Šta je novo?

AMD FX vs. RYZEN

CommandeR

Poštovan
Učlanjen(a)
30.12.2014
Poruke
180
Poena
70
Poštovani prijatelji, imam pitanjce vezano za AMD FX platformu i novonastalu RYZEN.
Korisnik sam AMD FX 8350, sa CM Seidon 120V V2 hlađenjem, Gigabyte 990FXA-UD5 (Rev.3.0) pločom, 4x4GB Kingston 1866MHz RAM memorijom, EVGA GTX 980 grafikom...
Kolika prednost bi bila preći na neki osrednji Ryzen? Ovako prosečan korisnik koji komp koristi za posovne stvari kao što su 3D obrada, poneka lepa igrica, i obično korišćenje...
Da li je ta prednost zaista toliko veća koliko je predstavljena brojkama na papiru? Ili je to nešto skoro nebitno više?
Hvala unapred... :)
 
Poslednja izmena:
Ovako prosečan korisnik koji komp koristi za posovne stvari kao što su 3D obrada, poneka lepa igrica, i obično korišćenje...

3D obrada i prosecan korisnik u istoj recenici?! :eyebrows:

Elem, ako ti sadasnja konfa radi posao, ne menjaj nista. Ako ti ipak treba nesto jace, s obzirom da bi ti trebala i nova ploca i nova memorija, ne vidim razlog zasto ne bi uzeo R7 1700 i overklokovao ga do maximuma - po onome sto sam video po raznim testovima, vise je nego duplo brzi od FX-8350 :trust:

Baci pogled na Cinebench R15 rezultate - http://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_7_1700-707-vs-amd_fx_8350-7
 
Da li je bolji? Jeste, u svemu.

U single core Ryzen ljusti FX, a i u multi core, pogotovo ako gledas 6/12 i 8/16 modele.

Prelazak uopste ne bi bio jeftin i da li se isplati zavisi od tebe i tvojih potreba. Svakako imas dobru grafiku koja je bottleneckovana trenutno, pa bi u gamingu sigurno video bolje rezultate.

Ako si zadovoljan sa tim sto imas, ne menjaj nista.
 
Ja imam sličnu konfiguraciju i imao sam sličnu dilemu hteo sam da uzmem 1800x...međutim zaključio sam da dobijaš 50-100% bolje performanse za 3-4x više para tako da mi to nije odgovaralo. U principu mi i 8350 za sada radi posa tako da sam odlučio da uradim jedan pass do nove generacije..
 
Jedini test koji sam našao da odprilike vidim odnos između mog FX 6350 an 4.8GHz i R5 1600(x) je moj cilj je u cinebench gde je R5 1600 na stok bio više od 3 puta bolji u single therad-u i duplo bolji u multi thread-u. Sličan odnos bi trebalo da bude između FX 8350 i R7 1700 recimo. Možda čak i više.
 
Mnogo je to para dati, samo kad pomislim nije mi dobro.
 
Ne menjas svaki dan, cak ni svake dve godine, tako da je opravdano dati znacajna sredstva za mirnu glavu na duze staze, a posebno ako ce se koristiti dodatna snaga.

Kada sam menjao phenom ii 955 i uzeo 4670K, posle prodaje prenoma doplatio sam jos 200e da bi uzeo 4670K. 100% razlika u ceni ali se i danas jako dobro drzi za onl sto mi treba.

Na testiranju FX vs Ryzen, preci na ryzen je isplativo samo za pro upotrebu i zbog nekih igara i ako imas kartu jacu od 1060/980.
 
Tri puta bolji u ST ne moze da bude nikako. Na istom kloku oko 50% je jaci u ST od FX-a.
FX postize 500MHz, ili vise, veci klok lagano pa to dodje oko 42% jaci ST.
 
Ni slucajno ne prelazi na 4/8 model. Samo 6/12 ili 8/16, ako su potrebni za rad.
P.S. prvo odradi oc cpu nb na fx do 2500-2600 - dobices u igrama boost, a oc cpu posle slobodno mozes do 4500, ako te ne plasi potrosnja fx.
 
Ja imam sličnu konfiguraciju i imao sam sličnu dilemu hteo sam da uzmem 1800x...međutim zaključio sam da dobijaš 50-100% bolje performanse za 3-4x više para tako da mi to nije odgovaralo. U principu mi i 8350 za sada radi posa tako da sam odlučio da uradim jedan pass do nove generacije..

Ako bi uzeo umesto 1800x neki 1700 ili 1600, dobio bi duple performanse za duple pare i to je realno!
 
@CommandeR

Uzmes lepo sa svog kompa ostavis graficku a sve ostalo uzmes i u kompletu nekome prodas a razliku para doplatis i uzems ryzen 1600, neku maticnu do 120 evra neko napajanje do 550 wati ili 600 tipa bronze sertifikat neko kuciste i neki solidan ssd do 100 evra m.2 klasu ili cak ostavis svoj ssd.

Ali generalno dobices duplo bolje performanse od ovoga sto sada imas a pritom imaces sve novo u garanciji.
 
I platices Boga oca, a dobices performanse koje ti mozda ne trebaju.

Ako si zadovoljan, ne menjaj nista.
 
Kao što ostaje konstatacija da se za duplo više para zapravo mogu dobiti duplo bolje performanse.

I apsolutnom iznosi si u pravu u relativnom nisi...jer je 8350 bio high end kao i sada 1800x a 1600 i 1700 su u najboljem slučaju high mid...tako da nisu ista klasa...to je isto kao da si onda kupovao recimo 8150...razlika jeste mala ali je tako...
 
Poslednja izmena:
Samo i ti gresi i to jako. Kupovinom 1800x neces dobiti nista vise nego kupovinom 1700 a cena je itekako na strani 1700. Drugo da 1800x moze da se klokuje mnogo vise nego ostali procesori pa da kazes e ipak ima razlike ali ovako za razliku u param mozes nesto drugo da kupis. Kupio 1700 pa ga klokovo i dobices prerformanse 1800x a klokovanjem 1800x neces dobiti nista vise nego sto ces dobiti sa 1700.

A porediti 1600 u toj grupi nije ok jer ovo su 8c16t dok je 1600 6c12t.
 
1800X high end, 1700 high-mid u najboljem slucaju? Ne zasmejavaj :D

Isti procesori, eventualna razlika 100tinak MHz u overklokovanju, a debelo doplatis.
 
1800x nije isto što i 1700 ili 1600 ako ništa ima drugu nalepnicu i predstavlja nešto najjače što AMD ima kao što je nekada bio 8350 (dakle bez budženja, magije, alhemije i overklokovanja)....da li je odnos cena/performanse gora ili bolja o tome nisam ovde pričao...tako da...nemam šta drugo da kažem na ovu temu.
 
Kome je veoma bitno da ima top model keširaće koliko se traži i to je to, uvek je važilo svuda.

A ti si potegao priču o odnosu cena/performanse kada si rekao da za 3-4x više para dobijaš samo 50-100% bolje performanse. Hoćeš vrh - ne gledaš koliko dobijaš jer tražiš najbolje.

Da ne tupimo više, ovako možemo do sutra, pa neću dalje komentarisati.
 
Poslednja izmena:
ako izbace proc koji konkuriše i5 za ~120e, eto mene. skuplji mi nije potreban.
 
Pa ide 4/4 koji ne bi trebalo da je puno losiji od zakljucanih i5, po svoj prilici ce ici na 3.8-3.9GHz lako kao i svi Ryzeni, a najavljena cena 130$(129 valjda).
 
1800x nije isto što i 1700 ili 1600 ako ništa ima drugu nalepnicu i predstavlja nešto najjače što AMD ima kao što je nekada bio 8350 (dakle bez budženja, magije, alhemije i overklokovanja)....da li je odnos cena/performanse gora ili bolja o tome nisam ovde pričao...tako da...nemam šta drugo da kažem na ovu temu.
Nemoj da si kompleksas pa da ti nesto znači sto pise 1800x umesto 1700.
Nema nikakve alhemije kao sto ti kazes isti procesori,isti im maksimalan klok i ti bi dao 30 000din vise samo zato sto pise 1800x ?
To ima logike samo za neke brendname računare koji se ne bave overklokokom...
Za 5k uzmes onaj Antec kuler i overklokujes na 3.8,3.9ghz i ostane ti 25k u dzepu.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pa ide 4/4 koji ne bi trebalo da je puno losiji od zakljucanih i5, po svoj prilici ce ici na 3.8-3.9GHz lako kao i svi Ryzeni, a najavljena cena 130$(129 valjda).

U prevodu - 20k din u srb, zvanicno :)
 
Sve je zamena za vatru, kao što heraklit reče, i vatra za sve.
 
Nazad
Vrh Dno