Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Meni stigla ploca i procesor, samo da stigne memorija preko grane :(
 
Taman vas ima jedno 3-4 kojima stizu ryzen kompleti u narednih 10 dana pa da se nakupim iskustava iz prve ruke pre nego sto narucim u maju i sebi :D
 
Bice iskustva iz prve ruke koliko hoces, samo treba pare skupiti da se sve to pokupuje.
 
Naručio Ryzen 1600, ploču i memaru i čekao ove nedelje da stigne, pisalo na sajtu 2-3 dana čekanja za procesor i ploču. Stiže tek sledeće nedelje, kasni ASUS PRIME B350 Plus. A taman sam imao produženi vikend da se zezam sa sklapanjem, seronje.
Zavisi od toga od koga si poručio. Asus PRIME X370 PRO mi je stiigao za 4 dana (ne računajući Uskršnje praznike) iz jedne od domaćih prodavnica a R5 1600x i Kingston 3000Mhz za po 2 dana iz Benč šop-a.
Memorija je u najgorem problemu ali ne samo kod nas.
 
Evo upravo dobavih R5 1600x, ne dolazi hladnjak sa njim. Znači moraću da sačekam Cooler Master da pošalje adapter za Nepton-a ili ja nešto da zbudžim.
 
Coler sa FX 6350/8350 pajsuje odlično, Imam nov, novcat sa FX 6350 pa se razmišljam da ga stavim. Napravljen je za 125W a ovaj 1600x je 95W, trebalo bi da može i mali OC na njemu (us odgoravarjuću buku naravno). Svo ostali kuler koje imam su ili mali ili traže backplate i kit za nameštanje.
Nego sad da pitam, jel' dolaze sve AM4 ploče sa back plate-om ? Ova Asus Prime ima backplate ali izgleda da je ili zalepljena ili zanitovana na ploču.
 
Poslednja izmena:
ubrah i ja 1600X, sada se cekaju A320 ploce :)
 
Coler sa FX 6350/8350 pajsuje odlično, Imam nov, novcat sa FX 6350 pa se razmišljam da ga stavim. Napravljen je za 125W a ovaj 1600x je 95W, trebalo bi da može i mali OC na njemu (us odgoravarjuću buku naravno). Svo ostali kuler koje imam su ili mali ili traže backplate i kit za nameštanje.
Nego sad da pitam, jel' dolaze sve AM4 ploče sa back plate-om ? Ova Asus Prime ima backplate ali izgleda da je ili zalepljena ili zanitovana na ploču.
Backplate je zalepljen sa dvostranom trakom i treba malo upreti da se odlepi jer dobro drzi. Ne verujem da je zanitovan, samo pazljivo.
 
Backplate je zalepljen sa dvostranom trakom i treba malo upreti da se odlepi jer dobro drzi. Ne verujem da je zanitovan, samo pazljivo.
OK, videću kakav će biti AM4 kit za Nepton-a, možda neće trebati da se skida, moglo bi da utiče na garanciju.
 
Da ne bih morao da se jebatam sa OC :)
 
Pa dobro, nije losa logika.

Dobra ploca ima bolju naponsku, kvalitetnije komponente, kao sto kase SB, nije sve u OC-u.
 
A bolja naponska i kvalietnije komponente u sasvim obicnom radu/gejmingu ti trebaju za...?
 
Poslednja izmena:

Hmmm... objasni mi onda kako ona praistorijska Asrock H61 sto si mi pomogao oko 2500K jos uvek sljaka...
ili MSI 770-C45 sa X3...
ili MSI 785GM-E51 sa Phenom II...

Sve teske buget ploce koje prosle sito i reseto,rade skoro 10 god skoro svaki dan i evo jos uvek sljakaju...
 
Sreca? :d
Pogledaj samo nestasicu polovnih ploca u starijestarijih socketa (x58,x79, 1155, 775) i sve ti je jasno koliko ih je poumiralo u odnosu na CPUove.
 
Poslednja izmena:
Sreca? :d
Pogledaj samo nestasicu polovnih ploca u starijestarijih socketa (x58,x79, 1155, 775) i sve ti je jasno koliko ih je poumiralo u odnosu na CPUove.

Bice da su kvalitetna napajanja...
 
Ja bih te najlosije ploce uzimao samo uz zakljucane i3/5/7 procesore od 50-60W.

Jek zakljucan napon i ostala podesavanja na A320 ili samo OC?
 
Sreca? :d
Pogledaj samo nestasicu polovnih ploca u starijestarijih socketa (x58,x79, 1155, 775) i sve ti je jasno koliko ih je poumiralo u odnosu na CPUove.

Ima istine u ovome, ja sam nedavno morao svoju plocu 1155 da menjam i nova u Srbiji ne postoji a cena polovne maticne neke kvalitetnije sam sada platio kao kada sam kupio novu 2012. Naravno postoje nove da se naruce iz inostranstva ali kostaju boga oca para.
 
Debelo ste u off-u, sa sve moderatorom na čelu, kome savetujem da malo počisti ovde! :d
 
Samo ti cuti sa off-om... :)

Nije off (toliki) jer gde god se spomenu Ryzen procevi oma pljuste naj OC maticne,ultra ramovi,mega hladnjaci,6 sata konektora je malo...
Ono,srednji i low segment ne postoje kod Ryzena...
Ok,poceli smo nedavno malo i o srednjem segmentu... :)
Znaci,obican korisnik ne postoji...

Bas pre neki dan nam bila tema kako nismo ni znali koliko klokera imamo na Benchu pre Ryzena a vecina clanova ako ima komplet konfu do 300e i ni ne pomislja da kupi Ryzen ali su prvi kada treba cediti specifikacije ploce od 300e...
Koliko ih je uzelo Ryzen ovde,njih 5-6?
Cak nam je i cenjeni moder kupio OC verziju grafe da bude u trendu :D

Da ne bude zabune,nikog ne omalovazavam ali pomodarstvo nam je na zavidnom nivou...
 
Specificna je situacija sa Ryzenom.

Da su svi intel otkljucani i da na svakoj intel ploci(osim h110) moze OC, retko ko bi kupio h110 plocu, b150/b250 ploca i barem svaki drugi bi klokovao.

Posto je pre Ryzena bio izbor G4560/FX low end(s tim da ko je uzimao FX, radio u 99% slucajeva OC) i onda ogroman gap gde su i3/i5/i7 koji dolaze sa stock hladnjacima i rade na jeftinim plocama, pa na kraju preskupi otkljucani K inteli, koje gotovo svako da kupi, klokovao je.


Ryzen non-X modeli imaju mizeran klok, kao i zakljucani i3/5/7, ali su otkljucani i bez po muke se klokuju na nivo X modela. Sa intelom nema te opcije, a proteklih godina su gotovo svi uzimali intel.

Sad kad su svi Ryzen otkljucani i kad se moze dobiti dosta uz minimalni trud, ne vidim razlog zasto svako ne bi to radio. Nista se ne gubi, niti je neka nauka.

Ako je nekom toliki problem da otvori bios, podesi klok i napon i testira par sati, ili jednostavno ne zeli to da uradi, onda je maltene obavezna kupovina X modela. U svakom slucaju bih uzeo neku B350 plocu, ne bi trebalo da je velika razlika u ceni..
 
Poslednja izmena:
Ekonomska računica + zdrav razum kažu.. bolja ploča+jeftini cpu koji se "podigne" na takt skupljeg i pobedio si.
To je i moje mišljenje ali bez nekog preterivanja ni sa jedne strane, treba ostati na nekom nivou koji je blizak i jednom i drugom. Ako sve podelimo na 3 nivoa, niži, srednji i viši, I ploča i processor i sve ostalo je najbolje da ostane otprilike u istoj clasi. Neka "Heroj" ploča sa "G" processorom će još uvek ba bude niska klasa systema. Samo umereno i ispašće dobro koliko može.
 
Specificna je situacija sa Ryzenom.

Da su svi intel otkljucani i da na svakoj intel ploci(osim h110) moze OC, retko ko bi kupio h110 plocu, b150/b250 ploca i barem svaki drugi bi klokovao.

Posto je pre Ryzena bio izbor G4560/FX low end(s tim da ko je uzimao FX, radio u 99% slucajeva OC) i onda ogroman gap gde su i3/i5/i7 koji dolaze sa stock hladnjacima i rade na jeftinim plocama, pa na kraju preskupi otkljucani K inteli, koje gotovo svako da kupi, klokovao je.


Ryzen non-X modeli imaju mizeran klok, kao i zakljucani i3/5/7, ali su otkljucani i bez po muke se klokuju na nivo X modela. Sa intelom nema te opcije, a proteklih godina su gotovo svi uzimali intel.

Sad kad su svi Ryzen otkljucani i kad se moze dobiti dosta uz minimalni trud, ne vidim razlog zasto svako ne bi to radio. Nista se ne gubi, niti je neka nauka.

Ako je nekom toliki problem da otvori bios, podesi klok i napon i testira par sati, ili jednostavno ne zeli to da uradi, onda je maltene obavezna kupovina X modela. U svakom slucaju bih uzeo neku B350 plocu, ne bi trebalo da je velika razlika u ceni..

Slazem se sa tobom.
 
Nazad
Vrh Dno