Šta je novo?

Editori i razvojna okruzenja

Najviše radim u Javi ali me smara i Java i Android i JetBrains IDEA tj. Android Dev Studio. Nisu ni zanimljivi ni uzbudljivi ali su nažalost neophodni alati ukoliko želim da nastavim sa razvojem mobilnih aplikacija. Nisam ništa posebno menjao, koristim default. Eclipse i NetBeans sam poslednji put koristio na faksu pre 10 godina, ne ponovilo se. Javu van mobile dev ne koristim niti planiram.

Voleo bih da Android škartira Javu i pređe na Swift ili Go ali teško da ima šanse za tako nešto jer je Android u mirnoj fazi pred raspad kao Symbian što je nekad bio. Misle ljudi ma to će trajati milion godina kad preko noći ga nešto obriše gumicom ko što je Apple Nokiju.
 
Poslednja izmena:
Sve ce to Javascript isamarati. Dovoljno je reci da su i Atom i VS Code recimo, zasnovani na Electronu javascript frameworku.
 
Pocetnik sam u programiranju pa mozda ne bi ni trebalo da komentarisem na ovoj temi, ali mi je privukla paznju zbog jedne stvari...

Kako to da niko od vas nije pomenuo Brackets? Mislim, ipak je to Adobe :) meni je nekako gotivan dizajn pogotovo sa Monokai temom. Ima kul plaginove, ali jeste malo sporiji pa verovatno zbog toga izbegavate...?
 
@reverseskydive:
Ne programiram puno u Javi, ali mi je zanimljivo da imas shortcut za getere i setere. Moze malo detalja, sta i kako radi? Nisam uopste razmisljao da bi bilo korisno imati tako nesto.
 
Poslednja izmena:
Meni je veoma korisno jer dosta koristim Java POJO klase za entitete, pogotovo kod Hibernate-a i JPA, gde sve ide putem gettera i settera

ja npr pisem:

public class Person {
private Long _personId;
private String _name;
}

i nakon toga krecem redno prvo getteri i setteri, s'tim sto mi je eclipse podesen da kod gettera i settera mi sklanja ovaj underscore i onda bi to bilo getPersonId(), getName(), a to mi je potrebno jer npr u hbm-u (imam neke legacy projekte) kada mapiram neku kolonu, ja tacno gadjam taj property, a na osnovu njega hibernate automatski zakljucuje koji su mu getteri i setteri, ako ne pronadje puca build. Kada uradim gettere i settere, onda brzinski konstruktor, jedan bez argumenata, jedan sa argumentima i toString(), hashCode i equals po potrebi i kada sve to zavrsim onda ih sortiram i tako da mi treba nepun minut da napravim jednu celu kompletnu klasu.

a od Eclipse-ovih shortcutova, dosta ih koristim:

alt+shift+v - pomera mi klasu po package-ima
alt+shift+c - ponekad menjam metode
alt+shift+m - extraktujem blok koda u metodu ili napisem samo neku metodu npr copyFile() i onda mi sledi warning da ta metoda ne postoji, ja onda ctrl+1 i on je automatski izgenerise sa sve parametrima ukoliko ih ima
alt+shift+l - od nekog izraza pravi lokalnu promenljivu
ctrl+shift+f - ovo mi je preslo u tik, pa sam poceo nesvesno da koristim i u drugim editorima :)
ctrl+d - brise ceo red ili selekciju od vise redova
alt+shit+r - rename
ctrl+shift+o - organizacija importa

koristim takodje i npr obelezim neki blok koda, pa pritisnem alt i onda strelicama ga pomeram gore dole, koristim dosta tastere home i end.. itd, ima jos puno, ali mi je puno vremena trebalo da se naviknem i da naucim sve kombinacije.

Poenta svega je da ne trosim puno energije na kodiranje, vec na konkretne stvari, zbog ovakvog prilagodjavanja sam vise za Eclipse nego za IntelliJ i uopste, od JetBrains-a bih voleo samo da probam onu alatku za SQL, mada ni to mi nije nista specijalno, jer workbench mi vrsi posao
 
Konacno...
 
Dobar editor iako kosta 80$, ali zato:

Licenses are per-user, rather than per-machine, so you can enjoy Sublime Text on as many computers and operating systems as you wish with your license.
 
VS Code je ljetnjim apdejtima popravio probleme sa otvaranjem velikih fajlova. Još jedan razlog da mu ljudi daju šansu.
 
I Atom je isto to dodao u 1.19.x i sada radi osetno brže.

Ipak, na Sublime bih se vratio samo da dodaju normalnu git podršku kao što imaju Atom/VS Code.
 
Dobar editor iako kosta 80$, ali zato:

Vredi para, mada bi voleo da onima koji plate distribuiraju source uz neku custom licencu. Atom se jeste osetno ubrzao u poslednjoj verziji ali meni taj GUI ne odgovara a uprkos ubrzanju jos uvek je milion puta sporiji u odnosu na Sublime, slicno vazi i za VScode. Sublime se otvara gotovo brzo kao Mousepad ili Leafpad sto su editori sa istim opcijama kao Microsoftov Notepad, zaista impresivne performanse, kako pri podizanju programa tako pri radu sa fajlovima.

Meni je jedino krivo sto nisam verziran u Vim ili Emacsu ili nekoj varijanti, uz plugine ne bi razmisljao o drugim editorima plus bi mogao da radim remote kao covek. Ali mi je suvise veliki learning curve da bih savladao te editore onako kako zelim.

Skresali su broj tema na cetiri ali ova nova sto je dodata, Mariana, je odlicna dark tema. Bolja nego One Dark, Material i slicne varijante. Naravno tu je Dracula ako se pozelim drecavih boja. Plus sve varijante sto stizu uz Base16. Osim toga jos jedna vidljiva kozmeticka promena u odnosu na poslednju betu je flat design, nema vise zaobljenih tabova. Osim toga i ubrzanja, uz verovatno ispeglane bagove, nisam primetio novu funkcionalnost za sada.
 
Vreme pokretanja editora mi u suštini nikada ne igra ulogu, da li će se podići za sekund ili za 3 sekunde mi je potpuno nebitno. Što se tiče otvaranja fajlova, slažem se, Sublime je i dalje brži, mada ne toliko koliko je ranije (sem za velike fajlove, naravno).

Što se tiče tema, ja koristim Boxy i to Tomorrow varijatnu.
 
Koristim VSCode za projekte, a VIM ili Sublime za quick and dirty poslove.

Prednosti VSCode-a:

- Podrška zajednice je u peak-u. Trenutno najpopularniji editor. Odlični plugini...

- Posto programiram u vise jezika, mnogo mi znace extension paketi i workspaces podesavanja

- Podrška za Node je fenomenalna. Debugging, type definitions, linters, formaters...

- Podrška za React + Emmet je top. Evaluira Emmet u real time-u i prikazuje strukturu.

- Podrška za git je odlična. Nista robusno, samo onoliko koliko treba. Napomenuo bih da do sada nisam video bolje rešenje za rešavanje merge conflicta.

- JSON definicije za razne konfiguracione fajlove. Vise mi nije mnogo muka od konfiguracija i dokumentacija.

Dakle, VSCode nudi ide-like pogodnosti ali je i dalje samo editor. Performanse su takve da na njih ne obraćas paznju, sto znaci da su dovoljno dobre da anuliraju praktičnu vrednost brzine Sublime-a.

Inače, Visual Studio mrzim iz dna duse i generalno ne volim microsoft proozvode, ali za ovaj editor im skidam kapu, zaista. Ne znam u cemu je tajna da bude toliko brzi od Atoma a arhitektura je vrlo slična...



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ja isto razmisljam da probam Vim al se bojim da ce me trebati mnogo vremene da se naviknem
 
ja isto razmisljam da probam Vim al se bojim da ce me trebati mnogo vremene da se naviknem

Ma šta se bojiš, ne ujeda.





Meni je sedam dana trebalo da se naviknem na osnovne operacije, da se krećem, da prelazim iz moda u mod. Kad sam to savladao onda jedno po jedno nadograđivao. Dok to radiš pogledaj i Pathogen da se ne zezaš sa pluginima, ja sam prve sedmice korišćenja instalirao i i dalje ga koristim.

Probaš odmah neki plugin da instaliraš da vidiš radi li tipa:

NERDTree

Odmah spominjem plugine jer mi je vim bez plugina mazohizam na djelu.
 
Poslednja izmena:
Izasao novi VSCode 1.17 i Java in VS Code:

-macOS Touch Bar support - Touch Bar actions for navigation and debugging.
-Source code folding improvements - Collapse region markers and off-side language blocks.
-Integrated Terminal performance - Terminal rendering is up to 45 times faster.
-Automatic import suggestions - See module and path import suggestions while coding.
-Debugging shows source location - Easily navigate from the Debug Console to source code.
-Better colorization of regex and format strings - Helps with parsing and identifying errors.
-Improved multiple SCM support - New UI to view changes in multiple source control repositories.
-New online documentation - Java language, 'Tips and Tricks', and Debugging Recipes topics.
-Preview: Multi-root workspaces - No reload on workspace updates, combined view of available tasks.
-Multi-root guide for extension authors - To help extenders be ready for multi-root workspaces.
 
A šta je sa notepad ++ ? Niko ga ovde ne koristi, a po netu ga hvale na sav glas...
 
Ja ga koristim za .cfg fajlove
 
Prodje neko vreme pa da se pohvalim za jednu od najboljih promena u mojoj profesionalnoj karijeri;

presao sam na IntelliJ Idea, puno vremena mi je trebalo da se prilagodim (par meseci sam pravio mapu sa shortcutovima) i jednostavno sam odusevljen, tako da sam i na poslu i kod kuce skroz presao na IntelliJ i obrisao eclipse. Jednostavno nemam reci. SLedeca migracija ce biti na Datagrip, ali mysqlworkbench mi je toliko prirastao srcu da ce to ici malo sporije.
 
Koristi li ko Spacemacs, ali onako ozbiljno? Razmišljam da mu dam šansu umjesto Vima koji mi je pain in the ass dok ga podesim kako valja.
 
Prodje neko vreme pa da se pohvalim za jednu od najboljih promena u mojoj profesionalnoj karijeri;

presao sam na IntelliJ Idea, puno vremena mi je trebalo da se prilagodim (par meseci sam pravio mapu sa shortcutovima) i jednostavno sam odusevljen, tako da sam i na poslu i kod kuce skroz presao na IntelliJ i obrisao eclipse. Jednostavno nemam reci. SLedeca migracija ce biti na Datagrip, ali mysqlworkbench mi je toliko prirastao srcu da ce to ici malo sporije.


Drugar, slazem se sa tobom. Znas moju pricu... Dobio sam free ultimate licencu na 3 meseca + 1 mesec sto sam koristio kada se skine. Eclipse me vise ne zanima definitivno.
 
Visual Studio Code je bez sumnje jedan odlican proizvod. Medjutim, postoji jedna zackoljica u vezi "open-source" termina jer MS izgleda to tumaci na poseban nacin. Verzija sa njihovog sajta je Proprietary iako velikim slovima doslovno pise Open Source, dok je verzija sa Githuba open source (valjda), ali nije im isti source code.

Definitivno misleading (obmana).
 
Poslednja izmena:
Uvek sam se pitao zasto u AUR imaju dve verzije VScode, a sada znam. Kako bilo ja VScode ne koristim, kao ni Atom. Meni je SublimeText bolji od oba ali ni njega ne koristim vec zavisno od potrebe i jezika neki IntelliJ IDE (IDEA, PHPStorm ili PyCharm) ili specijalno konfigurisan Vim.
 
Prodje neko vreme pa da se pohvalim za jednu od najboljih promena u mojoj profesionalnoj karijeri;

presao sam na IntelliJ Idea, puno vremena mi je trebalo da se prilagodim (par meseci sam pravio mapu sa shortcutovima) i jednostavno sam odusevljen, tako da sam i na poslu i kod kuce skroz presao na IntelliJ i obrisao eclipse. Jednostavno nemam reci. SLedeca migracija ce biti na Datagrip, ali mysqlworkbench mi je toliko prirastao srcu da ce to ici malo sporije.

Ovo me je podstaklo da se registrujem za 150 licenci (akademska ustanova). Nisam ni znao da to nude. :)

Inače, nude studentima, nastavnicima, ..., free ali uz registraciju putem .edu.rs ili .ac.rs email-a.

In the meantime, please note that both students and staff of accredited educational institutions can now apply directly for free access to our products. To learn more and apply, please visit https://www.jetbrains.com/student/. Feel free to pass the link on to anyone who may be interested.
 
Poslednja izmena:
Visual Studio Code je bez sumnje jedan odlican proizvod. Medjutim, postoji jedna zackoljica u vezi "open-source" termina jer MS izgleda to tumaci na poseban nacin. Verzija sa njihovog sajta je Proprietary iako velikim slovima doslovno pise Open Source, dok je verzija sa Githuba open source (valjda), ali nije im isti source code.

Definitivno misleading (obmana).

Taj termin znaci da je dostupan izvorni kod, ali od licence zavisi da li se upotreba placa ili ne. Ti naravno mozes da objavis izvorni kod za svoj softver uz licencu i ogranicis upotrebu, zahtevas placanje ili ne.

Prednost opensource komercijalnog softvera je ocigledna, u tome sto uz odgovarajucu licencu mozes da modifikujes kod. Zatvoreni kod ne mozes da modifikujes bez obzira na licencu.

Kada koristis opensource, obrati paznju na licencu, ne znaci automatski da imas pravo da ga koristis.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno