Šta je novo?

AMD Radeon RX 580

Moguce je, za GPU je gaming najbolji vid testiranja, eventualno neki game benchmark, Furmark nije merilo.

To sto si ti cackao su klokovi, napon nigde pomenuo nisi, a to je najbitnija stavka :)

I klokovi uticu na potrosnju (samim tim i temperaturu i buku), ali mnogo manje od napona.
 
Znam brate, prvi oc graficke sam radio pre 10+ godina (4870), nije ovo prva :) Nego sam hteo iz zezanja da vidim, dokle moze da se odvrne na stock regulisanom naponu pa da proverim temperature i potrosnju. S obzirom da je taj oc profil dovoljno ''ubrzanje'', da su temperature ok za ovu kartu (uz umerenu potrosnju, bar prema MSI AB-u), pitanje je da li mi se isplati da jurim idealne vrednosti klokova i napona.
 
Poslednja izmena:
Nema tu nekog posebnog jurenja, otvoris Afterburner, ima one tri crtice s leve strane, smanjis napon za poslednji klok za 50mV, 99% prolazi i dobio si tisu i hladniju karticu u dva klika :)

I mene mrzi da trazim idealna podesavanja, nista mi ne znaci stepen gore-dole, odradim jednom umereni undervolt i podesim krivu ventilatora i zaboravim :)
 
Poslednja izmena:
Koristim stari skin.
Secam se da je ranije bilo potrebno izmeniti .cfg fajl da bi se otkljucala mogucnost kontrole napona. Ili si mozda mislio da smanjim malo preko power limit slajdera?
 
Udjes u settings za afterburner, imas "unlock voltage control" i "unlock voltage monitoring", imas i hardware access level podesavanje, stavis na Kernel mode, resetuje se i to je to. Sve preko GUI-ja ide.

Ne znam gde su te crtice sa starim skinom afterburnera, kod novog skina je to malo dugme levo od Core Clock slajdera.afterburner.jpg
 
Par pitanja ako može za iskusne:


- Pre ovoga nisam nikada ništa klokovao/undervoltovao.

- Uzeo sam rx580 nitro+ SE po preporuci članova sa foruma
- Undervoltovao sa 1150 na 1130 sve sem poslednja 3.
- memory clock speed digao sa 2000 na 2250, ostalo na 950mv
- Power limit od mogućih 50% stavio na 20%
- Fan da mi vrti negde na 1500rpm pri full load-u u igricama.
- Kad nisam u igrici fan je u "zero RPM-u"

Ono sto me zanima ustvari je koja je ok temperatura pri loadu-u ?

Kod mene na nekih 25c ambijentaloj temp GPU je u Gaming-u ( ASC Unity ) ultra podešavanja na 63-65c ( sa power limit na 50% ide 70-72c elem mi se ne svidja ideja preko 70c pre svega jer mi greje noge [emoji23][emoji23][emoji23] drugo nzm koja je normalna temp ne želim da mi se greje više nego potrebno )

NZXT H500 kućište sve stock inače.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Normalne temperature u oba slucaja.
Undervoltovana je vise nego odlicna po meni.
 
Zašto power limit uopšte i podižeš?
 
Zašto power limit uopšte i podižeš?
Otkud znam, u furmark sa 0 na 50% mi daje preko 10 fps više al mi ništa ne znači kad je igrica već fluidna. A sa 20% dobijam oko 5fps više gde mi temp ostaje u principu ista ili +1c više kako kad. Samo se potrošnja poveća što mi i nije bitno.

@anarki1302 [emoji106]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Par odgovora :)

Undervoltuj slobodno na 1050 i manje.
Bas je potrebno da undervoltuješ poslednja 3 moda, tu grafika radi na full opterećenju, zato se tu najviše i stedi (kod mene je recimo na svih 6, 7 modova 950 mV)
Power limit stavi slobodno 50%, iako sa ovim undervoltom to neće biti iskorišćeno (ali ga ostavi za svaki slučaj, hoće u igrama da secka ukoliko je nešto zahtevno, a napon od 1150 mV uz 1300 MHz GPU daje kombinaciju preko 130W, pa onda gpu frekvencija šeta od 900-1300 MHz)
Temperatura u full loadu tu neće ići preko 70 prilikom 1500 rpm.
 
Kad sam testirao ovaj GPU sa nekim test programom, ide i preko 80 °C.

U igrici (samo sam PES pokretao, tu je oko 70 °C)

Nisam znao da se ovo 'vako grije.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
A kako si radio undervolt?
 
Par odgovora :)

Undervoltuj slobodno na 1050 i manje.
Bas je potrebno da undervoltuješ poslednja 3 moda, tu grafika radi na full opterećenju, zato se tu najviše i stedi (kod mene je recimo na svih 6, 7 modova 950 mV)
Power limit stavi slobodno 50%, iako sa ovim undervoltom to neće biti iskorišćeno (ali ga ostavi za svaki slučaj, hoće u igrama da secka ukoliko je nešto zahtevno, a napon od 1150 mV uz 1300 MHz GPU daje kombinaciju preko 130W, pa onda gpu frekvencija šeta od 900-1300 MHz)
Temperatura u full loadu tu neće ići preko 70 prilikom 1500 rpm.

Hvala na predlozima.

Jeste undervoltovana na sve sem prva 3 lose sam napisao. Sve sem prva 3 su 1130

Nmg je na 1050, tjst ne prolazi furmark sa 1050 i 50% power limit, meni je takodje fabrički clock 1430, jedino ako misliš da downclockujem na 1300 pa onda da idem na 1050? Al ću onda izgubiti perf koj mi možda nije ni potreban [emoji848], baš ću probati, pucam da temp neće ići preko 60c onda što me dodatno raduje.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
@Stormbringer_bg

Evo sta sam uspeo sa 1300 MHZ undervolt više nema šanse puca furmark ( 930 v.s. 1130 ), performanse 88fps u furmark ( v.s. 85-86 na 1430 clock & 1130mv )

Temperatura sa 65c na 51-53 max, ne sećam se koliko je vukla W pre sad ne prelazi 93W

Fan RPM sa 1500 na 1000-1100

U principu dobio sam malo veće performanse 15c skoro nizu temp i manje RPM [emoji23][emoji23][emoji23], prezadovoljan [emoji123]


Malo me mozda i zeza ambijentalna temp, u kući je oko 28c
9e07dfa0e02191541681c63061f7d495.jpg
164a4f53174540a7ae5a7a2addec8ffe.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To ti kazem :) Uzivaj!
 
Napisao post pa slučajno obrisao, evo o5: pošto imam istu kartu, da li sam te dobro razumeo da sa underclockom na 1300MHz, undervoltom na 930mv i memorijom na 2250MHz imaš bolje performanse i hladniju kartu? I koji je ovo program sa kojim si radio to, sa slike 1?
 
I dalje ne razumem cemu undervolt-ovanje (Sapphire) RX580?
Karta je necujna i hladna van gaming rezima rada. Jedino mogu da razumem blazi undervolt za starije igre koje nisu preveliki izazov za te RX karte, pa da se greju sto manje, uz sto nizu potrosnju, to je ok.

Za neke igre (60fps i maks podesavanja, npr. BF1) su dovoljni i stock klokovi. Za Dirt Rally 2.0 se ispostavilo da je za stalnih 60fps na svim stazama (uz pretezno ultra podesavanja @1080p/2xEQAA) neophodan OC profil od bar 1420/2150MHz, za Dirt i ostale najzahtevnije igre profil je 1440/2200Mhz uz power limit + 30% i sve radi kako teba a ubrzanje je +3-4fps, u zavisnosti od igre. Potrosnja 120-130-145W, vise nisam primetio ni u BF1, temperature 60-70c, najvise su u Battlefield-u, ventilatori se vrte do 43%.

Inace, savet za takav OC sam nasao u ovom uporednom testu Pulse i Nitro+ verzija.
Bilo mi je cudno da nisu savetovali rucno povecanje napona vec samo +power limit ali odradio sam isto sto i oni i jos nijedna igra nije prsla, cak ni Dirt Rally posle duzeg igranja.
 
Poslednja izmena:
Pa objasni, sta bolje? Visi fps? Sumnjam. Malo nize temperature/malo niza potrosnja, to svakako :)
 
~10c niza temperatura, 10-15% sporiji ventovi, 30ak% niza potrosnja (samim tim tise i hladnije napajanje), malo li je :)

Moja Nitro+ 470 je dosla sa Silent biosom gde je 1V napon, klok za mizernih 54MHz nizi od "Gaming" biosa, a napon 180mV nizi. To govori koliko su odvrnuti fabricki klok i napon da bi se cedile performanse, poslednjih 2-3% :D

500 serija kod Sapphire-a je dolazila sa dva ista biosa, ukinuli su Silent bios koji je bio mnogo bolja opcija.
 
Poslednja izmena:
Sve je to ok ali kao sto sam vec napisao, iskljucivo za starije i manje zahtevne igre. Zasto bih to radio kada temperature svejedno ne prelaze 70 stepeni C, ventilatori se ne cuju preterano a za potrosnju me boli uvo (ionako retko kad prelazi 135-140W, bar prema MSI AB), to je nekoliko sati igranja nedeljno, nije mining :)

Meni je najbitnije da karta moze dovoljno da se overklokuje, da bi sto bolje ''ispratila'' novije naslove a da pri takvom OC profilu temperature ne prelaze 70, maks. 75 stepeni C i da je buka niska. A u praksi se OC pokazao upravo tako, 3-4fps u proseku vise uz sasvim prihvatljive temperature i buku. Mozda cu napraviti jedan undervolt profil, za letnje temperature i manje zahtevne igre ali trenutno ne vidim svrhu.
 
Poslednja izmena:
MSI Afterburner ne prikazuje dobru potrosnju, HWInfo64 i GPU-z prikazuju isto kao i drajver, Afterburner prikazuje nize vrednosti.

@Orchard

ThrottleStop? :D
 
xtu,sasvim dovoljan,moze i cpu i gpu napon,i pri pokretanju ucita podesavanja.
 
Napisao post pa slučajno obrisao, evo o5: pošto imam istu kartu, da li sam te dobro razumeo da sa underclockom na 1300MHz, undervoltom na 930mv i memorijom na 2250MHz imaš bolje performanse i hladniju kartu? I koji je ovo program sa kojim si radio to, sa slike 1?

Da. Program je ovaj od AMD 19.12.2 drajveri

I dalje ne razumem cemu undervolt-ovanje (Sapphire) RX580?
Karta je necujna i hladna van gaming rezima rada. Jedino mogu da razumem blazi undervolt za starije igre koje nisu preveliki izazov za te RX karte, pa da se greju sto manje, uz sto nizu potrosnju, to je ok.

Za neke igre (60fps i maks podesavanja, npr. BF1) su dovoljni i stock klokovi. Za Dirt Rally 2.0 se ispostavilo da je za stalnih 60fps na svim stazama (uz pretezno ultra podesavanja @1080p/2xEQAA) neophodan OC profil od bar 1420/2150MHz, za Dirt i ostale najzahtevnije igre profil je 1440/2200Mhz uz power limit + 30% i sve radi kako teba a ubrzanje je +3-4fps, u zavisnosti od igre. Potrosnja 120-130-145W, vise nisam primetio ni u BF1, temperature 60-70c, najvise su u Battlefield-u, ventilatori se vrte do 43%.

Inace, savet za takav OC sam nasao u ovom uporednom testu Pulse i Nitro+ verzija.
Bilo mi je cudno da nisu savetovali rucno povecanje napona vec samo +power limit ali odradio sam isto sto i oni i jos nijedna igra nije prsla, cak ni Dirt Rally posle duzeg igranja.

Pa ja trenutno igram ASC Unity ( nastavljam gde sam prestao sa gejminogom pre X godina a sad imam vremena zbog posla.

Monitor mi je IPS 27 60HZ tako da meni ne treba preko 60fps u ASC ili bilo čemu. Limitiran fps na 50 do 60Fps + ta podešavanja koja sam gore naveo mi daju skoro 15c nizu temp i sa 1150MV na 930MV to je 220 MV razlike [emoji28] sa 65-67c sam spao na 51-53c plafon, sa 1500 RPM na 1100 potrošnja na 94w max performanse 60fps max zaključano 50min ... Meni sve lepo radi kad nisam na fps lock temp mi ide malo više al fps dobijam i do 150 negde što mi ne treba za moj monitor ....zašto bi onda pustio da ide na toliko kad ja to ne vidim.

- Što se tiče furmark:

1430 clock, na MCLK 2100 1150 MV iliti stock 84fps fan oko 1500

- 1430 clock + 2250 MCLK + power 50% 1130Mv 91 FPS ( 70c ) Fan oko 1500

Isto to samo power +20% = 87fps max temp 65c

- Underclock 1300, MCLK 2250, MV930, power +50% 51-53c 88 FPS, fan 1100

E sad za jače igrice možda mi bude trebalo nazad 1430 clock itd zasad mi ovo top, pre svega ne greje mi noge sa prethodnih 65c jer mi PC dole xD

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam polovan racunar... instalirao WIN10, najnovije drajvere, i5 2400,RX 580 8GB DDR5, CoolerMaster 650w...
Temperarure su bile normalne. Skinuo neke igre i probao da pokrenem ali mi ekran brzo posle introa pocrni... sada se desilo nesto sto je veliki problem.
instalirao ALL IN ONE onaj Visual C++, Java... najnoviji drajveri, pokrenuo Civilizatio VI, intro VRH, SVE NA HIGH, bez kocenja i seckanja... pokrenuo kampanju i pise LOADING PLEASE WAIT... sacekao par minuta i zvuk isao sve super... i pocrni ekran i evo sad ni makac, samo da restartujem!
Windows 10...

----------------------------
CoolerMaster 650w napajanje... sreca pa sam bio u sobi, poceo je da se topi kabal(ona prva zasrita kabla) koji napaja grafiku, kao sto sam rekao sve je bilo zbudzeno naopako. Sta da radim? Ovako svakako ne smem da ga upalim ponovo, da li je graficka u pitanju ili napajanje? Sta da radim? Molim za savet sto pre...
Da napomenem, ja nista spajao i pipao nisam sem ponovnog namestanja kulera jer nije uopste bio pricvrscen za plocu!
 
Poslednja izmena:
Za početak slikaj. Posle raskači sve sa napajanja i unimerom izmeri za svaku granu voltažu.

Kuler od procesora nije bio pričvršćen za ploču ?
 
Poslednja izmena:
Pa vidiš da je grafička spojena preko adaptera, a nisu oba moleksa priključena, tako da samo jedna žica napaja grafu, i naravno da je počela da se topi. Spoji grafu na PCI - e kabel od napajanja, a ne preko tog adaptera i nadaj se da joj nije ništa.
 
Je l bi mogao da prikljuci i drugi molex i da zavrsi posao? Ili ovakve adaptere ne treba koristiti?
 
Nazad
Vrh Dno