Šta je novo?

Budget low light video recording?

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,783
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Postoji li nešto do 300€ a da osetno bolje snima video u low-light uslovima? 4K nije bitna funkcija.

Ako ne postoji, bacite i neke skuplje predloge.

Druga alternativa koja mi pada na pamet... postoji li neko suptilnije LED svetlo? Znate već, da prilikom snimanja ne "ubije u pojam" koliko blješti već eto, da čisto tek da obasja prostor toliko da snimak bude upotrebljiv :D
 
Onda pošto imam K Zoom, dajte neke linkove za "finu kinesku LED rasvetu" koju ima smisla kupiti :)
 
Postoji li nešto do 300€ a da osetno bolje snima video u low-light uslovima?

Bolje od čega?
Koji su ti to low-light uslovi? I kakvi treba rezultati da budu, a da budeš zadovoljan? Koje je namena konačnog snimka? Komercijalna ili nešto za sopstvene potrebe?

Problem slabog svetla u videu se rešava ili dodavanjem svetla (korišćenje rasvete), ili korišćenjem vrslo skupe optike, i uopšte, "snimaće" tehike.
 
Rezultati treba da budu bolji od standardnih telefona/kamera u situacijama gde svetlo nije najbolje rešeno, da ne koristim neke grublje reči - primera radi živa muzika u klubovima.

Namena je amaterska, odnosno za sopstvene potrebe.

Dakle, ako izuzmemo rasvetu, postoji li neka manje skupa optika koja bi tu izvukla nešto više od standardnog učinka? Dok sam guglao, naleteo sam da Sony NEX-6 se preporučuje kao zgodan, vidim na oglasima NEX-5 u tom nekom cenovnom rangu - šta bih dobio sa njim u praksi?
 
Poslednja izmena:
Sony MILC fotoaparati (NEX-5 i NEX-6 su stariji modeli, sada su aktuelni A-xxxx (neki četvorocifren broj)) jesu značajo bolji od od telefona. Ali, sa osnovnim kit objektivom koji dobijaš (najčešće SEL 1650 zoom), ne dobijaš baš mnogo ukupno gledavši, jer je taj objektiv svetlosno slab. Ali ipak, radiće bolje od većina telefona. A ako se nategneš za bolji objektiv, dobijaš značajno bolji kvalitet.

E sada, ti stariji NEX-5 i NEX-6 modeli, slabiji su i u video zapisu. Bilo bi dobro da nađeš npr Sony A-5100. On je ranije bio skup u odnosu na tvoj budžet, ne znam kako se sada kreću cene.

Sasvim solidna low light mašina jeste i Sony RX-100 I i isti taj samo II (novija verzija). U stvari, za low light im je najbolji RX-100 III i još noviji IV, V (III je prvi iz serije sa svetlosno jačim objektivom), ali njima su cene baš jake.

Imaj u vidu da sa baš slabim svetlom koje je često u klubovima, nema nekog velikog čuda prilikom snimanja videa bez opreme u hiljadama €. Bolje je od telefona, ali samo ako nekog svetla uopšte ima. Ako je baš mračno, neće ti pomoći ni spomenuti Sony-ji. Ljudsko oko se vrlo dobro prilagođava promenama svetla, i laiku je teško da oceni koliko svetla zapravo ima ili nema u nekom low light kadru, pa možemo pomisliti da je scena svetlija nego što zapravo jeste. A onda foto/video oprema pokaže koliki je zapravo mrak.

Prava low light video produkcija se radi opremom koja košta k'o stanovi u BG. Ili se rasvetom simulira da je svetlo slabo (jake senke, veći kontrasti uz manuelno podešenje i kasniju obradu snimka) i bla.bla.bla...
 
Ok, ima smisla -

Ja sam se povukao iskustvom sa EOS M aparatom - slikao se u nekom sumraku bez blica a po slikama bih rekao da je 16:30 pa sam pomislio da bi video snimci mogli da izazovu slican efekat.

E sad, ako govorimo o osvetljenju, sta bih mogao da pazarim a da bude ultra mobilno i pristupacno?

Sent from my SM-C115 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno