Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Imam Ryzen 3 1200, Rx 560 4gb, ram memorija 8gb ddr4.. E sad planirao sam uzeti procesor do 20.000 max i jos 8 gb ram memorije, graficku ne bih jos menjao inace nisam neki preterano zahtevan korisnik, igram uglavnom cs go, fifu i pes, primetio sam u pes-u i fifi da posle nekog malo duzeg vreme pocne malo da koci, pa pretpostavljam da je to do procesora. Igram na rezoluciji 1920x1080 medium podesavanja.

Proveri temperaturu grafike kad krene da secka ako su ti ventovi na silent, podesi ventove na grafici manuelno iznad 3000rpm i neće biti seckanja. Zagreje se grafika...
 
Hvala, a zanima me ako kupim ovaj 1600af, da li cu dobiti neko poboljsanje u igrama, ili je bolje da idem na novu graficku a ostavim ryzen 3 ? RAM se podrazumeva kupovina barem jos 8 gb
 
Za te stvari bi dobio podobro pojačanje sa 1600af, 16GB memorije još više.
 
R3 1200 je sasvim dovoljan za RX 560, bolje overklokuj procesor i ram nego da bacas pare na drugi.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
To je tacno ali problem ipak moze da bude vezan i za kolicinu RAM memorije, posebno ako u pozadini ''radi'' pretrazivac, muzicki plejer i sl. Video sam primer malo brze Ryzen (R5 1400) masine, koja se gusila posle odredjenog vremena igranja CS:GO, problem je resen dodavanjem jos jednog 8GB RAM modula (sada u dual channel radi mnogo bolje, ista graficka je u pitanju, RX 560 4GB, sto je ok za CS:GO)
 
Jedan moj primer:
Ne mora da znaci. Evo meni neverovatan primer kada je dodato jos rama, video uzivo:

Ivy i5 + 8GB + GTX1050 2GB, NFS Payback na osrednjim/visim podesavanjima = ucestalo stucanje uz solidnih ~35fps
Ivy i5 + 16GB + GTX1050 2GB, NFS Payback na osrednjim/visim podesavanjima = apsolutno glatko uz ~45fps

Kontam da bi i sa 12GB bio isti ishod. :D


A postoji i odgovarajuca tema: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?443128-8-vs-16-GB-Rama-za-Igre-resenje-nedoumice
 
Ako win i neka igra koristi ukupno npr 6gb ram, nema sanse da ima neke razlike 8/16gb

Pre ce biti razlika zbog single/dual channel ili single/dual rank
 
Ne. Odnosno ne mora da bude.

Najbolje da prelistas ovu temu sto sam linkovao. Da ne idemo ovde u offtopic. ;)
 
Koliki bi bio neki normalan VCore da ga rucno podesim jer vidim da ste vec pisali da je 1.5V previse? Nisam do sada ni obracao paznju.
2bd8805350ab621dc9834899fb1f2b6c.jpg


Poslano z mojega Redmi 5 z uporabo Tapatalk
 
Probaj ispod 1.4v pa smanjuj ako može da ostane stabilno. Negde oko 1.35 bi bilo najbolje.
 
Samo da dodam (ako je to mozda normalno): Cinebench R20 single core =1.45V u Ryzen Masteru, a Multi core 1.37V

Poslano z mojega Redmi 5 z uporabo Tapatalk

Edit:
Stavio sam u Biosu na 1.362V i desava se sledece:
U Hwinfo pod Core 0-5 VID je i dalje na 1.45V idle dok je pod cpu core voltage 1.362V. Kad pokrenem Cinebench onda se i pod Core VID napon spusti na zadanu vrednost od 1.362V (i izgubio sam 30ak poena u Cinebenchu [emoji28]).
 
Poslednja izmena:
To je normalni i standardno.
 
Kad se ocekuje da ce izaci am5 socket,DDR5 RAM memorija 2021 ili 2022 godine?
 
To nezna ni AMD. Čeka se sledeći CES za bilo kakvu objavu planova a i CES će verovatno biti odložen za koji mesec. Novi proizvodi se objavljuju kada zatreba za berzu a AMD-u ide dobro za sada.
 
Samo da dodam (ako je to mozda normalno): Cinebench R20 single core =1.45V u Ryzen Masteru, a Multi core 1.37V

Poslano z mojega Redmi 5 z uporabo Tapatalk

Edit:
Stavio sam u Biosu na 1.362V i desava se sledece:
U Hwinfo pod Core 0-5 VID je i dalje na 1.45V idle dok je pod cpu core voltage 1.362V. Kad pokrenem Cinebench onda se i pod Core VID napon spusti na zadanu vrednost od 1.362V (i izgubio sam 30ak poena u Cinebenchu [emoji28]).
Visok ti je to napon, osim ako nisi nategao klok procesora na 4200+. Meni ryzen 3600 radi na 4,2ghz sa naponom od 1.28V.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Nisam nista OC, kako sam ga ubacio tako je i radio. Samo sam juce nesto cackao i primetio veci napon, pa sam se setio da je vec neko ovde imao taj problem. Mozda pokusam smanjiti jos kad budem imao vremena.

Poslano z mojega Redmi 5 z uporabo Tapatalk
 
Arctic freezer 34 duo. U Cinebenchu max temp oko 65c.
Obavezno podesite napon u biosu i meni je na auto shetao do 1.45v. u iddle mi temperature cpua bile oko 43c. Sada u iddle oko 33c.
Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Arctic freezer 34 duo. U Cinebenchu max temp oko 65c.
Obavezno podesite napon u biosu i meni je na auto shetao do 1.45v. u iddle mi temperature cpua bile oko 43c. Sada u iddle oko 33c.
Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
I meni su isto bile (vrv su i sad blizu) 40-50c i ventilator je cesto ubrzavao. Definitivno cu pokusati jos malo smanjiti napon kad vec nisam OC

Poslano z mojega Redmi 5 z uporabo Tapatalk
 
Da javim rezultate. Za 1.35V nisam merio. Na 1.28 mi je temp u CB20 bila 70°C. Spustio sam napon na 1.2V. Temperatura je spala na 60°C ali i rezultat za 300 bodova ([emoji33]). Tako da sam dao na 1.25V, rezultat se vratio u normalu a temperatura na 67.5°C.
Valjda je nekom ovo od pomoci za undervolt [emoji28]

Poslano z mojega Redmi 5 z uporabo Tapatalk
 
jedno pitanje oko ovog undervolta. Da li to mogu da uradim u Ryzen Masteru. I drugo. Ako menuelno podesim voltažu, da li je ona konstantno na njoj ili kad je u idle se spusti na 0,8 koliko mi je na auto, ili kako to funkcioniše?
 
To se podešava u biosu. Ima i fixna da bude, a može i da spušta na 0.8v ili koliko već, što je bolja varijanta.
 
Nazad
Vrh Dno