na sve u istoj grupi na istoj opstini). Tj. ne bi trebalo da "rezu" (tj. povecavaju) porez pojedincu na osnovu nekog subjektivnog stava, tipa da neko zaradjuje vise od prosjeka (stagod to bio prosjek), bar ne van (u tom momentu) vazecih zakona za pausalce.

Inace hvala svima na odgovorima i podijeljenim iskustvima.
 
Otprilike.
Nece ni oni maznuti ko zna koliko. kada se malo po malo povecava, ljudi nije mozda da ne primete, nego nisu dovoljno ljuti da nesto izmene i ostane status quo.
Da puknu 50% vecu osnovicu, odjednom bismo svi zatvorili radnje, i osim ponesto od PDVa ne bi videli ni dinara od nas.
 
Da li još negde u svetu postoji paušalno oporezivanje regulisano na način kao kod nas?

Sama činjenica da smo u svetkom vrhu po broju frilensera (po glavi stanovnika), kao da postoje postoje paušalci sa 10+ godina staža je sama po sebi zanimljiva.

Dakle, kako bi ovakav fiksan oblik naplate poreza funkcionisao u EU, USA, ili na Istoku? Znam da UAE nema porez na prihod, sve što zaradiš staviš u džep (al se zato sve usluge naplaćuju). :D
 
Nesto slicno postoji u Nemackoj, i bas odatle dolazi naziv pausal (pauschal) verovatno.
I kod njih postoji pravilo da preduzetnik ne moze imati od istog klijenta (i povezanih lica) preko 75% prometa. Ne znam da li kod njih to vazi samo za klijente iz zemlje ili ne.
Slican, ali ne identican nacin oporezivanja.

Postoji i nesto malo slicno u UK, PAYE ili PAYG, nisam siguran koji bese; medjutim nije fixni porez tu.
 
Nece 50% odjednom... a mogu, jer stoka bi cutala. Ovako polako kuvaju zabu sa po 10% svake godine.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nesto slicno postoji u Nemackoj, i bas odatle dolazi naziv pausal (pauschal) verovatno.
I kod njih postoji pravilo da preduzetnik ne moze imati od istog klijenta (i povezanih lica) preko 75% prometa. Ne znam da li kod njih to vazi samo za klijente iz zemlje ili ne.
Slican, ali ne identican nacin oporezivanja.

Postoji i nesto malo slicno u UK, PAYE ili PAYG, nisam siguran koji bese; medjutim nije fixni porez tu.
U nemačkoj je pak godišnja granica dosta niža nego kod nas (17500EUR).

Ovo što mi u Srbiji imamo je zbilja retkost u smislu da retko gde tako nešto postoji - UAE po meni nije relevantan primer kao i druge zemlje gde porez na dobit/promet ne postoji. Kod nas se paušal dosta koristi za pranje para. Po meni to dosta objašnjava razloge za uvođenje kao i razloge zašto će u jednom trenutku da bude ograničenije nego sada.
 
Mislim da u hrvatskoj postoji nesto ekvivalentno i zove se "pausalni obrt".
 
Ne postoji to pravilo kod nas jos uvek, u planu je samo.

Ono "I" se moze pogresno protumaciti u toj recenici da vazi i kod nas, mea culpa.
 
Ljudi, nisam IT-jevac, ali mozda neko moze da mi pomogne jer smo u relativno slicnoj situaciji.
Radim vec nekoliko godina kao frilanser za jednu poljsku firmu i sada bi zeleli da me formalno zaposle. Medjutim, ne planiram da se selim tamo, vec nastavljam da radim iz Srbije ali da budem zaposlena za njih. Sad, nisam sigurna da je to moguce i pretpostavljam da cu morati da otvorim svoju agenciju, predjem u pausalce, kako vec, pa da me zaposle preko te agencije.
Da li neko zna da li je ipak moguce da se agencija zaobidje? Da li je moguce biti zaposlen u drugoj zemlji i primati sve njihove beneficije a da ne zivim tamo (isla bih nekoliko puta godisnje u firmu, ali ne vise od nekoliko meseci zajedno). Ili mora samo preko agencije. Neko mi je pomenuo da, recimo, pre nego sto se Ubisoft otvorio u Beogradu, to je bio samo tim od nekoliko ljudi koji su imali svoju agenciju a bili zaposleni za maticnu firmu u Francuskoj pa reko' da li bi za mene bilo nesto slicno.
Ako mora agencija, koju banku i racun preporucujete? Ja sam pokusala da se raspitam koliko sam mogla ali gotovo niko u mom okruzenju nije upoznat sa materijom.
Jos uvek ne znam nikakve detalje jer nisam jos isla da potpisem ugovor i da saznam sta i kako, ali reko' da budem spremna za bilo kakvu situaciju.
Hvala svima na odgovoru!
 
Info: Prosle nedjelje jedna novosadska firma (za koju mi inace radi drugar) je sazvala sastanak svih zaposlenih (rade i sa pausalinim i sa regularnim "bijelim" platama) i ponudila alternativne metode placanja (jedna od varijanti je preko firme na Kipru, ali ne znam detalje zasto bas Kipar). Naime, dobili su informaciju da ce od 1.1.2020. krenuti onaj sistem za pausalce da se ne moze primati vise od 70% prihoda od jednog poslodavca.

Naravno, ne mogu potvrditi da je dojava tacna, ali pomenuta firma ima prilicno dobre veze u politicnkom vrhu (iz onog sto znam), tako da je vrlo moguce da ce se ovo zaista desiti. Mada, koliko vidim na temi, ovo nije nista sto se nije ocekivalo u blizoj buducnosti, jedino sto niko ne zna kad tacno.
 
Info: Prosle nedjelje jedna novosadska firma (za koju mi inace radi drugar) je sazvala sastanak svih zaposlenih (rade i sa pausalinim i sa regularnim "bijelim" platama) i ponudila alternativne metode placanja (jedna od varijanti je preko firme na Kipru, ali ne znam detalje zasto bas Kipar). Naime, dobili su informaciju da ce od 1.1.2020. krenuti onaj sistem za pausalce da se ne moze primati vise od 70% prihoda od jednog poslodavca.

Naravno, ne mogu potvrditi da je dojava tacna, ali pomenuta firma ima prilicno dobre veze u politicnkom vrhu (iz onog sto znam), tako da je vrlo moguce da ce se ovo zaista desiti. Mada, koliko vidim na temi, ovo nije nista sto se nije ocekivalo u blizoj buducnosti, jedino sto niko ne zna kad tacno.

Koja je svrha ovoga? Meni deluje kao da time pucaju sebi u nogu.
Elem, nece videti ni taj pausalni porez od mene ako se to desi.
 
Koja je svrha ovoga? Meni deluje kao da time pucaju sebi u nogu.
Elem, nece videti ni taj pausalni porez od mene ako se to desi.
Ideja je da ne mozes biti pausalac koji zaradjuje samo od jednog poslodavca. Jer time te poslodavac tera da nemas radnicka prava, nego si rob (izmedju pausalca i bilo koje firme ne vaze bilo kakve posebne zastite, ugovori mogu da budu pisani tako da mogu da se raskine u roku od jednog dana, bez penala - za fizicka lica, radnike, ne moze).
 
.
Da li neko zna da li je ipak moguce da se agencija zaobidje? Da li je moguce biti zaposlen u drugoj zemlji i primati sve njihove beneficije a da ne zivim tamo (isla bih nekoliko puta godisnje u firmu, ali ne vise od nekoliko meseci zajedno). Ili mora samo preko agencije. Neko mi je pomenuo da, recimo, pre nego sto se Ubisoft otvorio u Beogradu, to je bio samo tim od nekoliko ljudi koji su imali svoju agenciju a bili zaposleni za maticnu firmu u Francuskoj pa reko' da li bi za mene bilo nesto slicno.

Cak i ako bi bilo moguce (a ne znam da li jeste) da za poljsku firmu radis kao stranac iz Srbije (bez radne i boravisne dozvole u Poljskoj), to je toliko komplikovana situacija da nisam siguran da bi se neka firma toliko iscimala oko toga. Mnogo je stvari o kojima bi se tu moralo voditi racuna, od dvostrukog oporezivanja do izucavanja zakona obe zemlje u sitne detalje. Mnogo realnije deluje opcija da postanes preduzetnik u Srbiji i da odaberes pausalno oporezivanje, a da onda kao kontraktor sklopis ugovor sa tom poljskom firmom (na odredjeno ili neodredjeno vreme) i da radis remote. Upravo situacija koju si pomenila za Ubisoft je bila identicna. Ljudi koji su radili za Ubisoft pre osnivanja studija u Beogradu su bili pausalno oporezovani preduzetnici i radili su kao kontraktori za Ubisoft ogranak iz Bukuresta (s tim da im je Ubisoft obezbedio kancelarijski prostor u Beogradu, ali to u tvom slucaju nije bitno).

Ako mora agencija, koju banku i racun preporucujete?

U kojoj valuti te ta firma isplacuje? Ako su u pitanju evri, verovatno ti je najisplativija SoGe (paket "Sinhro za pausalce") banka jer zvanicno daju kurs koji se za samo ~0.3 rsd razlikuje od srednjeg kursa. A to ti je vrlo bitna stavka jer ne mozes podici evre sa preduzetnickog racuna pre nego sto ih konvertujes u dinare. Takodje, Komercijalna banka bi trebalo da daje takodje dobar kurs, ali ne postoji zvanicna informacija o kursu kao sto je slucaj sa SoGe.
 
Info: Prosle nedjelje jedna novosadska firma (za koju mi inace radi drugar) je sazvala sastanak svih zaposlenih (rade i sa pausalinim i sa regularnim "bijelim" platama) i ponudila alternativne metode placanja (jedna od varijanti je preko firme na Kipru, ali ne znam detalje zasto bas Kipar). Naime, dobili su informaciju da ce od 1.1.2020. krenuti onaj sistem za pausalce da se ne moze primati vise od 70% prihoda od jednog poslodavca.

Naravno, ne mogu potvrditi da je dojava tacna, ali pomenuta firma ima prilicno dobre veze u politicnkom vrhu (iz onog sto znam), tako da je vrlo moguce da ce se ovo zaista desiti. Mada, koliko vidim na temi, ovo nije nista sto se nije ocekivalo u blizoj buducnosti, jedino sto niko ne zna kad tacno.
Zar neko stvarno misli da ce neka firma iz skandinavije, odkle mi dolazi 100% prihoda, zbog mene da otvara predstavnistvo u Srbiji? Ima mnogo ljudi koji tako rade sa firmama koje ne posluju u Srbiji, njima ce ovo mnogo veliki problem da bude. *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ideja je da ne mozes biti pausalac koji zaradjuje samo od jednog poslodavca. Jer time te poslodavac tera da nemas radnicka prava, nego si rob (izmedju pausalca i bilo koje firme ne vaze bilo kakve posebne zastite, ugovori mogu da budu pisani tako da mogu da se raskine u roku od jednog dana, bez penala - za fizicka lica, radnike, ne moze).

U tom slucaju, ne verujem da je ova spekulacija o 70% tacna.
Resice jedan a napravice drugi - jos veci - problem. Ko potpise takav ugovor, potpisao ga je na sopstvenu odgovornost. A, sa druge strane, takva mera bi potpuno onemogucila poslovanje velikom broju ljudi.
 
Poslednja izmena:
Svoja odgovornost ne postoji, to je bezobrazluk koji plasiraju oni koji mogu.

Sve to na kraju zahvati sve nas.

Promena nije za firme koje rade za strane klijente, samo za domace.
 
Nadam se da nije tačno, ali mi je skroz očekivano ovako nešto. U suštini, po KPO knjizi ćeš pratiti prihode, i čim jedan "kupac" pređe 70% ukupnih prihoda, nateraće te da izađeš iz paušala i pređeš na isplatu zarade.

Mada cenim da će neke (domaće) firme ovo zaobići otvaranjem druge firme preko koje će isplaćivati zaposlene (bar. 40%) i tako rešiti problem.

Od svega ovoga će najviše profitirati Estonija, Albanija, Kipar.... i druge zemlje koje možda i nemaju manje poreze ali imaju smisleniju državnu upravu
 
Nemacka je medju drzavama koje vec imaju takav nacin poslovanja ;)
 
Opet nezvanicne spekulacije koje ce, cenim, opet biti pobrisane :d
Nema potrebe da se dize frka cak i ako bi se to desilo. Predjite na isplatu licne zarade i gotova stvar.
 
Nazad
Vrh Dno