Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Procitao sam celu temu i sada mi tek nista nije jasno pa molim za pojasnjenje :)

Pausalac sam (IT - 6201), primam dinare na racun firme u Erste banci, takodje posedujem racun kao fizicko lice u Telenor banci.
Ja kada uplatim svoje doprinose i sto treba preko Erste banke onda ostatak novca zelim sebi da prebacim na moj racun u Telenor banci.

Koliko sam shvatio pausalci "nemaju" zaradu i samim tim nema potrebe da saljem taj novac kao sifru 241 nego to treba da radim kao 290? Ovo je prva stvar koju bih zeleo da potvrdim?

Takodje zanima me da li je ovo uopste ok, i da li neko sutra moze da me cima za taj racun fizickog lica u Telenor banci? Odakle sredstva dolaze, da li neki porez i tamo treba da se plati ili je to sve ok?

Ja koliko laicki kapiram, ja sam svoj porez platio sa racuna firme u Erste banci i ovaj ostatak koji prebacim sebi bez obzira sto je u drugoj banci to niko ne bi trebao da me cima za to, to se ne racuna kao neki prihod opet?
Sta se desava ukoliko recimo u Telenor banci kroz par godina dodje taj racun do nekog veceg iznosa, nema ono godisnji porez ili kako vec ide?

Hvala puno!
 
Poslednja izmena:
Ne moras da brines o godisnjem i slicnim glupostima, niti, barem za sada, o tome da ce te iko cimati za to sto prebacis sa racuna pausalne radnje na svoj licni racun.
Cak ni sifra nije toliko bitna u ovom slucaju, samo ne sme biti 221/240/253 i slicne koje imaju specificno znacenje :) 241 mozes i smes, ako zelis da banka to vidi kao tvoju zaradu, za eventualni kredit, ali "zvanicno" samo do iznosa u resenju (mislim da to niko ne gleda, ali banka nece priznati veci iznos kao osnovicu za kredit). Inace, sifra 290 najbolje!


I generalno, ITevci ne moraju jos uvek da brinu da ce ih drzava puno cimati. Ipak mi samo donosimo zaradu od vani, a nista ne uzimamo, cak ne erujem da je iko (bez veze) dobio i starup kredite.. samo bi sebi naskodili da pocnu da nas cimaju, to i sami znaju.

BTW, da li je neko za IT pausal stvarno pokusao da dobije besporavtne ili obicne barem startup kredite? Trenutno i nij neka kamata, ali mozda se to promeni.
I da li je neko dobio umenjenje osnovice za pausal na osnovu OSI? (ima pravo, samo ne znam koji dokument je potreban, izgleda da ili nije dovoljno samo resenje za TNP/stepen OSI, ili su mi ignorisali taj dokument..).
OSI - Osoba sa Invaliditetom, da ne buni ostale.
 
Poslednja izmena:
Ne moras da brines o godisnjem i slicnim glupostima, niti, barem za sada, o tome da ce te iko cimati za to sto prebacis sa racuna pausalne radnje na svoj licni racun.

Ok, prebacujem sa sifrom 290, ono sto me brine je ovaj deo "barem za sada", sta mi to krsimo ovakvom radnjom? Da li uopste krsimo neki zakon? Necu da se upustam u glupost pa da posle bude problema...
Koliko je ovo uopste razlicito od toga da ja odem na salter, podignem do limita (150k) i uplatim sebi privatno?
 
Drugačije se gleda na gotovinu.
Inače je par godina bila preporuka da se može sa 290 prebacivati sredstva na lični račun - jer su to već oporezovana (paušalno) sredstva vlasnika PR ali je prošle godine navodno preporuka da se vodi računa o dnevnom limitu, da ne pređe 150k.
 
Znaci ako sam razumeo dokle god je 290 sifra i dnevno ne prenosim preko 150k sve je ok?
 
Tako je, zakonski inače nije problem i više, i u banci će da prođe nalog ali sad da li to neko negde gleda, boga pitaj.
Ideja je da ti kao paušalac dobiješ rešenje o porezu, to plaćaš mesečno prema tom rešenju a sve do 6mil godišnje (kalendarskih 365 dana) je tvoja briga kako ćeš time da raspolažeš.
 
Taj deo je i meni jasan, mene je samo bunilo kako se posmatra ovaj moj racun u drugoj banci na koji leze tih jel da 150k.
Da li i to neko posmatra kao neku zaradu, da li neko trazi neko pravdanje odakle su sredstava, da ne izmisle neki porez ponovo na godisnjem nivou ili slicno itd.

Ako je to ovako kako kazete, samo 290, posaljem i racuna se da je vec oporezvano kada sam uplatio mesecne doprinose i porez onda super.
 
Danas sa pricao sa knjigovodjom koji mi je rakao neku informaciju kao da ce pausalci preko 1.800.000 dinara morati da placaju kapitalni porez na sve preko toga.
Ne znam da li prica ima osnova jer koliko sam mogao da proverim, nema traga tim informacijama nigde!
Ako neko zna nesto molim da napise.
 
Taj deo je i meni jasan, mene je samo bunilo kako se posmatra ovaj moj racun u drugoj banci na koji leze tih jel da 150k.
Da li i to neko posmatra kao neku zaradu, da li neko trazi neko pravdanje odakle su sredstava, da ne izmisle neki porez ponovo na godisnjem nivou ili slicno itd.
Ma jok, to se i ne kontrolise, ili ako se kontrolise ne diraju. Ja ne prebacujem po 10.000, nego cekam da se nakupe vece sume od 150.000 i onda prebacim odjednom, zadnjih put januara, nisu ni iz banke zvali da "zamole da pogledam" ;)

Da vas ne smaram ovom temom i razmisljanju o istoj, ne brinite :)
Ali ako imate mogucnost da naplatu radite preko Payoneera i slicnih servisa, gde karticom (njihovom) trosite novac, razmislite o tome.

Danas sa pricao sa knjigovodjom koji mi je rakao neku informaciju kao da ce pausalci preko 1.800.000 dinara morati da placaju kapitalni porez na sve preko toga.
Ne znam da li prica ima osnova jer koliko sam mogao da proverim, nema traga tim informacijama nigde!
Kapitalni porez?
Ne znam da li da se zabrines za tog knjigovodju ili je to neki 5. gluvi telefon :)
Ko zna sta je on mislio, a sta si ti preneo - nema smisla to sto si rekao.

Mozda misli na godisnji porez, koji ide na ZARADU preko neki 2.3 miliona trenutno (ali to ne bi mesao KNJIGOVODJA).
Mozda misli na limit za pranje novca, koji jeste oko 1.8 miliiona (15.000e), jer se takvi primeti nesto "kao" proveravaju u NBS.... sto opet nema veze sa porezom.
Kapitalni porez ne postoji :) Porez na kapital postoji, ali on se ne odnosi na novac, vec nekretnine. Porez na kapitalnu dobit postoji, ali se odnosi na ostvarivanje dobiti od kapitala, bez rada (iznajmljivanje nekretnina).
 
Poslednja izmena:
Danas sa pricao sa knjigovodjom koji mi je rakao neku informaciju kao da ce pausalci preko 1.800.000 dinara morati da placaju kapitalni porez na sve preko toga.
Ne znam da li prica ima osnova jer koliko sam mogao da proverim, nema traga tim informacijama nigde!
Ako neko zna nesto molim da napise.

Stvarno se radi na novom zakonu, ali koliko sam ja upoznat nema nikakvog kapitalnog poreza. Bukvalno samo prepisuju EU regulativu, otvoreno je poglavlje u pregovorima koje se toga tice.
Iznad 600k dinara (5k evra) biće potrebno knjigovodstvo, neke delatnosti će morati u sistem PDV itd. Opušteno neće to skoro
 
Moze mao vise o cemu se radi? (mada 600K i 1800K nije blizu :D)

Sto ne prepisu i "0 tax" prve tri godine iz EU :)
 
600k на мјесечном нивоу?

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
To bi bio plus, a ne minus - 7.2 miliona godisnje, sada je 6 miliona limit.
 
Па са 600k на годишњем нивоу сви упадамо у шта год да су смислили. Надам се да је то далеко од истине. Мада каква нам је држава ништа ме не би чудило.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Bilo bi lepo ako bi neko imao detaljnije (insajderske) informacije o gore spomenutom novom zakonu i kada se to ocekuje (nadajmo se nikada :p), pa da nam prenese...
Mala digresija(pitanje): Da li za pausalce koji su ove godine otvorili firmu vazi "oslobađanje od plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje u prve dve godine" i ako da, kako se to pravo primenjuje u praksi i kako se ostvaruje?

Sent from my F3311 using Tapatalk
 
Da 600k godišnje, klasično dvojno knjigovodstvo, a ne samo kpo kao sad. Smatraju da nema više potrebe za prostim knjigovodstvo, jer je sad sve lako izvodljivo sa racunovodstvenim softverom.
Iskreno nisam mnogo ulazio u detalje jer sam ja u DOO. Info je od drugara koji je asistent na ekonomskom fakultetu na katedri za racunovodstvo, ako vas nešto konkretno zanima mogu da ga pitam.
 
Pa... i malo osnovnih informacija konkretnije bi znacilo za pocetak :D
Sta se prepisuje od EU regulativa?
 
Pa to su mnogo lose vesti, 600k rsd, sramotno stvarno...mozes li ga pitati kada im je rok za pocetak sprovodjenja tog zakona? Iskreno se nadam da to nije u vezi sa preporukom/dopisom ministarstva poreskim inspektorima da sacekaju na donosenje resenja za ovu godinu prvih 6.meseci..:/

Mala digresija(pitanje): Da li za one pausalce koji su otvorili firmu u ovoj godini vazi "oslobađanje od plaćanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje prve 2 godine" i ako da, na koji nacin se ostvaruje i sprovodi ista olaksica?

Sent from my F3311 using Tapatalk
 
Ja sam čuo još pre nekih mesec dana da će biti velikih izmena kod paušalaca, odnosno da ćemo svi morati na sistem dvojnog knjigovodstva, ali nisam verovao pa nisam ni želeo da ovde pišem.
Šta reći, sve je malo ovima na vlasti, pa da i ovde stave šapu, ali videćemo šta će biti.
 
Kao sto rekoh gore: to ce verovatno advokati i taksisti opet spreciti, ako i ne, njih ce vise pogoditi.
Nas? Pa mi cemo preci na Payoneer :) Nemamo mi nista sa carinom, fizickim proizvodima i sl. Ima jos uvek puno nacina da se skroz izbegne porez.
 
Lose vesti...
Nadam se da ovo nije povezano sa dopisom ministarstva poreskim inspektorima da na donosenje resenja ove godine sacekaju 6 meseci. Da li se to ceka neka uredba koja ce uvesti ovakve promene?

Sent from my F3311 using Tapatalk
 
Videćemo, ako bude obavezno dvojno knjigovodstvo, džabe im tolike godine preduzetništva. Ima gomila paušalaca da se pozatvara i onda će morati da šire neku drugu propagandu. Neće biti prvi put da radikalno menjaju koncept u kratkom vremenskom periodu.

Jeste logičan korak jer ovo što sada imamo nema nigde u Evropi a s druge strane oni ništa ne znaju da urade kako treba jednom za uvek.
 
Pa... i malo osnovnih informacija konkretnije bi znacilo za pocetak :D
Sta se prepisuje od EU regulativa?
Bukvalno moraju sve da prepisu, Bugarska je u procesu pregovaranja usvajala neke zakone i na engleskom pa su ih tek kasnije prevodili. Poglavlja 6 i 20 se direktno tiču ovog, na našu (ne)sreću ta poglavlja su prva i otvorena. Eu je carstvo birokratije
 
Kako se ona ticu pausalaca konkretno, zasto je knjigovodstvo sada neophodno?
Neki time-frame jel' zna mozda?
 
Paušalac sam već godinu i kusur dana, imam račun u intesi i kao pravno i kao fizičko lice. Pare prebacujem tako što skinem sa poslovnog računa, pa uplatim na fizički, zato što nisam znao koju šifru da koristim za prenos :D Probaću sledeći mesec ovu 290.
E sad, interesuje me da li ja kao paušalac mogu da dobijem kreditnu karticu u intesi, odnosno da produžim ovu koju sam uzeo pre skoro 3 godine (kada sam još bio standardno zaposlen)?
 
Paušalac sam već godinu i kusur dana, imam račun u intesi i kao pravno i kao fizičko lice. Pare prebacujem tako što skinem sa poslovnog računa, pa uplatim na fizički, zato što nisam znao koju šifru da koristim za prenos :D Probaću sledeći mesec ovu 290.
E sad, interesuje me da li ja kao paušalac mogu da dobijem kreditnu karticu u intesi, odnosno da produžim ovu koju sam uzeo pre skoro 3 godine (kada sam još bio standardno zaposlen)?

Ako imaš ugovor sa klijentom i ako ti novac leže na račun, a ne npr. kao meni na karticu preko Paypal-a - onda da.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pitanje je da li može samo da produži... Kreditni limit na kreditnim karticama ne bi smeo da ide preko petostrukog iznosa neto primanja bar za fizička lica. Dakle, bruto iznos po rešenju za paušalca umanjen za poreze i doprinose pa puta 5. Teoretišem, ne znam u praksi.

Ono što znam je da možeš da uzmeš kreditnu i kao preduzetnik i tu su okolnosti sigurno drugačije.
 
Produzenje kartice ide automatski, ne gledaju nove mogucnosti i "prava", sem ako nisi imao docnje pa da sumnjaju.
Meni je i dalje MC uz Hit od kada sam isplacivao platu u Koreji (tada je bila fora da se tako ne plati nista porez maltene, tj. na minimalac a isplati bilo koja cifra u doo), tom limitu ne bi mogao pausalnim resenjem ni prici, ali i dalje imam isti limit, kartica se samo produzuje.
 
Znači ne moram da im dostavljam ponovo potvrdu o zaposlenosti, I da rade proveru u kreditnom birou?

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno