Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Ok, jasno, na svaku uplatu duzan si da sam izracunas i das drzavi pola, pa makar to bilo i 10e. Ovo verujem da 99% ljudi nije nikad uradilo. Sto ce naravno poreska lako da izvuce samo ako resi.
 
I sta sad to znaci za nas?
Ja radim za jednu ino firmu (nisam IT, ali sam svakako novi pausalac) a oni nemaju predstavnistvo u Srbiji, niti ce ga otvarati zbog mene. Potpisala sam ugovor s njima bukvalno pre dva meseca i sad nemam pojma sta da radim niti sta da ocekujem.
Znaci da cu pasti na ovom testu jer ce im se tako cefnuti (iako tehnički padam samo na stavkama 6 i 9, dok bih druge mogla da prodjem) i da cu morati da placam porez u iznosu od 50% prihoda?
A jos uvek i cekam poresko resenje a zahtev sam predala u septembru.....
 
Meni je drugar pre 2-3g poslao 1000 i nesto evra na bankovni račun. Birao OUR i legao mi ceo iznos. To se isto oporezuje?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Sve uplate podležu oporezivanju. Samo je pitanje kad i kako.
 
Kakva je situacija sa freelancerima koji rade preko upworka, sto se novog zakona tice, menja li se sta?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Definisi pojam freelancer. Da li su ti ljudi preduzetnici ili rade kao fizicka lica?
 
Fizicka lica. Konkretno primer nekoga ko je regularno zaposlen u firmi godinama, prijavljen i sve po pravilima, a u slobodno vreme radi preko upworka nesto drugo i prima novac na upwork (pa odatle na payoneer ili paypal na primer). Da li to potpada pod obavezno prijavljivanje tih zarada i samim tim obavezno oporezivanje?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Cak i kad se taj novac ne bi povlacio, nego samo trosio direktno sa tih servisa? Po kom principu poreska moze da "zaviri" u neciji upwork ili servis za placanje poput payoneera/paypala?
Ovo me zanima, jer sve vise ljudi koje znam zeli da radi nesto dodatno preko upworka (crtanje, prevodjenje, kodiranje) a svi su zaposleni i nikom nije jasno na koji nacin sme a na koji nacin ne sme.

Dakle pausalna agencija za svakog?


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dodao bih samo da su fizicka lica i pre ovog zakona imala obavezu da prijavljuju te zarade i placaju porez na njih. U tvom slucaju (posto je u pitanju lice zaposleno u Srbiji) dazbine iznose 46% na osnovicu koju cine ukupni prihodi umanjeni za 20%. To efektivno znaci da ukupno placas ~37% (46 * 0.8) na sve sto prihodujes.

Ovaj novi zakon uglavnom pogadja preduzetnike i ne menja u sustini nista za fizicka lica.

Dakle, ove dazbine si duzan da platis bez obzira na koje racune primas novac (paypal, racun u banci...). Da li Srbija moze da zaviri u racune na paypalu ili payoneeru je drugo pitanje. Mozda danas ne moze, ali niko ti ne garantuje da za godinu-dve-tri i dalje nece moci. Navodio sam vec ranije primer BiH kada stvari dodju na naplatu retroaktivno.
 
Hvala puno obojici na korisnim informacijama : )
Dakle ako bi neko ko se bavi na primer prevodjenjem, preko upworka uradio nekoliko malih mesecnih poslova u ukupnom iznosu od 200-300 evra/dolara/sta god, opcije su mu ili da sam prijavi to i da 50% drzavi ili da otvori agenciju i onda je na nuli otprilike.

Pomalo besmisleno za male zarade, zar ne? : )

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazalost za te sitne mesecne zarade stvarno ne postoji neka razumna alternativa. Preduzetnik pausalac nema smisla jer su dazbine vece ili jednake prihodima koji se ostvare. Preduzetnik sa isplatom licne zarade je bolja opcija od pausalca u tom slucaju, ali i dalje imas oko 150 evra fiksnih mesecnih troskova (oko 80 evra dazbina na minimalac + 60-80 evra za knjigovodju). Tako da je za te cifre do 300-400 evra mesecno samooporezivanje fizickih lica najisplativije (koliko god to cudno zvuci). Pogotovo jer nemas obavezu da svakog meseca placas dazbine drzavi, nego samo onda kada stvarno imas prihode.

Necu to reci, jer je protivzakonito i moze da donese problem ljudima koji bi postupili na taj nacin, ali gotovo da sam sklon da kazem da bih bio u velikom iskusenju da uopste ne prijavljujem zaradu od freelancinga koja iznosi ispod 300 evra mesecno :)
 
Hvala jos jednom na jos korisnijim informacijama.
Poslednje pitanje, ukoliko lice regularno zaposleno nadje jednog stranog klijenta na upworku za kog bi se radilo svakodnevno, radi se od kuce, da li je to dovoljno za test samostalnosti da se prodje kao pausalac?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Na to ti trenutno niko ne moze dati odgovor... :(
 
Malo mislim da je nemoguce da ja dobijem olaksice i da zena otvori doo a ona da ne zaposli. Generalno ovde nije slucaj da firma zaposaljava radnika koja je po ugovoru kao pausalac zasta vazi olaksice.

Da bi dobio olaksice ako zena otvara doo a mene zaposljava ja moram na biro da budem 6 meseci. Jer ja kad zatvorim pausal znaci da izlazim iz radnog odnosa i otvaram odmah doo i saposljavam sebe. Kita od olaksica.

Ako nisam u pravu i neko zna bolje neka me ispravi jer boze moj tih 70% nije za bacanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Taj scenario od 6 meseci na birou pa onda olakšice, nije nemoguć.

Koliko sam shvatio, doprinosi će se plaćati na PUN iznos, a ko dobije olakšice (ako ih dobije) dobiće REFUNDACIJU.
Dakle, neće biti odma umanjen iznos, već će kasnije država da vrati deo koji sleduje.

Prema tome, nije nemoguće da novozaposleni mora neki period da se "kiseli" pre olakšica, jer ih država ne daje unapred, već po uplati.
 
Koliko je meni poznato, ta varijanta sa 6 meseci na birou je skroz druga prica u odnosu na ovaj novi paket olaksica namenjen firmama koje zaposljavaju pausalce (koji tokom 2019. godine nigde nisu bili zaposleni "na belo").
 
Koliko je meni poznato, ta varijanta sa 6 meseci na birou je skroz druga prica u odnosu na ovaj novi paket olaksica namenjen firmama koje zaposljavaju pausalce (koji tokom 2019. godine nigde nisu bili zaposleni "na belo").

Upravo to, priča se o dve odvojene stvari:
1) Ljudi koji su radili za jednu domaću firmu kao paušalci, sada postaju redovno zaposleni, a firma dobija olakšice i nema nikakvog čekanja.
2) Ljudi koji su radili za strane klijente (ili možda više domaćih klijenata), i sada bi hteli da postanu DOO odnosno da to prepuste trećem licu, zaposle se kod njega u DOO, i uzmu olakšice.
Ovaj scenario je komplikovaniji i sigurno podrazumeva čekanje na birou pre bilo kakvih olakšica.
 
Ja gledam situraciju za one koji iz radnog odnosa kod lokalne firme, sporazumno raskinu radni odnos, i rese da otvore svoj DOO da se zaposle da rade, e tu dobiju kolko ja znam nista.
Malo mi je iritantna stvar da drzava daje olaksice stranim investitorima, a da mi pokretaci sopstvenog biznisa, dobijemo jedan veliki k.

Isti slucaj je ja mislim i kad si pausalac a radis samo sa INO klijentima. Dolazis u situaciju da zbog tuturutu zakona jer ne znas kako ce inspektor da tumaci 100% priliva od jedne firme i rada vise od 120 dana sa ino klijentom. Moze iz cista mira da obori na ovo iako 7 stavki ne prolazis. Pa se ti posle cimaj pisi zalbu etc, al moras da platis porez koji oni budu izracunali. A ako ti dokazes posle da si bio u pravu, ima da se nacekas da ti taj novac vrate.

E sad ja kao pausalac zelim da predjem na DOO, opet dobijem jednu veliku k. Jer sam otvoaram DOO i sebe zaposaljvam, cime ne dobijam ja olaksice, jer me nije zaposlila INO firma sa kojom sam imao ugovor, niti me je zaposlilo neko trece lice. E sad kolko ce da zavrsava posao da moja zena otvori firmu, sa kojom nisam formalno vencan :D I da me ona zaposli to je pitanje dal cu da dobijem olaksice ili ne. Sto je najgore nigde ne mozes da zvanicno dodjes do takvih informacija.
 
Ja gledam situraciju za one koji iz radnog odnosa kod lokalne firme, sporazumno raskinu radni odnos, i rese da otvore svoj DOO da se zaposle da rade, e tu dobiju kolko ja znam nista.
Malo mi je iritantna stvar da drzava daje olaksice stranim investitorima, a da mi pokretaci sopstvenog biznisa, dobijemo jedan veliki k.

Jedna od vodilja novog zakona jeste da veliki igrači ne gube svoje radnike. Dakle, ne kao do sada, radnici se otcepe, osnuju svoje firme, a zadrže mrežu i klijente koje su stekli dok su radili u većoj firmi.
Takvih mikrofirmi (koje su nastalena ovaj način) imaš koliko hoćeš.

Cilj je zaštiti interese velikih firmi (koje ionako uplaćuju doprinose i dažbine državi), a ne ojačati male preduzetnike (njih treba učiniti slabijim, kako bi ih apsorbovale veće ribe). To će se upravo i desiti.
 
Upravo to, priča se o dve odvojene stvari:
1) Ljudi koji su radili za jednu domaću firmu kao paušalci, sada postaju redovno zaposleni, a firma dobija olakšice i nema nikakvog čekanja.
2) Ljudi koji su radili za strane klijente (ili možda više domaćih klijenata), i sada bi hteli da postanu DOO odnosno da to prepuste trećem licu, zaposle se kod njega u DOO, i uzmu olakšice.
Ovaj scenario je komplikovaniji i sigurno podrazumeva čekanje na birou pre bilo kakvih olakšica.

Da li mozes u zakonu koji je okacio korisnik miltan pre par strana da nadjes da su preduzetnici koji su radili za domacu firmu odvojeni od onih koji su radili za strane klijente? Ja takvu podelu nisam uocio i jedini kriterijum koji sam video je to da lice nije smelo da ima radni odnos tokom 2019. godine. Takodje, tamo pise i da preduzeca osnovana nakon 1. januara 2020. imaju pravo na olaksice ako zaposle bar jednog radnika koji zadovoljava ove uslove. Mislim da je clan 21ž iz tog zakona najrelevantniji za ovu pricu, pa ko hoce neka pogleda. Takodje, mislim da postoji jos jedan paralelan dokument (zakon) koji se odnosi na doprinose i ostale dazbine, jer se u ovom dokumentu pominju samo porezi.

Da se ogradim, nisam detaljno iscitao taj zakon (tj. njegove izmene), tako da ne tvrdim da sam u pravu. Predlozio bih da se suzdrzimo i ne iznosimo poluinformacije vezane za novi zakon ako nismo potpuno sigurni da smo u pravu. Za sada ima previse pitanja a premalo odgovora. Mislim da je najpametnije sacekati da ljudi koji su pravno potkovaniji prvo daju svoja obrazlozenja vezana za razne nedoumice u zakonu pre nego sto pocnemo da sirimo diskusiju i planiramo poslovne odluke :)
 
Poslednja izmena:
Nazalost za te sitne mesecne zarade stvarno ne postoji neka razumna alternativa. Preduzetnik pausalac nema smisla jer su dazbine vece ili jednake prihodima koji se ostvare. Preduzetnik sa isplatom licne zarade je bolja opcija od pausalca u tom slucaju, ali i dalje imas oko 150 evra fiksnih mesecnih troskova (oko 80 evra dazbina na minimalac + 60-80 evra za knjigovodju). Tako da je za te cifre do 300-400 evra mesecno samooporezivanje fizickih lica najisplativije (koliko god to cudno zvuci). Pogotovo jer nemas obavezu da svakog meseca placas dazbine drzavi, nego samo onda kada stvarno imas prihode.

Necu to reci, jer je protivzakonito i moze da donese problem ljudima koji bi postupili na taj nacin, ali gotovo da sam sklon da kazem da bih bio u velikom iskusenju da uopste ne prijavljujem zaradu od freelancinga koja iznosi ispod 300 evra mesecno :)

a sta da radimo mi sto imamo u proseku 700 eur mesecno?
 
Preduzetnik sa isplatom licne zarade mi deluje kao najisplativija legalna opcija u tom slucaju. Trebalo bi da ukupne dazbine u tom slucaju budu izmedju 150 i 200 evra mesecno.
Takodje, u nekim opstinama u Srbiji pausalci placaju ispod 150 evra mesecno, ali pitanje je koliko ce to potrajati.
 
Cenim da novi IT paušalci ne mogu više proći sa 150EUR mesečno.
 
Javio sa na jednoj grupi dečko od 19-20 godina sa agencijom u Rakovici, da ima oko 35k mesečno troškove. Sto je trenutno suludo placati


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@miljan
Vrlo moguce. Nazalost ne znam kakva je sada situacija za nove pausalce u tim opstinama gde su bili najpovoljniji uslovi (uglavnom se radi jugu Srbije).

@VectorZz
To je otprilike sada standardna cifra za mnoge opstine u Beogradu, pogotovo za nove pausalce.
 
Po novom zakonu ne uzima se više prosek sa opštine za delatnost 6201 već za celu državu. Trebalo bi bar teoretski da svugde u Srbiji paušal za šifru 6201 bude isti.
 
To bi onda trebalo da odgovara ljudima iz BG i NS jer ce u tom slucaju porez da im bude manji nego pre. :)
 
Nazad
Vrh Dno