Šta je novo?

AMD Radeon RX 580

Odličan perf/$, trenutno najbolji u klasi.
 
Sa prvog linka:
Power Consumption

The board is rated at roughly 185 Watts TDP, that means when you completely stress it, that's the power consumption. Our measurements showed that the board TDP is indeed roughly in that Wattage region (191W). Tweaked however that number goes up fast towards 225 Watts. Keep in mind that this figure is indicative as some games utilize a bit more, other a little less.

Mislim da je totalno prihvatljiva ~20W veća potrošnja od RX480 za karticu koja dolazi za taktom ~ 1.400 MHz out of the box (radila je i na 1.500 MHz ali na 1.243V).
Od svih testiranih ovaj MSI ispade najbolja RX580 kartica.
 
Poslednja izmena:
Sa prvog linka:


Mislim da je totalno prihvatljiva ~20W veća potrošnja od RX480 za karticu koja dolazi za taktom ~ 1.400 MHz out of the box (radila je i na 1.500 MHz ali na 1.243V).
Od svih testiranih ovaj MSI ispade najbolja RX580 kartica.

Strix 6C hladniji i 5db tisi. Po cemu je MSi bolji?
 
Nitro+ ima 8+6pin, hvala bogu da se neko setio.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Strix 6C hladniji i 5db tisi. Po cemu je MSi bolji?

Asus je skuplji i manje se klokuje. Govorio sam o perf/$

Daleko da je Asus loš, samo kao i kod RX480, mora da lupi premiju na brand.
Aorus/GIGABYTE ima isto odlično hlađenje, bolje se klokuje i jeftiniji je od STRIX-a ali ima 6-8 pin (ali se zato klokuje na 1530 MHz).
 
Poslednja izmena:
Jel sam ja to dobro skapirao da je 6pin opcionalan na karti? Da moze da radi samo sa 8pin ili se varam?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Asus je skuplji i manje se klokuje. Govorio sam o perf/$

Daleko da je Asus loš, samo kao i kod RX480, mora da lupi premiju na brand.
Aorus/GIGABYTE ima isto odlično hlađenje, bolje se klokuje i jeftiniji je od STRIX-a ali ima 6-8 pin (ali se zato klokuje na 1530 MHz).

Kako se klokuje mahom zavisi samo od primerka, ne mozes na osnovu toga reci bolja je karta X ili Y. Da je Strix limitiran potrosnjom rekao bih ajde, ali posto nije :)
 
Test sa ComputerBase stranice - AMD Radeon RX 580 & 570 im Test: Asus, MSI, PowerColor und Sapphire im Vergleich

Modeli na testu:

Asus Radeon RX 580 Strix
MSI Radeon RX 580 Gaming X
PowerColor Radeon RX 580 Red Devil
PowerColor Radeon RX 580 Red Devil Golden Sample
Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ OC

Preneću par ComputerBase utisaka:

MSI na novom modelu (RX 580) nije radio nikakve izmene, osim zamene GPU, hladnjak je ostao isti kao na 480, gde je bio među najboljima po pitanju buke, međutim, zbog nešto povećane potrošnje na novom modelu, nije više dorastao tom zadatku, i veoma je bučan.

Asus, PowerColor i Sapphire imaju izmene u odnosu na RX 480 modele.
Asus Radeon RX 580 (2,5 slota) je dobila isti hladnjak kao i na Asus GeForce GTX 1080 Ti Strix OC-Edition modelu, Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ OC zauzima 2 slota, broj heatpipes na hladnjaku je povećan na 4.

PowerColor Radeon RX 580 Red Devil Golden Sample zauzima 3 slota, koristi hladnjak sa 5 heatpipes.
Manja verzija PowerColor Radeon RX 580 Red Devil zauzima 2,1 slota, hladnjak ima 4 heatpipes.

ASUS i MSI: 1x8 pin PCIe priključak, Sapphire i PowerColor 1x8, 1x6.

Najtiše karte pri opterećenju su Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ OC 36,0 dB(A) i Asus Radeon RX 580 Strix 38,0 dB(A), s tim da se ASUS grafička karta može podesiti da bude i tiša, pošto joj je fabrički cilj za GPU temperaturu deset stepeni niži (65 °C) u odnosu na Sapphire model (75 °C).

PowerColor grafičke su nešto bučnije, a MSI Radeon RX 580 Gaming X je previše bučna pri opterećenju, 48,5 dB(A).

Kod RX 580 modela je smanjena potrošnja u odnosu na RX 480 prilikom gledanja videomaterijala, kao recimo youtube, kao i prilikom korišćenja više monitora istovremeno.
 
Poslednja izmena:
U sustini, nista bitno. 5-6% bolje performanse za 15% vecu potrosnju. Klokovan 480=580. Karta trosi 80W vise od GTX1060 samo da bi ga prestigla i u DX11. Samo cena moze da je izvadi da bude dobra kupovina
 
Pa potrosnja nije bitna dok god karta moze komotno da radi na nekom mid-range 500-550W napajanju, a koliko vidim sve ove mogu.

Nece one raditi 24/7 na full load pa da to predstavlja problem.
 
Poslednja izmena:
Pisalo je u nekom revjuvu Safir 580tice, techpowerup cini mi se.
 

Ali i dalje nedovoljno pristupacna u odnosu na GTX 1060 od koga i dalje nije brza a potrosnja je drasticno povecana obzirom da su ovo
samo overclock-ovane verzije RX 480.

https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/RX_580_Nitro_Plus/

Poredjenje cena istog modela :

https://www.mindfactory.de/product_...--8G-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1167772.html
https://www.mindfactory.de/product_...X-6G-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1112554.html

Umesto da izbace flagship oni i dalje zamlacuju narod jednim te istim kartama. Uopste mi nisu jasni. nVidia ce uskoro da izbaci Voltu, njihove Vegete nema nigde na vidiku. I posle dodju ljudi i kazu, cekaj ovu seriju, cekaj sad ce AMD i neki zaista poslusaju. Kupuj u trenutku i uzivaj, kakvo cekanje. Ljudi ako na AMD budu cekali ostarice na stolici a igre prolaze ispred nosa. :d Oni koji su uzeli GTX 1060 su napravili odlican potez, i oni sa non referentnim RX 480. Svi su sada na dobitku jer se sve ovo vreme igraju i uzivaju.
 
Nekome treba flagship, neko ne razmišlja da plati kartu više 130-150€ :) A svi igraju igre i uživau u njima. Koje pri tom nigde ne prolaze, tu su zauvek (bar SP). Evo ja sad igram Splinter Cell iz 2003. :d

Vega sad doalzi samo u segmentima iznad, a kako da prodaju Poalris sa Ryzenom-om ako ga ne ubace u "nove" karte. Doduše, 550 i 560 i jesu novi modeli :)

Malo na temu. Ništa novo, ništa posebno dobro, ništa posebno loše. Kad se očiste lageri 4x0 modela, 5x0 će pojeftiniti. Kome treba karta do određene cene/performansi, svejedno mu je
 
Poslednja izmena:
Rebrand ko rebrand, meni koji nisam još prešao na RX400 bi bile zanimljive karte da nije toliko porastao TDP.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
vidim ja da ce ovaj moj 970 jos da ostane u kucistu. jedino mi zapala za oko msi 1070 aero itx,kod komsija oko 420e.
 
Racunica je jasna. Ko sad kupuje kartu u segmentu do 300e, nema bolje od 580, jer lako pobedjuje i 480 (oko 100mhz veci klokovi) i 1060 6gb. Ko ima bilo sta jace od 290/970, nema razloga bilo sta da menja.

Ima li negde da su prebacili 1500 sa 580? Koliko vidim, vrte se oko 1480mhz.
 
Koja tAcno racunica posto ja vidim da je skuplja.

RX 580 :

https://geizhals.de/?fs=Rx+580+8gb

GTX 1060 :

https://geizhals.de/?fs=GTX+1060+6Gb

Debelo nasvirana Sapphire Nitro overall jedva prebacuje referentnu GTX 1060.

https://tpucdn.com/reviews/Sapphire/RX_580_Nitro_Plus/images/perfrel_1920_1080.png

Dakle, nema sta da trazi ni sa cenom ni u performansama, pogotovu ne ako se karte overclock-uju na maksimalne clock-ove i da ne pominjem potrosnju koja je kod RX 580 ocajna a u ovoj klasi ljudi ipak obracaju paznju na te detalje jer vecina ne menja napajanje vec samo kartice.
 
TPU zbog prva dva testa nije relevantan (Anno i Syndicate), samo pogledajte rezultate.

RX580 je bez sumnje brzi od 1060. Ako je to uopste bitno.

Takodje i Civilization i svaki drugi test gde je 1060 ispred Fury X-a.
 
Poslednja izmena:
Lau Kin Lam, slao sam ti, 1520mhz. Na XFX karti, 1500 jedan Rus radio na MSI karti. Bice preko 1500 ja mislim sa kartama koje imaju 8+6pin.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Ova karta ce kostati isto kao i 480, posle nekog vremena.

480, pogotovo 4GB, ima odlican price/$.

Ova ce imati jos bolji kad se cene stabilizuju.
 
TPU zbog prva dva testa nije relevantan (Anno i Syndicate), samo pogledajte rezultate.

RX580 je bez sumnje brzi od 1060. Ako je to uopste bitno.

Sta sada nije u redu? Ja nisam stekao utisak da je brzi, videcemo veoma brzo kada se omasove testovi sa non referentnim primercima GTX 1060. 2k nikad nije ni bila rezolucija za pve karte ali neka bude. Nemam nista protiv.

Ovih dana cu detaljnije da ispratim situaciju. Ovo sto sam sada uspeo da vidim je to sto sam zakljucio.

Pozdrav.
 
Proslo je vreme kada su non-referentne karte davale daleko vise perf. Sada je to 1-2% u odzavanju boost clocka za malko vise mhz. Svodi se na kvalitet, temperature i buku.

A posto 2k eto nije merodavno, ajmo na fhd.

perfrel_1920_1080.png
 
Koja tAcno racunica posto ja vidim da je skuplja.

Dakle, nema sta da trazi ni sa cenom ni u performansama, pogotovu ne ako se karte overclock-uju na maksimalne clock-ove i da ne pominjem potrosnju koja je kod RX 580 ocajna a u ovoj klasi ljudi ipak obracaju paznju na te detalje jer vecina ne menja napajanje vec samo kartice.

1. Računica je da se čiste lageri RX 4x0 serije. Vidim da 480 8GB modela ima i za 230€.

2. Neko ko je u toj klasi imao napajanje za GTX 760 ili HD 7950, imaće i za RX 580. Ko nema, nek kupi GTX. U svakom slučaju, ljudi bi trebalo da nauče da je dobro napajanje bitno i kad nemaš velike potrošače. Ja npr. nikad ne bih stavio GTX 1060 na nJoy od 4.000 rsd, iako je dovoljno jako, a karta malo troši.
 
Nazad
Vrh Dno