Šta je novo?

AMD Radeon RX 580

MSI Afterburner, u opcijama ukljuci 'unlock voltage control', ili u Wattman-u.
 
Ajd posto je rx570 tu maltene isti hardver, da ne otvaram temu. Imam vibraciju na ventovima pri brzini od ~55%, resio sam problem nalegnutim kucistem posto mi ionako to ne predstavlja problem. Zanima me kada bih radio na svoju ruku servis, da li menjam samo ventove ili komplet plastiku sa prednjim delom ?

Gigabyte varijanta je u pitanju. Zanima me sta da narucim od aliexpressa da imam tu u steku za kad tad.

Jel ovo to to il jok ? - https://www.aliexpress.com/item/328...chweb0_0,searchweb201602_9,searchweb201603_53

Posto sam video na nekim mestima da se prodaje komplet prednji deo, pa ne kapiram.
 
kupi samo ventove,mada bi trebalo da rešiš sa lož uljem i/ili wd40.iscimaj se i kupi original ventove (trebao bi da je everflow,otvori i vidi na poleđini tačan model).
 
Ti ventilatori su uglavnom zatvorenog tipa, nema tu lakog podmazivanja posebno ne lož uljem i WD40 koji tope izolaciju a možda i plastiku. WD40 nije za podmazivanje osuši se brzo, to je proizvod za zaštitu od korozije i vlage a sva ulja na bazi nafte tope gumu, plastiku i izolaciju, samo silikonski i organski podmazivači. U svakom slučaju to bi bila samo kratkoročna mera.
 
Hvala obojici, kontam da u nalegnutom kucistu to ima da radi na dalje bez problema, ali rekoh da imam ja i trajno resenje jer ne planiram upgrade u ovoj masini, bice nova do godine ili dalje, ovo ide klincu kad tad za photoshop/premiere. Inace ja sam imao problem sa dzojstikom i nekim cudnim zvukom na nekim dugmicima, resio sam to maslinovim uljem :D Ne znam kolko je pametno, ali se nije osusilo ni nakon 2 i po meseca, samo mi se ne igra sa tim na grafici. Narucicu onda ove od 5e 2 komada pa nek stoje tu :) Valjda nije neka filozofija da se zamene.
 
Imate masinsko ulje u svakoj gvozdjari, oko 150-200din je, ja to koristim godinama i pokazalo se odlicno. Imam jedno napajanje na video nadzoru koje gura kamere, radi non stop od 2011-te, 2017-te poceo da drci vent, otvorio, ocistio, podmazao i evo ga i sad radi bez drcanja vise od dve godine. Inace sa njim podmazujem sve zivo, sarke na prozorima, lanac od bicikle itd.
 
Ma ne može da se uđe u ove ventilatore, skroz su zapakovani. Inaće drže se samo sa 3 mala šrafe ali treba skinuti i plastiku da se stigne do njih.
 
Kad krene da drci, otisao je lezaj i vrijeme je za zamjenu, nema tu podmazivanja, vec gubi performanse.

I ako se podmazuje, nista osim suvog podmazivanja (kao grafit i sl.), a prethodno ocistiti osovinu.


Skoro sam i ja mijenjao ventove na RX580, jer sam bio slomio jednu lopaticu. I bas kupio EVERFLOW ventove.

Ima vise tipova lezajeva danas, kao flud bearing su najbolji, ima sleeve bearing itd Kad se kupuje i to se gleda.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ma ne može da se uđe u ove ventilatore, skroz su zapakovani. Inaće drže se samo sa 3 mala šrafe ali treba skinuti i plastiku da se stigne do njih.

Ja sam ranije na nekim ventilatorima na grafickim busio rupu precnika 2-3 mm do osovine (tamo gde kod nekih ima plasticni poklopac, ovi su zaliveni), sipam kapljicu masinskog ulja, i preko toga selotejp, radi dugo vremena, pa posle opet.
 
Da, podmazivanje je samo resenje dok se ne nabavi novi vent ili na napajanju kao kod mene, ne isplati se stavljati nov, bolje zameniti celo.
Te zaptivene kao na grafikama sa ja prao cistim etil alkoholom, igla i spric pa nasipam u magnet sa strane i ozivi ga neko vreme. Bez detaljnog ciscenja nema rezultata na duze vreme.
 
Ja nisam siguran da li je tacno vent, on nema luft ovako kad ga pretisnem dok ne radi, kad zavrtim prstom isto sve ok. Ako malo dotaknem plastiku na grafici, znaci generalno plastika ne vent, zujanje prestane. Identicno kao i ovaj lik - https://www.youtube.com/watch?v=kP8Js8d8w6s&t=142s Stupio sam u kontakt sa njim, kaze da mu je radila jos 3 godine nakon toga pa radio upgrade, prodao kao potpuno ispravnu nije imao zalbi. Iz tog razloga sam resio da ostavim tu muku na stranu i nalegnem kuciste, ovo sto je on uradio ja sam probao sa lego kockicama i isto resava problem ali mora bas da bude pod pritiskom i to mi se ne svidja, ali tako to izgleda kao na klipu kad dotaknem plastiku.

Ali dobro, skontao sam sta kazete i kako treba. Ventove sam narucio sa aliekspressa ali svakako sam u garanciji do novembra 2020-e. Samo sa njima trebam da mucim muku kako treba kuciste da stoji u normalnom polozaju i da na 55% brzini dodje do tog zvuka.. Imao sam slican problem jednom davno na 650ti kartici, nabiju grafiku u nalegnutom kucistu koje koriste za test i ne opterete dovoljno grafiku ili ne puste brzinu na kojoj se javlja problem, a da to i urade opet grafika nije u "normalnom" polozaju u kome svi racunari stoje. Nemam zivaca da prolazim kroz to ako ne moram :)
 
Poslednja izmena:
Primetio sam da vise u afterburneru nemam onu ikonicu za podesavanja krive napona.Reinstallirao sam afterburner i dalje nema,ukljucio sam u opcijama unlock voltage control.U cemu je fora?

Screenshot_1.png
 
 
Jel ima neko Asus Rx 580 dual i kako se pokazala? Prema domacim recenzijama ima problem sa slabim ventilatorima, jeftinijim pasivnim hladjenjem i trotlovanjem, ali je trenutno best buy 4gb verzija u emmi za 19000.
 
Za te pare i sa 3god garancihe se nema sta razmisljati :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja bih pre uzeo jednu od boljih verzija RX570 4GB nego najlosiju RX580 4GB, po slicnoj ceni. Da je ta Asus sa 8GB (za 19.000 din) pa da se i razmisli mada mislim da bih u tom slucaju doplatio 2-5k din za bolju kartu sa 4GB/8GB, mnogo zalbi ima na te najlosije i najjeftinije Asus RX4xx/5xx karte..
 
Ja bih pre uzeo jednu od boljih verzija RX570 4GB nego najlosiju RX580 4GB, po slicnoj ceni. Da je ta Asus sa 8GB (za 19.000 din) pa da se i razmisli mada mislim da bih u tom slucaju doplatio 2-5k din za bolju kartu sa 4GB/8GB, mnogo zalbi ima na te najlosije i najjeftinije Asus RX4xx/5xx karte..

Slazem se, to bi i uradio da sam pri parama, mada bi tad verovatno isao na gtx 1660 ili rx5700. Ovako uzimam na rate, i karte do 20k su mi opcija, a u tim cenovnom rangu ima samo xfx rx570 i asrock rx570, obe se barem prema you tube klipovima vise greju od ostalih modela i bucnije su, s tim sto bi se verovatno malo manje grejale od rx580 jer su slabije. S druge strane, rx580 makar i od samo 4gb je oko 10% brza, a za ta pare barem kad se uporedi s xfx i asrock je najbolja kupovina.

Sto se tice napajanja, mislim da rx580 koristi oko 50w vise u odnosu na rx570, dakle minimalna razlika, ovo razmatram zbog mog matorog napajanja koje jos sljaka, al ga ne bi opterecivao.

Nisam nesto nalazio mnogo stranih recenzija za ovu izvedbu, ali domace nisu bas bile pozitivne, mada to moze i da zavisi od primerka koji se zapadne. Na drugom forumu mi je jedan lik napisao da je zadovoljan ovom kartom, da i njegov drug koristi istu i da se uopste ne pregrejava i trotluje i da nije toliko bucna.
 
Danas sam kupio Sapphire Nitro RX 580 Special Edition (onu plavu). Polovna, naravno. Majnovala oko pola godine kaže prodavac. Na moje izričito pitanje da li je originalni BIOS na njoj ili majnerski, prodavac kaže originalni.

Sada isprobavam karticu, nemam neke igre instalirane trenutno, pa probam System Stability Test iz AIDA64 (sa uključenom GPU stress opcijom). Za to vreme motrim temperature iz HWiNFO64.
Elem, ovaj potonji kao brzine kartice pod opterećenjem vidi GPU clock 1240 MHz, a GPU Memory Clock na 2200 MHz.
Nije samo HWiNFO, nego i Radeon Settings kao Core Clock vidi takođe 1240.

Koliko vidim na netu, trebalo bi da budu drugačije brzine za ovu karticu? Core Clock bi trebalo da bude viši, a klok memorije niži.
Ili nešto pogrešno gledam?

Iste vrednosti budu i kad promenim položaj BIOS switch prekidača (naravno, ovo radim dok je komp ugašen pa onda butujem). I sa normalnim i sa tihim profilom potpuno je isto: Core 1240, mem 2200.

O čemu se radi?


EDIT: Evo ga i GPU-Z

gpuz.jpg
 
Poslednja izmena:
Nakon jednog zaglupljivanja sistema, restartovao se i nakon toga prikazao je drugačije rezultate u GPU-Z! Bez da sam prebacivao prekidač za BIOS (bio je ostao u položaju levo).

Posle sam još nekoliko puta restartovao i probao kombinacije sa prekidačem levo i desno. Sada izgleda uvek ovako - kad je prekidač desno rezultati su kao na slici u prethodnom postu. (Tj. drugačije vrednosti od difoltnih)

A kad je prekidač levo, onda je ovako:
gpuz2.jpg

Tj. stoje difoltne vrednosti.
 
Poslednja izmena:
Prođe vreme za edit, pa moram novi post.

Da li je prčkano po BIOSima? Trebalo bi da levo bude štedljivi/tihi mod, a desno za ječae performanse, ali tamo zapravo imam niže klokove (osim VRAMa).

Imao sam i par blokiranja (zamrzne se komp i restartuje se). Zato sam obrisao drajvere, pa ih opet instalirao nanovo (iako je isti Andrenalin 19.9.2 bio i pre toga, a i posle, jedino u GPU-Z sada piše DCH posle naziva verzije drajvera, vidi se razlika na skrinšotovima).
Ali i posle reinstaliranja drajvera išao je stress test u AIDA64 gde je bilo uključeno sve, proc, memorija, grafika i dr. i kompjuter se opet blokirao nakon nekih 45 minuta.
Ali kad sam pustio stress test samo za grafičku, onda je odradio preko dva sata bez kočenja i resetovanja, sve bilo OK, ja sam ga isključio, temperature išle do 75 pod opterećenjem, kuler do 20% (oko 800-1000 rpm).

Izgleda da je grafička ispravna (da li?), ali se nešto i dalje kolje i ne slaže u mom sistemu. Pisao sam o tim kočenjima u ranijoj temi, dešavala su se i sa starim kompom, ali od tada je promenjeno skoro sve (prvo ploča, procesor, memorija, nakon toga SSD, a evo sada i napajanje i grafička; ostali su samo hardovi koje sam trenutno isključio da bih video kako će da se ponaša komp bez njih. Ah da, ostalo je i kućište. :)
 
Poslednja izmena:
A u Furmarku pokazuje klok na oko 1200, memorija na 2000, dok radi test. Potpuno istovetno je bez obzira sa kojim BIOSom butujem (tj. kako je postavljen prekidač na kartici).
Ništa mi više nije jasno...
 
Jasno mi je da je to. A prodavac sa velikim brojem pozitivnih ocena na moje izričito pitanja kaže BIOS originalan. Možda je mislio da ga je vratio, ali očigledno nešto ne štima.

Evo malopre opet promenim položaj prekidača i uđem u Furmark koji klok onda nije uopšte dizao preko 1150, a memorija sve vreme na 2200. Pola sata pre toga nije imalo razlike u kom je položaju prekidač, sad opet ima.
Ludilo.
 
Ocigledno je da ti i tvoj Win nije ok - da li su dirani klokovi iz nekog progrsma ili iz samih drajvera, moras sam utvrditi.
Taj drugi bios, 1150/2200 nije sigurno originalni. Prvi jeste, samo vidi sta ti spusta clock - jer i gpu-z pokazuje da je bios ok, a softverski ti bude underclock-ovana kartica.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Interesantna stvar je da Furmark nije reagovao na podešavanju u Wattmanu ili u Afterburneru. Radio je sa frekvencijama iz BIOSa, nije išao preko. Dakle, u core na oko 1200, memorija na 2000 (kartica u onom tišem BIOSu). Nikako nisam mogao da ide na više od toga.
Ali kad sam konačno poterao igru (demo Forza Horizon 4), u njoj grafička radi sa frekvencijama koje sam postavio, dakle core ide na oko 1350 koliko sam bio stavio.
Dobro je kartica radila u igri. Hladna, stabilan fps.

EDIT: Za razliku od Furmarka, AIDA64 gpu stress test diže frekvenciju na onu iz Wattmana, kao i u igrama.

Neobične stvari, ali tako je kad kupuješ polovno i namučeno.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Da ne otvaram novu temu. Poprilican sam laik u ovome, kupio bih sledecu graficku : AMD Radeon RX 580 Sapphire PULSE 8GB GDDR5, 2xHDMI/2xDP/256bit/11265-05-20G.
E, pitanje je sledece : Vidim u specifikacijama da kartica koristi 8-pinski konektor a moje napajanje (LCPower LC600H-12 v2.31) ima jedan 6-pinski i jedan 6+2 pinski konektor. Moze li se moje napajanje uopste koristiti kod ove graficke kartice ili moram imati cisti 8-pinski konektor?
Ukoliko je to uopste bitno, maticna ploca je ASUS B85M-g.

Hvala!
 
jedan 6+2 pinski konektor i cisti 8-pinski konektor su ti jedno te isto.
Ipak, to napajanje je po meni suvise slabo za ovu karticu (nisi naveo ostatak konfiguracije)... eventualno debeli undervolt, pa da molis boga da napajanje ne crkne i povuce sve sto moze za sobom.
 
Konfiguracija je sledeca:

ASUS B85M-G
Intel Core i7-4790 GPU @ 3.60 GHz
NVIDIA GeForce GTX 960
16.0 GB RAM
Napajanje : LC Power LC600H-12 v2.31
Imam i UPS, ukoliko je to bitno

Ako ti nije preveliki cim, mozes li mi napisati koju graficku bi mogao imati a da nemam problema sa trenutnim napajanjem, budzet mi je recimo do i oko 200 evra. Ajd pa vodim na pivo kad te put nanese u Vrnjacku Banju :)
 
Ma pusti pivo, daj da ne spalis komp :)
Za 200 evra mozes da kupis dobro napajanje od recimo 70ak evra (Seasonic, Thermaltake Toughpower, Cooler Master - negde oko 550-600W bi bilo taman), i za ostalih 130 evra kupis gore pomenutu RX 580 8 GB (ali nemoj Pulse, nego Nitro+, mnogo je bolje hladjenje)...
Sve ovo pricam o polovnim komponentama ali mozes da ih nadjes pod domacom garancijom od jos barem godinu dana, tako da tu nema problema.

Edit: U svakom slucaju preporucujem da promenis napajanje, koju god graficku kupio. Taj LC Power je bas low level, za neku integrisanu kancelarijsku masinu, tako da nemoj to da drzis u kompu ako bas ne moras. Meni licno je ono eksplodiralo :D a u masini je bio samo intel I5 2400 plus pomenuti RX 580. Srecom je samo ono uginulo.
 
Poslednja izmena:
Uh, ne bih se nesto mnogo jurio oko polovnih grafickih kartica, pogotovo nakon ovog ludila sa rudarenjem. radije bi uzeo neku slabiju a novu (tipa AMD Radeon RX 560 Asus 4GB GDDR5) nego bilo sta polovno.
Sto se tice napajanja, apsolutno si u pravu - morace da se menja pod hitno! Hvala jos jednom!
 
Nazad
Vrh Dno