Šta je novo?

Intel Coffee Lake S 6 Core Desktop Processor Leaked

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Problem je sto jeftinih ploca nema ni u najavi.

Najavili su uvođenje nekog B čipseta koji bi trebao da bude jeftiniji. Za sada se znaju samo neke X370 ploče i neki proizvođači su objavili konkretne modele.

Sigurno je da neće odma izbaciti taj jefitniji čipset već kasnije, možda za mesec-dva posle launch-a.
 
Tako je. Na launchu samo Z370 ploce, posle nove godine jeftiniji cipseti a polovinom 2018. izlazi Z390 cipset pa se u tekstu poteglo pitanje sta ce biti sa soketima za naredne generacije posto na sledecoj valjda ide smanjenje procesa i sta bi uopste Z390 trebalo da bude tj donese.
 
Narednu godinu doce recimo jace karte u srednju klasu koje ce recimo imat performanse GTX 1080Ti tako da ce opet Intel doci do izrazaja...nema tu sta puno da se razmislja Intel je bolju u tom segmentu. Sto se tice cijena tu ce biti zanimljivo ja sam musterija ovom I7 8700K pa se nadam da nece biti preko 350e, ali dobro imam pravo da se nadam :d bude li neka suluda cijena 400+e sipak im uletice R7 1700.
Ja nisam hteo da cekam pa sam kupio odmah, 450 s plocom. Racunao sam odmah da ce me cekanje nervirati i da ce mi trebati oko 600e za Intel varijantu. 99% sam siguran da tu nisam okinuo u proceni ni mrvicu ;)
Ono, ne moram da izvlacim svaki FPS iz grafike, nemam frke s tim u glavi. Ako imam dovoljan framerate onda imam dovoljan, ako nemam dovoljan framerate onda me ni par % vise nece izvaditi. Vise volim 150e u dzepu :d
 
Ta logika ima smisla.

Ali mi i dalje nije jasno zašto ljudi misle da će naredna generacija karti iz srednjeg segmenta tražiti brže procesore? Tom logikom bi trebalo da se razlika primećuje i na GTX 1060/RX 580, a znamo da to nije tako. Čak i sa GTX 1070 nema uočljive razlike. Jednostavno, nove AAA igre su takođe zahtevnije i karte iz srednjeg segmenta će (skoro) uvek biti usko grlo ako se ide na max. kvalitet. Ulaganje u procesor za gaming ima smisla jedino ako se traži 140+ FPS

Na temu cena, nikad OC- nije imao mnogo smisla ako se gleda gaming, jer se za razliku u ceni za bolju ploču (60-70€) i bolje hlađenje (40-50€) praktično može kupiti karta iz više klase i dobiti, ako ne bolji, onda bar isti rezultat sa manje cimanja. Kad je entuzijazam u pitanju, onda nema potrebe komentarisati OC :)

Ako su najavljene cene u EU tačne, onda ovo i nije (toliko) primamljivo, osim ako neko nema spcifične potrebe. I dalje se R5 1600(X) i R7 1700(X) čine kao best-buy za pos'o (tj. veliku većinu poslova). Mada siguran sam da će i5-8400 biti best-buy gaming procesor, čak i sa ovako niskim base taktom. Šteta što niko ne testira procesore sa bo kulerom, jer me zanima da li će ovaj put moći da zadrže all-core boost. Pošto npr. i7-4790 ne može kada su duža opterećenja u pitanju. Mada ga spusti za 100MHz, što i nije mnogo strašno
 
Poslednja izmena:
Da, prestici ce 8/16 na 3.1GHz, zato se i ne potencira toliko
To će i7 da prestigne na stock kloku lagano, tj. stock i7 8700K(4.3GHz all core clock) vs stock R7 1700(3.2GHz all core clock) su u najgorem slučaju jednaki u MT. Isti odnos će biti i 4.8-5.0GHz vs 3.8-4.0GHz ako Intel može da ide toliko.

Zbog toga sam napisao da je realan scenario i7 na 4.7GHz vs R7 na 3.9GHz, tj. biće i7 veoma blizu u MT, možda IPC nadomesti 200MHz pa se izjednače i u ovom slučaju.
 
Poslednja izmena:
Nece ni sada moci da izdrze boost, nista se tu nece promeniti.
Ono sto si rekao za OC... Gle, sve i da ne klokujem cpu cooler se racuna odmah jer mi je tisina bitna. Prvi put sam na ryzenu video da box moze da bude odlican, koristio sam ga nedelju dana i cak sam i bio zadovoljan. Ali opet, tisina je najbitnija. Apsolutno se slazem za ono da nece trebati jaci cpu za graficke srednje klase, ne u skorije vreme. Mada ja i dalje tvrdim da mi taj boost ne znaci nista. Ako sada imam 100 fps-a ne znaci mi mnogo ako imam cak i 120. Ako imam 50 ni 60fs-a mi nece pomoci uopste jer mi je to malo.
Cela prica ima smisla samo i iskljucivo ako se uzima masina da gura apsolutno najjaci hw, za top gaming. Ista prica kao i ultra brza memorija za ryzen. Kida s brzom memorijom ali opet treba 1080ti da bi se primetilo. Ako igre budu trazile bas toliko toliko jake grafike da cpu bude konstantno usko grlo onda ce morati da se radi optimizacija za jos jezgara jer ne moze klock da se dize u nedogled.
Ne treba bas ludovati s procesorima odmah, treba sacekati intel da malo svuce cene posto ce im naduvati cenu sigurno. Naravno, traziti best by varijante. Znam da su sve oci uprte u 8700K, to bi isto bio moj izbor ali ne po svaku cenu.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Running at its standard (out of the box) clock speeds, the Core i7-8700K scored 5,773 points in the single-threaded bench, which is higher than the 4,900-ish scores one can expect from the Ryzen 7 1800X. In the multi-threaded test, it scored 24,260 points, which is lower than the 28,000-ish points typical machines with Ryzen 7 1800X score, due to the two extra cores it packs compared to the i7-8700K.

https://www.techpowerup.com/236932/retail-core-i7-8700k-surfaces-on-geekbench-database

Hoce li ovo biti realnost?
 
4.3GHz vs 3.7GHz kod 1800X, mislim da moja teorija da će stock i7 biti egal sa stock 1700 na 3.2GHz u MT pije vodu.

Od OC potencijala zavisi da li može da stigne R7 na max kloku, jer mora da ima 900-1000MHz viši klok od Ryzen-a da bi držao korak. Ne verujem da će lako moći na 4.9-5.0GHz, 4.7-4.8GHz zvuči realnije i biće nešto slabiji od R7 na 3.9-4.0GHz.
 
Poslednja izmena:
Pitanje je sad na kojim taktovima procesori rade prilikom testa da li je i7 7800K na 4.3Ghz ili nize... svakako najinteresantnije ce biti: R7 1700 3.8-4Ghz vs I7 7800 4.8-5ghz (pretpostavka da ce moci toliko da se klokuje)
 
Jedno su cifre a drugo je real life work. Kada kupujes 6-8-10 core cpu naravno da ti je najbitniji MT, ali cifre u sintetici nisu ono sto je bitno. Vama gejmerima su 4 jezgra na 4.5ghz sasvim dovoljna za sve sto vam treba u zivotu, osim onih sa malim djokicom, koji po svaku cenu moraju da imaju najbrzi i najskuplji cpu, jer je to pitanje zivota i smrti! :d
Naprosto, 6 core cpu nikada nece biti egal sa 8 core cpu, jer nikada u takvim konfiguracijama ne radis samo sa jednim programom, vec sa nekoliko otvorenih i zahtevnih aplikacija, i tada broj jezgara/niti jasno dolazi do izrazaja. Nikakav ST ne moze da nadoknadi fizicki nedostatak jezgara, a sintetika je kao statistika...
 
Pa ono, ako imam 120/144hz monitor i 1080ti, naravno da cu da uzimam najbolji cpu na trzistu :).
 
Pitanje je sad na kojim taktovima procesori rade prilikom testa da li je i7 7800K na 4.3Ghz ili nize...

"Running at its standard (out of the box) clock speeds", a to je 4.3 za i7 i 3.7 za 1800X na svim jezgrima.

@ostali
Sad će starac Fočo da odbrani čast Ryzen-a pominjući gejmere i neke đokice, nema za nešto drugo da se uhvati, pa je posegnuo za ovim poslednjim argumentom. :d

Baj d vej, ovo je mainstream i7 procesor, ne HEDT, mani me renderaja. ;)
 
Pa ono, ako imam 120/144hz monitor i 1080ti, naravno da cu da uzimam najbolji cpu na trzistu :).

Zajeban si ko' kratko cebe. ;)

U celoj ovoj prici, najvaznije je da je cpu trziste malo krenulo napred, a stonse tice cena, pa ko je ocekivao da ce sve to proci bez klempavljenja?
 
Intel-i7-8700K-Cinebench-R15.jpg


Jos malo neki rezultata. MT sporiji od R7 1700, singl core rezultat u nivo i7 7770K naravno mnogo bolji do Ryzena 7
 
@goldi taman da postavim ovo. Ma koji crni R7 u MT pa evo na mom r5 1600 na 3.85 OC na B350 ploci i to bez nekog truda oko toga dobijam 1270-80cb a ovo je koliko vidim 1230. Naravno ST je bolji ali to je vrv delom i zbog onog single core boosta koji ne znaci mnogo. Ako je ovo gotov primerak jako lose skalira MT u odnosu na ST. Mozda je test verzija pa ne vrti svih 6 na 4.3 ili su to puste zelje da ce biti all core boost na 4.3 bez OC.
 
@ostali
Sad će starac Fočo da odbrani čast Ryzen-a pominjući gejmere i neke đokice, nema za nešto drugo da se uhvati, pa je posegnuo za ovim poslednjim argumentom. :d
Baj d vej, ovo je mainstream i7 procesor, ne HEDT, mani me renderaja. ;)

Bez starca nema udarca, bilo i ostalo, pogotovo sto se tice znanja. ;)
Nemam sta da branim cast Ryzena kad sam na Intelu preko 25 godina, niti sam ja u tim fanbojevskim psiho-mocvarama ikad bio. Masa histericnih Intel devojcica je trcalo po forumu pre par meseci (predstavljanje Ryzena) i vristalo kako je 6/8 jezgra overkill za igre, kako AMD sucks, dajte nam klok jer od frejm rejta samo je voda bitnija i slicne gluposti. Sad odjednom, 6 jezgara je must have, pitanje casti! Kazite lepo, hvala AMD sto je odvalio Intel u prodaji i performansama po prvi put posle 10 godina, jer u suprotnom bi 4c/8t i dalje bio nedostizni san za 99% uboge populacije. Kafetin ce da donese 5-8% ubrzanja u ST, sto je standardna Intel politika sisanja ovaca, ko je ocekivao vise, ne zivi u realnosti. Svaki put ista prica...
Btw, MT nije samo za renderaj, glupo je da u 2017 godini to moram da pisem medj "ekspertima"... ;)
 
Poslednja izmena:
Bas to i u predhodnom postu sam napisao pitanje na kom ce taktu raditi i7 8700K kad se opterete sva jezgra. Nije ovo bas neki spektakularan rezultat u MT, kao i uvijek mora se sacekat jos dok vidimo zvanicne rezultate.

Evo jos jedan test i ovde gubi od R7 1700

Intel-i7-8700K-CPUZ-Multithread.jpg



Edit: bas sad pogleda rezultate za R5 1600x u C R15 i Cpu-z testovima ispade da je bolji od i7 8700K nema mi ovo bas logike, tako da ove testove za i7 8700K treba ipak uzet sa rezervom.
 
Poslednja izmena:
Dobro, ovo su ipak preliminarni rezultati.

Mora biti bolji od 1600X u MT(u ST se podrazumeva da je bolji, mada ovde taj ST snaga skalira na 6 jezgara pa se pravi mnogo veca razlika nego li 7700K vs 1600X npr.), sama cinjenica da ima nesto jace jezgro(i bez ikakvog IPC unapredjenja, a sto vise vreme prolazi sve sam vise skeptican oko basnoslovnog unapredjenja u IPC-u, dakle ST performansama na istom kloku u odnos na KL) i visi klok, a isti broj jezgara/threadova to potvrdjuje i bez ikakvih testova. IPC sigurno nece biti losiji od KL-a.

Slazem se sa tim sto je KOLOS napisao, da ce biti nesto losiji stock MT na 8700K u odnosu na stock 1700(mada kad se 1700 klokne sto je maciji kasalj nece imati sanse da ga dostigne 6/12 procesor, ne moze nadoknaditi 33% jezgara manje visim klokom jer sigurno nece imati 33% poboljsanja kad se sabere maks. OC i IPC razlika).
Svakako je taj MT dovoljan i bice idealan procesor za mase sa odlicnim ST i vise nego dobrim MT, cena na stranu.

Licno ga ne bih razmatrao pored 1600X, jer smatram da je prevelika razlika u ceni, integrusu ne bih koristio i ST performanse su mi sasvim dovoljne na 3.6GHz Haswellu, R5 na 3.8-3.9Ghz moze biti samo bolji.

Sve u svemu, u odnosu na proteklih 5-6 godina, 2017 je dobra godina za desktop korisnike, sto se tice CPU-a barem.
 
Poslednja izmena:
Vidis da nije bolelo! :d
 
@goldi

CPU-Z benchmark ne uzimam za ozbiljno.

Čekamo R15 rezove.
 
Sve i da je na 3.7ghz bio test malo je 1230. Pa R5 na 3.7 prebacuje to. Izgleda da SMT definitivno bolje skalira od HT kao sto se ranije pisalo i verovatno na taj nacin anulira tu razliku IPC od 10% klok za klok...
 
Šta ćeš ako budu imali :d

Sve i da je na 3.7ghz bio test malo je 1230. Pa R5 na 3.7 prebacuje to. Izgleda da SMT definitivno bolje skalira od HT kao sto se ranije pisalo i verovatno na taj nacin anulira tu razliku IPC od 10% klok za klok...
Po dosadašnjim testovima negde je AMD-ov SMT bolji od HT-a, negde lošiji. Videćemo kad izađe
 
Da, to je realnost. Ja sam vec pricao da je Intel nategao boost na maksimum da bi dostigao R7 1700 u MT na Cinebenchu. S tim sto reba uzeti u obzir da 1700 ima relativno niske klokove a 8700K poprilicno visok boost. 1700 ce ga uvek dobiti u MT, oko 1400 je na def, preko 1700 clock na 3.9GHz. 2 jezgra vise ce uvek da pobede, besmisleno je ocekivati da Intelov pulen sa 2 jezgra hendikepom to stigne.
1600 sa B350 izadje oko 300e, 1700 sa X370 izadje oko 450e... Ako intel uspe da se pozicionira tu negde sa cenom jace AMD platforme to ce bitj dobra kupovina. Ali znajuci Intel oni ce to zacepiti i bice cena jos jaca. Intel nema sanse da za iste pare da toliko procesorske snage kao AMD i to je realnost.
Ono na sta Intel puca je visok clock i gaming performanse. Ono sto ne kazu je da ti treba najjaca nV grafika da bi to pravilo neku razliku.
Iskreno, pored onakve cene 1600 i B350 ja ne znam zasto bi neko zdravog razuma isao na duplo skuplju Intelovu varijantu zbog sacice performansi. Ni ovo sto sam ja kupio nije najrazumnija kupovina ali ja nisam hteo da pristanem na nista manje a cifra nije bila u prvom planu. Kapiram da ce ljudi slicni meni uzimati i 8700K, ako cifra nije bitna. Ali naglasavam opet da to nema veze s razumom.


Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Rezultati nemaju veze sa mozgom pogotovu u multi!
Pusti ih neka veruju da R5 ima bolji MT score od 8700K u R15, a ja znam da 7700K na 5GHz dostiže 1200, a kao stock 8700K 1230, ma važi. Ko zna na kom je kloku bio, sigurno nije na 4.3GHz za sva jezgra.
 
6 x 4,3 GHz + iGPU + žvaka majoneza = TDP 95W

Jeste, ali malo sutra poslepodne.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno