Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

sysninja

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
21.11.2005
Poruke
4,556
Poena
450
FAQ Banke

Koju banku da izaberem? - pogledaj predloge dole:

Preduzetnik, paušalac, poslujem sa inostranstvom.
Preuzeto sa: https://www.facebook.com/groups/paypal.srb/permalink/3433473930115558/

Update 4.12.2020.
Priča o konverzijama je na kraju posta.

Šta vam je potrebno da iz Srbije koristite PayPal za plaćanja i prijem novca?
  • Račun za fizičko lice u domaćoj banci Preporučujemo devizni račun u EUR (Evro) valuti uz Visa debitnu (nikako prepaid!!!) karticu, nevezano za valutu koju primate ili kojom plaćate putem PayPal-a. Mastercard radi, uz obavezno povlačenje novca u dinarima po (lošem) PayPal kursu - detaljnije na kraju posta. Neke banke koje funkcionišu dobro sa Paypal-om, daju Visa kartice uz devizni račun i ne naplaćuju proviziju za prijem novca su: Banca Intesa, Credit Agricole, Komercijalna banka, Raiffeisen banka, Unicredit banka (ali i druge). Intesa je zanimljiva, jer ne naplaćuje održavanje deviznog računa i možete ga otvoriti nevezano za dinarski, dok većina drugih banaka zahteva da imate dinarski račun kako bi vam otvorili devizni. Detaljna analiza banaka u zavisnosti od vrste računa i kartice je ovde: https://www.facebook.com/.../permalink/3291519754310977.
  • Za pravna lica i preduzetnike je situacija slična, samo vam je potrebna Visa Business kartica, vezana za EUR račun firme. Trenutno Unicredit, Raiffeisen i OTP vezuju Visa kartice za EUR račun. Napomena: kod RF i OTP se Visa Business izdaje uz poseban zahtev klijenta, dok je kod Unicredit banke ova kartica podrazumevana. Kod ostalih banaka, sredstva se knjiže na dinarski račun za koji je vezana poslovna kartica, po kursu banke. Mastercard radi, uz obavezno povlačenje novca u dinarima po lošem PayPal kursu (detaljnije na kraju posta).
  • PayPal nalog. Otvorite ga posetom sajtu https://www.paypal.com/rs/. Ako ste fizičko lice, izaberite personal, a ako ste pravno lice ili fizičko lice sa registrovanom delatnosti (preduzetnik), otvorite business nalog. PayPal će vas pitati za neke osnovne informacije. Preporučujemo da uključite "2-factor authentication", odnosno bezbednosnu proveru slanjem koda na vaš mobilni telefon prilikom logovanja na nalog, kako biste se dodatno osigurali. Kada otvorite nalog, mejl adresa koju ste uneli prilikom kreiranja je adresa koju dajete vašim klijentima ili poznanicima koji vam uplaćuju novac.

Kako da povežete bankovnu karticu na svoj PayPal nalog?
  • Uplatite 3-4 evra na svoj devizni račun, povezan sa Visa karticom. Pravna lica i preduzetnici moraju slati zahtev banci za uplatu sredstava na devizni ili namenski račun za karticu. Ako koristite dinarski račun, ovaj iznos u dinarskoj protivvrednosti će biti dovoljan. Napomena: neke banke ne dozvoljavaju korišćenje dinarskog računa za plaćanje u inostranstvu (samim tim ni PayPal) ukoliko imate devizni račun, pa se svakako potrudite da obezbedite sredstva na deviznom.
  • Ako već niste, upotrebite karticu na bankomatu ili terminalu za kartice (uz korišćenje čipa i PIN koda), kako bi se kartica aktivirala za online plaćanja. Ovo nije neophodno uraditi kod svih banaka, ali kod većine jeste, tako da uradite to za svaki slučaj.
  • Ulogujte se u svoj PayPal nalog
  • Izaberite opciju Wallet u gornjem meniju
  • Kliknite na "Link a credit card". Opcija "Link a bank account" ne radi za naše bankovne račune.
  • Unesite podatke kartice: broj kartice, datum isteka, kao i security code (3-4 broja sa poleđine kartice) i potvrdite. Ako je sve u redu sa vašom karticom i imate novca na njoj, dobićete poruku sadržine "You linked your ... debit card xxxx". Ovom prilikom će vam se sa računa skinuti 1 EUR i odmah vratiti. Ako ovde dobijete neku grešku, kontaktirajte support vaše banke (ne ekspozituru!), pa ako ne urodi plodom, kontaktirajte PayPal support putem chata: Help / Message center / New message.
  • Potvrdite vlasništvo nad karticom. Kliknite na opciju Wallet u gornjem meniju i (ako imate više kartica na nalogu) kliknite na karticu koju želite da potvrdite sa leve strane ekrana. Kliknite na opciju "Confirm your card", a potom "Get a code". Sada će se sa vaše kartice skinuti iznos od 1,50 EUR. Ako imate aktiviran SMS servis za obaveštenja o transakcijama sa kartice, dobićete poruku sa opisom transakcije sadržine: "1,50 EUR PP *XXXXCODE". Ako nemate SMS servis, ovu transakciju možete naći u transakcijama na čekanju (rezervisano/pending) vašeg e/mbanking softvera ili ako pozovete call centar vaše banke da vam izdiktiraju opis transakcije. Neke banke (primer - ERSTE) nekoliko dana ne daju opis transakcije u ebankingu. Ovo "xxxx" će biti 4 broja koja treba da unesete u polje koje ćete dobiti klikom na "Enter the code to confirm your card" u vašem Walletu (gornji meni), pa pod karticom koju verifikujete. Kliknite na "Confirm" nakon što ste uneli ova 4 broja i vaša kartica je potvrđena. Vaših 1,50 EUR će se vratiti u narednih nekoliko dana na vaš devizni račun.
  • Sada možete vaš nalog koristiti za plaćanja putem sajtova (novac će se vući direktno sa kartice), kao i za prijem novca.

Kako da povučete novac na svoju karticu/bankovni račun?
  • Nakon što primite neki novac na vaš nalog, isti možete koristiti za plaćanja na sajtovima i prodajnim mestima (u inostranstvu) koja primaju PayPal, ili ga povući na karticu kako biste ga koristili u "stvarnom" svetu - podigli iz banke/sa bankomata, kupovali u prodavnici...
  • Ulogujte se u PayPal nalog
  • Trebalo bi odmah da vam bude prikazano stanje vašeg naloga. Ako nije, znači da je transakcija koja je došla do vas na čekanju - u ovom slučaju imate više opcija, a možete ih videti u postavljenim pitanjima u ovoj grupi. Najčešće je potrebno da osoba koja vam je novac poslala potvrdi da ste izvršili usluge ili poslali proizvod kroz svoj PayPal nalog.
  • Kliknite na dugme "Transfer funds" ispod vašeg stanja. Unesite iznos koji želite da prebacite, izaberite karticu i potvrdite. Izaberite da li želite "instant" ili "standard" transakciju. Neke banke i kartice ne podržavaju instant uplate, a neke, iako podržavaju, novac knjiže po nekoliko dana (najčešće dva radna dana). Provizija za prenos novca na karticu je 1% (a najviše 10 EUR).
  • Novac će biti na vašem računu u narednih nekoliko dana, osim ako banka podržava instant knjiženje (OTP/SoGe, Erste, Kombank, Raiffeisen - ne prikazuju stanje u app do narednog dana, ali novac je na kartici odmah, i još neke). Kod nekih banaka (primer: Unicredit) normalno je da se stanje prikaže istog sekunda u aplikaciji banke, pa da nestane nakon nekog vremena - ovo znači da je novac legao na karticu, ali ga banka knjiži "ručno" i trebaće im dan-dva za to.

Kako da izbegnete dodatne gubitke i konverzije?
  • Ovo je razlog iz kog vam savetujemo da koristite EUR račun i debitnu karticu uz njega: settlement valuta za gotovo sve banke u Srbiji za transakcije sa inostranstvom je EUR (u nekim retkim slučajevima i RSD), tako da koju god valutu šaljete na vašu karticu, biće konvertovana u EUR. Nebitno je da li na vaš PayPal primate EUR, USD, GBP ili neku četvrtu valutu, uvek koristite EUR račun. Ako, npr. koristite karticu vezanu za USD račun, novac će do banke stići u EUR, banka će ga konvertovati u RSD i nakon toga ponovo u USD! Ne radite to.

Zeznut deo: Ako u poslednjem koraku pred samo povlačenje novca vidite iznos (ne i naplaćenu proviziju, nego glavnicu) u dinarima, preporučujemo da kontaktirate PayPal podršku putem chata (Help / Message center) i tražite im da withdrawal valuta (withdrawal currency) za vašu karticu bude ona valuta u kojoj primate najviše novca. Dakle - ako, recimo, naplaćujete vaše usluge u dolarima, to treba da bude USD valuta. U tom slučaju, PayPal će poslati novac bez dodatne (loše) konverzije sa njihove strane, a dalju konverziju će odraditi vaš kartični provajder po odličnom kursu. PayPal podrška će vam ovo promeniti samo ukoliko imate Visa karticu, dakle - zato Visa. Ako na poslednjem koraku vidite vaš iznos u odgovarajućoj (originalnoj) valuti, ne morate ovo raditi, dalje konverzije (ako ih ima) će ići po Visa kursu - takođe, samo ako imate Visu. Ako imate Mastercard karticu, novac i dalje možete povući, ali samo u dinarima, nakon jako loše PayPal konverzije u dinare, a banka će najverovatnije novac vratiti u evre, pa u dinare po još gorem kursu.
 
Poslednja izmena od urednika:
FAQ Poslovanje

Ja fizičko lice, ja paušalac = elektronski potpis?

Da li paušalac treba da vodi knjige?

Primer "KPO" formulara.

Na kom nivou se vodi KPO knjiga?

Kako se kjiže uplate sa PayPal-a?

Šta koristite za kreiranje faktura?

Kojom šifrom se plaćaju porez, PIO, zdravstvo i nezaposleni?

Kako da kao kao vlasnik agencije ili paušalac, dobijem zdravstvenu kjižicu?

Koju šifru plaćanja da koristim kada je u pitanju zarada preduzetnika?

Šta uopšte označava šifra 241?

Kao paušalac imam račun u jednoj banci, a kao fizičko lice u drugoj...

Kao paušalac koju šifru da koristim?

Da li je moguce prebaciti evre direktno sa preduzetnickog deviznog na racun devizni fizickog lica?

Zbog čega prebacivati novac sa paušalnog racuna na privatni?

Šifarnik osnova plaćanja

Kao paušalac, da li smem da plaćam sa biznuis karticom?

Kako da raspolažem novcem kao paušalac?

Granica / dnevni limit od 150.000 dinara (podizanje novca)

Godišnji limit - kako se računa (na osnovu iznosa po datumu fakture ili po datumu priliva fakturisanih usluga)?

Koju šifru koristiti prilikom prebacivanja novca sa tekućeg računa na --> d.o.o , kao osnvacki kapital?

Da li ja kao paušalac mogu da dobijem kreditnu karticu u banci?

Subotom ne radi platni promet, pa ni savetnici za biznis sektor.

Da li "paušalac" (preduzetnik) ima pravo na bolovanje?

Lična zarada preduzetnika, porez & paušalci.

Zamrzavanje firme. (čeka se update)

Sada radim u drugoj firmi i razmisljam da aktiviram preduzetnicku agenciju.

Savet za Postupak gašenja preduzetničke agencije?

Najbolji savet ako probijam limit kao paušalac?

Šta sve može da se odbije kao trošak preduzetnika?

DOO & trošenje goriva i skupljanje računa.

Obracun licne zarade preduzetnika

----------

Šta ako (će) se lokacija frime (sedište da se) razlikuje od prebivališta preduzetnika?

Grad Beograd, preduzetnici, godišnji prihod do 50,000,000 i komunalna taksa.

Da li je neko prebacivao sredstva koja su mu ostala u pretplati na drugom pozivu na broj?

----------

Spisak linkova sa informacijam vezanih za "test samostalnosti".

Povezana lica u odnosu na određeno pravno lice.

Da li se sa stanovista prihoda za ulazak u PDV ne racunaju usluge koje ste izvezli u inostranstvo? ; Detaljnije.

Da li moram da uđem u PDV ako izgubim pravo na paušalno oporezivanje?

----------

Iskustva sa promenom imejl adrese - APR, banke...

Kako izvaditi uverenje o placenim porezima i doprinosima u poreskoj?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako je bitno da radi na Mac OSu, limitiran na banke koje imaju Web eBanking (znam da RF ima, i to je jos pre 5-6 godina bio odlican, sve je moglo online skoro cak i slanje novca SWIFTom, sada je extra). Ne znam da iko ima app za MacOS.

Sta tebi treba? Jeftin racun, jeftina placanja, ili hassle-free? Intesa je jeftina jedino ako cesto nemas placanja/promena u toku meseca, ili ti treba vise eBanking stanica/logina! Inace bih je zaobisao kompletno. Sve ide previse sporo. Prodaja deviza, pa cak i transfer unutar banke...

Ne vidim da li je ukljucen mBanking kod SocGe-a?
Ako vec prihvatas da placas mesecno (u stvari nemas izbora ako imas barem jednu promenu mesecno, mada za pausal to nije obavezno!), kod RFa:
https://www.raiffeisenbank.rs/uploa...ket___PREDUZETNICI___vazeca_od_01.01.2017.pdf
500 rsd su transkacije preko mBankinga besplatne (osim hitnih i preko 300.000), plus je mBanking besplatan i do 2 Visa Electron (Business) kartice). Bez problema mozes da prebacis sebi mat. troskove na racun u banci i podignes u roku od 2 minuta.
I kurs za devize je odlican. Dodudse proveravao sam preko druge firme u SocGe (nije moja) i kurs je bio slican.


BTW: Intesa ima WebBanking koliko vidim, zar on ne radi na MacOSu?
 
Poslednja izmena od urednika:
SocGe daje mBanking:

RSD i EUR tekući račun za fizičko lice
RSD i EUR tekući račun za preduzetnika paušalca
Visa Electron International debitna kartica za podizanje gotovine na bankomatima i plaćanje u zemlji i inostranstvu – za fizičko lice
E-banking sa novim funkcionalnostima. Sada samo jedna e-banking aplikacija pruža:
- Jasan pregled i pristup svim privatnim i poslovnim računima
- Besplatne transakcije u domaćem platnom prometu
- Brz i pouzdan međunarodni transfer novca
M-banking - za fizičko lice


Meni je bitno da je kurs normalan za pravno lice (dobijam pare iz inostranstva u EUR), kao i za fizičko lice jer planiram kod njih preko ebankinga da pretvaram to i štedim. Prodajni kurs na sajtu im je očajan (u Intesi je na HIT 123.9, a ovamo je 125.81), moguće je da daju bolji kurs kada se menja preko njihovog ebankinga. Bilo bi dobro ako neko ima SocGe kao fizičko lice da mi kaže kakav je kurs prilikom menjanja u EUR. :)

Intesin WebBanking radi samo za pregled transakcija, dok za sve ostalo moraš FXClient, što značilo da moram da imam Windows virtualku što baš želim da izbegnem. :d

U suštini, transakcije će mi se svoditi na prebacivanje pare na moj lični račun, kao i konvertovanje iz RSD u EUR kao fizičko lice.

Primamljiv mi je SocGe paket jer na istom ebankingu, dakle jedan login, imaš oba računa i za fizičko i pravno lice, jedino što me sprečava da odem kod njih je što ne znam kakav je kurs kada menjaš RSD u EUR na fizičkom licu, a bio sam na sastanku i službenica je bila polu-autistična i nije znala odgovore na moja pitanja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pogledaj Erste Banku. Lično ne znam kakvi su ali dosta mojih kolega koji su paušalci su prešli iz Intese u Erste i svi su zadovoljni, bilo po pitanju ebanking-a, kursa prilikom konverzije ili usluga u samim ekspoziturama.
 
Koliko vidim, jedino Societe nudi kredite i npr. Leasing paušalcima, što nije zanemarljiva stvar.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Svi nude kredite, leasing oni koji inace nude leasing (vrlo malo banaka to ima zvanicno). Medjutim kao pausalac zaboravite na to generalno.

Kao ITevci prvo pitanje - sta ce vam? A drugo - svi krediti idu za preduzetnike idu na zvanicnu zaradu. Znaci kao pausalci na neto osnovicu. Tako da osim neke pozajmice za likvidnost, nema razloga za to.
 
U ovom SocGe paketu ti za osnovicu uzimaju cifru iz ugovora po kome naplaćuješ usluge. To sam proverio za sada. :)

Inače, već imam kredit za stan, pa mi nije preterano bitno, ali nije loše imati mogućnost.
 
Nije loše npr. za kredit za kola. Za osnovicu se uzima suma iz ugovora ali prvo se oduzmu porezi i doprinosi od te sume.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Kog ugovora bre?:)
 
Ja sam "dedicated" paušalac, tačnije radim samo za jednog klijenta. :) Iz tog ugovora gledaju cifru.
 
Kog ugovora bre?:)

Ako imaš potpisan ugovor sa klijentom.

Ja imam potpisan ugovor samo sa jednim klijentom (i to mi donosi oko 60% mesečnih prihoda), a sa ostala 3 nemam ugovore. Stoga se prihodi koji dolaze od ta 3 ugovora ne mogu uzeti u obzir za kreditnu sposobnost.
 
Imate ugovor sa stranim klijentom, po kome ce oni mesecno placati konkretan iznos i banka to prihvata za kredit?
Interesanto, neka banka shvata biznis kako treba! Noice.

(mene ne dotice to sto ne mogu kredit uzeti kao pausalac, ali je problem kao fizicko lice dobiti veci limit za kreditnu, a ne mogu sve kartice sa depozitom :))
 
Još ako ima neka dobra duša koja koristi Societe Generale kao fizičko lice da proba da zameni recimo 70000 dinara u EUR i da napiše po kom kursu su dali. :)
 
Da pomenem i ovde deo PMa.

Ne gledajte zvanicne kurseve, ni za fizicka ni za pravna lica. Za fizicka lica se vidi kurs kada imate ebanking. Recimo kod Intese je trenutno 122.9/123.7. Kod TB je 122.8/123.8. AIK x/123.7 (los je donji previse). Kod RFa je bolji nego zvanicni, ali je uzas svejedno :)
Za pravna lica, za vece sume (zavisi od banke sta je veca suma - 500-5000) se dogovara kurs (tj. zovete i pitate koliko mozete dobiti, tek za bas vece sume mozete da se cenkate).

Kurs koji se dobija NIJE vezan za srednji kurs, vec za trenutno stanje na trzistu. Niko vam u banci nece reci koji je "trenutni kurs", jer to zavisi od barem 3 faktora (trenutnog stanja na trzistu, koliko ste dugo klijent, i koji tip racuna imate). Dok zavrsite razgovor, kurs ce vec biti drugi, skoro sigurno.
 
Imam jedno pitanje vezano za naloge za uplatu / prenos, da li ima gotovih obrazaca za popunjavanje preko PC-a (da odgovaraju dansnjim koji se koriste), da su u 2 primerka i da mogu da se stampaju tj. za rucnu uplatu, ako moze link prema njima?
 
Svi nude kredite, leasing oni koji inace nude leasing (vrlo malo banaka to ima zvanicno). Medjutim kao pausalac zaboravite na to generalno.

Kao ITevci prvo pitanje - sta ce vam? A drugo - svi krediti idu za preduzetnike idu na zvanicnu zaradu. Znaci kao pausalci na neto osnovicu. Tako da osim neke pozajmice za likvidnost, nema razloga za to.

Dobije se ugovoro po osnovu rešenja, gde se poreska osnovica računa kao mesečna plata, koleginica je imala sveukupne mesečne troškove oko 30,000 i mogla je da uzme ratu za manji stan.
Kolega sa malo većim obračunom ima mesečnu ratu od 200ak € za auto
 
Kao fizicko lice?

Ako je kao firma, kapiram da moze ono sto je rekao sys, pa nema zakonskih limita (% od neto plate je limit, razlicit za ostale vs. stambeni kredit).
 
Pa ako pricamo o stanu ili autu, pretpostavljam da su uzeli kao fizicko lice? buni me kako bi prosli zakonska ogranicenja onda.

Ako je kao firma (tj. kao pausalac), onda mozda na nacin koji je sys opisao. Jer inace nema osnovica (za IT, koliko znam najvece su na Vracaru) koje su dovoljno visoke za tolike rate.
 
Imam jedno pitanje vezano za naloge za uplatu / prenos, da li ima gotovih obrazaca za popunjavanje preko PC-a (da odgovaraju dansnjim koji se koriste), da su u 2 primerka i da mogu da se stampaju tj. za rucnu uplatu, ako moze link prema njima?

Kako treba da bude obelezen drugi primerak el.popunjene uplatnice ili naloga za prenos da bi se razlikovalo sta je original a sta kopija?
 
Ljudi, ima li neko primer tog ugovora koji banka traži? (ugovor između mene i klijenta)
 
Pa ako pricamo o stanu ili autu, pretpostavljam da su uzeli kao fizicko lice? buni me kako bi prosli zakonska ogranicenja onda.

Ako je kao firma (tj. kao pausalac), onda mozda na nacin koji je sys opisao. Jer inace nema osnovica (za IT, koliko znam najvece su na Vracaru) koje su dovoljno visoke za tolike rate.

Nije to bas tako, kao i sve kod nas radi se sacometriski, odluka se uglavnom donosi na osnovu predstave koju dobiju na osnovu baratanja finansijama koje vide i opsteg prezentovanog utiska o poslovanju (duzina postojanja, količina prometa, predstavljanje poslovanja i mogućnosti zarade, itd itd.). Nama recimo nije problem konstantno imamo i lizinge i kredite na pausalnim agencijama koji daleko prevazilaze primanja po rešenju.
 
Poslednja izmena:
U kojoj banci? U Intesi recimo nisu hteli ni da gledaju promet, nego samo po resenju.
 
Bar u dve smo dobili ponude a ovo standarno je u intesi bas. Bitno je da im se na pravi nacin predstavi sve to kao sto i napisah u prethodnom postu.
 
Još ako ima neka dobra duša koja koristi Societe Generale kao fizičko lice da proba da zameni recimo 70000 dinara u EUR i da napiše po kom kursu su dali. :)

f3101a2be8269a35f54b2d3d9cce581a.png


Ne znam koliko je kasno [emoji4]



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
ok, ovo je bilo bolno iskustvo, tako da želim da ga podelim sa ostatkom zajednice, da zna šta može da očekuje:


U pitanju je Societe Generale banka. Znate i sami da uveliko reklamiraju SINHRO paket kao nešto revolucionarno.

MEĐUTIM, to je jedan tako kvalitetan polu-proizvod. Svojom brzopletošću i zauzetošću drugim silnim obavezama, nisam imao vremena da čitam sitne stavke ugovora pre potpisivanja. U SINHRO paketu se NE dobija Visa Business kartica, već samo Visa kartica za fizička lica. Ovo samim tim znači da ne možete da povežete Paypal sa Visa karticom, ako imate prilive iz inostranstva putem Paypala (time se pitam šta je uopšte svrha ovog SINRHO paketa?!?)

Dakle, otvorio sam račun, čekao tačno 3 nedelje (bukvalno 21 dan) da izrade Visa karticu, da bih tek onda uvideo da je u pitanju Visa za fizička lica. Još jedan šok koji je usledio jeste da SINHRO paket NE sadrži ebanking za pravna lica.

Na kraju, morao sam da otvorim još jedan dodatni račun za pravno lice, koji u sebi ima i Visa Business karticu i ebanking za pravna lica (koštaće me ukupno ova dva paketa oko 900din mesečno).

Potom, kad su mi konačno nakon izradili Visa Business karticu, usledila je ogromna peripetija oko dodavanja iste na Paypal.

Kao što znate, treba imati određena sredstva na računu radi PP-ove verifikacije. I tako uplatim ja 2000din kao pozajmicu za likvidnost. Prvo mi je radnica na šalteru rekla da ona misli da PP to automatski povlači sa dinarskog računa.

Ok, odem ja i pokušam više puta da dodam karticu - neće. Zovem ovim redom - korisnički centar, centar za autorizaciju plaćanja, tehničku podršku za ebanking, tehničku podršku za pravna lica, pa nazad na poslovnicu banke u kojoj sam otvorio račun - tu oni "prokljuve" da trebam da prebacim novac sa dinarskog na namenski devizni račun koji je vezan za Visa Business karticu. Napišem ja zahtev, odnesem u banku (naravno, nikad ništa ne uspeju da odrade do kraja radnog vremena, već uvek ostave za naredno jutro), i opet je usledilo besomučno bezuspešno pokušavanje dodavanja kartice na PP.
Opet sledi krug zvanja - korisnički centar, centar za autorizaciju plaćanja, tehničku podršku za ebanking, tehničku podršku za pravna lica - da bi oni na kraju rekli da je novac trebao da bude na običnom deviznom računu, a ne na namenskom računu koji je vezan za karticu. Tu meni već popucaju vinkle :mad: Odem u poslovnicu, pitam ih da li ima smisla da dolazim svaki dan po dva puta, da trošim silne sate radnog vremena, itd - dobio sam samo izvinjenje od (iskreno rečeno) ljubazne službenice. Opet nisu uspeli da odrade tu transakciju do kraja radnog vremena, već narednog jutra.
I tako, nakon minimum 20 telefonskih poziva, 6-7 odlazaka u banku (samo radi tog problema), uspeo sam da dodam karticu na PP.
 
Poslednja izmena:
Uzmite nerezidentni racun u nekoj od okolnih zemalja ... Ovi nasi su lesinari na kvadrat, jedina da kazem ok iskustva su mi bila sa Erste bankom i kao fizicko i pravno lice.
 
Nazad
Vrh Dno