Šta je novo?

Koriscenje telefona / tableta pred spavanje?

Djilkosh_Ns

The King
Super Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruke
28,544
Poena
1,285
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5500
Matična ploča
Asus A320M-K
RAM
Kingston Renegade 2x8 3200mhz
GPU
XFX 6800 16GB
Storage
XPG SX8200 Pro 2TB + Kingston A400 480GB + aData SU630 480GB + SP A55 512GB
Zvuk
Integrisana
PSU
Corsair RM650 Fully Modular
Kućište
Thermaltake Versa H18 w/ clear window
Monitor
LG 27GP850-B
Miš & tastatura
Razer Basilisk v3 & Redragon Draconic White / Brown Switch
Ostale periferije
Turtle Beach 600P
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Deep Purple 256GB
Pametni uređaji
Apple watch Series 7 Midnight 45mm
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Posle citanja ovog teksta:

We've all been there: you're laying in bed playing your favorite game on your phone and as the minutes, and eventually hours tick by, you don't even notice because you just can't stop. You get to the next level, which was going to be your marker to go to bed, but then you blaze right through three more levels. You don't know exactly why you won't stop playing, but you won't. There's a reason why you won't stop playing, or refreshing your Instagram feed, or, for some people, washing your hands, saying certain words or touching certain objects.
Compulsions are a powerful force in our brains, and they affect each of us differently. For some, compulsions are a mere inconvenience (like playing that game), while for others they interrupt lives and make it hard to complete every-day tasks. According to Sharon Begley's new book "Can't. Just. Stop: An Investigation of Compulsions," it all has to do with how you're wired. That's why you literally can't just stop - your brain is driving you. In an interview with Broadly, Sharon explained that you might try to reach another level on the game or compulsively buy three new shirts because you're trying to manufacture the pleasurable feelings you expect to get from these actions.


"What's emerged in the last few years is that the dopamine circuitry actually predicts how much you will like something and how much pleasure it will give you. Then it calculates how much reality corresponds to the prediction or falls short. The emerging idea seems to be that when reality falls short, we feel a dopamine plunge," Sharon told Broadly. "That feels bad, so we keep trying to do something that will make reality live up to expectations. That, to me, fits in with compulsions because these things we're doing really aren't that pleasurable. Rather, it's the dopamine fuel, pleasure, and reward circuit that's making us feel bad."


Let's continue with the game analogy, mainly because Sharon says video games play on our compulsions. The reason you're compelled to reach another level even after you've committed to go to bed is you expected to get a certain pleasure from reaching a new level, and when you didn't get that pleasure, you started another level to see if maybe conquering level four would give you the feeling you expected.
Even though the seemingly insurmountable feeling that you have to check your phone can be pretty annoying, it's not that bad compared to the compulsions that some people feel. According to the National Institute of Mental Health, obsessive compulsive disorder is a chronic, long-lasting disorder that causes uncontrollable and recurring thoughts, and behaviors the person feels are necessary to repeat over and over. Compulsions for a person with this disorder can include life-interrupting behaviors like repeated hand washing, arranging things in a very specific way, counting and more. Other harmful compulsions include hoarding, Sharon notes.


The issue here is there's no reliable and covered-by-insurance way to treat many compulsive disorders. But unless it's seriously affecting your life, Sharon says, you probably don't need treatment. So next time you're running on four hours of sleep because you stayed up way to late refreshing Instagram or reaching level 26 on that game, at least you'll know why.

palo mi je na pamet jedno pitanje da vidim koliko sam ja normalan ili nisam ili je to neka zavisnost mozda, da iako ugasim racunar i kao legnem na spavanje, pre nego sto cu da stavim telefon na punjac, uvek nesto cackam. Desava se nekad da iako znam da treba ranije da ustanem, telefon mi bude u rukama jos sat vremena listajuci instagram, surfujuci ili pak iscitavanje tema na Benchu preko tapatalka.

Poceo sam da koristim i filtere koje kao preporucuju zbog ociju da bi lakse zaspali, ali na mene to ne utice. Koliko god ga "pozutio" meni je isto. Ako mi se cita, citacu dok mi se ne prispava.


Kako vi ostali gledate na to?
Da li i vi isto tako koristite duze telefon pred spavanje?
Koje su posledice, sem naravno teskog ustajanja ili kasnjenja na posao npr?
 
Nisi normalan, ko još koristi tel u krevetu samo sat vremena? :d
 
I meni se to redovno dešava, kao da mi je to obavezna stvar poput pranja zuba, da fon koristim kad legnem pre nego što zaspim iako sutra ustajem rano i imam dosta obaveza i posao itd... Ali eto jednostavno navika, a i zavisnost u isto vreme po mom mišljenju.
Iako tog trenutka ustanem sa kompa posle igranja igrice ili gledanja filma/serije uzmem obavezno fon da čačkam malo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam kao klinac često čitao knjigu pred spavanje, pa i kasnije dok se nisam malo više navukao na telefone. Sad ponekad uzmem knjigu, ali najčešće vrtim 9GAG dok ne zaspim sa telefonom u ruci. :D
Tako da za mene to nije ništa novo, samo se sredstvo uspavljivanja promenilo. :d

Sent from my HUAWEI P9 lite via Tapatalk
 
Takođe i ja,moram malo da pročačkam telefon pred spavanja.Postala svakodnevna rutina.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Ja od pojave smartphona se ne sećam da sam igrao bilo koju igru na telefonu ili tabletu.

Pred spavanje i noću ne ostavljam telefon na punjaču zbog baterije ali ga ne nosim ni sa sobom u krevet osim ako ne radim sledeći dan pa zbog alarma ga stavim bliže da ga čujem...

Ono što ja radim je da čitam knjige na tabletu (9.6 ekran) pred spavanje...nemam problema sa spavanjem ni sa ustajanjem mada koristim dark mode.
E sad ako je knjiga neka zanimljiva zna da me povuče da pročitam baš dosta, ako naiđe neki sporiji deo knjige to me obavezno i uspava :d
 
Od kad sam kupio ebook citac, uglavnom zaspim uz njega.
Mislim da je ovo manje losija opcija nego da zaspim uz telefon :)
Inace sam kao dete/tinejdzer redovno legao sa knjigom. Citanje pred spavanje je bila obavezna stavka, kao i citanje nakon budjenja - kada nisam morao da ustanem rano.
Pozdrav
 
Držiš ga blizu glave, može i u avio režimu (kod mene je noću uvek avio režim) prati tvoje disanje i zvukove koje praviš pri okretanju u krevetu.

Ja se okrenem sa jedne strane na drugu preko 20 puta u toku jedne noći....
 
Meni je to prešlo u naviku, ne sećam se kad sam legao da spavam bez da sam čačkao telefon sat-dva pre stavljanja na punjač.

Dok sam bio mlađi obično sam pred spavanje čitao knjige, ovih par godina telefoni su preuzeli tu ulogu.

Loše strane - pa šta znam, iskreno ne verujem da ima loših strana nekih, ja spavam normalno, čak mi je lakše da drndam telefon jer mi se prispava posle nekog vremena.

Duša mala, ona mene uspava. :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Najveca fora je sto se meni prispava. Okej, gasim komp, idem na spavanje. Tusiranje, pranje zuba sve po redu, legnem, krenem da stavim telefon na punjac, hm, samo nesto da vidim...

... 3 sata kasnije nasao sam neku zaraznu igru koju cu obrisati sledeceg dana, jer dalje ne ide posto moras da platis za bonuse :d

ili...

... spava mi se, ali kao ajde samo ovo da zavrsim sa citanjem / gledanjem nekog klipa i idem da spavam, oci mi se zaklapaju, ali meni ne da mira dok to ne odradim. Posle toga kao da "prebacim" i onda tek ne mogu zaspati.

Sreca pa sam presao na iPhone, baterija uvek oko 20% pred spavanje, tako da ne mogu ga ni cackati puno. Vecinom se drzim onoga sa svim telefonima da kad se puni ne cackam telefon, tako da ko ima problema, neka kupi iPhone :d
 
Sa širenjem interneta su došli mnogi novootkriveni poremećaji ličnosti, jedan od njih se zove zavisnost od informacija i to je glavni razlog zašto ljudi provode toliko vremena na internetu, konkretno u ovom slučaju na forumu.

Doduše ovaj poremećaj i nije više poremećaj jer je to obrazac ponašanja većine pa je samim tim postao norma. Poremećaj ne znači bolestan, već da ostupaš od društveno prihvatljivih normi a mi (milenijalci uglavnom) živimo u vremenu kada je odstupati od norme pozitivna stvar i postaje normalan i očekivan vid ponašanja. Danas je normalno biti nenormalan, tako da je nemaj brige.
 
Takođe sam primetio da volim da uzmem kada mi se baš spava da gledam neki klip duži, iz subscribers liste i onda osetim da sam pola klipa preskočio spavajući i tek onda fon na punjač pa spavanje [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni je ritual gledanje serija na tabletu kad legnem.
Zena je zabranila montazu tv-a u spavacoj sobi pa sam ja iskusno pribegao ovom resenju :)
Ali bogami kako je dete stiglo u kucu to gledanje se svelo na 10-ak minuta jer nemam snage za vise :D
 
Pustim ziku preko taba da pici tiho, taman dok izgura album, zaspim.Tako da....koristim.[emoji1]

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Ja obično pustim film ili seriju na compu i gledam pred spavanje. To radim već sigurno minimum 10 godina. Taman se uvek uspavam lepo. Telefon čačkam jedino kada je baš dosadna serija ili film.

Desi mi se nekad da čačkam pred spavanje ali ne često.Pali mi se do not disturbe oko 12 i telefon garažiram na stočiću .

Evo upravo biram šta ću gledati , telefon je već zakunjao sam :) Ranije sam se uspavljivao uz knjige i stripove, sada filmove, isti đavo.
 
Posle 16-18h gledanja u dva monitora i telefon, iskreno bilo bi mi previse da gledam u isti i kada legnem. Samo ga ostavim na nocni sto i kraj, dovoljno sam umoran da mogu da zaspim za 3 minuta, ne treba mi telefon za to. Moja draga, sa druge strane, bi umrla ako ne bi bar sat vremena drndala telefon pre spavanja, kaze da je to zamori da bi zaspala.

Sa druge strane, ujutro onako mamuran dohvatim telefon i upalim Reddit i krenem da citam kako bih se sto pre razbudio.
 
Nemam problema pred spavanje pošto ne koristim telefon skoro nikako (samo za obavezne kratke pozive), ali sam pre par godina imao drugačiji problem a to je zavisnost od računara u smislu da se budim u pola noći, prelistam mail i torrente i vratim se na spavanje. To je jedno vreme postala rutina a nestalo je kada sam prestao da torrentujem. Jednostavno bez budilnika se probudim, odem u drugu sobu, pregledam šta se dešava par minuta i vratim se kao da se nisam ni budio.
 
Kada sam mnogo umoran neznam ni gde mi je telefon već samo gledam da što pre stignem do kreveta.

A nekada vikendom volim da odspavam malo pa kad se razbudim onda je telefon u rukama bar 2h
 
Zavisni smo svi od telefona, krastavac :D

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ja dođem mrtav umoran jer sam radio i plus posle išao na basket sa kolegama i jedva se okupam al fon uzimam, takođe ujutru čim se probudim ga uzimam, prelistam obaveštenja, Tapatalk, fejs, mail, poruke. Jer toga se nakupi preko noći jer ne gasim net zbog backup-a. Onda ga još malo dopunim do 100 ako spadne koji procenat čisto da budem siguran i ustajem. Ovo sve kada sam druga smena, kada ne idem na faks i kada je vikend a nemam obaveza..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Igram sah na telefonu cesto pre spavanja i to bi bilo to.
Kad ustanem ne vidim gde idem, a kamoli da gledam u telefon ...
 
Ja dođem mrtav umoran jer sam radio i plus posle išao na basket sa kolegama i jedva se okupam al fon uzimam, takođe ujutru čim se probudim ga uzimam, prelistam obaveštenja, Tapatalk, fejs, mail, poruke. Jer toga se nakupi preko noći jer ne gasim net zbog backup-a. Onda ga još malo dopunim do 100 ako spadne koji procenat čisto da budem siguran i ustajem. Ovo sve kada sam druga smena, kada ne idem na faks i kada je vikend a nemam obaveza..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kada vam zafali igrač, pusti poruku :)

Takodje svaku noć kada legnem ... Od 15min do 1h, u zavisnosti od umora ...
 
Kada vam zafali igrač, pusti poruku :)

Takodje svaku noć kada legnem ... Od 15min do 1h, u zavisnosti od umora ...

Ako si iz Valjeva, dobrodošao si [emoji2]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zavisni smo svi od telefona, krastavac :D

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Meni je telefon samo alat za programiranje, inače ga koristim kao dumb phone većinu vremena ili kada sam napolju pa nemam izbora (uglavnom čitam mejlove). Veliki ekran je veliki ekran i nema tog ugođaja pri ležanju koji će me naterati da veliki ekran PC-ja zamenim malim na monitoru ili tabletu. Nije udobno očima, iako guzici jeste. Ali meni su oči prioritet a ne guzica.

Poslovni telefon je nešto drugo, njega moram da čekiram jer me zivkaju i šalju poruke stalno.
 
Posle 16-18h gledanja u dva monitora i telefon, iskreno bilo bi mi previse da gledam u isti i kada legnem.

Spavas li brate, makar vise od loznice?! [emoji23]

Ja da gledam toliko u monitor, posle 3eg sata bi to bilo samo bukvalno gledanje (bez neke produktivnosti). Da u zid gledas, a ne ekran, glava bi bila ko bubanj.

Mene nervira kad raja danas zabije nos u telefon kada su u setnji, vani, kafa i tako to neka aktivnost, a pogotovo u voznji. Pa majku mu bas ko da gori da se opali neki lajk ili sta vec. Makar da rade nesto pametno pa hajde.

Ama bas nikad kada sam vani ne koristim tel ako mi ne treba, uopste nemam tu naviku, niti vadim na stolive i to.

Uglavnom kad nisam u drustvu, kuci i tako to, naravno pred spavanje, ujutru rijetko, oduzme vremena. Uvece imas malo fore, ujutru nemas.

[emoji482]


I da, koristim night mode, automatski sve to radi na osnovu lokacije i sunrise/sunset-a, i mnogo vise prijaju toplije boje. [emoji726]

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Umesto da legnem i blejim na telefonu sat-dva kao vi, ja se pred spavanje ponovo vratim na komp i tako... :d
 
Trebao sam za vas da dodam u zagradi i komp, ali sve se mislim nema takvih koji ugase komp, pa se vrate opet :d
 
Nazad
Vrh Dno