Šta je novo?

Intel Coffee Lake S 6 Core Desktop Processor Leaked

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To opet zavisi od potreba. Biće situacija u kojima je i5-8600K bolji or R7 1700(X) (npr. high-FPS gaming). Ali opet, non-K modeli su zapravo najveća konkurencija otključanim. Jednostavno, ne vidim scenario u kom je i5-8600K + dobra Z370 ploča + ekstremno hlađenje (za 5GHz) bolje rešenje od i7-8700 + solidna B ploča + LC-CC-100/120. Čak ni u 120+ FPS gamingu razlika neće biti vidljiva.

Jedino ko baš voli da se bavi OC-om i ne radi to zbog boljih performansi
 
Gde to, u našim radnjama ili na KP?

U nasim radnjama svakako. Po rizik da se ponovim... iako i sam koristim KP (kada kupujem nabavljam stvari koje kod nas najcesce nije moguce pronaci), svako mora biti svestan da drzava sutra moze da zatvori taj "svercerski" kanal ako odluci, sem za sitnije stvari za licnu upotrebu (tipa jedan telefon i slicno). Bukvalno je stvar odluke na visokom nivou.

Sto ce cena tice, treba naravno videti da li ce procesora biti u dovoljnim kolicinama - ukoliko ih ne bude bilo (sto uopste nije nemoguce, pogurali su ih ~3 meseca unapred, a i ova ogranicavanja narucivanja nisu bila svojstvena Intelu do sada), cene ce ici navise, takva je dinamika ponude i potraznje. Samo da se ne ponovi situacija kao sa grafickim kartama.
 
To, klokani modeli kao i uvek, odlicni za 1080p i 144hz i naravno emulatore, konkretno CEMU. Za 60fps ne vidim neku logiku. High end karte isto ne piju vodu, odnosno uzimanje istih sa ovim cpuovima, ko gura 1080ti naravno da ce kupiti 8700K. GTX 1080 odlicno, bez apsolutno ikakvog bottlenecka, radi i na ryzen 5 1600, posebno je razlika u odnosu na i7 (kaby) mizerna/nepostojeca npr. na 1440p rezoluciji i visim. Tako ce biti i sa i5 na default kloku, to je sigurno i bez testa.
 
Poslednja izmena:
Realno je ocekivati jos non k modela tipa i5 8500, prakticno 70e/$ rupa izmedju 8400 i i 8600k, taman za neki 8500 na sredini ili cak blize i5 8400 sa boostom od 4ghz ili preko za sva jezgra, koliko sam video i5 8600k boostuje po defaultu na 4.2ghz, sto opet nije neka razlika u odnosu na 3.8ghz kod 8400 modela....Videcemo vec. Za sada, najinteresantnije mi deluju non k modeli, posebno i7 8700.

To ne biva kod Intel-a. Nema nikakvog popunjavanja rupa, jedina rupa ostaje u novčaniku.
Oni i namerno prave te rascepe, kako bi kupca bacili na muke.
 
To ne biva kod Intel-a. Nema nikakvog popunjavanja rupa, jedina rupa ostaje u novčaniku.
Oni i namerno prave te rascepe, kako bi kupca bacili na muke.

Jasno, sasvim moguce da nece biti neki izmedju, sto kad eto sad malo bolje pogledam i nije nerealno, samo 400mhz razlika u default boost-u na svim jezgrima izmedju 8400 i 8600k. Realno da umetnu tu 8500 model i stave ga na 4.0ghz kao sto su i3 8350k i nije nek logika, 30-35e za 200mhz....Mada bilo je takvih slucajeva i kod njih i posebno kod AMD-a prethodnih godina, nista novo ne bi bilo.
Sta znam, kao sto gore rekoh, cela ova prica sa tim rascepima i stavljanju kupca na muke meni nije logicna. Za 2-3 meseca kad se sve iskristalise, 250e ce sigurno moci i5 8400 + B/H, bocnes i teras. Otkljucani uz Z370 pa i najjeftiniju (sto opet nikada nije dobro resenje zbog faza, po pravilu za 20-tak evra vise je kod njih uvek bilo dosta, ali dosta boljih ploca za OC) i recimo (primer samo, sto bih ja mozda uzeo) CM Liquid Lite (malo preko 5k dinara kod nas) lagano prebacujes 400e. Kao sto meda rece za taj novac uzimas zakljucani i7 sa 6 threadova vise, jacim ST, i sasvim zadovoljavajucim default boostoma na 4.3ghz, sto je super.

E sad, kod njih to stavljanje na muke po pravilu jako, jako cesto se zavrsava vadjenjem dodatnih 100e i vise (u ovom slucaju) iz dzepa :d Nisu sigurno blesavi.
Kako god najzad cemo imati konkretno sta da biramo, iz oba tabora.
 
Poslednja izmena:
U nasim radnjama svakako. Po rizik da se ponovim... iako i sam koristim KP (kada kupujem nabavljam stvari koje kod nas najcesce nije moguce pronaci), svako mora biti svestan da drzava sutra moze da zatvori taj "svercerski" kanal ako odluci, sem za sitnije stvari za licnu upotrebu (tipa jedan telefon i slicno). Bukvalno je stvar odluke na visokom nivou.

Sto ce cena tice, treba naravno videti da li ce procesora biti u dovoljnim kolicinama - ukoliko ih ne bude bilo (sto uopste nije nemoguce, pogurali su ih ~3 meseca unapred, a i ova ogranicavanja narucivanja nisu bila svojstvena Intelu do sada), cene ce ici navise, takva je dinamika ponude i potraznje. Samo da se ne ponovi situacija kao sa grafickim kartama.

Država ima tu mogućnost još koju godinu dok nas ne puste u EU, od tog trenutka dobra iz čitave Evrope će biti na dohvat ruke i to bez carine i dodatnih dažbina. A domaći pajaci ako ne budu mogli da budu konkurentni amazonu ili recimo mindfactory-u, biće ćao, ćao...
 
Država ima tu mogućnost još koju godinu dok nas ne puste u EU, od tog trenutka dobra iz čitave Evrope će biti na dohvat ruke i to bez carine i dodatnih dažbina. A domaći pajaci ako ne budu mogli da budu konkurentni amazonu ili recimo mindfactory-u, biće ćao, ćao...

Upravo to. Stim sto se ja licno nadam da nas nece pustiti, ali to je vec neka druga prica.
 
Država ima tu mogućnost još koju godinu dok nas ne puste u EU, od tog trenutka dobra iz čitave Evrope će biti na dohvat ruke i to bez carine i dodatnih dažbina. A domaći pajaci ako ne budu mogli da budu konkurentni amazonu ili recimo mindfactory-u, biće ćao, ćao...

Ofc :) Napisao sam sve to bio, pa obrisah da ne skrecem od teme ;)
 
Ako sam ja dobro razumeo, on u tabelama poredi i7-8700k OC na 5 ghz protiv stock vrednosti ostalih procesora ?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
http://www.pcekspert.com/clanak/intel-i7-8700k-recenzija/

Kreso prekrsio NDA :d

Moze na 5ghz izgleda malo veca temperatura mada kod gejemera nece nikad biti tako visoka kao u nekim CPu zahtjevnim aplikacijama, ili stres testovima.

Dakle ovo je zvanican test? :) Rekao bih da procesor kida. Sve vreme dise za vratom R7 1800X, cak je u handbrake brzi.

"Ovdje nema pomoći za 1800X, 8700K ga je s lakoćom preskočio, kao i do sada najbrži 6C/12T Intelov procesor, 7800X." :D

Jedina mana zagrevanje, izgleda da ce delid biti neophodan. Damn Intel :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Ako sam ja dobro razumeo, on u tabelama poredi i7-8700k OC na 5 ghz protiv stock vrednosti ostalih procesora ?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Ne, u testu su mu rezultati @4.7Ghz. A u oc odeljku je poredio te 4.7Ghz rezultate sa 5Ghz.

Šteta što nije imao nešto jače od RX580 na testu.
 
Poslednja izmena:
Dakle ovo je zvanican test? :) Rekao bih da procesor kida. Sve vreme dise za vratom R7 1800X, cak je u handbrake brzi.

"Ovdje nema pomoći za 1800X, 8700K ga je s lakoćom preskočio, kao i do sada najbrži 6C/12T Intelov procesor, 7800X." :D

Jedina mana zagrevanje, izgleda da ce delid biti neophodan. Damn Intel :-devil-:

Citaj zakljucak izgleda da je cijeli test procesor radio na 4.7Ghz zbog ovog kako nazva MultiCore Enhancement moda.
kao i do sada, proizvođači matičnih ploča ništa ne prepuštaju slučaju i sve ploče automatskim dizanjem XMP profila memorije podižu i MultiCore Enhancement opciju pa sve jezgre “turbaju” na 4.7 GHz. Ova frekvencija i šest jezgara je pokazala nadmoć u svim testovima


Uglavnom ni na 5ghz u CR 15 nije prestigao R7 1800x, sto bi znacilo da bi trebao mnogo visok takt da se u MT prestigne R7, manje vise test je potvrdio ono sto smo i pretpostavlali, MT malo slabiji od R7 procesora ST razbija, za gaming prvi izbor kome lova nije problem.
 
Poslednja izmena:
Citaj zakljucak izgleda da je cijeli test procesor radio na 4.7Ghz zbog ovog kako nazva MultiCore Enhancement moda.

Pa kako to sada protumaciti kao def opciju ili kao oc opciju?
Fakticki def Intel boost samo ne na jednom jezgru vec na svim jezgrima. Interesantno a i zanimljivo.
Ipak bih da vidim i out of box spec na delu.

Nisam citao, nisam stigao, gledao sam samo slicice :d
 
Poslednja izmena:
sjajan procesor nema sta jos da moze na ove platforme z170 i 270 bili bi carevi ali krastavac sta je tuje menjamo sve :D
 
Pa kako to sada protumaciti kao def opciju ili kao oc opciju?
Fakticki def Intel boost samo ne na jednom jezgru vec na svim jezgrima. Interesantno a i zanimljivo.
Ipak bih da vidim i out of box spec na delu.

Nisam citao, nisam stigao, gledao sam samo slicice :d


Jedino nije jasno na kom naponu mu je radio na 4.7Ghz. U tekstu stoji između ostalog i ovo "no manje više sve ploče će automatski uključivati Core Enhancement opciju pri čemu će sve jezgre raditi na 4.7 GHz pri vrlo visokih 1.35+ V." Ali nigde nije napisao da li je terao sa tim auto oc-om ili fino štelovao. Jedino je potom napisao da je za 5Ghz bilo potrebno 1.36v.
 
Poslednja izmena:
Furuna, 93c na OC sa vodom????
Za igre stvarno steta sto nije imao neku 1080ti, sto se tice Cinebencha R15 , svaki r7 1700 na 3,9 je brzi stabilniji i hladniji, tu nema sta da trazi osim ovako na testovima koji traju 1 minut, ova furuna da renda ovako dan dva zavrsila bi jako brzo.
 
Pa kako to sada protumaciti kao def opciju ili kao oc opciju?
Fakticki def Intel boost samo ne na jednom jezgru vec na svim jezgrima. Interesantno a i zanimljivo.
Ipak bih da vidim i out of box spec na delu.

Nisam citao, nisam stigao, gledao sam samo slicice :d

Pa eto ako mu ucitas XMP profil ploca ga odma digne na 4.7Ghz znaci ipak mu je to OC opcija, a realan boost ce biti na 4.3Ghz i tu ce vjerovatno svi da rade testove tako i naravno rezultat ce biti nizi na defaultu tj 4.3 nego na Kresinom testu.
ocito da procesor ima dobar OC potencijal i da ce lagano do 5ghz samo ako se uspije ohladiti. Ali bez neki ovi stres testova moce se on drzat na 5ghz za svaki dan kome treba vise rezat ;)
 
Jedino nije jasno na kom naponu mu je radio na 4.7Ghz. U tekstu stoji između ostalog i ovo "no manje više sve ploče će automatski uključivati Core Enhancement opciju pri čemu će sve jezgre raditi na 4.7 GHz pri vrlo visokih 1.35+ V." Ali nigde nije napisao da li je terao sa tim auto oc-om ili fino štelovao. Jedino je potom napisao da je za 5Ghz bilo potrebno 1.36v.

Mislim da ce mu trebati dosta manje napona za tih 4.7 Ghz. Ta auto OC opcija nije nikad dovoljno precizna koliko bi to manuelno moglo da se setuje.
Mada to generalno vise deluje kao neko peglanje svih jezgara obzirom da je Intel-ov boost 4.7 Ghz na jednom jezgru. Dobra fora za auto settings.

Videcemo kada neko uzme CPU kakva je to zaista zvercica ;)

@goldi

giphy.gif
 
Poslednja izmena:
Ako je terao po auto, onda je to odlično, jer ako se prenosi matematika sa prethodnih generacija, ako mu je za 5Ghz bilo potrebno 1.36v, na 4.7Ghz bi mu trebalo nekih 1.26-1.28v.
 
Poslednja izmena:
Mislim da 5ghz i 1.36v nije uopste lose, samo da vidimo vise testova u kombinaciji sa drugim hladjenjima moze li se to ohladini za svaki dan, nekako ono fino bi bilo vidit 5ghz da radi za svaki dan a opet da se ne mora rezat :)
 
Sudeći po svim ovim testovima do sada, 4.7-4.8 za svaki dan, 5Ghz sa rezanjem. Po meni je to sasvim dobro.

Furuna, 93c na OC sa vodom????
Za igre stvarno steta sto nije imao neku 1080ti, sto se tice Cinebencha R15 , svaki r7 1700 na 3,9 je brzi stabilniji i hladniji, tu nema sta da trazi osim ovako na testovima koji traju 1 minut, ova furuna da renda ovako dan dva zavrsila bi jako brzo.

A ti renderuješ ove postove na "core duo 6420/3600mhz box bez dizanja napona"? :d
 
Poslednja izmena:
Da li je Core Enhancement dostupan i na obicnim modelima bez K?
vidim da je za i7-8700 max turbo 4.6Ghz, iskreno za neki OC mora delid tako da mi K i nije zanimljiv
 
Ako postoji to bi bilo fenomenalno, ali nešto ne verujem.
 
Pa to ne bi trebalo da je deo OC... vec kontrole turba, steta sto ko zna kad cemo videt testove za obicne procesore
 
Jedino nije jasno na kom naponu mu je radio na 4.7Ghz. U tekstu stoji između ostalog i ovo "no manje više sve ploče će automatski uključivati Core Enhancement opciju pri čemu će sve jezgre raditi na 4.7 GHz pri vrlo visokih 1.35+ V." Ali nigde nije napisao da li je terao sa tim auto oc-om ili fino štelovao. Jedino je potom napisao da je za 5Ghz bilo potrebno 1.36v.

Verujem da je bio Auto napon. Za 4.7GHz 1.26V plafon.
 
Au kakvi glupi testovi. Ne kapiram zasto nije u svim testovim stavio iste procesore nego u neki pored vs 1800X, u nekima vs 7800K... Poredi klokovan 8700K vs ostali na default. Znam da cete reci da ono nije oc ali aj to cemo diskutovati neki drugi put. Tehnikalije su u pitanju. Onako, neka izvine ali nije bas tip najrealniji. Onaj komentar u R15 je smesan. Bilo koji R7 bije 1700+ na 24/7 stabilnim klokovima i bez vode pa nije bas da mu dise za vratom ;)

CPU jeste odlican i bas je onakav kakav sam pricao da ce biti, odlican za gaming i vruc. U MT je vise nego dobar ali sa 2 jezgra manje mora mnooooogo da potegne da bi se poredio sa R7. Ono nije daleko ali po meni nije ni bilo za ocekivati da bude bolji ili makar isti.
Bice jos testova. Cekam da ga skalpiraju pa da poteraju na 5.3 da probije 1700 R15. Toliko sam sracunao da mu treba.
I dalje cekam neki krsteni test. Volim kad to ljudi odrade profesionalno pa ga s uzivanjem procitam i analiziram.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Au kakvi glupi testovi. Ne kapiram zasto nije u svim testovim stavio iste procesore nego u neki pored vs 1800X, u nekima vs 7800K... Poredi klokovan 8700K vs ostali na default. Znam da cete reci da ono nije oc ali aj to cemo diskutovati neki drugi put. Tehnikalije su u pitanju. Onako, neka izvine ali nije bas tip najrealniji. Onaj komentar u R15 je smesan. Bilo koji R7 bije 1700+ na 24/7 stabilnim klokovima i bez vode pa nije bas da mu dise za vratom ;)

U potpunosti se slazem... test je... ja ne bih nazvao testom, ovo je sve kao evo tu je ali nije jer nista nikom nije jasno... :)

Kreso (inace mu je cpu iz privatnog izvora pa nista od NDA) je izgleda previse naklonjen plavima... najbolji komentar u celom testu:

Screenshot-2017-10-4 PC Ekspert - Hardware EZine - Intel i7-8700K recenzija.png

Pomislih da je dezintegrisao 1800X kad ono...


Nista, cekamo dalje na nesto konkretno...
 
Poslednja izmena:
Ma i iz ovog testa se sve zna, procesor je taman toliko klokovan da 6 jezgra parira 8 zenovih, sto zbog kloka sto zbog IPC-a, dok je u gamingu i single core aplikacijam brzi, videli smo zagrevanje i ja ne znam sta ljudi vise zele da vide
core nije unapredjen jedino je zbog proizvodnog procesa moguce natrpat 6 jezgara i sa zvakom...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno