Šta je novo?

Blender + R7 250 + Solus (ili kernel 4.9.22-17.lts) - GLICHOVANJE :)

  • Začetnik teme poopBot
  • Datum pokretanja
P

poopBot

Guest
Pozz zanima me da li neko mozda slucajno ima R7 250 i belnder, ja mislim da mi je na ubuntu i ostalim normalno radio dok mi na solusu pravi glicheve ako ga ne ranujem u SoftwereGL modu, sad ne znam da li je noviji kernel na solusu ubio blender za mene ili sta, bas cu da probam da butujem neki ubuntu sa USB da vidim, al reko da pitam da li neko veci ima ovaj problem :)
 
Mene isto zeza R7 260, nije zbog kernela jer sam poceo sa kernelom 4.4.x, nista ne pomaze, setovan je OpenGL ali nista ne pomaze, oibaf ppa za graficku. Meni ga najverovatnije ubija KDE plasma, distro nije bitan u svakom se ideticno ponasa.
U Mintu KDE 17.3 radi bez problema ali tamo su i Catalyst drajveri
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo sad sam probao elementary OS blender radi bez problema, sad cu, cim skinem, da probam sa nekim najnovijim ubuntom.

Solus:

Kernel 4.9.22-17.lts

glxinfo | grep -i opengl
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD OLAND (DRM 2.48.0 / 4.9.22-17.lts, LLVM 3.9.1)
OpenGL core profile version string: 4.5 (Core Profile) Mesa 17.0.4
OpenGL core profile shading language version string: 4.50
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.0.4
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.1 Mesa 17.0.4
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.10
OpenGL ES profile extensions:


02:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350] [1002:6610]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250] [1043:0462]
Kernel driver in use: radeon

ElementaryOS:

Linux elementary 4.4.0-38-generic #57-Ubuntu SMP Tue Sep 6 15:42:33 UTC 2016 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

elementary@elementary:~$ sudo lshw -c video
*-display
description: VGA compatible controller
product: Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350]
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 0
bus info: pci@0000:02:00.0
version: 00
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=radeon latency=0
resources: irq:27 memory:e0000000-efffffff memory:fdd80000-fddbffff ioport:ac00(size=256) memory:fdd00000-fdd1ffff


elementary@elementary:~$ lspci -nnk | grep -i vga -A3
02:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350] [1002:6610]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350] [1043:0462]
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon


elementary@elementary:~$ glxinfo | grep -i opengl
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD OLAND (DRM 2.43.0, LLVM 3.8.0)
OpenGL core profile version string: 4.1 (Core Profile) Mesa 11.2.0
OpenGL core profile shading language version string: 4.10
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 11.2.0
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 11.2.0
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.00
OpenGL ES profile extensions:
 
Ubuntu: <<<< isto radi bez problema

lubuntu@lubuntu:~$ uname -a
Linux lubuntu 4.10.0-19-generic #21-Ubuntu SMP Thu Apr 6 17:04:57 UTC 2017 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

lubuntu@lubuntu:~$ sudo lshw -c video
*-display
description: VGA compatible controller
product: Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350]
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 0
bus info: pci@0000:02:00.0
version: 00
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=radeon latency=0
resources: irq:27 memory:e0000000-efffffff memory:fdd80000-fddbffff ioport:ac00(size=256) memory:c0000-dffff

lubuntu@lubuntu:~$ lspci -nnk | grep -i vga -A3
02:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350] [1002:6610]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Oland XT [Radeon HD 8670 / R7 250/350] [1043:0462]
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon, amdgpu

lubuntu@lubuntu:~$ glxinfo | grep -i opengl
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD OLAND (DRM 2.49.0 / 4.10.0-19-generic, LLVM 4.0.0)
OpenGL core profile version string: 4.5 (Core Profile) Mesa 17.0.3
OpenGL core profile shading language version string: 4.50
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.0.3
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.1 Mesa 17.0.3
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.10
OpenGL ES profile extensions:

Koliko vidim ovaj ubuntu ima noviji kernel od solusa jedino mu je mesa 17.0.3 za razliku od solusa i koliko vidim ima i radeon i amdgpu modul mada koliko vidim koristi radeon, probacu da downgradujem Mesu na solusu na 17.0.3 sledece :)
 
$ uname -r
4.10.11-1-MANJARO


$ glxinfo | grep -i opengl
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD BONAIRE (DRM 2.49.0 / 4.10.11-1-MANJARO, LLVM 3.9.1)
OpenGL core profile version string: 4.5 (Core Profile) Mesa 17.0.3
OpenGL core profile shading language version string: 4.50
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.0.3
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.1 Mesa 17.0.3
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.10
OpenGL ES profile extensions:
Evo ovo je Manjaro, znaci nema ppa za graficku. Za moju graficku kad gledam firmware ima samo radeon a amdgpu nema a na AMD sajtu pise da je kartica podrzana za amdgpupro. Sad zasto nema amdgpu firmware za moju karticu nemam pojma.
 
E ti na manjaru radi belnder normalno? ja sve tripujem da to ima veze sto je na solusu 17.0.4 mesa a Ikey indijanac nece da mi kaze kako da dawngrejdujem :)
 
E ti na manjaru radi belnder normalno? ja sve tripujem da to ima veze sto je na solusu 17.0.4 mesa a Ikey indijanac nece da mi kaze kako da dawngrejdujem :)
Nigde u nijednom linuxyu ne radi ok, svi su mi KDE plasma5, sad mi nije jasno odakle mi pokazuje amdgpu kernel drajver a u firmwaru ima samo radeon. Plus ako stavim amdgpu conf nece uopste da prikaze nista na ekranu.
 
$ uname -a
Linux Neon-MS-7693 4.10.11-041011-generic #201704180310 SMP Tue Apr 18 07:12:27 UTC 2017 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
$ sudo lshw -c video
*-display
description: VGA compatible controller
product: Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360]
vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
physical id: 0
bus info: pci@0000:01:00.0
version: 00
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=radeon latency=0
resources: irq:37 memory:c0000000-cfffffff memory:d0000000-d07fffff ioport:e000(size=256) memory:fea00000-fea3ffff memory:c0000-dffff

$ lspci -nnk | grep -i vga -A3
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1043:048f]
Kernel driver in use: radeon
Kernel modules: radeon, amdgpu

$ glxinfo | grep -i opengl
OpenGL vendor string: X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD BONAIRE (DRM 2.49.0 / 4.10.11-041011-generic, LLVM 4.0.0)
OpenGL core profile version string: 4.5 (Core Profile) Mesa 17.2.0-devel
OpenGL core profile shading language version string: 4.50
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.2.0-devel
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.1 Mesa 17.2.0-devel
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.10
OpenGL ES profile extensions:
 
postuj amdgpu.conf

20-radeon.conf
Section "Device"
Identifier "Radeon"
Driver "radeon"
Option "TearFree" "on"
Option "DRI" "3"
EndSection
 
postuj amdgpu.conf

20-radeon.conf
Section "Device"
Identifier "Radeon"
Driver "radeon"
Option "TearFree" "on"
Option "DRI" "3"
EndSection

kod mene u etc/x11/xorg.conf.d nepostoji nikakav 20-radeon.conf
u user/share/x11/xorg.conf.d imam ova dva

10-amdgpu.conf
Section "OutputClass"
Identifier "AMDgpu"
MatchDriver "amdgpu"
Driver "amdgpu"
EndSection

10-radeon.conf
Section "OutputClass"
Identifier "Radeon"
MatchDriver "radeon"
Driver "radeon"
EndSection

Mogu da butujem ubuntu sa USB na njemu blender radi bez problema pa da vidim kakav je tamo .conf
 
Imam i ja te fajlove na usr/share...
20-radeon.conf je rucno pravljena po uputsvima sa Arch wiki
 
Resio sam problem, instalirao Padoka i mesa-opecl i setova tripl bafer u Blenderu. Gledao sam ovde sa raden drajverima koristi CPU a Mintu 17.3 Catalyst drajveri Blender koristi GPU.
 
Padoka? Evo ja samo promenio na tripl baffer i radi bez problema yey :) , kako si to iskopao stvarno ne znam :) u svakom slucaju hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
https://launchpad.net/~paulo-miguel-dias/+archive/ubuntu/mesa
Nisam nigde iskopao za baffer, gledao podesavanja i menjao, promeni i probam i na kraju sam ubo dobitnu kombinaciju, sertovao i OpenGL iako je setovan u samom linuxu na 3.1. Dosadilo mi da me zeza, trazio po netu nema nista, na kraju usao u setovanje i krenuo sa izmenama probanjem :D Mislim da i u 20-radeon.conf mozda moze da se ukljuci tripl buffer.
 
Da se "pohvalim" - i kod mene Blender brljavi na openSUSE Tumbleweed + KDE Plasma + amd opensource drajver (R7 260X). Probao sam i preko Steam-a, ali je isto. Meni lično ne smeta, pošto ne koristim blender, ali svakako nije lepo videti. Elem, naleteh na ovo/vaše uputstvo i sad izgleda da je sve ok
1. Files->User Preferences then
2. Select (System) Tab
3. Check for Window Draw Method (under OpenGL section): Change the first drop-box from (Automatic) to (Triple Buffer)/(Full)
4. And then check/ tick (Region Overlap)
5. Click (Save User Settings) and Check if the Distortion is Occurring again, on the Blender GUI

Mada, čim amdgpu-pro dođe na Leap, mislim da ću se prešaltati na 42.2 ili 42.3
 
@Space Beer,

Za tvoju i moju karticu postoji samo radeon firmware a amdgpu isti tako postoji firmware za jako malo kartica. Kod AMD nase kartice su na dnu spisak podrzanih, u tealnosti nisu podrzane u linuxu sem u radeon varijanti.
Uvek mozes pogledatil /lib/firmware radeon ili amdgpu i videti ovo sto govorim. Znaci mozda ili nikako nase kartice ce videti amdgpu-pro drajvere, kako pise to su hibridni drajveri koji se naslanjaju na opensource drajvere a za nase nema amdgpu opensource. U win nase kartice su podrzane ali ovde ne i tesko da ce ikako biti podrzane. Ono sto mi fali je upravljanje karticom koje je u win10 fantazija, ventilatori, napon, frekencija, nanestis ciljnu temperaturu i nalozis GPU karticu, program plese i drzi karticu na temeperaturi koju zelis i to jos sve gledas kroz GUI. Ja kad je naprzim, naprzim je na max 60C a kartica radi non-stop pod 100% opterecenjem.
Hvala na fajlovima :)
 
Da, znam da amdgpu ima punu podršku za GCN 3 (1.2) i 4 (Polaris), dok naše (GCN 1.1 R7 260/260X/360) imaju samo eksperientalnu koja se mora ručno uključiti. I da se i dalje koristi radeonsi kao opensource drajver za njih. Međutim, one imaju punu podršku za vlasnički amdgpu-pro. Ali tu je "problem" što je on zvanično podržan samo na Ubuntu 16.04 i enterprise distribucijama
 
Da, znam da amdgpu ima punu podršku za GCN 3 (1.2) i 4 (Polaris), dok naše (GCN 1.1 R7 260/260X/360) imaju samo eksperientalnu koja se mora ručno uključiti. I da se i dalje koristi radeonsi kao opensource drajver za njih. Međutim, one imaju punu podršku za vlasnički amdgpu-pro. Ali tu je "problem" što je on zvanično podržan samo na Ubuntu 16.04 i enterprise distribucijama
Problem je u tome sto sam ja to probao u 16.06 i amdgu-pro ne radi, sve sta pise na AMD tako sam radio i na kraju crn ekran. Ukljucenje amdgpu koliko ja citam na arch wiki pise da to radi ali nema onda HDMI zvuka na izlazu. Ja sam od amdgpu odustao...sa adeon radi i to je jedino sto mi je na kraju postalo bitno.
 
Kod slobodnih fali openCL, pa kome treba GPU za render, neće se usrećiti sa njima. Dok sam koristio 13.2, fglrx je odlično radio, bar kada je Blender u pitanju
sudo apt-get install mesa-opencl-icd
Padoka ppa ima najnovije mesa drajvere
Blender sa fglrx radi super, problem je sto vise nema podrske za fglrx u novim distroima.
Ja tu vise ne mogu da ih povatam ni za glavu ni za rep, u jednom blenderu nema uopste sa cim renderuje, u drugom pise CPU, samo u distrou sa fglrx pise GPU. Kad radi render sa fglrx preko gpu onda treba rucno naloziti ventilatore. Kod ovih novih kad radi preko CPU sistem se nekao bori sa tim, kad bi radio preko GPU ne znam komadu kojom bi nalozio ventilatore na 100% ili nedaj boze da postoji GUI alatkao kao u win za lozenje kartice. Ako kartice nisu Intel i Nvidia mislim da i ne mozes da izabere GPU kad imas slobodne drajvere.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma ta Mesa/Gallium podrška je manje-više eksperimentalna. Jedan program vidi, drugi ne.

fglrx je imao dobre komande, evo ih neke. Ali džabe kad ne radi na novim distribucijama, i novim (GCN4) kartama
https://askubuntu.com/a/723038

Trenutno su ovo mogućnosti:
1. Čekati amdgpu-pro da dođe na Leap. Radi se na tome, ali ne zna se kada će biti
2. Čekati da AMD otvori sve što treba (i openCL i Vulkan će biti u amdgpu otvorenom drajveru). Radi se na tome, ali ne zna se kada će biti
3. Izabrati distribuciju na kojoj amdgpu-pro radi. Trebalo bi da je Ubuntu 16.04, mada ti kažeš da si imao problema
4. Ići na nVIdia grafičku i zatvorene drajvere. Uglavnom radi bez problema, mada je bilo i tu nekih gluposti na openSUSE-u. Ne znam kako je na ostalim distribucijama

Problem sa zatvorenim drajverima je što nisu pogodni za rolling distribucije, tj. veće su šanse da nešto zabrlja. Problem sa otvorenim je što nisu za long term distribucije, jer verzije kernela i mesa-e uglavnom debelo zaostaju :)
 
Kako god okrenes nije dobro a pogotovo kupovina druge kartice za koju nemam para...
Evo programcici iz AUR-a kojim se lepo moze upravljati karticom
https://aur.archlinux.org/packages/radeon-profile-git/
Kad bi bilo i .deb pakovaje bilo bi lepo al nema.
Mene zaima OpenCL i da vidim da li ce jedan program raditi preko GPU, ako radi to je dobro ali onda ostaje ono teze kako hladiti kartici a da to nije ARCH ili Manjaro i ovaj program ciji sam link ostavio.
 
Ako ne platis na mostu platices na cupriji, evo probao sam to sto me interesovalo mesa-opencl, nema teorije da radi sa programom koji sam probao, samo vlasnicki drajveri. Tredi treba se resiti AMD cim mi crkne kartice dici cu kredit i kupiti Nvidia. AMD je za linux smrt koliko god pisali da to super radi, nema teorije...
 
Svi opensource drajveri su (nažalost) smrt za linux ako ti treba bilo šta osim osnovne openGL podrške.

Trebalo bi uskoro da radim "generano raspremanje" diskova, pa ću videti da nađem mesta za Ubuntu 16.04 i isprobam amdgpu-pro
 
Nazad
Vrh Dno