Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

prethonda akontaciona se mogu smatrati konačnim. Proveri preko eporezi da li imaš zaostali dug.
 
Verovatno je neko vec pitao, ali ne mogu da nadjem konkretne odogovore. U pitanju je freelance posao. Da li ce morati da se plati porez drzavi koji iznosi 50% od novca koji strana kompanija uplati na moj devizni racun? Da li bi morao da se plati isti taj porez ako bi mi se novac uplatio na PayPal nalog?
 
Kolega,

Način na koji ćeš primiti novac ne menja njegovu prirodu zarade. A na zaradu se plaća porez. Ne na način uplate tog novca. Primio ga ti od goluba pismonoše, Žike vozača autobusa ili u bitcoin transakciji na tvoj e-wallet, ti si ostvario prihod u obliku zarade za koji moraš(bi trebalo) da platiš porez.

btw ne govorim ti šta da radiš, samo objašnjavam da ti je sve to isto
 
Poslednja izmena:
Ja čitao onaj fajl, ali nisam uspeo da pronađem. Zna li neko šta se dešava sa zakasnelim uplatama, podležu li testu samostalnosti? Imam 4 fakture koje sam izdao, 2 u decembru, 1 u januaru, 1 u februaru, biće isplaćene u martu, a sa jednim klijentom (2 fakture) ne prolazim test. Naplaćuje li se onda na te uplate 46%? Firma je strana, ali klijent je povezano lice sa poslodavcem koji je u Srbiji.
 
ne mogu da ti ponudim odgovor, ali meni logika kaze da je to isto kao da si poslao 12 faktura danas i da ti svaku placaju na po mesec dana
mislim da ce svaka uplata na racun od 1.3 podpadati pod test
 
Gleda se datum na fakturi, nema veze kad legne uplata

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ne gleda se datum na fakturi, već kad je uplata legla.
 
Interesuje me vase misljenje, posto je ovaj zakon napravljen tako da regulise pausal u IT-u, da li smatrate da je izostao otpor IT zajednice u vidu nekih protesta kao sto to rade advokati i taksisti i da li je u opste i postojao nacin za tako nesto?
Rezultat svega ovoga je to da su se smanjile plate radnika.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Izostalo je sve, ali je tako planski i uradjeno da se ne ostavi prostora za neki vid protesta/javne rasprave.

Preko godinu dana su u tajnosti u saradnji sa firmama iz digitalne inicijative ukrajali ovaj zakon, naravno na njihovu korist, i munjevito ga progurali na usvajanje da se ne bi stiglo reagovati.

Tome svemu ide u prilog i cinjenica da su konacno upustvo za primenu testa samostalnosti doneli samo par dana pred pocetak vazenja zakona...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Koje su to firme?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A kako su bili tajni dogovori i ukrajanja kada svi znaju za njih :)

Stanje je bilo nerealno i nešto je moralo da se uradi, ovo sa "agencijama-preduzetnicima" počelo je da se preliva i na neke druge sektore.

Znam da ćete se (u većini) ljutiti ali tako je.

*mjau**mjau**mjau*, ako je vama OK da firma sa 50/100/200+ (za srpske uslove) visoko plaćenih "zaposlenih" ima velike redovne mesečne i godišnje troškove, nabavlja hardver, rentira/oprema/kupuje ogromne poslovne prostore u kome ti isti "zaposleni" odrađuju svoje agencijsko-preduzetničke ugovore a da pritom zvanično nema ni jednog jedinog stvarno zaposlenog - onda u redu.
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

Tajni su bili jer su radjeni bez znanja javnosti i zajednice. Imas lepo i blog postove od StartIT organizacije u kojima se javno izvinjavaju sto nisu mogli obavestiti zajednicu ranije, iako su vazili za transparentnu organizaciju ali im je receno da ne sire informacije. Ko je upoznat sa time znace koji znacaj je imao StartIT u celoj toj prici.

Javno su priznali da je na predlogu zakona radjeno u proteklih godinu i nesto dana iza ociju javnosti u saradnji sa predstavnicima vlade i clanicama digitalne inicijative. Ne znam na koga koga mislis kada kazes “svi znaju za njih”, ali ako se odnosi na firme koje cine tu inicijativu - da znamo za njih, ali nismo znali da upravo direktori tih firmi rade na predlogu zakona koji na neki ne bas tako cudan nacin idu njima u korist (vecinom).

Zakon je trebalo urediti, tu se slazem i bilo je nacina da se uredi na obostrano zadovoljstvo putem javnih rasprava, diskusija i istrazivanja. Ovo sto je sada uradjeno je klasican potez vlasti da strpa sto vise para u svoje dzepove za kratko pod izgovorom “unapredjenja sistema”, a postoji tu jos motiva.
Ima jos dosta toga sto bih mogao da napisem i iznesem odredjene informacije ali to vec onda prelazi u politiku i prljavu pozadinu svega toga sto nije tematika ovog foruma.

Problem ovoga jeste sto cak i potpuno legitimni freelance-ri padaju taj test i/ili nemaju pravnu sigurnost, gde strahuju da im
nece doci neki poreski inspektor za godinu-dve-tri, koji je bas tog jutra ustao na levu nogu i odlucio da oni nisu samostalni - pozivajuci se na clan fakticiteta, u svom odnosu sa klijentom. Pa ti posle dokazuj da jesi. Cinjenice: zalba ne odlaze izvrsenje, preduzetnik odgovara licnom imovinom.

Pametnom je dovoljno da procita upustvo koje su izdali pre par dana i da shvati o cemu se radi.
O odredjenim nebulozama mozete procitati i sta je Ptiki pisao na twitteru - https://twitter.com/Ptiki

Jos jedan lep primer nase pravne drzave

https://youtu.be/yXtOVCyvBMA



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Nisu samo članovi DSI učestvovali u razgovorima ali nebitno...ne možeš očekivati da svi zainteresovani budu uključeni ne bi vam 3 Arene bile dovoljne samo da se smestite :)

Sasvim je moguće da će neki free da "strada" jer će pasti na testu ili će zaista neko ustati na levu nogu ...ako postoji mogućnost da se nešto tako desi onda preregistracija, neće oni nikoga da jure ko je napravio par stotina ili 1.000 eura mesečno..ali da sediš u firmi, radiš kao deo tima na projektu, koristiš resurse firme, ispostavljaš fakturu i za vreme godišnjeg odmora kada objektivno nisi radio, zarađuješ par hiljada eura mesečno a platiš 200 eura državi - to nigde ne biva.

I nije to strašno da je u pitanju manji broj takvih ali poprimilo je opasne razmere, ne samo direktno u IT sektoru u kome radi nekih 45.000 ljudi i koliko znam dobar deo nije na paušalu već je problem što je ta pojava porasta paušala počela da se širi kao epidemija i na druge sektore.

Te dve stvari, "200 eura" i "epidemija" su ključni razlozi zbog kojih su nastale izmene zakona.
 
Slazem se, ali na kraju se dolazi do toga da plate u IT sektoru nece vise biti velike. Malo ce jos odskakati dok traju ove subvencije, posle te 3 godine ce dosta osetiti pad plata, pa i pad svega ostalog gde su se te pare trosile.
Recimo smanjice se broj kupovine stanova, novih automobila, ishrane obrocima od 500+ dinara itd.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Upravo sam se vratio od poreskog referenta pa da podelim informacije. Inace, covek je zaista izuzetno normalan i razuman, sto se kaze za svaku pohvalu za razliku od vecine (bar sam takav utisak stekao jer se vecina vas zali). Kad god mi je to bilo potrebno, uvek mi je dao prave informacije. Da je vise takvih, gde bi nam kraj bio...

Kaze da je neka ideja bila da se rese problemi sa onima koji izbegavaju placanje doprinosa. Medjutim sa ovakvim testom samostalnosti pitanje je da li ce realno 2-3% IT pausalaca moci da padne test, ostali prolaze. To objasnjava time da je zadatak poreske da dokaze (ne)zadovoljenje odredjenog uslova sto je u praksi tesko.

Npr: vi radite u kancelariji firme a sediste radnje je zvanicno kuci. Cak i da vas zateknu na licu mesta vi mozete reci da ste dosli na povremene konsultacije a na njima je da dokazu da vi zapravo tu radite sto je slozicete se veoma tesko dokazati.
Primer 2: tacke koje se odnose na kriterijume 7 i 8 (a moze i sa ostalima lako) u vezi toga sta pise u ugovoru - ne ulazimo u to da li je to ispravno ili ne ali vi to mozete promeniti u dogovoru sa nalogodavcem i napisati kako vam je dozvoljeno da radite za koga hocete (ukljucujuci konkurenciju) a usmeno ili u drugom pravom ugovoru dogovoriti se nesto drugo.
Takodje se mozete dogovoriti da vam deo zarade isplate narednog meseca, itd. pa cete imati razlicite iznose svakog meseca sto pokazuje da nemate fiksno radno vreme, itd.

Ukratko, njima je jako tesko da dokazu bilo sta a moraju nedvosmisleno da nadju dokaze i kaze da su oni koji su pregovarali u ime preduzetnika (a sigurno je bilo nekoga) odradili odlican posao, bar sa njihove tacke gledista iz gore pomenutih razloga.

Sa druge strane, potpuno je besmisleno da se promet po racunu, izuzev onih 6 miliona, uopste ne uzima u obzir a to bi trebalo da je najvaznija ili bar jedna od najvaznijih stvari i na osnovu njega da se placaju doprinosi, pogotovo u IT sektoru gde realno nema nekih sirovina, dazbina i obrta novca. Sve sto legne na racun je cisto, uglavnom.
 
Poslednja izmena:
Hvala veliko!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi...

I onda dodje pera i napise da si pao test i ako ne moze da dokazes.

Retroaktivno plati porez,a zalba na resenje poreskog inspektora ne odlaze izvrsenje. Ti ces dokazati mozda na kraju da si upravu pa posle ces da se cimas da vratis pare nazad.

Ja sam imao slucaj u smederevu placanje poreza ekstra profita. Podneo sam da platim kolko treba 72000 din, inspektor smatrao da nije tacno i digo na 125000. Morao sam da platim tu cifru u roku od 8 dana. A odgovor je bio da se zalim ako nije tacno resenje. Naravno zalio sam se i posle dva meseca sam tek dobio iz Beograda da je napravljena greska i da treba samo 72000 din da platim.

Onda za povracaj razlike sam pisao i cekao mesec dana da uzmem pare nazad iako su gledali prvo da mi presaltaju za neki dug al nazalost dug nema :)

Sve u svemu zbog njihove greske imao sam takse oko 1800 din koje naravno nisam dobio nazad.

Obrni okreni inspektor se drzao da je on upravu i da posle prigovora i razgovora telefonom sa misljenjem ministarstva finansija i pragraflexa nije hteo da prihvati moju prijavu.

E sad zamisli takvu budalu da dobijes za proveru samostalnosti, a ja ovom slucaju radim sa ino firmom... DOO sam otvorio i necu da razmisljam, zato cu sad da ih *mjau**mjau**mjau**mjau*m svakog meseca za povrat PDVa.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
@smitrovic koliki su mesecni troskovi za doo? Ja ne bih da rizikujem sa pr

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
A kako su bili tajni dogovori i ukrajanja kada svi znaju za njih :)

Stanje je bilo nerealno i nešto je moralo da se uradi, ovo sa "agencijama-preduzetnicima" počelo je da se preliva i na neke druge sektore.

Znam da ćete se (u većini) ljutiti ali tako je.

*mjau**mjau**mjau*, ako je vama OK da firma sa 50/100/200+ (za srpske uslove) visoko plaćenih "zaposlenih" ima velike redovne mesečne i godišnje troškove, nabavlja hardver, rentira/oprema/kupuje ogromne poslovne prostore u kome ti isti "zaposleni" odrađuju svoje agencijsko-preduzetničke ugovore a da pritom zvanično nema ni jednog jedinog stvarno zaposlenog - onda u redu.

Ovim zakonom su ubili ljude koji rade za jednog inostranog klijenta, od kuće. Takvih ima mnogo.
 
Ko radi za stranog klijenta ili klijente, rizik je prilicno jasan:

- u svakom trenutku od ponedeljka pa do kada god radite neko moze da utvrdi da niste bili samostalni sa nekim nalogodavcem i naplati dazbine + kamatu retroaktivno od 1.3.2020. pa do tog trenutka;
- poreski dug ne zastareva, a zalba ne odlaze izvrsenje resenja tj placanje;
- preduzetnik odgovara svom svojom imovinom.

Mislim da je pametnom dosta :)
 
Poslednja izmena:
prethonda akontaciona se mogu smatrati konačnim. Proveri preko eporezi da li imaš zaostali dug.

Jasno. Nije bilo duga prije 10-15 dana, ali provjericu.
Pretpostavljam da je nasa obaveza da non-stop pratimo ePoreze, jer je to jedini nacin dostavljanja obavjestenja od nedavno (naravno, osim ako ne platis za pismeno slanje obavjestenja kao ranije, vidio sam negdje da postoji ta opcija).
 
Upravo sam se vratio od poreskog referenta pa da podelim informacije. Inace, covek je zaista izuzetno normalan i razuman, sto se kaze za svaku pohvalu za razliku od vecine (bar sam takav utisak stekao jer se vecina vas zali). Kad god mi je to bilo potrebno, uvek mi je dao prave informacije. Da je vise takvih, gde bi nam kraj bio...

Kaze da je neka ideja bila da se rese problemi sa onima koji izbegavaju placanje doprinosa. Medjutim sa ovakvim testom samostalnosti pitanje je da li ce realno 2-3% IT pausalaca moci da padne test, ostali prolaze. To objasnjava time da je zadatak poreske da dokaze (ne)zadovoljenje odredjenog uslova sto je u praksi tesko.

Npr: vi radite u kancelariji firme a sediste radnje je zvanicno kuci. Cak i da vas zateknu na licu mesta vi mozete reci da ste dosli na povremene konsultacije a na njima je da dokazu da vi zapravo tu radite sto je slozicete se veoma tesko dokazati.
Primer 2: tacke koje se odnose na kriterijume 7 i 8 (a moze i sa ostalima lako) u vezi toga sta pise u ugovoru - ne ulazimo u to da li je to ispravno ili ne ali vi to mozete promeniti u dogovoru sa nalogodavcem i napisati kako vam je dozvoljeno da radite za koga hocete (ukljucujuci konkurenciju) a usmeno ili u drugom pravom ugovoru dogovoriti se nesto drugo.
Takodje se mozete dogovoriti da vam deo zarade isplate narednog meseca, itd. pa cete imati razlicite iznose svakog meseca sto pokazuje da nemate fiksno radno vreme, itd.

Ukratko, njima je jako tesko da dokazu bilo sta a moraju nedvosmisleno da nadju dokaze i kaze da su oni koji su pregovarali u ime preduzetnika (a sigurno je bilo nekoga) odradili odlican posao, bar sa njihove tacke gledista iz gore pomenutih razloga.

Sa druge strane, potpuno je besmisleno da se promet po racunu, izuzev onih 6 miliona, uopste ne uzima u obzir a to bi trebalo da je najvaznija ili bar jedna od najvaznijih stvari i na osnovu njega da se placaju doprinosi, pogotovo u IT sektoru gde realno nema nekih sirovina, dazbina i obrta novca. Sve sto legne na racun je cisto, uglavnom.

moj knjigovodja je bio u timu koji je pregovarao ispred privredne komore... I sve sto mi je rekao (nije imao vremena da prica u tom trenutku) je bilo: usvojili su sve nase predloge, sada se test prolazi lagano... Kada saznam nesto vise, javicu...
 
Knjigovođa ti nije u pravu, odmah da ti kažem.
 
I
E sad zamisli takvu budalu da dobijes za proveru samostalnosti, a ja ovom slucaju radim sa ino firmom... DOO sam otvorio i necu da razmisljam, zato cu sad da ih *mjau**mjau**mjau**mjau*m svakog meseca za povrat PDVa.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ahahahahaha....
Ne znam da li znas, ali za svaku potraznju povracaja PDV-a poreska je duzna da dodje da ti proveri knjige... Tako da cete se intenzivno druziti..... :d
 
Zasto si sa novim doo uopste u pdv sistemu? Ako imas dovoljan promet da moras u pdv, onda i nemas bas nekih vecih finansijskih problema. :)
 
Ko radi za stranog klijenta ili klijente, rizik je prilicno jasan:

- u svakom trenutku od ponedeljka pa do kada god radite neko moze da utvrdi da niste bili samostalni sa nekim nalogodavcem i naplati dazbine + kamatu retroaktivno od 1.3.2020. pa do tog trenutka;
- poreski dug ne zastareva, a zalba ne odlaze izvrsenje resenja tj placanje;
- preduzetnik odgovara svom svojom imovinom.

Mislim da je pametnom dosta :)
Na osnovu cega moze da utvrdi, tj kojih 5 stavki si sigurno pao?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Radi se o upravljanju rizikom. Ovde govorimo o sustinski vremenski neogranicenom riziku ciji se efekat konstantno povecava, makar verovatnoca bila mala.

Za mene, ako postoji cak i minimalan rizik da neko za npr tri godine dodje i trazi mi 30k+ EUR na ime neplacenih doprinosa + kamate, za mene je to neprihvatljiv rizik kolika god verovatnoca bila ili mogucnost zalbe itd.

Jednostavno se ne isplati da rizikujem, ako mogu da otvorim doo i koristim olaksice sledece tri godine.

Edit: da razjasnim, govorim o situaciji gde su posledice nesamostalnosti na meni.
 
Poslednja izmena:
Ja imam drugi problem a to je limit, sa trenutnim projektima do kraja godine izlazim preko 8mil i to pod uslovom da ne prihvatim novo nista a tek je februar... Nisam pametan sta da radim. Da li doo da otvaram i hvatam subvencije, da li da ostanem pausalac i vodim knjige... Moram da odem do knjigovodje da mi pojasni ok doo vs vodjenja knjiga, totalno sam dudk za to podrucije.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno