Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Poprilicno sam siguran da ne bi radio.
 
Gledam i ja ovaj Ryzen As F... 1600, na osnovu cega razlikujete AF od klasicnog? Koliko vidim AF ima Ryzen natpis po sredini dok ovaj klasicni ima prema uglu, ima li jos neceg? Godina proizvodnje, oznaka neka?
 
AF su 2 slova u serijskom nazivu novog (pise i na kutiji i na procesoru na kraju kodnog imena). AE je stari 1600.
 
Poslednja izmena:
AF je bas prava bombona za kolac sa A2000 + E-die Ballistix + GP-P650 + 5xP12/P14 i onda glazura od 570 ili 1660 Super. Ne secam se kad je ovoliko fenomenalnih delova bila za ovako malu cenu.

Sve lepo zaokruzeno na +-50 evra po komadu komponente, i procesor 100-ca i graficka 150 ili 250 evra.

Ni periferije ne kasne, desetine fenomenalnih miseva sa najboljim senzorom ili njegovim blago ocerupanim varijantama, kvalitetnim i jeftinim podlogama, ogromnim izborom jeftnih pristojnih mehanickih tastatura, 120/144Hz monitori sa prepolovljenim cenama u odnosu na godinu ispred, i pregrst provetrenih mesh-filter kucista.

Misevi pali na ~25 evra, mehanicki na 50 evra, monitori stigli na 150 evra, a 1440p/60(144) ne kasne isto, P400A, NR400/NR600, MB511, Nova, Enso, P120, novi Be Quiet cylon-ac sa CES 2020, koliko hoces.

Savrsena fuzija periferija u jedan camembert ispred gore one torte, i vince lepo u vidu "lake" Win10-ke i $500 besplatnih igara na epic games store :)

Zlatno doba sklapanja PC racunara, po meni je ovo najbolja godina za tehnologiju od Antikythera mehanizma i Abakusa :)
 
Poslednja izmena:
Planiram da uskoro zamenim svoj FX-8350 Ryzenom 3600 (ili 3600X) i nakon što sam rešio dilemu oko ploče (odlučio se za MSI Tomahawk MAX), pojavila se dilema oko memorije, a evo u čemu je stvar: na sajtu AMD-a i za 3600 i za 3600X piše da je "System Memory Specification=3200MHz" i time sam se vodio kad sam u korpu dodao KINGSTON HyperX FURY RGB 16GB (2 x 8GB) DDR4 3200MHz CL16 - HX432C16FB3AK2/16 i sad sam pogledao Benčmarkovu video recenziju 3600X u kojoj Boža na 08:51 kaže da "uz taj CPU obavezno treba obezbediti memoriju frekvencije 3600MHz, pa makar i po cenu veće latencije". Nešto mi se tu ne uklapa, da li to znači da CPU ipak podržava frekvencije veće od onih zapisanih na sajtu, ali to podrazumeva neka zezanja sa overklokom?
 
Nema potrebe uzimati RAM preko 3200 MHz, bez obzira na platformu i ostatak komponenti. Jedino ako ti je cilj da se baviš klokovanjem, budeš u vrhu na nekim listama i slično. Ne znam kakav je taj Kingston, ali ja više volim druge proizvođače (iako me Kingston uvek dobro služio)
 
Pa iskreno da ti kažem, celog života koristim Kingstonove fleš memorije, RAM memorije, a poslednjih par godina i SSD-ove i apsolutno nemam zamerki i onda nisam ni gledao druge proizvođače... Na G sajtu sam filtrirao memorije po proizvođaču, frekvenciji i onda od nekoliko ponuđenih odabrao tu sa najmanjom latencijom.

Jasno je i meni da nema neke prevelike potrebe za >3200MHz, ali ovaj čovek sa Benča (kome apsolutno verujem) mi je zvučao kao da je sve ispod 3600MHz maltene bačen novac, zato i pitah ono haha
 
3600MHz Cl 16 je neki "Best buy" za Ryzen 3000, najbrže što se isplati, preko toga cena u nebo. 3200 sa niskim Cl bi bio neki minimum ispod koga se vidi uticaj brzine. To sve naravno "out of box" (XMP/DOCP) i ako ne želiš da se bakćeš sa OC memorije.
 
Haha e upravo tako, bolji opis ne postoji - đavo ne da mira :D
Ma kontao sam da, kad već dajem toliko parica na ostale komponente koje mi stižu ovih dana, nek ode i koji evro više pa da mi se posle ne vrzmaju "šta bi bilo kad bi bilo" misli po glavi, kao što se uglavnom desi :D
 
Stigao je 1600 AF.
Ja dobio jedan u Monitoru. Otisao da kupim "obican" Ryzen 5 1600, a dobio ovu lutku :)
Slika u prilogu i link.
Procesor je top za ove pare, hladan. 49 stepeni maksimum sa njegovim kulerom na 3.8Ghz, voltaza 1.25 :)
Nisam isao da vidim koliko moze jer me nije bas zanimalo ali ako neko bas hoce, mogu da probam.
https://valid.x86.fr/mmdd4x
IMG_20200123_234021.jpg
 
Прво неколико основних информација. Процесор је R5 3600, матична MSI B450 Mortar Max, RAM G.Skill Sniper 3600 mhz 2x8 gb.
Јуче сам монтирао све ово, користим сток кулер. Вин ажуриран, најновији bios инсталиран.
У старту ми је упало у око велики напон на процесору (ништа клоковано) који је био негде у просеку 1.45v.

Пре ажурирања Вина и biosа, знао је да затрепери екран с времена на време. Након ажурирања, све је то престало. XMP профил за меморију одмах подесио исту на макс брзину.

Нервирао ме напон, па сам га само подесио на 1.35v у bios. Сада све шљака океј, нема треперења, CS:GO, Stalker Anomaly 1.5 раде одлично (број фпс-а и стабилност, брзина драстично видљиви у односу на FX8320 e).

Ипак, HWInfo показује просечан напон од 1.45 још увек, а макс температуре приликом играња су достигле око 73, просечно 65 степени.

На поменутом FX8320 e користио сам LC cc 120 у пуш-пул конфигурацији и температуре никад нису прелазиле 55 чак и клокованог на 4.3 гигахерца. Не могу да користим поменути кулер због тога што немам АМ4 качење, па користим сток...Планирам да касније узмем или исти кулер са адекватним качењем или неку Ноктуу.
Да додам да је кућиште максимално проветрено јер 3х14 цм вентови убацују ваздух, а два таква избацују...

Хтео сам да питам јел су ово океј температуре (не планирам оверклоковање јер 4 језгра се сама клокују по потреби до максималних 4.2, једно до 4.175 и једно до 4.125 гигахерца) и јел имате неки савет шта бих требао да подесим у bios? Хвала унапред и извињење због дугачког поста.
 
Prvo proveri da li si na poslednjoj verziji HWinfo-a. Stok kuler (mislim da na non-X verziji nije Wraith) je tu da se kaže da ima nešto da ga hladi, mada bi trebalo to bolje da radi tj ne preko 65°
 
Ma kontao sam da, kad već dajem toliko parica na ostale komponente koje mi stižu ovih dana, nek ode i koji evro više pa da mi se posle ne vrzmaju "šta bi bilo kad bi bilo" misli po glavi, kao što se uglavnom desi :D

Upali Ryzen DRAM Calculator i uputstvo od rusa onog na techpower, i overclockuj pravilno memoriju, prava razlika od 10-20% nastaje tek kad se optimizuju tercijalne latencije odnosno "tertiary sub-timings".
Uz sve ostale naravno 3600MHz, primarne+sekundarne+sva ostala podesavanja :)

https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1640919-new-dram-calculator-ryzena-1-6-2-overclocking-dram-am4-membench-0-8-dram-bench.html

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/

samo pazi kad budes skidao thaiphoon burner, zvanican sajt je bio hakovan jedno vreme i imao verziju koja je mozda imala virus ne znam da li je to jos uvek slucaj, ako uspes da nadjes koja ti je tacno memorija na redditu/forumu to bi bilo bolje, takodje ima linkova za skidanje thaiphoon-a od overclock-era nekih na overclock . net i drugim forumima, ne mogu da se setim gde.
 
Poslednja izmena:
Прво неколико основних информација. Процесор је R5 3600, матична MSI B450 Mortar Max, RAM G.Skill Sniper 3600 mhz 2x8 gb.
Јуче сам монтирао све ово, користим сток кулер. Вин ажуриран, најновији bios инсталиран.
У старту ми је упало у око велики напон на процесору (ништа клоковано) који је био негде у просеку 1.45v.

Пре ажурирања Вина и biosа, знао је да затрепери екран с времена на време. Након ажурирања, све је то престало. XMP профил за меморију одмах подесио исту на макс брзину.

Нервирао ме напон, па сам га само подесио на 1.35v у bios. Сада све шљака океј, нема треперења, CS:GO, Stalker Anomaly 1.5 раде одлично (број фпс-а и стабилност, брзина драстично видљиви у односу на FX8320 e).

Ипак, HWInfo показује просечан напон од 1.45 још увек, а макс температуре приликом играња су достигле око 73, просечно 65 степени.

На поменутом FX8320 e користио сам LC cc 120 у пуш-пул конфигурацији и температуре никад нису прелазиле 55 чак и клокованог на 4.3 гигахерца. Не могу да користим поменути кулер због тога што немам АМ4 качење, па користим сток...Планирам да касније узмем или исти кулер са адекватним качењем или неку Ноктуу.
Да додам да је кућиште максимално проветрено јер 3х14 цм вентови убацују ваздух, а два таква избацују...

Хтео сам да питам јел су ово океј температуре (не планирам оверклоковање јер 4 језгра се сама клокују по потреби до максималних 4.2, једно до 4.175 и једно до 4.125 гигахерца) и јел имате неки савет шта бих требао да подесим у bios? Хвала унапред и извињење због дугачког поста.
Ništa neobično za Ryzen, tih 1.45v je sigurno samo u idle a to nije problem jer ne vuče mnogo struje tada. Napon pod opterećenjem spadne i na ispod 1.35v. Drugi način je da se namesti negativan offset, 0.05 do 0.1v.
65 - 73c pod opterrećenjem je isto pristojna temperatura za OEM kuler.
 
Poz, ljudi ozbiljan problem ovde.., ne znam sta se preko noci desilo sa procesorom. Kada sam seo na komp sve je opasno kocilo i pomislio sam da je grafa. Malo sam pogledao i video ovo:

proc.jpg proccc.jpg

sta se desilo sa frekvencijama procesora?? :(
 
Poslednja izmena:
@Lanikor: ovo u vezi Power plan ne pomaze.. ne znam da li da probam da vratim klokove u biosu ili da ga resestujem?
 
..iskljucio komp (do pre toga sam ga samo res 3-4x) , ukljucio ga reko da udjem i bios. I stisnem del

izbacio je u istom trenutko sliku nalik ovoj linije.jpg samo linije nisu i kockicama vec vodoravne deblje talasaju se u boji biosa (crveno crno)

Ugasim komp drzeci dugme istog trena i reko wtf. Vratim se ukljucim ga i sve ok....
 
Reko bi covek graficka kad pogleda sliku, ali svasta se mozda moze ocekivati od te veoma jeftine ploce.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
@marko: nzm ovo je proso gggg.jpg za plocu si u pravu... 6000 je kostala (2g gar.)
 
A sredi li clock procesora? Vidim u heavenu ti je ok klok?

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
pa napisao sam gore sta se desilo..

power managment ok min 5% max 100% balanced

restartovao komp par puta i nista

Ugasio ga reko kasnije cu ko ga j, ipak posle 5 min ukljucio stisnem DEL da udjem u BIOS slika istog trenutka pobrljavi skroz

Istog trena iskljucim komp drzeci dugme, ukljucim ga ponovo i podigne sistem i sve ok, tako je za sada.
Nzm sta se desilo bilo valjda prvi znaci brljavljenja ploce..
 
Resetuj BIOS za svaki slucaj svejedno, proveri ima li i neko azuriranje.
 
bios je ionako na full defaultu, da li ima novih update-a nisam siguran (ovaj sto imam je 23/7/2019), ne znam to da uradim zvacu nekog ako nastavi da zeza ili nosim u servis

p.s izgleda da ima nekih upd. od 19/11/2019..
 
Poslednja izmena:
bios je ionako na full defaultu, da li ima novih update-a nisam siguran (ovaj sto imam je 23/7/2019), ne znam to da uradim zvacu nekog ako nastavi da zeza ili nosim u servis

p.s izgleda da ima nekih upd. od 19/11/2019..

Mozda ti pobrljavio BIOS, pa ga svakako update, mada ovaj poslednji BIOS je samo za novije procesore ali ne moze da skodi.
Javi sta se desava :)
 
Juce sam naleteo na neki clanak o Ryzen 5 1600 AF seriji, da je ustvari 12nm - tj osakaceni 2600 i da u usa ide za 85$, a da je realno 3% sporiji od punokrvnog brata...
Kod nas vidjam da ih ponekad ima za oko 100 na agregatorima, ali ne pise da su AF ili pise cena, a nema na lageru :(
da li neko ima iskustva?

Trenutni pik za sledeci racunar mi je 3400G, ali ako prakticno za iste pare uklopim cpu + odvojeni gpu (polovan), to nije losa ideja...
Vidim da preporucujete 2400G polovan, ali tek to ne znam kad bih navijao :)
 
prelistaj malo temu,pise sve sta kako i gde su ga nalazili i kako da ga raspoznas.vredi se prosetati do prodavnice da budes siguran.

sto se tice polovnog,ne razumem gde je problem...okacis oglas ovde,odes na kp i pretrazis,kontaktiras prodavce...preporuka je zbog cene,iskakali su ispod 100e polovni,a 2200g je 80e nov,pa po pitanju apu-a daleko je najbolji deal.

ono sto je najbitnije tebi je da pretreses dal' ti zaista treba 6/12 procesor,ako treba (npr hoces novije naslove da igras) apu nema tu sta da trazi.1600 (cak i obicni) i npr 570 za cca 130tak e polovno radice svetlosnim miljama bolje i od 3400g,tek u naslovima koji traze 6c.apu ima smisla za nekog kome treba dota,lol,mozda nesto starije da odigra,a ako mene pitas i tad samo ako juri neko kompaktnije resenje (cak od ITX-a pa na manje).

edit: i da,ovo je zaista za 'sta da kupim' podforum.
 
Nazad
Vrh Dno