Šta je novo?

Ryzen upgrade

Serbian91

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
1,871
Poena
349
Planiram u narednih mesec dana da predjem na Ryzen 5 1600. Zanima me sledece:

1)Koju plocu preporucujete? Kakva je GIGABYTE GA-AB350M-Gaming 3? Mogu je naci poprilicno povoljno kod nasih komsija na severu (za 4k jeftinije nego kod nasih lopova).

2)Koliko je bitna brzina ram memorije za Ryzen? Da li je 2400MHz dovoljno? Sto se tice memorije, imam jos jedno pitanje... planirao sam da idem na 16GB, ali trenutno imam pare samo za jedan 8GB stick. Da li bih imao drasticne slabije perfomanse dok ne bih kupio drugi stick (dual channel) ili...? Drugi stick bi stigao mozda mesec dana kasnije.

Kakav je procesor po pitanju overclockovanja? Stigao mi je pre par dana LC-Power LC-CC-120, da li bih sa njim mogao da doguram makar do 4GHz (noctua iz profila ce putovati sa ostalim komponentama kada ih budem prodavao)?
 
Sa Ryzenom ti je 4GHz plafon.

Pitanje je da li bi mogao sa LC-om na 4GHz, mozda zahteva previsok napon.
3.8-3.9GHz moze sigurmo, a neces osetiti nikakvu razliku izmedju toga i 4GHz.
 
Ja ne bih ni uzimao LC...Koliko moze sa stock kulerom i tjt 100,200mhz ne pravi veliku razliku bolje te pare stavi na brzi ram i da ryzen bolje radi u dualchannelu.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Slika sa Ryzen 5 teme.

21 stepen manje na procesoru nije dovoljan razlog za kupovinu hladnjaka od 20e?
de52e0c4ce5e42523057cfc0ea4becbf.jpg
 
Ja ne bih ni uzimao LC...Koliko moze sa stock kulerom i tjt 100,200mhz ne pravi veliku razliku bolje te pare stavi na brzi ram i da ryzen bolje radi u dualchannelu.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Kuler je vec kupljen. Videcu onda da pazarim prvo 2x4 ram pa za mesec dana jos toliko. Svakako ploca ima 4 ram slota, a ne verujem da ce mi za gaming biti potrebno vise od 16GB naredne 3-4 godine...

Koliko je bitna brzina ram memorije? Da li je 2400 dovoljno ili da ciljam na brzu? I kakva je GIGABYTE GA-AB350M-Gaming 3 ploca? Navedena ploca bi trebalo da podrzava i 3200MHz ram memoriju?
 
Poslednja izmena:
Da si se potrudio da barem malo iscitas ryzen teme vec bi nasao odgovore na sva svoja pitanja.

Ne bi preporucio biostar plocu nikako.
Asus b350 plus ili msi b350 tomahawk.

Ram je poprilicno bitan, 3000mhz neki optimum, nikako 4x4gb to kod ryzena lose radi. Znaci bolje sad 1 od 8gb pa kasnije jos jedan.
 
Poslednja izmena:
Kuler je vec kupljen. Videcu onda da pazarim prvo 2x4 ram pa za mesec dana jos toliko. Svakako ploca ima 4 ram slota, a ne verujem da ce mi za gaming biti potrebno vise od 16GB naredne 3-4 godine...

Koliko je bitna brzina ram memorije? Da li je 2400 dovoljno ili da ciljam na brzu? I kakva je GIGABYTE GA-AB350M-Gaming 3 ploca?
Mnogo je bitnija ram brzina nego taj kuler koji pogura 100,200mhz vise...Ne razumem sta Ivane pričas pročitaj sta sam gore napisao ta temp je na većoj voltazi nego sto bi stock kuler radio,bolje uzeti brzu memoriju za ryzen nego kuler zarad 100,200mhz vise,na 3.7,3.8ghz sa stock bi imao dobre temperature.
Plocu ja bih uzeo Asus B350-A

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Optimum za ram na grafama tipa gtx 1070 i slabije, ti je 2400-2666mhz, ovo sto kazu da treba juriti 3000mhz ili vise, ima smisla samo za high end grafe. Isto i tu polemiku i testove imas u ryzen temama.
Sto se ploce ta gigabyte, asus b350 pime plus i msi b350 tomahawk su ti najbolji izbor, nisu lose ji jeftinije asus prime a i msi b350m gaming, OC na 3.7-3.8ghz na 1.35v sa tim LCom i teraj.
 
Za LC-CC-120 će ti trebati AM4 kit. Mada, ako je novija proizvodnja, možda je već u pakovanju. I biće više nego dovoljan za 3.8±0.1 GHz koliko je očekivano sa 1.35V (zavisi od primerka). Ako budeš imao sreće, možda doguraš i do 4 GHz sa tim naponom :)

Što se RAM-a tiče, najbolja opcija je da sada ideš na 2x4 GB, a kasnije prodaš i kupiš 2x8. I nemoj se cimati za module preko 2666 MHz. Čak i ako oni ne mogu preko 2400 MHz, nije neka razlika. Posebno ako zadržavaš GTX 1060. U tom slučaju procesor ti sigurno neće biti usko grlo. Memorije su preskupe da bi se sad mnogo ulagalo u njih. Treba uzeti koliko proceniš da će ti biti dovoljno u narednih godinu, dve, dok ne padne cena na prošlogodišnji nivo DDR3 modula :)
 
Poslao sam vec LC servisu email u vezi AM4 kit. Sto se tice memorije, mislio sam da odmah pazarim 2x4 (3000) pa bih posle 2-3 meseca uzeo jos toliko. Vise od 16GB memorije ne verujem da ce mi trebati u naredne 3-4 godine, pogotovo za igranje na 1080p rezoluciji. Razmisljao sam da uzmem CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15. Razlika u ceni izmedju 2666 i 3000 modela je oko 5-10e, a to je ipak nesto sto bi trebalo da mi traje 3+ godine...

Sto se tice ploce... koliko vidim, msi b350m ima samo dva slota za ram memoriju. Najverovatnije cu uzeti onda Msi B350 tomahawk, iako je nesto malo iznad cene koju sam bio spreman da izdvojim za plocu.
 
Poslednja izmena:
Poslao sam vec LC servisu email u vezi AM4 kit. Sto se tice memorije, mislio sam da odmah pazarim 2x4 (3000) pa bih posle 2-3 meseca uzeo jos toliko. Vise od 16GB memorije ne verujem da ce mi trebati u naredne 3-4 godine, pogotovo za igranje na 1080p rezoluciji. Razmisljao sam da uzmem CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15. Razlika u ceni izmedju 2666 i 3000 modela je oko 5-10e, a to je ipak nesto sto bi trebalo da mi traje 3+ godine...

Sto se tice ploce... koliko vidim, msi b350m ima samo dva slota za ram memoriju. Najverovatnije cu uzeti onda Msi B350 tomahawk, iako je nesto malo iznad cene koju sam bio spreman da izdvojim za plocu.

To je sve ok, ali ne vidim zasto bi uzimao dva stapa od po 4GB, umesto jedan od 8GB. Iz prakticnih razloga, a i receno je vec gore da ti to moze doneti probleme, ako odes na 4x4 posle.

Imas taj Corsair Vengeance LPX jedan stap od 8GB 2666mhz za ispod 70e kod severnih komsija. Ista prica za Crucial Ballistix.
 
Poslednja izmena:
Ako uzmem samo jedan stick onda ne bi radio u dual channel modu? Da li bi to uticalo na perfomanse u vecoj meri, ili...?
Ako je ram 3k+ mhz ne brini se za dual chanel. Pare bih pre na plocu i grafu, pa ram kad ti zatreba 16GB za neku igricu ti kupi. (Korisitm 6gb i dalje me zeeleeee)

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Sa Ryzenom ti je 4GHz plafon.

Pitanje je da li bi mogao sa LC-om na 4GHz, mozda zahteva previsok napon.
3.8-3.9GHz moze sigurmo, a neces osetiti nikakvu razliku izmedju toga i 4GHz.

Tako je, veći napon a odmah i veći temperaturu, dok su dobici minimalni. U nekom sintetičkom testu par procanta razlike, u realnom radu se ne vidi.
 
Poslao sam vec LC servisu email u vezi AM4 kit. Sto se tice memorije, mislio sam da odmah pazarim 2x4 (3000) pa bih posle 2-3 meseca uzeo jos toliko. Vise od 16GB memorije ne verujem da ce mi trebati u naredne 3-4 godine, pogotovo za igranje na 1080p rezoluciji. Razmisljao sam da uzmem CORSAIR 8GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL15. Razlika u ceni izmedju 2666 i 3000 modela je oko 5-10e, a to je ipak nesto sto bi trebalo da mi traje 3+ godine...

Sto se tice ploce... koliko vidim, msi b350m ima samo dva slota za ram memoriju. Najverovatnije cu uzeti onda Msi B350 tomahawk, iako je nesto malo iznad cene koju sam bio spreman da izdvojim za plocu.

Dodaj još jednu 12-cu da izvlači, pored te koja već uduvava, i to najbolje neku PWM, sa račvom, pa da se bodu zajedno na ploču, artic ima takve 12-ce, kod nas, pogledaj malo, artic f12 pwm se zovu.
Tu ćeš ubiti jedno 4-6 stepeni, najverovatnije, možda i više, i uzmi neku dobru dooobru pastu, noctua ili slično, i tu ćeš dobiti jedno 4-5 stepeni, i dovoljno. I Bog da te vidi!
Samo kad kačiš LC120 obrati pažnju na onu nalepnicu na hladnjaku dole, ako postavljaš noću, umoran, ladno se i ne vidi, bez zezanja.
 
10 stepeni razlike dodavanjem dodatnog venta na LC-CC-120 i sa skupom pastom tesko da ce da izvuce.

4-5 stepeni u vrh glave sa kvalitetnijom pastom i drugim ventom. Naravno kad se uzima skupa konfa i budzet nije problem, to je nekih 10-12e sto i nije mnogo, pa sto da ne uzme.

Mnogo je bitnije da se ocisti hladnjak kad se nakupi prasina. Meni su odlicne temperature sa procesorom koji trosi vise od Ryzena, a cim se malo nakupi prasina 7-8c vise kao od sale.
 
Nazad
Vrh Dno