Šta je novo?

Asus Prime x370 Pro.

Sinoć sam konačno stigao da sklopim i instaliram novi sistem, većina komponenata je stajala spemna nekih 15 dana.

Matična ploča: ASUS Prime X370-Pro
CPU: AMD Ryzen 5 1600
RAM: Corsair Vengeance RGB DDR4-3600, kit 2x8 GB
Grafička karta: Sapphire Nitro+ RX580 8GB
Napajanje: Seasonic Focus Plus Gold 650W
SSD: Crucial M550 256GB (iz starog sistema, još je ok, ako ponestane mesta, uzeću dodatni SSD)
HDD: WD 1TB (iz starog sistema), uzeo sam novi Toshiba 3TB, ali sam ga dobio kao neispravnog...
Kućište: be quiet! Pure Base 600
Hladnjak: Alpenföhn Ben Nevis Advanced
Windows 10 Pro x64

Sklapanje je bilo zadovoljstvo, kućište je prostrano, sa prilično mesta za skrivanje kablova, napajanje je modularno,
tako da sam koristio samo kablove koji su potrebni, hladnjak se takođe izuzetno lako montira.

Matična ploča je stigla sa BIOS verzijom 0612, nisam ništa dirao dok nisam instalirao sistem i drajvere, tada sam uradio update na verziju 1201.
BIOS ima mnoštvo opcija, nisam nešto puno čačkao, moram prvo malo da proučim materiju. Jedino sam uključio D.O.C.P profil, i podigao RAM na 3200 (za početak).
Opšti utisci za sada odlični, računar je nečujan u idle, a takođe i pri opterećenju, što me je veoma iznenadilo.

Birao sam tihe komponente, ali rezultat pri opterećenju je iznad očekivanja. Grafička karta je prelepa, veoma kvalitetna izrada, izuzetno tiha,
izabrao sam je na osnovu testa sa stranice ComputerBase, gde se pokazala kao nabolja po pitanju buke u idle i opterećenju.

Mogu da potvrdim utiske sa testa, odlična. Sapphire logo svetli plavo u radu, i veoma lepo izgleda, lepo bi ležala u nekom kućištu sa prozorom.
RAM takođe svetli (RGB), izgleda veoma lepo, ali ga nisam uzeo zbog toga, već zbog relativno "povoljne" cene u trenutku kupovine (200 € sredinom oktobra),
i zato što radi na relativno visokoj frekvenciji - 3600 MHz, možda uspem sa nekim kasnijim agesa update da ga poteram i na većoj frekvenciji od sadašnje (3200).
Još jedan kriterijum za kupovinu je taj što su čipovi Samsung b-die.

Narednih dana ću se malo igrati sa CPU OC i finim podešavanjima memorije, možda malo i sa grafičkom, ali posle CPU i RAM.
 
Poslednja izmena:
Neki preliminarni rezultati:

Podiže sistem na 3466 MHz (RAM), tajminzi 18-18-18-38, 1.35V za memoriju, 60 Ohm ProcODT_SM, prividno sve radi normalno, ali ne prolazi MemTest.
Postavio sam tajminge kao na G.Skill Flare memoriji za Ryzen, tj. 14-14-14-34, 3200 MHz, tu sve radi kako treba, i prolazi MemTest, ja sam zadovoljan za sada.

Ako kasnije sa nekim agesa update izvučem više, super, ako ne, i ovako je dobro. Letela bi napolje da ne može da postigne Flare tajminge, ali pošto na tim podešavanjima radi kako treba, ostaje.
 
cestitke na novom kompu, da te sluzi dugo.
 
Neki preliminarni rezultati:

Podiže sistem na 3466 MHz (RAM), tajminzi 18-18-18-38, 1.35V za memoriju, 60 Ohm ProcODT_SM, prividno sve radi normalno, ali ne prolazi MemTest.
Postavio sam tajminge kao na G.Skill Flare memoriji za Ryzen, tj. 14-14-14-34, 3200 MHz, tu sve radi kako treba, i prolazi MemTest, ja sam zadovoljan za sada.

Ako kasnije sa nekim agesa update izvučem više, super, ako ne, i ovako je dobro. Letela bi napolje da ne može da postigne Flare tajminge, ali pošto na tim podešavanjima radi kako treba, ostaje.

Baš su ti latencije visoke za samsung b-die.
 
cestitke na novom kompu, da te sluzi dugo.

Hvala :wave:

Baš su ti latencije visoke za samsung b-die.

Vodi se diskusija po forumima da RGB RAM nije najbolji izbor, ako se hoće izvući maksimum iz memorije.
Navodno dodatni vodovi za napajanje LED osvetljenja "ometaju" maksimalni domet memorije.
Moguće je, ko će ga znati.

Verovatno bi se izvuklo malo više na boljoj ploči, kao recimo tvojoj CH VI, ova moja je ipak za klasu ispod.
Dodatni faktor je kombinacija CPU + RAM, tj. koliko je dobar IMC na procesoru, pošto i tu ima varijacija.

Pošto volim da malo čačkam hardver, odluka za Corsair RGB je bila svestan rizik sa moje strane, u stilu "ajd da vidim šta može ovaj komad hardvera".
Naravno, imao sam i očekivanja koja mora da ispuni, inače bih je vratio nazad u prodavnicu, i kupio sigurnu verziju, tj. G.Skill Flare X.

Takođe je i cena u trenutku kupovine igrala određenu ulogu, Corsair je bila 199 €, G.Skill Flare X 239 €.
 
Poslednja izmena:
G-Skill Ripjaws V 3600CL16 kit sam platio ~200€ (1980 nok) dok Trident-Z RGB nije bilo za manje od 240-260€ i to za varijantu 3200CL14. Moja ideja je bila da dobijem memoriju koju mogu da poteram barem na 3200CL14 ili 3200CL12, a ispade da radi odlično na 3466CL14 pri 1.4V. Radi ona i na 3600CL16 ali ne vidim neku razliku na višem taktu, čak je i protok malo bolji na 3466CL14. U svakom slučaju sam se kockao i ispalo je dobro.
Pre toga sam imao Corsair Vengeance 3000CL15 koji je od AGESA 1.0.0.4 radio na stabilnih 3066CL16, a od AGESA 1.0.0.6 na 3200CL18. Razlika je osetna u radu sa nižim latencama (kašnjenjima).
 
Crosshair VI odlicno trenira memoriju, a zavisi dosta klokovanje rama od toga kakav IMC ima procesor.
 
Za Ch6 izbacuju BIOS-e kao na fabričkoj traci. Ovaj moj, sadašnji BIOS, 3202 su skinuli sa liste na nekoliko dana i onda se pojavio 3401. Nisam još prešao na njega, mrzi me da opet overklokujem od početka.
 
Da se i ja pohvalim novom masinom. :wave:

CPU: Ryzen 1600X
Ploca: ASUS PRIME X370-PRO
RAM: TridentZ F4-3600C16D-16GTZ
Napajanje: 850W Corsair HX850 80PLUS Platinum

Privremeno u kucistu slabasni Freezer 7 PRO (jedini AM4 kuler sto je bio u prodavnici) emi me zeznuo za Hyper 212LED poslo staru verziju a tri puta sam ih pitao za kompatibilnost :mad:
i pozajmnjena graficka RX550 cekam GTX1060 6GB
i win je tu privremeno zbog testiranja, Ubuntu ce biti za stalno

Procesor sam ostavio na fabrickim podesavanjima.
Memoriju sam malo dotegao na cl14
Evo nekih rezultata.
scr0.png
mem.png
cpu.png
cnb.jpg
 
Odličan početak, to je memorija koju sam ja planirao ali mi nija bila dostupna pre nekoliko meseci.
Poslednji test na 4025MHz.
Rzyen w-ac.JPG
 
Poslednja izmena:
BIOS 3402 je izašao. "Improved stability".
 
BIOS 3404, "improved performance" - dobar je.
 
Sta je bolje?
 
3404. TPU i DOCP nameštaju odlično, nema više prekomernih napona i Cl memorije može da se menja i dok je DOCP uključen.
 
Poslednja izmena:
Hmm posle pola godine prvi put imam zelju da probam novi bios, ako nadjem vremena stavicu ga.
 
PRIME X370-PRO BIOS 3803
"1.Improve system performance
2.Update to AGESA 1000a for new upcoming processors "
 
Pre neki dan ubaciše 3203 preko reda jer je već bi noviji od toga. Ja sam trenutno na 3403 i dobar je. Za ovoga ću da sačekam koji dan da vidim kako prolaze sa njim.
 
Novi 3803 BIOS je sjajan.
Ubacili su po 66MHz korake za memoriju pa su sada u ponudi 2800, 2866, 2933, 3000, 3066, 3133, 3200...
Do sada sam sa DOCP mogao da butujem moj Hynix dual rank na 2933 i imao problema sa cold boot-om tako da sam memaru spustio na 2800. Pokusavao sam i one trikove iz uputstva Ryzen teme bez uspeha.
Sa 3803 sa upalio na 3133, na 3200 nece, sve DOCP. Posto me mrzelo da testiram stavio opusteno na 3000 DOCP, nema vise coold boot problema.
Procesor offset -0.05625 opusteno radi na 3.8GHz sa max 1.293V.
Preporuka od mene! ;)
 
Trebalo bi danas da pređem na Corsair Vengance LPX CMK16GX4M2B3200C16R pa ću da vidim šta ona može.
 
Imam istu samo M2D. Javi šta si uspeo da iscediš iz nje.
 
Trenutno samo DOCP 3200, upalila kako treba, Bench je otprilike isto kao Kingston na 2933 ali sa CL 12. BIOS je još uvek 3404 tako da ima veće razmake u brzinama nego 3803. Još malo ću da se igram sa njim. Prvo da vidim koliko bolji Cl mogu da izvučem, sada je 16. 18. 18. 18.
 
Poslednja izmena:
Ubacio sam BIOS 3803, danas. Što se memorije tiče nije htela 100% stabilno na 3200MHz ali na 3133 i Cl14 radi odlično, prolazi sve testove.
Što se processora tiče, na 3404 nije hteo dalje od setinga za TPU II, tj. 3.82GHz nikako, sada radi na 4GHz (x 40.0) i evo nekog rezultata:
CB15-5.JPG Passmark 4GHz1.JPG
Dalje od toga neće stabilno ni na preko 1.425v a to mi je malo previsoko. 4GHz na 1.4v je sasvim dobro. Probaću opet da pređem 4GHz, za sada nisam dirao LLC ni powers.
Toliko za sada da vidim kako će da se ponaša u sledećih nekoliko dana i da pustim OCCT noćas.
 
Ubacio sam BIOS 3803, danas. Što se memorije tiče nije htela 100% stabilno na 3200MHz ali na 3133 i Cl14 radi odlično, prolazi sve testove.
Što se processora tiče, na 3404 nije hteo dalje od setinga za TPU II, tj. 3.82GHz nikako, sada radi na 4GHz (x 40.0) i evo nekog rezultata:
Pogledajte prilog 246029 Pogledajte prilog 246030
Dalje od toga neće stabilno ni na preko 1.425v a to mi je malo previsoko. 4GHz na 1.4v je sasvim dobro. Probaću opet da pređem 4GHz, za sada nisam dirao LLC ni powers.
Toliko za sada da vidim kako će da se ponaša u sledećih nekoliko dana i da pustim OCCT noćas.

Ja sam uspeo sa mojom memorijom na 2933 14-17-17-35, dram voltage na 1.35v, soc je morao na 1.13. kakvi su tvoji naponi i koje si tajminge tacno uspeo da doteras? Jel si podesavao nesto oko procODT ili nekih drugih podesavanja?
 
Nisam skoro ništa dirao, uključio DOCP = 3200, namestiio frekvencija = 3133
zuzev ovih vrednosti:
CPU-Z 1700x21.JPG
 
Znači dobar je novi bios. Baci neki Aida benchmark screenshot kad imaš vremena.
 
Misliš na ovo ?
Memtest 1.JPG
Nije se proslavila memorija.
 
Nazad
Vrh Dno