Šta je novo?

Asus Prime x370 Pro.

E hvala. Gledao sam stalno na glavnom sajtu ali ga tamo nema. Skinuo sam ga sa nekog drugog sajta (nemačkog) ali nije bilo objašnjenja niti opisa šta je novo. Ne piše da je beta iako je izašao 20og juna kao možda beta.
 
Ništa nije bolji ni ovaj 0805 BIOS. Jedinu razliku koju sam video je da ima DOCP 2666MHz i dual channel radi na toj vrednosti ali ne preko toga. Da se stigne do 2666 i dual channel mora ili DIOCP (posle koga OC processora postane jako nestabilan) ili da se "Trenira" memorija tako što se počne sa 2133 > Restart > 2400 > Restart > 2666 > restart ali dalje neće.
 
Ništa nije bolji ni ovaj 0805 BIOS. Jedinu razliku koju sam video je da ima DOCP 2666MHz i dual channel radi na toj vrednosti ali ne preko toga. Da se stigne do 2666 i dual channel mora ili DIOCP (posle koga OC processora postane jako nestabilan) ili da se "Trenira" memorija tako što se počne sa 2133 > Restart > 2400 > Restart > 2666 > restart ali dalje neće.

Znaci nista ne diram.
 
Ništa nije bolji ni ovaj 0805 BIOS. Jedinu razliku koju sam video je da ima DOCP 2666MHz i dual channel radi na toj vrednosti ali ne preko toga. Da se stigne do 2666 i dual channel mora ili DIOCP (posle koga OC processora postane jako nestabilan) ili da se "Trenira" memorija tako što se počne sa 2133 > Restart > 2400 > Restart > 2666 > restart ali dalje neće.

Da li si probao da menjas ProcODT_SM parametar? Okaci screenshot iz RTC (Ryzen Timing Checker) tool-a da vidimo koje sub tajminge ploca postavlja na 2666.
Ja sam sa 2x16GB dual rank modulima uspeo da izvucem 2933. Pisao sam vise ovde.
Nemam D.O.C.P. jer mem nema XMP profil, pa rucno postavljam tajminge.
 
RTC1.JPG

Evo ga ali sada je na 2133MHz. Neće stabilno ni na 2400 ni 2666 u Dual channel modu pa sam je ostavio ovako na 2133.
 
Poslednja izmena:
@CountMike, probaj da fiksiras rucno tRFC, za 2133 - 374, 2400 - 421, 2600 - 467, 2933 - 514. Trebalo bi da krene. Jos mozes olabaviti prvi (cas) timing.
 
Verovatno si probao svasta, ali ja bih posao od sledeceg:
SOC: 1.1v
RAM: 1.35v
2400-16-18-18-18-36-69-2T
Ako to prodje, onda ides na 2666, 2800, 2933, pa na kraju zatezes latencije. U mom slucaju je to bio put do 2933. Kasnije sam nasao stabilna podesavanja sa kojima mogu odmah da pucam na 2800 posle clear CMOS-a, ali npr 2933 odmah posle clear-a nije stabilno. Treba prvo "trening" bar sa tih 2800. Posle toga radi 2933 stabilno.
tRFC bi trebao da prati sam ove olabavljene primarne tajminge, ali sto kaze Caridze, mozes probati i rucno.
 
U jednom trenutku sam imao sve, 4GHz i 2933MHz memroriju ali ne u dual chanel, tada sam dobio ovaj rezultat:
Ryzen ptest 9a JPG.JPG
Od tada kao da je ukleta, ništa mi ne polazi za rukom. Ili memorija ili OC ali nikako oba odjednom. Da je memorija išla u dual channel, odvalio bi skor preko 5000.
 
Poslednja izmena:
@cikaunx9, prati maticna trfc, ali ne uvek kako treba. Kod njega trfc na 2133 - 278, dok kod oem samsung b-die 374 (c-die takodje na nekim maticnim ima 278, pa isto oc skripi, dok se ne fiksira rucno na vecim vrednostima).
 
@cikaunx9, prati maticna trfc, ali ne uvek kako treba. Kod njega trfc na 2133 - 278, dok kod oem samsung b-die 374 (c-die takodje na nekim maticnim ima 278, pa isto oc skripi, dok se ne fiksira rucno na vecim vrednostima).

Moguce, vredi probati rucno. Mada koliko sam video iz ovog kratkog iskustva, taj tRFC nije direktno vezan (samo) za frekvenciju, nego se menja (i) u zavisnosti od ostalih tajminga. Deluje da se povecava sa povecanjem tRC na istoj freq npr.
 
@cikaunx9, ja koliko sam propratio - striktno je vezan za freq (~ +47 na svaki 'klik' od ~266MHz - 1866, 2133, 2400, 2666, 2933). Ali pocetni moze biti razlicit (mislim na 2133 moze biti i 278 i 374) i zavisnosti od ploce i ram. Ali kako je I.N. uocio tu razliku - oc je krenuo cim je fiksirao rucno (i naveo da nema potrebe stavljati preko 467, ali opet koliko vidim maticne koje pravilno opredeljuju trfc na 2933 stave 514 same). I kod tebe u temi za ram - trc nije uticao na trfc (pogledaj dva rezultata svoja na 2933 sa raznim trc, trfc u oba je 514). + video sam da i Rusi ponekad olabave prvi timing (cas) pri oc.
 
Poslednja izmena:
CAS latency na Samsung B die treba uvek da bude za par nizi nego ostali tajminzi, a ne visi.
 
@Caridze Nisam toliko detaljno testirao da bih bio siguran, pokusacu da proverim od cega zavisi. Kao da mi je ostalo u secanju da se tRFC povecao kada sam olabavio tRC, ali moguce da sam podizao i freq u isto vreme. Ploca ga nece automatski smanjiti kada ides u obrnutom smeru, moras da zatezes rucno. No, provericu...
Pazi ovo npr 3200, a tRFC 312: http://cdn.overclock.net/7/73/73a12eb4_GVKB.3200.16-16-16-36-52-2T.png
 
@cikaunx9, gskill 3200 cl16.. To je hynix? Izgleda stvarno zavisi od sllucaja do slucaja (ram, maticna, bios, polozaj zvezda...). Vredi pokusati popustiti radi dostizanja vece freq (ako drugacije nece), a posle zatezati.
@Erik011, za to znam, ali video i obrnuto (i bilo mi cudno, kacio sam u temi za ram b-die jedan rezultat, i jos par puta video slicno). Takodje vredi probati.
 
Poslednja izmena:
Malo sam potrazio sta kazu za tRFC:
Lower tRFC will scale up performance, with diminishing returns, as far as you care to take it because less time is spent refreshing. However, stability will get flaky very rapidly as you near the minimum values a particular set of ICs can tolerate at a given clock speed. The difference between completely stable (or as close as one can get) and having to reinstall your OS can be razor thin.

tREFI works similarly to tRFC (former is time between refreshes, later is how long a refresh lasts), though higher is better and gains tend to be more linear. The line between stable and unstable is usually much more subtle though as well as more temperature dependent.
A evo sta stoji u samsung data sheet-u: http://prntscr.com/fpjmf2
source: http://www.samsung.com/semiconductor/global/file/product/2017/02/M391A1K43BB1-5.pdf
Ispada da je to karakteristiga samog cipa i da za stapove koji su bazirani na 8Gb B-die varijanti moze da se tera 350 nezavisno od freq.

Edit: Mada na drugi pogled, sad postaje jasno o cemu se radi. U datasheet PDF-u su vremena u ns koja su const, vreme koje je potrebno za refresh, dok RTC tool prikazuje 2 stavke, tRFC i tRFC (ns). Ako je tRFC u ciklusima, onda skroz ima smisla da ovaj broj raste sa porastom freq (jer se ciklus skracuje na vecim freq) tako da tRFC (ns) ostaje priblizno konstantan.
 
Poslednja izmena:
Alahu akbar i merhaba, uspeh na kraju da namestim memoriju na 2933MHz zajedno sa processorom na 4GHz:
Ryzen HWinfo1.JPGRyzen CPU z 3.JPG
 
Da li znas sta si uradio i gde si gresio, znam da si kukao na mb, da li si je reklamirao ili vec sta?
 
Grešio sam što sam pokušavao (polu)automatska nameštanja a ono što plča "mlisli" da treba da budu XMP vrednostio se nije poklapalo sa tim šta je BIOS tražio. Tek kada sam ovde pogledao
Asus Ai-2.JPG
i namestio te vrednosti, memorija je proradila kako treba. Izgleda da BIOS ne ume da pročita XMP profil sa memorije kako treba.
Sutra nosim ploču nazad u Emmi na reklamaciju, ne rade svetla na ploči pa je tako bar na taj način falična.
 
Koliko im bre treba vremena u servisu da provere ovo ? Ne mora ni processor da stavljaju, svetla treba da rade čim se priključe PSU i u struju, 3.5 minuta posla !!!
Po njihovom sajtu, servis je Kim Tec u Beogradu, Viline Vode. Odneo sam ploču još u ponedeljak izjutra oko 9h. Naveo sam da ne želim popravku, samo nova ploča dolazi u obzir a imaju ih na stanju.
 
Poslednja izmena:
Pa 30 dana valjda zakonski mogu je drze xD

Ja sam pre 2-3 godine iz em*ija kupio gpu, stigla mi je mrtva karta samo fanovi se ukljucivali, odmah sam je odneo nazad i trazio drugu,oni kao nazalost moraju prvo na servis da je salju !!??##$$

Tako sam ja bio bez kompa 2 i nesto nedelje dok mi nisu poslali drugu novu grafu :/
 
Pa imaju (zakonski) 8 dana da odgovore i 30 dana da nešto urade po tom pitanju, tj. da poprave ili nađu drugi uređaj. Trenutno je verovatno u servisu (Kim Tec) a tu treba samo nekoliko minuta da ustanove kvar ako znaju šta rade. Verovatno imam duže iskustvo sa kompjuterima nego svi zajedno tamo. Srećom imam moj FX system još uvek pa sam privremeno vratio sve u kučište.
Ono što me najviše nervira je ne-efikastnost sistema, u Kanadi mi je trebalo 5 minuta da se to reši, odneseš u radnju, kažeš ne radi i dobiješ drugi komad. Oni samo pošlju nazad proizvođaču ili uvozniku i puste njih da se brinu.
Samo jedan primer, neka VHS mašina mi je ponekad gužvala traku, ja odneo u prodavnicu a prodavac bukvalno i bez reči samo bacio VHS u ćošak i dao mi novi.
 
@CountMike, tako je to kada radno vreme servisera, popravka neceg jeftinog i imidz radnje kostaju vise od sitnog pilicarenja (cesto vidjeno i kod velikih firmi, dusu vade samo da ne bi dali novac i maksimalno te smorili sa cekanjem da ubuduce dobro razmislis da li da reklamiras neku sitnu manu). I meni su u nekim radnjama u Moskvi bez reci menjali komponente - odmah u radnji ima serviser, samo proveri da li radi i pise na licu mesta potvrdu, i biras da li ces odmah na kasu po pare ili da ti daju novu zamenu ako imaju. Tako da nezavisno od zakona to je iskljucivo lice firme: zakon samo ih ogranicava u tom pilicarenju, inace da mogu neki pilicari bi i godinu dana drzali u servisu u nadi da ces pre kupiti novo opet kod njih nego cekati popravku/povracaj sredstava.
 
Meni su u poznatoj radnji, jedna od radnji gde svi kupuju, vise puta neispravnu stvar menjali odmah, ako vratim na dan kupovine.
 
Ma događa se DOA deo svakome samo sam ja do sada imao sreće pa nikada nisam morao da vraćam, ovo je crklo nekoliko dana posle puštanja u rad. Ako mi ne daju novu ploču u ponedeljak - utorak tražiću pare natrag pa kupujem negde drugo. Ista cena u Gigatronu. Nisam znao da su u istom loncu sa WinWin-om.
Još jednom, baš šteta što Benchshop-a nema više. Ovde samo korov niče, čim se nešto lepo pojavi neko ga izgazi.
 
Pa 30 dana valjda zakonski mogu je drze xD

Ja sam pre 2-3 godine iz em*ija kupio gpu, stigla mi je mrtva karta samo fanovi se ukljucivali, odmah sam je odneo nazad i trazio drugu,oni kao nazalost moraju prvo na servis da je salju !!??##$$

Tako sam ja bio bez kompa 2 i nesto nedelje dok mi nisu poslali drugu novu grafu :/

Nema sta da zadrzavaju 30 dana jer jos prosle godine ili kada je uveden zakon na svu robu kojoj nije proslo 6 meseci od garancije se ne servisira nego se izdaje nova zamenska ili ako nemaju isti model onda slican ili nazad pare.

Meni su u emmiju hteli da salju reck za hard na popravku, samo sam im reko da sam hteo da kupim polovno ne bih dosao kod vas a onda su rekli da oni svakako robu moraju da salju u servis reko salji ti nju koliko hoces a vi meni zamenski deo ili pare reko necu da cekam ni trenutak i tako su mi dali drugi a sta su oni posle radili to me nije zanimalo, inace reklamacija na robu je bila u roku od dva sata... kupio doso kuci probao ne radi ajde nazad u radnju i hoce da salju na popravku.

Poenta svega je da sva roba kojoj ne prodje 6 meseci se ne servisira nego izdaje nova a problem se ustanovi za 10 min ako je serviser imalo vican zanatu.
 
Poslednja izmena:
@pistaljka
Ovo je bilo pre 3-4 godine, drago mi je ako vise nije tako, ono je bilo smrt, ja platio graficku i cekao 2-3 nedelje da mi posalju drugu a njihova krivica :/
 
Nema sta da zadrzavaju 30 dana jer jos prosle godine ili kada je uveden zakon na svu robu kojoj nije proslo 6 meseci od garancije se ne servisira nego se izdaje nova zamenska ili ako nemaju isti model onda slican ili nazad pare.

Meni su u emmiju hteli da salju reck za hard na popravku, samo sam im reko da sam hteo da kupim polovno ne bih dosao kod vas a onda su rekli da oni svakako robu moraju da salju u servis reko salji ti nju koliko hoces a vi meni zamenski deo ili pare reko necu da cekam ni trenutak i tako su mi dali drugi a sta su oni posle radili to me nije zanimalo, inace reklamacija na robu je bila u roku od dva sata... kupio doso kuci probao ne radi ajde nazad u radnju i hoce da salju na popravku.

Poenta svega je da sva roba kojoj ne prodje 6 meseci se ne servisira nego izdaje nova a problem se ustanovi za 10 min ako je serviser imalo vican zanatu.
Možda se ne servisira ali ipak šalju u servis da se ustanovi kvar. U ovom slučaju je ne bi ni popravljali. Navedeno je da ne želim popravku, samo zamenu. Zvao sam servis juče i ženska reče da još nisu uzeli u razmatranje. Kaže ona "Znate li vi koliko posla ima ovde ?" Ja rekoh da me to ne zanima. Ja treba da čekam 8 dana da oni urade posao od 3.5 minuta. Bolje da nauče kako da raspoređuju poslove. Btw. javljaju se ne kao Kim Tec nego WinWin.
Danas je osmi dan i bolje bi im bilo da mi bar jave.
 
Ako budes cekao da oni tebe nazovu od te price nema nista, samo ti njih moras da zoves i da ih gonis kao najgore neprijatelje jer samo tako ces da resis svoje stanje. Jer sto budes dosadniji i neprijatniji to ce pre da ti rese problem.

Nazalost drugog nacina nema, jer sto su ljudi danas ljubazniji prodavci su sve bezobrazniji.
 
Sedi nad glavom, drugacije nemere. Ili jos bolje idi tamo i reci da je danas osmi dan i da ako odes pre nego sto pregledaju vracas se sa tuzbom jer nisu u zakonskom roku uradili posao.
 
Nazad
Vrh Dno