Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Nista ne treba, sami zovu da dodjrs po novu i to je to.
 
Citam sad zadnje 2 strane i vidim da nekoliko vas prebacuje novac sa pausalnog racuna na privatni, tj na racun fizickog lica? Zbog cega?
 
Poslednja izmena od urednika:
Citam sad zadnje 2 strane i vidim da nekoliko vas prebacuje novac sa pausalnog racuna na privatni, tj na racun fizickog lica? Zbog cega?

Još i mobilno bankarstvo, veći limit za podizanje karticama, štednja... Razlozi su različiti ali je manipulacija parama generalno lakša na računu fizičkog lica.

Ja ponekad provlačim i biznis karticu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kao paušalac koji ne vodi knjigu rashoda, ja sve plaćam direktno business karticom.
Alternativa je da podignem na bankomatu pa plaćam cash, što mi deluje kao nepotreban međukorak... (?)
 
Sasvim ok ako rashode plaćaš prevashodno karticom.

Ja na primer imam trajne naloge na fizičkom računu, plus mogu u bilo koje doba dana da pustim novac uz pomoć mobilne aplikacije. Kući nemam računar tako da ne želim da se oslanjam na business ebanking. Osim toga svugde je načelno jeftiniji platni promet za fizička lica.

Mislim da dosta ljudi koristi račun fizičkog lica ili zbog dizanja keša ili zbog komfora. U svakom slučaju može i sve sa računom paušalca.
 
Slažem se, i ja volim da prebacim na fizički račun, onda mogu i da plaćam preko neta, i imam payway. Jedino što nisam čist pod kojom šifrom da prebacujem. Do sada sam prebacivao na 240 valjda. A bojim se da ne prebacim onaj limit od 2m na fizičkom računu pa da plaćam onaj dodtni porez.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
^inspektor i racunovodja su mi rekli da ne bi trebalo biznis karticom da se placa sve, jer bi onda doslo do potrebe za "pravdanjem" valjda (davno bese...), pa savetuju prenos na racun fizickog lica. Verovatno je ista fora kao i to da li neko kontrolise koliko si prebacio kao pausalac - za sada se niko ne cima, i ako se obistine ove najave o ukidanju pausala, verovatno i nece (se niko cimati) ikada :)

Koliki je limit po vasim karticama fizickog lica, kada vam biznis kartice imaju veci limit? Jedini limit po njima, koji sam primetio, je 150.000 dnevno da ne treba da se predje na ATMu, ali to je predlog zbog PU, nije fizicki limit.
Kod Intese limit na biznis kartici je preko 20.000e mesecno.

EDIT: ^kako si mogao sifrom 240 prebacivati?? To odavno ne bi trebalo da je uopste moguce, vec sifrom 241. Nisam siguran jer ja ne radim nikome isplatu zarade licno :) Sifra 290 treba . Eventualno moze i 266 i 289, ali posto Raiffeisen savetuje 290, 99.999% je tako.
 
Poslednja izmena:
opet mit o pravdanju kod ulaznih računa kod paušalaca. Ja u to ne verujem dok mi neko ne pokaže relevantne članove zakona ili uredbe.

soge, meni je limit na biznis kartici 30k dnevno, 60k na visi vezanoj za račun fizičkog lica.

Što se 2m limit tiče to se u narodu zove porez na ekstra profit.
Evo ukratko koji prihodi se računaju:
http://www.biljanatrifunovicifa.com...2016-godinu-prijavljivanje-poreza-15-05-2017/
Jasno je valjda da prihodi od samostalne delatnosti ne ulaze u osnovicu niti će banka o tome voditi računa za klijente.
 
Poslednja izmena:
Plaćajte opušteno sa biznis kartice. Kada ste pausalac vi ste praktično rekli PU, ja ne umem da vodim knjige želim da mi otprilike odredite visinu poreza i ja ću to da plaćam. Sve što zaradite preko tog iznosa možete da trošite kako želite.
Ako pređete tih 6m onda PU kaže, druže ipak imaš promet koji zaslužuje da vodiš knjige. Ako pređeš 8m, onda moraš da se konvertujes u doo.

Uopšte ne razumem ta pitanja da li smem i kako da prebacim novac. Sve što zaradiš preko visine paušalnog poreza je tvoje i na raspolaganju.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Da ne bi nekom glavonji palo na pamet da to iskoristi, ne zelim javno da pricam o porezu ;)

Cije kartice imas? Kod Intese je za fizicka lica limit 90k, ili vise, samo sto moze 30k po podizanju. 100k RSD je meni bio limit u Srbiji neko vreme po trasnakciji za POS terminale, ne znam zasto, ali mogao sam barem 250.000 da platim njom iz vise transakcija, preko toga nisam probao u Srbiji. Toliko mi je kreditni limit na njoj, nisam prihvatio veci, jer mi ne treba.
Ne znam koji su limiti po biznis karticama u Intesi za preduzetnike, nisam ih dostigao van zemlje. U zemlji ih nikada nisam koristio, cini mi se.
 
Da.. u pravu si za 8m.
Kod mene je limit po kartici 150k dnevno. Za e-bank nemam limit. Podizanje keša isto nije problem. Do sada sam podizao po 30k sa bankomata i oko 70k na šalteru banke (nisam hteo da ispraznim bankomat :)... Ovo sve govorim za biznis karticu i račun preduzetnika.

Pausalac je super za nas iz IT sektora gde se zarađuje mnogo više od proseka. PU računa porez na osnovu proseka opštine pa dodaju još malo preko, jer eto, dobro se zarađuje. Ukoliko ne zaradite dovoljno za paušalni porez onda ste u problemu. U principu to je nož sa dve oštrice.
Plaćanjem poreza, vi ste namirili svoje obaveze prema državi. Uopšte nije bitno dalje kako taj novac trošite.
Treba imati na umu da su uplate za PIO u rangu proseka, pa kad dođete u penziju očekujte prosečnu penziju (dakle nikakvu). Štekajte pare ili uplaćujete dodatno penzijsko osiguranje.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Tip: kao pausalac mozete slobodno placati porez/doprinose sa racuna fizickog lica. Ako nemate na racunu firme. Te fore "jao nemam ovog meseca za porez/doprinose" za IT pausalca je pokazatelj da vam ozbiljno treba osnovna finansijska edukacija ;) ako ne cuvate da DO svakog 15. u mesecu imate za porez/doprinose.

Tip2: radnju je moguce pauzirati, tj. staviti u mirovanje, kada nece teci obaveze za porez/doprinose. Pitajte precizno kako ovo da uradite, jer ja to nisam licno radio, a postoje DVA tipa mirovanja, jedan ne menja obaveze.
Nemojte u ovom slucaju da ne placate porez/doprinose! Placajte sve dok dodje novo resenje, i onda morate u PU da trazite da se storniraju obaveze za period mirovanja.
Recimo, ako ste mirovali radnju jun-jul-avgust (meni licno uvek prazan period maltene), imacete godisnje manju obavezu za 25%. ALI obaveze ce vam se stornirati TEK nakon sto dobijete novo poresko resenje (za akontaciju za sledecu godinu, finalno za prethodnu) i trazite da se storniraju! Bicete u pretplati tada.
 
Kad stižu rešenja za prethodnu godinu?

Da li trebam da brinem za iznos iz konačnog rešenja, s' obzirom da mi je promet za godinu dana oko 5 miliona? Uplaćivao sam svaki mesec odokativno 10% više u odnosu na akontaciono rešenje, plus po 5% više za svakog zaposlenog.
Samo me brine da mi ne odvale nešto, tipa duplo veći iznos u konačnom rešenju...

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pominjan je neki limit od +10% maximum...
 
Diskutovalo se o tome na ES-u. Po nekima, oni mogu da ti ukinu neke od onih odbitaka u rešenju, plus da ti podignu osnovicu za 10%.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Mogu? Da.
Ali u praksi to se maltene sistemski radi i svima je isto, samo se za zaposlene, opstine i sl. menja.
Meni cak nije ni OSI umanjenje knjizeno, ali knjigovodja kaze da "ne diram" :(
 
Postoji to ograničenje od 10% ali po informaciji koju sam dobio od poreske, to nema veze sa menjanjem grupe. Na Voždovcu je do sada računarsko programiranje bilo u trećoj grupi a od ove godine u petoj i navodno zbog toga kasne rešenja na Voždovcu jer tek treba da pripreme nova rešenja. Povećanje bi trebalo u svakom slučaju da bude veće od 10% u odnosu na ono što se do sada plaćalo za dažbine tj. bezmalo 40%-50%.

@alfa vezano za savete, ne bih preporučivao plaćanje sa fizičkog računa ukoliko je u pitanju neka isplata po kojoj se traži refundacija od države npr. porodilje. Razlog je taj što se u tom slučaju prilikom zahteva za refundaciju dostavlja i izvod iz banke. Mislim verovatno nije problem ni ukoliko je plaćeno sa fizičkog ali zbog izbegavanje komplikacija preporučujem plaćanje sa računa preduzetnika.
 
Poslednja izmena:
^inspektor i racunovodja su mi rekli da ne bi trebalo biznis karticom da se placa sve, jer bi onda doslo do potrebe za "pravdanjem" valjda (davno bese...), pa savetuju prenos na racun fizickog lica. Verovatno je ista fora kao i to da li neko kontrolise koliko si prebacio kao pausalac - za sada se niko ne cima, i ako se obistine ove najave o ukidanju pausala, verovatno i nece (se niko cimati) ikada :)

Koliki je limit po vasim karticama fizickog lica, kada vam biznis kartice imaju veci limit? Jedini limit po njima, koji sam primetio, je 150.000 dnevno da ne treba da se predje na ATMu, ali to je predlog zbog PU, nije fizicki limit.
Kod Intese limit na biznis kartici je preko 20.000e mesecno.

EDIT: ^kako si mogao sifrom 240 prebacivati?? To odavno ne bi trebalo da je uopste moguce, vec sifrom 241. Nisam siguran jer ja ne radim nikome isplatu zarade licno :) Sifra 290 treba . Eventualno moze i 266 i 289, ali posto Raiffeisen savetuje 290, 99.999% je tako.
Možda je i 241, nisam siguran, ali imam opciju da stavim koju šifru hoću.
Plaćajte opušteno sa biznis kartice. Kada ste pausalac vi ste praktično rekli PU, ja ne umem da vodim knjige želim da mi otprilike odredite visinu poreza i ja ću to da plaćam. Sve što zaradite preko tog iznosa možete da trošite kako želite.
Ako pređete tih 6m onda PU kaže, druže ipak imaš promet koji zaslužuje da vodiš knjige. Ako pređeš 8m, onda moraš da se konvertujes u doo.

Uopšte ne razumem ta pitanja da li smem i kako da prebacim novac. Sve što zaradiš preko visine paušalnog poreza je tvoje i na raspolaganju.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
I ja mislim da je tako, da jedino treba da plaćaš koliko su ti rekli i da ne pređeš 6m, sve ostalo je tvoje i možeš da radiš šta hoćeš. Mislim da to i jeste svrha paušala, da se maksimalno pojednostavi. Paušalci se čak ni ne smatraju pravnim licima već fizičkim.
Inače moj kolega ima samo račun za firmu, sa njom sve plaća, nema u opšte privatni račun. Kaže što da plaćam 2[emoji16]

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kao sto kaze Miljan, Vozdovac prelazi (je presao) u petu grupu gde je osnovica oko 60k, znaci placa se oko 30k. Sa resenjima bi trebali da krenu od maja, mada sa njima se nikad ne zna.
 
Ne prelazi Vozdovac, nego ceo IT sektor ;) Negde je vec bio u petoj grupi, pa povecanje nije veliko, ali je osnovica vec bila velika.

Na Vozdovcu jos uvek nisu stigla resenja? U Nisu je oko 33K osnovica, 15K (otprilike..) dazbine. Na ove dazbine sam mislio da se placaju sa racuna fizickog lica, mada mogu i ostale. Za ostale stvari ne predlazem da se to generalno radi, jer ne znam sta sve moze biti potrebno :)

@zholinho, kako zasto da placa 2? Pa sa racuna pravnog lica se SVA placanja naplacuju, 35din je min. u RF recimo za preduzetnike sa Gold paketom, ali je 40 inace. 4 placanja da izvrsi sa racuna firme i vec mu se isplati da ima racun fizickog lica ;)
A mislim da za firme i dalje ne rade trajne naloge.
 
I žene paušalci mogu da idu na porodiljsko a imaju pravo na naknadu po osnovu samostalne delatnosti :)
 
Da li neko ima u komercijalnoj banci racune i za fizicko i za pravno lice sa otvorenim ebanking nalogom (npr. standard paket).
Interesuje me kako se radi interni prenos izmedju ta dva racuna (ako je moguc) ili uplata sa racuna pravnog, na racun fizickog lica i ako se radi preko naloga za isplatu, koja se koristi sifra? Koliko sam mogao da primetim, imaju predefinisane sifre od 21-90 (ili tako nesto) i samo one mogu da se koriste.
Znam da kad se ode u banku, da se popunjavanjem naloga veoma jednostavno podignu pare ili se iste prebace na racun fizickog lica. Isto bi trebalo da je moguce i koriscenjem njihove kartice koja se dobije u okviru gore pomenutog paketa. Radi se o pausalcu, tako da je sve regularno po pitanju poreza i sta ti ja znam, tj nema nikakvog pokusaja nezakonitog vadjenja para i sta ti ja znam.

Hvala u napred na odgovorima.
 
Poslednja izmena:
Kod Komercijalne banke imam otvoren racun ali samo za pravno lice i ebanking. Svako prebacivanje para se naplacuje po njihovom tarifarniku u zavisnosti da li je nalog dat pre ili posle 12h.
Moj ti je savet da ides kod SoGe banke gde imaju sinhro paket i gde imas odlicno i besplatno prebacivanje para na klik sa jednog na drugi racun i sve to za 400 dinara mesecno.
Ja sam kod Komercijalne jer imaju najbolji kurs za EUR i meni to odgovara, ako radis sve u dinarima, po meni je najbolja opcija koju nudi SINHRO paker SOGE banke.
 
Kao sto kaze Miljan, Vozdovac prelazi (je presao) u petu grupu gde je osnovica oko 60k, znaci placa se oko 30k. Sa resenjima bi trebali da krenu od maja, mada sa njima se nikad ne zna.

Kakve veze ima grupisanje delatnosti sa osnovicom? Osnovica je valjda prosek plata po opstini a delatnost odredjuje sa kojim brojem se to mnozi, u slucaju racunarskog programiranje je to valjda 120%. Ono sto placas na kraju je posle svih odbitaka od te cifre zbog ovog onog itd. Ako si nova firma onda imas veliko umanjenje, ako nisi onda ne. Izgleda da su mnogi osnovali firmu pre dve, tri godine i krenuli da zaradjuju pa im je sada nejasno sto placaju mnogo veci pausal nego na startu. Na startu si hendikepiran jer si nov na trzistu pa otud umanjenje pausala, posle par godina poslovanja to vise nije slucaj.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima grupisanje delatnosti sa osnovicom? Osnovica je valjda prosek plata po opstini a delatnost odredjuje sa kojim brojem se to mnozi, u slucaju racunarskog programiranje je to valjda 120%. Ono sto placas na kraju je posle svih odbitaka od te cifre zbog ovog onog itd. Ako si nova firma onda imas veliko umanjenje, ako nisi onda ne. Izgleda da su mnogi osnovali firmu pre dve, tri godine i krenuli da zaradjuju pa im je sada nejasno sto placaju mnogo veci pausal nego na startu. Na startu si hendikepiran jer si nov na trzistu pa otud umanjenje pausala, posle par godina poslovanja to vise nije slucaj.

Lose sam se izrazio, al generalno sam hteo da kazem da se promenom grupe sad vise placa nego sto je to bilo prethodnih godina, ja konkretno znam za 2016.

Kod Komercijalne banke imam otvoren racun ali samo za pravno lice i ebanking. Svako prebacivanje para se naplacuje po njihovom tarifarniku u zavisnosti da li je nalog dat pre ili posle 12h.
Moj ti je savet da ides kod SoGe banke gde imaju sinhro paket i gde imas odlicno i besplatno prebacivanje para na klik sa jednog na drugi racun i sve to za 400 dinara mesecno.
Ja sam kod Komercijalne jer imaju najbolji kurs za EUR i meni to odgovara, ako radis sve u dinarima, po meni je najbolja opcija koju nudi SINHRO paker SOGE banke.
Upoznat sam sa SoGe bankom i njihovim sinhro paketom, ali zar ne treba oni da idu iz zemlje? Sta ce biti kad ih preuzme neka druga banka?
 
Trenutno su po meni najbolji sa SINHRO paketom, koristis dok ih ima, posle predjes kod druge banke :)

Da li neko ima saznanja o ovogodisnjim resenjima i da li ce se nesto menjati kao sto se prica u smislu smanjenja max pausalnog iznosa?
 
Iskreno me mrzi da se setam po bankama, tako da cu videti da odma nadjem neko prvo sledece najbolje resenje. Inace, kombanka svakako ima dobar kurs, sto i meni trenutno znaci, ali umeju dosta da komplikuju neke stvari ili se meni bar tako cini.
 
Ebank im je blagi uzas, vidis samo dinarski racun, deviznog nema ni na telefonu ni na racunaru.
Ako hoces pravi ebanking moras da platis mislim oko 7.000 dinara jednokratno, a mesecno ne znam koliko je.
Pravdanje priliva je svuda mislim isto, stampas, pecatiras i potpisujes, saljes na mail, a za bolji kurs zoves broj telefona i pitas, ali je uvek dobar.
 
Nazad
Vrh Dno