Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Ko garantuje da će svaki 1600X na 4GHz? Pre bih se kockao sa 1600 za 50e manje. Ne mora odmah da se kupuje bolji kuler, onaj koji dolazi uz procesor je sigurno dovoljan za 3.7GHz.

Upravo tako, slažem se sa zaključkom. AMD Wraith Spire kuler (95W TDP), koji dolazi uz određene modele je veoma sposoban, iznenađujuće dobar, pogotovo što dolazi kao besplatni prilog, a nije bučan čak ni pri maksimalnoj brzini ventilatora. Čitao sam utiske korisnika po raznim forumima, može da hladi procesor bez problema do nekih 3.8 GHz, uz umereno podizanje napona, bez preterivanja, recimo do 1.35V. Kome zapadne dobar primerak procesora, može dostići tu frekvenciju i uz manji napon.

Ovo su modeli sa kojima se isporučuje AMD Wraith Spire (boxed verzije): Geizhals link (R5 1400, R5 1500X, R5 1600, R7 1700).

Dodatna prednost AMD Wraith Spire kulera je što hladi VRM sekciju, tj. duva na dole (većina aftermarket kulera su "tower" tipa, dakle ne hlade VRM), prema ležištu procesora, što znači dosta, pogotovo za "mršavije" VRM na jeftinijim pločama, za koje će se odlučiti priličan broj korisnika. Dakle, ko nema nameru da juri dodatnih 100-200 MHz, može proći znatno povoljnije prilikom kupovine, zbog uštede na matičnoj ploči, procesoru i kuleru.

Par youtube testova:

AMD Wraith SPIRE: Does it SUCK? (glup naslov, očigledno ga je izabrao da bi privukao veću pažnju)

AMD Ryzen 1700 Overclocked to 3.85Ghz with 1.325V with Wraith Spire stock cooler

R7-1700 + Wraith Spire + B350M - How GOOD is the Overclocking

AMD Wraith Max kuler je još bolji (140W TDP), ali nisam za sada video da se isporučuje uz neki Ryzen procesor, možda će se kasnije i on pojaviti u ponudi.
 
Poslednja izmena:
Ovo su modeli sa kojima se isporučuje AMD Wraith Spire (boxed verzije): Geizhals link (R5 1400, R5 1500X, R5 1600, R7 1700).

Tačnije, uz 1400 ide Wraith Stealth koji je nešto manjih gabarita i ne svetli čini mi se, uz 1500X, 1600, 1700 dolazi Wraith Spire, dok će uz BOX varijante 1700X i 1800X dolaziti Wraith Max.

AMD Ryzen.jpg
 
Ja sam uvek za bolje hlađenje, čak i kada se ne planira OC. Ne volim kulere ovog tipa, osim naravno, ako se ne radi o nekom malom kućištu gde tower kuleri nisu opcija. Ni intelovi za non-k procesore nisu ništa bolji, bar je to moje iskustvo sa i7-4790. Čim se radi nešto zahtevno, to počne da zuji, a i temperature skoče (mada to nije toliko strašno).

Po mom mišljenju LC-CC-100 je best-buy za ne-klokere, pošto se lako montira, posebno za AMD platforme, staje u svako tower kućište, lepo hladi, nije mnogo bučan... Čak sam razmišljao i da menjam moj CC-120 za CC-100 :D
 
Sad videh da Wraith Spire za 1500X i 1600 ne svetli, samo 1700 verzija ima RGB ring...šteta.
 
Ja merkam Freezer 33 . Isti je kao i A32, samo što je za AM4. Tako da se nadam da će i cena biti ista, bar kad se potroše zalihe A32 i i32. Za ovaj pasivni mod vredi doplatiti razliku u odnosu na CC-120.
 
mislim da je mnogo udobnija opcija neka fina A320 plocica i 1600X nego B350 i 1600, verujem da ce slicno kostati. jedino ako neko nema hladnjak pa onda mora da kupi neki za 1600X. AM4 adaptere izgleda dele dzabe za sve popularnije hladnjake.
 
Koliko vidim na heise.de upravo sad, na 1600X i 1800X idu Wraith Max LED.
huumm...interesantna im je tamo top 10 cpu lista.
 
Ja sam uzeo Thermaltake Contac 12 Silent za R1600 necu verovatno ni montirati stock cooler. Ako izvucem negde oko 3.8ghz+ bicu zadovoljan.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Koji čipset i ploča su najbolja opcija za 1600?
I neki "best buy" RAM?

Burazeru treba za render pa razmišlja o tako nekoj kombinaciji.
Ne bi overklokovao ukoliko odnos cena/performanse nije odgovarajući.
 
Ako radi dosta render 1700 je bolja investicija, skuplji jeste, ali ne previse.

Overklok se uvek isplati, pogotovo kod non-X Ryzena, jer su im klokovi niski, a sa stock hladnjakom moze da se izvuce 3.6-3.7GHz na bilo kojoj ploci.
 
Neće raditi baš toliko puno, to će raditi u firmi, nego kad treba kući da radi.

Koji čipset bi trebao za 1600 za i bez overkloka? Ili još bolje model matične?
Ni za RAM ne znam, koji na koliko herca, da li u takvim programima znači brža...
 
Znači brža memorija za sve, ali ne bih se ja mnogo cimao. Najbolje pogledaj QVL listu pa vidi šta ima. Ako može 2666 MHz, to je puna kapa, mada i i 2400MHz sasvim dovoljno

Što se ploča tiče, izlgeda da je Asus prime b350-plus best buy
 
Poslednja izmena:
^
Verovatno jeste, ali ne volim da vidim VRM heatsink "na federe", kod MSI Tomahawk je fiksiran šrafovima kao kod skupljih ploča. Tomahawk Arctic mi se sviđa, dosadila mi crveno-crna kombinacija. :)
 
nigde nemogu da nađem testove na netu r5 1400 ali sa isključenim HT-om, to je ustvari običan r3 quad core, zanima me kakve su mu performase, dal je bolje od g4560 i i3 6100/7100?
 
Што те то занима?
Мени то поређенје баш и нема смисла... Унда треба угастити HT и на Intel-у...
 
nigde nemogu da nađem testove na netu r5 1400 ali sa isključenim HT-om, to je ustvari običan r3 quad core, zanima me kakve su mu performase, dal je bolje od g4560 i i3 6100/7100?
Naravno da jeste 2c4t vs 4c iako je na intelu nesto bolji ipc.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
predpostavljam da nemože da siključe tredovi, hoću samo 4 jezgra da rade kao na budućim r3 1100/1200 procesorima...
 
Može da se isključi SMT, ali mi i dalje nije jasno zašto bi to radio? Ili čekaj Ryzen 3, ili kupi Pentium/i3

Zavisi za šta ti treba CPU. Negde R5 1400 jeste bolji, negde nije. U proseku jeste :)
https://www.computerbase.de/thema/prozessor/rangliste/
U svakom slučaju nije ni ista klasa (cena) u pitanju. Bar dok ne izađe Ryzen 3, u segmentu ispod 150€, intel nema alternativu
 
Poslednja izmena:
To isključivanje SMT-a me interesuje da bih video kakve će biti performase na r3, pre bih kupio r3 ako je 50-70e jeftiniji, ništa nerenederujem a i slabo se igram, predpostavljam da r3 neće biti sporiji od fx8300
 
Poslednja izmena:
"Finally, the R3 1200x is said to come with a 3.4GHz base and 3.8GHz boost clock for $149 while the R3 1100 packs a 3.2GHz base/3.5GHz boost for $129."

Kakve da budu performanse nego na nivou zaključanih Haswell i5 procesora, npr. i5-4460(3.2-3.4GHz) vs R3 1100 ili i5-4670(3.4-3.8GHz) vs R3 1200X, ali imaće mogućnost OC-a i verovatno nižu cenu.
 
Ceka se najeftiniji ryzen 3 da se uporedi s intelom g4560 u odnosu cena/performanse :)
 
Nema sta da se poredi cena/perf.

G4560 ce dugo biti najbolji perf/$.
 
Nadam se da će r3 biti min kao i5 4460 odnosno solidno bolji od i3, ali videćemo za koji mesec....
 
Nadam se da će r3 biti min kao i5 4460 odnosno solidno bolji od i3, ali videćemo za koji mesec....
Nema razloga da ne bude...Vrv će i biti bolji zbog većeg kloka i mozda većeg keša.

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Wraith Spire vs CM 212, 1.4V, 20min AIDA64 stability test, 21°C ambijentalna temp.

Untitled.jpg

Isplati se kupovina LC-CC-120 zbog 15-20°C niže temp. :)
 
Poslednja izmena:
Definitivno se isplati.

Za Wraith Max jos nema testova? Jel ide Max uopste uz neke modele, trenutno?
 
Hmm OK def mogu da ustetim i ostanem na mom 212 Evo kada predjem na r5 1600, mislio sam da ga prodam i uzmem Noctua u12s, ali kontam da cu tih 50e razlike da ostavim sa strane za GPU :D
Samo da se nekako dokopam mounting kit-a za CM :D
 
Javi se cm support-u, imaju nesto tih adaptera na stanju.

I meni je ovaj 1600 vrlo interesantan. Da li neko ima neki link ka ozbiljnijem testiranju memorija na Ryzen-u (Single Rank vs Dual Rank recimo od 2133-2933)?
 
Nazad
Vrh Dno