Šta je novo?

AMD Radeon RX 580

Apsolutno dovoljan. I obican 2500K na oko 4 GHz lepo iskoriscava rx580.
 
1600x hoće, 2500k teško, meni 4690k na 4.2 GHz bio na 99% konstantno u igrama sa ovom grafom, dok 2600x sada 40-60% opterećen.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Malo 'remontovao' svoju karticu posle onog problema od ranije (black screen+100% fan speed-kad se optereti karta). Dobro sam pretpostavio da je do pregrijavanja, iako je vecina uglavnom sumnjala na PSU. Stara fabricka pasta se bila osusila (i stavili po kile), a stavio novu MX-4 2019 edition, dobra je, osjetno bolja od MX-2 koju sam imao od ranije. Medjutim jednom prilikom kad sam stavljao stranicu od mini itx kucista zakacim ventilator koji se vrtio i otkinem jednu lopaticu. Uredno zamjenjena i oba ventilatora, ociscen hladnjak. Dakle, vitalni dijelovi zamjenjeni, radi sad ko doxa da ne ureknem.


Medjutim imam problem softwareske prirode. U AMD software-u, Wattman sekcija napravio profil za PES igricu i stavio Zero RPM na off (da se ventovi stalno vrte). Global settings je Zero RPM na on (da gasi ventove kad padne temp ispod odredjene vrijednosti cirka 40 step). Desava se da Wattman podesavanja od profila za igricu pregaze (override-uju) Global Wattman podesavanja i kad izadjem iz igre nece da 'ugasi' ventilatore dok ne udjem u global settings i stavim Zero >RPM na on. Ukljucio sam Histrogram, iskljucio fast boot na winu10 i nista. Nekad proradi i radi OK, ali uglavnom ne. Ima li kak'og rjesenja ili je bug?

Nemam nikakvih dodatnih programa slicne svrhe, pa da je konflikt. PES2019 je preko Steama.

Mozda da manuelno dodam PES2019.exe?!
 
Poslednja izmena:
Uzeo polovnu rx 580 sapphire pulse..U Igrama se vidi onako u pozadini da treperi slika tj talasa se..Temperature ido do 77-80 stepena i grafika se cuje kao usisivac..ali me najvise brine sto treperi slika u igrama dok ne desktopu nema..izgleda kad je grafika pod opterecenjem da se to desava..Reinstallirao sam drajvere i dalje isto.U Fumarku kuleri idu do 110%. cak i na 60% kuleri u igrama pa se cuje kao usisivac.

Screenshot_1.png

111.gif


Video 1 - U igri treperenje

https://vimeo.com/334645422

Video 2 - Desktop dok je igra minimizirana (ovde se najbolje vidi treperenje na snimku)

https://vimeo.com/334646329
 
Treperenje je obično povezano sa nekim kablom/konektorom. Probaj drugi kabl do monitora i/ili poveži na drugi izlaz sa grafike.

Temperatura je maaalo jača (možda 5C više nego da je grafika nova), te to nije toliki problem. Jedino to što se čuje kao usisivač valja pogledati. Trebalo bi da se čuje na 60%, ali ne baš kao usisivač (tog ranga jačine zvuka).
 
Ako je ona sa jednim ventilatorom, to je ta temperatura, mozda u malo bolje provetrenom kućištu to malo spadne. Sigurno je i od rudarenja malo otišao ležaj pa se i zato čuje. Zamena paste i ventilatora rešava to. A što se treperenja tiče, proveri kablove, ili ako imaš neki adapter. Promeni slot ako imaš 2 komada,probaj sve kombinacije!
 
Grafika je s 2 kulera model..Problem je resen ,verovali ili ne bio je problem u produznom kablu,stavio sam drugi produzni i treperenja nema vise..Sada je i manja buka i manja temperatura..Sada u toku igre 45-50 stepena i ne cuje se se grafika dok se samo u gpu intezivnim igrama se kuleri okrecu na 2400 obrtaja oko 60% fan load i prave buku inace i tad je tempratura isto 45-50...Sta biste mi preporucili kako da podesim krivu liniju za fanove u afterburneru? Trenutno je default..

Screenshot_5.png

i nekad cu da promenim pastu i to je to :D
 
Desio mi se cudan problem sa mojom Sapphire Nitro+ RX580 8GB SE, naime ima 2xhdmi izlaz, jedan je povezan sa monitorom a drugi sa TV. Prvo je krenuo TV da mi stuca, tj signal da se gubi i vraca. Tako mozda desetak puta zaredom pa se normalizuje. Prvo pomislim da je do TVa jer sam se namucio dosada sa HDMI ulazima kako na ovom Hisense tako i na starom LG. Promenim ulaz na TV, isto, promenim izlaz na grafickoj, isto. Proverim kablove (imam 2 komada), isto, i krece takodje i monitor da mi se pali i gasi tj gubi i dobija signal pa zakljucim da je problem u karti. A,da,zaboravih da kazem da se to desavalo i kad je komp iskljucen pa cak i napajanje iskljucim na dugmence i TV i dalje detektuje pojavu i gubitak HDMI signala!!! Vadio sam kartu da je ocistim i proverim da mi neki staticki elektricitet ne pravi pometnju,ista stvar. I na kraju u ocaju apdejtujem drajver i problem se resio!!! Interesuje me kako je to moguce??? Kakve veze drajver ima sa kompom kad je iskljucen, kakva to ''sila'' moze da radi?
 
drajver, kako si već utvrdio.

to je stara boljka kod amd kartica, power state problem je posredi. u biosu su definisani modovi gpu/mem/voltage vrednosti za određene načine rada.
(video/uvd, gaming, idle, open cl...) ponekad grafika obori napon i klokove i naprosto ne može da se probudi,
kao par meni poznatih, uglednih alkoholičara... ;)

ali u tom amd-u radi i par programera, pa ovu nezgodaciju uglavnom brzo reše.
 
Poslednja izmena:
Hvala na pojasnjenju. Najveci trip mi je bio kad iskljucim i napajanje,odakle je vukla karta to malo napona za zezanje, ostace verovatno misterija... Ili moze za toliko da zadrzi struju u kondenzatorima?
 
Mogu podešavanja P-stanja sad u Afterburneru i za RX karte. :)

ScreenShot00300.png
 
Hmmmmm....
 
Jedno pitanje. Imam XFX RX 580 8GB. Na GPU-Z mi očitava 1150 MHz za GPU core i 2000 MHz za Memory clock. Zar ne bi trebalo da je gpu core bar 1380 Mhz?
 
Trebalo bi.

Imaš unutar gpuz-a gde piše "uefi" da sačuvaš bios - klikneš na sličucu strelice udesno. Sačuvaj ga i postavi na forum. Može se posle iz tog biosa pogledati koji mu je default takt i da li je nešto menjano sa istim. Nema ništa unutar tog biosa što konkretno tebe pogađa (bilo šta personalno), tako da može slobodno javno.
 
Poslednja izmena:
Evo biosa i gpu-z ovitavanja.
 

Prilozi

  • gpu_z.png
    gpu_z.png
    39.9 KB · Pregleda: 150
  • rx580.zip
    107.9 KB · Pregleda: 13
Ugasi računaj, prebaci BIOS prekidač na samoj karti u drugi položaj, pa vidi kakva je tada situacija.
Jesi li kupio kartu novu ili polovnu?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Mining bios je u pitanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kupio sam je ovde na benchu pre četiri meseca. Poprilično sam siguran da je rudarila. Mada sam je dobio u originalnoj kutiji sa svim što ide u pakovanju sa još uvek važećom garancijom. Kartica izgleda kao da je upravo izašla iz prodavnice.
Nikakav problem nisam imao, jedino što sam zapazio da radi na manjem kloku.
Ok. Šta sad? Da li da probam sa prekidačem na kartici ili da ubacim novi bios?
 
Poslednja izmena:
Prvo prekidač (ovo što ti je Corvus Corax rekao), pa tek onda drugi bios.

https://www.techpowerup.com/vgabios/ ima najbolju kolekciju bios-eva. Samo vodi računa šta skidaš, da bude baš baš za tvoju kartu - pogledaj kutiju za tačan naziv jer te XFX imaju po tri slična modela iste grafike (proveri memoriju - Samsung je kako piše iz gpuz prozora i koja je originalna frekvencija sa kutije ili specifikacija).

https://www.techpowerup.com/download/ati-atiflash/ je program za flešovanje. Neko ne preporučuje flešovanje iz win okruženja. Ja radio nekoliko puta (nisam majner, nemam potrebu da čačkam bioseve toliko) i nije bilo problema. Izabereš original bios, load image i za par sekundi uflešovan novi bios.
 
Poslednja izmena:
Prekidač nije ništa promenio. Karta je XFX RX 580 8GB GTS XXX. Flešovao sam sa tim biosom. Sada je GPU klok 1366 a memorija 2000 Mhz.
Pustio sam test Metro Exodus. Znatno je brža a greje se na 74 stepena. Ranije je maksimalna temperatura 66 stepeni.

Pretpoststavljam da je to to. Hvala svima na pomoći.
 
To je to. Sad još malo u Afterburner-u da se igraš sa undervoltovanjem (malo da skineš temp, makar tih 4 stepena i da doguraš do 70C i tip-top. :)

Nema na čemu.
 
Provetri jos malo kuciste, undervolt, kriva za fan i eto verovatno max 65° :)
 
Kućište nie baš zatvorenog tipa. Ima otvore odozgo i sa strane. I ventilator od 12 cm. Pri optrerćenju temepratura je rasla na 88 stepeni. Preko Global Wattmana sam uradio undervolt na 1045 sa 1150.
Sad je u 77 stepeni, uglavnom 75.
 
Pastu bih morao da kupim. Jel ima neka posebna ili bilo koja naleti u prodavnici?
 
Nemoj bilo koju. Ako imas para (tu oko crvene) uzmi Noctuu NT-H1. Za nešto niže pare uzmi Cooler Master Esential, a ako hoćeš korektan kvalitet i jeftinu pastu, juri GD900 preko Kupujemprodajem (uvozna kineska pasta ali dobra, nije krš). One druge kineske ni ne gledaj, ova jedino valja.
 
Ja sam stavio ovo novo izdanje arctic mx-4, odlicna je.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Nece na XFX-u dobiti nista specijalno, karte su same po sebi tople dosta. Nitro karte su hladnije od njih od preko 10 stepeni.
 
Nazad
Vrh Dno