Šta je novo?

AMD Radeon RX 580

Dodatni test RX 580/570 na ComputerBase sa Quiet-BIOS varijantom, na prvom testu nisu imali dovoljno vremena za to.

Četiri grafičke karte imaju dual BIOS, standardno je podešen tzv. OC BIOS, a korisnici mogu prebaciti na „Quiet-BIOS“, tj. tišu varijantu, uz gubitak od par procenata performansi.

Modeli sa dual BIOS-om:

PowerColor Radeon RX 580 Red Devil
PowerColor Radeon RX 580 Red Devil Golden Sample
Sapphire Radeon RX 580 Nitro+
PowerColor Radeon RX 570 Red Devil

ASUS nema dual BIOS, ali su izbacili za modele RX 580 Strix OC i RX 580 Strix TOP novi BIOS koji se lako instalira.

MSI nudi varijantu tišeg rada preko sopstvene aplikacije gamming-app.

Rezultati: najveću promenu ima PowerColor RX 580 Red Devil, sa 39,5 dB (standard BIOS) postaje znatno tiša: 33 dB (Quiet-BIOS).

ASUS RX 580 Strix TOP sa novim BIOS-om: 32,5 dB, prethodni je bio 38 dB.

Quiet-BIOS na Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ ne donosi nešto puno, 36 dB (standard) naspram 33,5 dB (Quiet-BIOS), karta je i sa standardnim BIOS-om veoma tiha.

PowerColor Radeon RX 580 Red Devil Golden Sample ne dobija nešto puno: 40 dB (OC BIOS) prema 37 dB (Quiet-BIOS).

MSI RX 580 Gaming X 8G ostaje i dalje jako bučna, Quiet-BIOS ne donosi nikakva poboljšanja: 48,5 dB.

attachment.php


ComputerBase zaključak: sa novim BIOS-om ASUS RX 580 Strix TOP je trenutno najbolja RX 580 grafička karta, „Out of the Box“, tj. kao fabrički model Sapphire Radeon RX 580 Nitro+. U uži izbor ulazi i PowerColor RX 580 Red Devil sa Quiet-BIOS varijantom.

ASUS RX 580 Strix TOP, PowerColor RX 580 Red Devil i Sapphire RX 580 Nitro+ rade veoma tiho sa Quiet-BIOS varijantom pri operećenju, tj. u igrama su skoro nečujne.

Quiet-BIOS na PowerColor RX 570 Red Devil je takođe zanimljiva varijanta, iz gubitak performansi od 3%, smanjuje se buka sa prilično bučnih 45 db na solidnih 37,5 dB.

Edit: da ubacim još jednu sliku, gde se vidi poređenje buke sa još nekim grafičkim kartama:

attachment.php
 

Prilozi

  • quiet bios.jpg
    quiet bios.jpg
    108.7 KB · Pregleda: 2,223
  • graficke karte - dB.jpg
    graficke karte - dB.jpg
    183.5 KB · Pregleda: 2,227
Poslednja izmena:
Da li je moguce da su Nitro, Strix i PC toliko tise od MSI?

Treba da se vidi i temperatura uporedo sa ovim.
 
Prikazane su i temperature na linkovanom testu, evo da ubacim i ovde kao sliku:

attachment.php
 

Prilozi

  • temp.jpg
    temp.jpg
    97.3 KB · Pregleda: 2,233
Izvinjavam se, prevideo sam da je linkovan test na pocetku posta, brze-bolje odleteo na rezultate :D

Edit:

Znaci, zakljucak je da jedino Asus Strix ima vajde od Silent biosa, na svim ostalim gotovo da nema razlike izmedju Silent i Standard.
 
Poslednja izmena:
49db je bas preglasno nikada msi nije bio tako glasan osim u nekoj single fan verziji smrdi mi nesto ovo.
 
Teško je poverovati za MSI.
Šteta što nisu testirali i XFX modele.
 
XFX su verovatno odlicni modeli, kao i 470/480. Sigurno ce biti neki test uskoro i sa njima.
 
kako ja vidim asus strix i Nitro+ i kod RX 580 8Gb ostaju najbolji modeli, isto kao u slucaju RX 480 8GB gdje su asus strix i Nitro+ bili najbolji.

Na testu nema Gigabyte Aurusa 580 8GB koji bi mozda pomrsio racune pomenutom dvojcu, ima ogromno hladjenje.
 
49db je bas preglasno nikada msi nije bio tako glasan osim u nekoj single fan verziji smrdi mi nesto ovo.

Da, MSI rezultat jeste čudan, RX 480 verzija im je bila jedna od najboljih po pitanju buke, ovo je velika promena. Mada su ostali proizvođači radili neke izmene u odnosu na RX 480 modele, tj. poboljšali hladnjake (na prvoj stranici ove teme, skraćeni prenos utisaka testa sa ComputerBase), MSI nije uradio ništa po tom pitanju, moguće je da su zabrljali nešto i sa BIOS podešavanjima, kao recimo preveliki broj obrtaja ventilatora. Par korisnika su takođe u komentarima postavili pitanje da se ne radi možda o modelu sa greškom.

ComputerBase prikazuje na testu broj obrtaja ventilatora, moguće je je da je MSI "malo" preterao sa brzinom.

attachment.php


Guru3D takođe komentariše na svom testu nivo buke MSI grafičke:

"The graphics card in a fully stressed status (in-game) sticks at roughly 42 dBA. This is a moderate noise level, you will be able to hear the GPU if you are gaming. We might had had an off sample and are currently discussing with MSI as to what might be the cause of this somewhat high reading. To be updated."

Guru3D komentar za ASUS RX 580 STRIX:

"The graphics card in a fully stressed status (in-game) sticks at roughly 37 dBA. This is a very silent noise level, you will not be able to hear the cooling if you are gaming."

Nivoi izmerene buke nisu isti kao na ComputerBase testu, zbog razlike u metodima merenja, ali zaključak je u principu isti, ASUS RX 580 STRIX je tiha, a MSI RX 580 GAMING X relativno bučna.

Šteta što nisu testirali i XFX modele.

Nadam se da će kasnije izaći još neki test RX 580 modela, ima cenovno zanimljivih kandidata (trenutna lista 8 GB RX 580 modela na Geizhals stranici), bilo bi lepo ako bi testirali i ove jeftinije.

Na testu nema Gigabyte Aurusa 580 8GB koji bi mozda pomrsio racune pomenutom dvojcu, ima ogromno hladjenje.

Gigabyte Aorus je stigla kasno za prvobitni test na ComputerBase, par sati pre objavljivanja, tako da nisu stigli da je uporede. Nadam se da će pojaviti na nekom kasnijem testu, mada CB redakcija nije dala neki dodatni komentar po tom pitanju.
 

Prilozi

  • rpm.jpg
    rpm.jpg
    112.9 KB · Pregleda: 2,121
Poslednja izmena:
Ja bih voleo da vidim Gigabyte AORUS model na ovakvom uporednom testu, po netu vidim fino nahvaljena.
Trenutno kod Madjara ima za 280e sto je bas dobra cena, za verujem jednu od najboljih izvedbi te karte. Govorim o modelu od 8GB naravno.

Dobra stvar, ocekivano preneta sa RX 400 serije, je undervolt, svakoj RX 580 moze da se spusti voltage na 1040-1050, sto spusta potrosnju u full loadu za 35-40w, i gura ih u rang GTX 1060 6GB kartica. Neki modeli mogu i ispod toga...
 
Poslednja izmena:
Ako ono softversko citanje ima bilo kakvog smisla, kod mene je undervolt smanjio max potrosnju sa 185 na 130 na karti iz moje masine.

Ali, to je bio undervolt od celih 0.15V
 
To je odlican rezultat. Itekako ima smisla, MSI Afterburner i igre kao monitoring i test.
Ovde je koliko sam ispratio oko 0.1v do maks maksimum 0.14v na RX 580, ali to je jako retko. Ovo govorim kada se ne obara boost.
Sve u svemu itekako ima prostora za tweak, a to izuskuje ne tako mnogo vremena, gde zeleni tabor i nema neku prednost sto se potrosnje tice.
 
Meni je taj rezultat bio u Silent biosu(44MHz nizi klok nego u Gaming biosu). U Gaming biosu 0.125V je otprilike najvise sto mogu da smanjim, a da je stabilno(racunam undervolt u oba slucaja u odnosu na napon u Gaming biosu).

Slicno je i za 580-ice verovatno. Naravno, zavisi od karte do karte koliko moze da se smanji napon.
Svakako vredi odvojiti par minuta na to i malo testirati, dosta se dobija.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, ja sve guram u GAMING ili OC mode i tu probam:d
 
Dali da uzmem Gigabyte 570 4g ili 30eura skuplju 580 4g? I da li se zna koje bi bile temp Gigabajtove 570 karte?
 
Za cenu jednog pijanstva zanatskim pivom uvek je bolje uzeti visu seriju.
 
Gigabyte se nije proslavio sa 480, ne znam kakve su im 580. Aorus bi trebalo da je ok.

Napisi ostatak konfe.
 
Ako se odlucis za RX 570, dobar izbor je i MSI Armor od jeftinijih.
 
Potrebna mi je pomoć, imam ponudu za:

Gigabyte gaming 8GB: 260e
Asus rog strix 08G:310e
Aorus 8GB:326e (domaća garancija)

Šta odabrati, da li vredi dodavati za strix ili aorus 50e+?



Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Potrebna mi je pomoć, imam ponudu za:

Gigabyte gaming 8GB: 260e
Asus rog strix 08G:310e
Aorus 8GB:326e (domaća garancija)

Šta odabrati, da li vredi dodavati za strix ili aorus 50e+?



Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Ne, nego lepo odes pa vidis i kupis obicnu rx 480 za 235 ili vec koliko sada kosta i to sa 4 gb. Osim ako bas iz nekog specificnog razloga hoces bas 8 gb verziju ali u igrama neces videti neki veci fps zbog toga a iskreno ovo je kartica koja ce da gura ovu godinu i sledecu i vec ce trebati da se razmislja o prelasku na nesto malo jace. Ovo je kartica koja je eto za neki period od 2 godine a onda je prodas sa jos godinu dana garancije nekome ko nije zahtevan gejmer. To je neko moje misljenje e sada ti sedi pa razmisli ali ni sa rx 580 neces biti duze miran a razlika u igrama je tek mozda oko 10 fps i to sam video razliku u jednoj ili dve igre a ono sve ostalo je 3-4 fps razlike naspram rx 480.
 
Dobar si...kartica od 300e za godinu dana ce trebati jaca. Mislis pogresno. Ljudi i dalje igraju sve igre sa 7970 grafikom na high detaljima u 95% naslova, a ta grafika je stara 6 godina. Nekih revolucionarnih tehnologija koje bi promenile kvalitet prikaza nema jos na pomolu, izuzev ako tu racunas VR, a u tom slucaju je 480 kao i 580 sasvim dovoljna.
 
Poslednja izmena:
Dobro ti se drzi svoje teorije ali ja se drzim svoje. A to je da graficke menjam na svake dve godine jer ona je posle tog vremena usko grlo a jos je prodajem iz razloga jer ima godinu dana garancije i jos uvek vredi dobre para i onda dodam jos malo i kupim noviju a jacu i opet u garanciji, dok procesor koji sam uzeo 2012 jos ne planiram da menjam pa mozda ni sledece godine a imam i5 2500k klokovan na 4.2 ghz.

No ti ako hoces drzi graficke i 10 godina ako hoces, tvoj izbor.
 
8-pinac daje 150W, 6-pinac 75W, što znači da grafička koja koristi 8+6 može da povuče 225W, plus nekih 75W iz slota.
Što više vati može da povuče, znači da možeš više da je klokuješ uz povećan napon.
 
I jel probao neko koliko moze nitro 580 da se nasvira na tim velikim naponima, a da se ne pregreva i da radi stabilno? Ne uzimamo u obzir potrosnju struje....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Za benchmark testove terali preko 1600mhz, ali cemu to.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ma sve je to bespotrebno, evo kod mene RX 470 Nitro+ ima "silent" i "gaming" biose, u gaming biosu napon ide do 1.2V, u silent biosu jedva preko 1V.

Skoro 20% visi napon, primetno vise temperatura i potrosnja(koja rastu eksponencijalno sa naponom), i sve to zbog dodatnih 54MHz, sto je ~4% visi klok.
Apsolutno neisplativo, umesto da karta bude tiha(ovaj model je tih i sa jakim naponom, ali u silent biosu ventovi retko idu preko 20-25%), hladna, napajanje rastereceno, povecavaju se performanse za nekoliko %.

Fabricki "OC" na Ryzenu i RX kartama je meni prelos, na Ryzenu XFR daje 1.5V ponekad, na RX primetno visi napon zarad nekih smesnih perf. poboljsanja, sve to da bi se po svaku cenu sustigla/prestigla konkurencija..
 
Poslednja izmena:
Iako je najbolje hladjenje, moze da ohladi do 75 stepeni svakako, ali nema potrebe siliti tako.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Imam problem zadnjih desetak dana da mi se brightness menja sa promenom background-a, kad je tamnija slika smanji se, kad je neki beli objekat prisutan pojača se. Najprometnije je kad se izađe iz igre na desktop, tad krene da pojačava brightness i za sekundu, dve podigne.

Nije do monitora, probao na tv-u isto se ponaša. Probao da vratim na 17.4 koje asus preporučuje ali ne mogu da instaliram, izbaci "can't recognise.." i onda vratim ove koje Windows instalira i opet isto.

U Windows-u nigde nema da se isključi adaptive brightness ili nešto slično.

Konkretno igram Mass Effect Andromeda i PES. Listam equipment i kad naiđem na crnu kacigu krene postepeno da se smanjuje brightness, naiđem na belu krene da pojačava postepeno. Isto i PES kad dođem do gola smanjuje, kad sam na sredini pojačava... glupost.

Čitao sam po netu da brightness hoće da zeza ako se ne pokrenu igre u full screen-u, mene zeza steam koji traži alt+enter pri pokretanju skoro svake igre.

Pustio FurMark da vrti pola sata sve ok.

Da li je neko imao sličan problem?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno