Šta je novo?

Intel Coffee Lake S 6 Core Desktop Processor Leaked

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
1600X takođe radi na 3.7 za sva jezgra, očekivano je da klok za klok Ryzen ima blagu prednost u MT. Misterija je samo zbog čega i7 radi na 3.7GHz.
 
1600X takođe radi na 3.7 za sva jezgra, očekivano je da klok za klok Ryzen ima blagu prednost u MT. Misterija je samo zbog čega i7 radi na 3.7GHz.

Da te citiram, pa i ne baš :)

Razumno bi bilo očekivati da CF ima prednost u MT (malu ili veliku nebitno) na istom kloku, u odnosu na referentni Ryzen CPU.
 
Trebalo bi da bude otprilike isti MT na istom kloku, ako nema dodatnih poboljsanja u IPC, trenutna razlika je ~4%, a SMT navodno bolje skalira i trebalo bi da nadoknadi to.

Ovako sam dosao do cifre od 4%.
 
Poslednja izmena:
Ne treba obraćati mnogo pažnje na taj stock rezultat. Ako 7700k sa 4 jezgra nabija 91W TDP, a ovaj sa 6 jezgara 95W TDP, moguće je da kada rade svih 6 jezgara/niti na 100% da se spusti klok toliko da bi se zadržalo grejanje pod kontrolom. Par klikova u biosu, bolji kuler i (možda delid i) to će biti sasvim druga priča i rezultati će doći na svoje. Ako se ispostavi da je ovaj test pogrešan i da i na stock razvija mnogo više cb, onda će to biti pravo malo čudo i uspeh za novu generaciju i na polju energetske efikasnosti.
 
Ivane taj SMT je vise mit nego sto realno doprinosi nekom primetno boljem skaliranju ali se ovde kao i uvek polako uvede u neku pricu gde postane jedan od glavnih aduta kasnije a ucinak raste kako vreme prolazi.
Veoma su slicni HT i SMT gde zavisno od aplikacije se jedan od ta dva bolje pokaze.

A ako je Ryzen na nivou Haswell ne moze nikako biti razlika od 4%. Pa nek je izmedju Haswell/Skylake/Kabylake/Coffe Lake po 5% u najmanju ruku a jos uvek ne znamo koliko je unapredjen Coffe Lake.

Malo mi se ne svidja to progresivno virtuelno dizanje performansi u korist AMD-a. Na kraju ce ispasti da je egal sa Coffe Lake clock vs clock.
 
Zato sam i rekao navodno.

Sto se 4% tice, to sam zakljucio na osnovu ST CB skorova G4600 i Ryzena 3 na istom kloku, nevezano za teoriju da li je na nivou Haswella, Broadwella ili koje vec serije, samo na osnovu CB ST rezultata sa tog review-a.
Matematika je u temi za Athlon X4 950(ne pitaj zasto tamo i kako :D), u postu koji sam linkovao.

Pa glavni adut trenutne intel serije nije sam IPC, vec mogucnost dostizanja dosta visih klokova.
 
Poslednja izmena:
Imas ti vise tih razlika izmedju Intel i AMD platforme samo sto se ovde pominju osnovne tj. one koje nama padaju u oci.

Pored IPC-a, visih clock-ova, boljeg OC potencijala i dalje se veci memorijski protok tj. brzine ostvaruju na Intel platformi.
SSD bolje radi na Intel chipset-u pogotovu kada je RAID u pitanju.
Multi GPU sistemi rade bolje na Intel platformi.. Itd. Ima tu vise detalja. Kao sto rekoh ranije u onom opsirnijem postu. Nije sve crno i belo.

Sto se tice 8700K, prosto treba sacekati launch i to je to.
 
Zaboravio si da dodaš da Intelovi procesori lepše izgledaju, posebno ispod kulera :d

Uporedi sve Computerbase testove između R5 1600 i i7-6800K, pošto su slične konfiguracije.
http://www.cpu-world.com/Compare/34/AMD_Ryzen_5_1600_vs_Intel_Core_i7_i7-6800K.html
Vidiš da je u nekim MT testovima R5 bolji, između ostalih i u CB15, iako ima manji klok (3.3 GHz all-core vs 3.4 GHz za Broadwell-E). To je valjda dovoljno da kažemo da je u nekim situacijama AMD-ov SMT bolji od Intelovog HT-a, posebno zato što je ST rezultat lošiji na istom kloku (3.6 GHz)
https://www.computerbase.de/2017-04/amd-ryzen-5-test/2/#abschnitt_anwendungen_windows
 
Poslednja izmena:
Ivane taj SMT je vise mit nego sto realno doprinosi nekom primetno boljem skaliranju ali se ovde kao i uvek polako uvede u neku pricu gde postane jedan od glavnih aduta kasnije a ucinak raste kako vreme prolazi.
Veoma su slicni HT i SMT gde zavisno od aplikacije se jedan od ta dva bolje pokaze.

A ako je Ryzen na nivou Haswell ne moze nikako biti razlika od 4%. Pa nek je izmedju Haswell/Skylake/Kabylake/Coffe Lake po 5% u najmanju ruku a jos uvek ne znamo koliko je unapredjen Coffe Lake.

Malo mi se ne svidja to progresivno virtuelno dizanje performansi u korist AMD-a. Na kraju ce ispasti da je egal sa Coffe Lake clock vs clock.

A sto se tripujete bzvz? 1600X boostuje sa 3.6GHz na 4GHz, 8700K je radio na 3.7GHz. Eto ti otkud razlika u korist 1600X. Zasto je 8700X radio na toliko? Zato sto ga je neko setovao tako i gotovo. Ne treba praviti famu od toga. Neka je clock za clock za nijansu brzi i to je to. Ne znam zasto ljudi razbijaju glavu glupostima i mozganjem zasto nije imao veci boost. Zato. Kad bude bice i veci score. I HT i SMT ipak rade nesto, nisu potpuni mit. Ako SMT radi brze sigurno ce smanjiti razliku koliko toliko.
 
i dalje se veci memorijski protok tj. brzine ostvaruju na Intel platformi.
SSD bolje radi na Intel chipset-u pogotovu kada je RAID u pitanju.
Multi GPU sistemi rade bolje na Intel platformi..

Sve je to tacno, ali su to stvari koje su bitne jako maloj grupi ljudi koja kupuje bas high-end sisteme.
Naravno, ako gledamo uopsteno na tehnologiju bez gledanja cene i grupe ljudi kojima ce to znaciti, tad se mogu shvatiti kao pristojne prednosti.
 
Poslednja izmena:
@sajber 1600x boostoje na 4ghz samo na jednom jezgru, kad rade svih 12 na difoltu radi da 3.6 eventualno 3.7 tako da su to te vrednosti na difolt. Evo moj R5 1600 na 3.85 daje oko 1280cb na 3.8 je 1260 i nesto tako da su onih 1245cb od 1600x na 3.7 vrv dok na onom testu i7 8700K daje na 3.7 1230cb.
 
A sto se tripujete bzvz? 1600X boostuje sa 3.6GHz na 4GHz, 8700K je radio na 3.7GHz. Eto ti otkud razlika u korist 1600X. Zasto je 8700X radio na toliko? Zato sto ga je neko setovao tako i gotovo. Ne treba praviti famu od toga. Neka je clock za clock za nijansu brzi i to je to. Ne znam zasto ljudi razbijaju glavu glupostima i mozganjem zasto nije imao veci boost. Zato. Kad bude bice i veci score. I HT i SMT ipak rade nesto, nisu potpuni mit. Ako SMT radi brze sigurno ce smanjiti razliku koliko toliko.

Ne tacno R5 1600x radi na oko 3.7ghz u Cinebench 15 testu a da li je brzi od i7 8700K na 3.7ghz to je vec za diskusiju.

Da li je SMT toliko bolji od HT-a da nadoknadi razliku IPC-a i to je tema za diskutovanje.

Bilo kako bilo ja sam ocekivao visi rezultat u ovom testu za i7 8700K i dalje ocekujem, i bas cu sa paznjom cekat zvanicne testove i osvrti na C15 rezultat.
 
Kako moze uopste

taj SMT je vise mit

Eh_taj_mit.png
 
Ne tacno R5 1600x radi na oko 3.7ghz u Cinebench 15 testu a da li je brzi od i7 8700K na 3.7ghz to je vec za diskusiju.

Da li je SMT toliko bolji od HT-a da nadoknadi razliku IPC-a i to je tema za diskutovanje.

Bilo kako bilo ja sam ocekivao visi rezultat u ovom testu za i7 8700K i dalje ocekujem, i bas cu sa paznjom cekat zvanicne testove i osvrti na C15 rezultat.

thumb-up-terminator+pablo+M+R.jpg
 
Kako moze uopste da ima blagu prednost kada je IPC kod Intel-a napredniji? Na istom clock-u Intel treba da bezi primetno.

Od pojave Ryzen-a se smatra da je IPC razlika u odnosu na KL najviše 7-8% koliko ja znam. SMT verovatno u nekim situacijama to može da anulira, ne znam.

Ali znam da sam poredio neke rezove kada se pojavio R3 i da bi prema mojoj računici Haswell morao da ima 100-150MHz viši takt da bi MT score bio isti, dok su za ST mogli da budu na istom kloku, mada to nema veze sa SMT.

Takođe sam poredio moj i7(Ivy) i R5 1400/1500X, tj. koliko više MHz je potrebno za sličan score i takođe postoji razlika u potrebnom taktu za sličan ST i MT score. Recimo, R5 na 4.0GHz i moj i7 na 4.4GHz isti score u MT, a za isti score u ST je dovoljno 4.2GHz, što znači da SMT nije mit.

Zbog toga me ne čudi što su ova dva slični 3.7 vs 3.7, a druga stvar je da i brzina memorije ima uticaja na score, a taj podatak nemamo.
 
Poslednja izmena:
sam633, kako to da intel baca slabije rezultate od amd-a.
 
@vatrogasac53

Sličan score kao stock 7700K.

Moj i7 na 5GHz 13547 Physics Score

i5-8600K je išao do 4.3GHz koliko vidim, prognoziram oko 800-900cb u R15 za stock i5-8600K. :)
 
Poslednja izmena:
Od pojave Ryzen-a se smatra da je IPC razlika u odnosu na KL najviše 7-8% koliko ja znam. SMT verovatno u nekim situacijama to može da anulira, ne znam.

Sta znaci to smatra se? Nije valjda spalo na to da se gadjamo brojkama pausalno? Dok se procesor ne pojavi sve je samo grubo nagadjanje. Lepo sam rekao da sve zavisi od aplikacije do aplikacije.

Ali znam da sam poredio neke rezove kada se pojavio R3 i da bi prema mojoj računici Haswell morao da ima 100-150MHz viši takt da bi MT score bio isti, dok su za ST mogli da budu na istom kloku, mada to nema veze sa SMT.

Takođe sam poredio moj i7(Ivy) i R5 1400/1500X, tj. koliko više MHz je potrebno za sličan score i takođe postoji razlika u potrebnom taktu za sličan ST i MT score. Recimo, R5 na 4.0GHz i moj i7 na 4.4GHz isti score u MT, a za isti score u ST je dovoljno 4.2GHz, što znači da SMT nije mit.

I ti postao bukvalista kao i ovi prijatelji iznad. Kad nisam stavio "mit", ko mi je kriv, nisam racunao da cu morati da prevodim :d
Cinjenica je da se neke stvari forsiraju i naduvavaju. To je poenta.

Zbog toga me ne čudi što su ova dva slični 3.7 vs 3.7, a druga stvar je da i brzina memorije ima uticaja na score, a taj podatak nemamo.

Ja smatram da 8700k treba da bude jaci. Moje licno misljenje. Videcemo.
 
Poslednja izmena:
Da, 7700K je truba u igrama. [emoji23]

A što se tiče 8700K overkloka, koliki god da je max OC, nebitno je na ovom forumu, jer i do sada se pokazalo da kada se postave bench rezovi u OC podforumu, par članova iz te priče komentarišu, a ostali gledaju i trepuću, tad nemaju svoje mišljenje...ali su zato u ovakvim temama prvi. [emoji6]
Nije truba ali nije ultimate! Ne mozes igrati i strimovati u HD, sa Ryzenom moze i imaces veci FPS!
 
Jedan je King in the North na tabeli gejming cpu-a i nemoj da te čuje neko da poričeš jer možeš otići pod mač bato.
 
Vega procesorski zahtevnija od Pascala. Očekivano :)
 
Jel to znaci da ce za 8700k biti odmah ploce sa Z390 ako preskacu Z370?
Ako CPU izlazi 5 oktobra nema logike da za njega nemaju ploce?!
 
Poslednja izmena:
Gde si video da preskacu z370? On izlazi po planu ove godine, z390 sledece godine. Mislim da je z390 namenjen samo za 8 core. Govorim u smislu da ce 8 core na z370 biti limitiran necim. Ne znam sta su smislili ali znajuci Intel smislili su nesto da opljackaju ljude.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno