Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Ovo je ocigledno forum gde je jedino merilo nekog hardvera performanse u igrama. Sve ostalo je beskorisno ovde. Jeste, i7-7700 je malo brzi, big deal. Za sve ostalo - Ryzen 5.
 
A sta je to sve ostalo, streaming, kompresija video fajlova, rendering ? Za taj mali procenat koji rade te stvari vise nego sto se igraju ce gledati da uzmu r7, a ne r5 ryzen.

Ryzen r5 1600 (ne X) je odlican izbor za mid range gaming CPU cisto zbog dobrog odnosa cena/performanse. Nista lose nemam da kazem za njega. Samo mi je smesno ove price kao sad je Ryzen tu Intel cpu vise ne vrede osim ako cete OC-ovati i to onda samo 7700k, aj vazi :)
Pa cak je i i5 7600k klokovan na 5ghz sto nije tako nezamisliva cifra brzi od 1600x u skoro svim igrama. Za future proof bi naravno svima preporucio i7 ili Ryzen, ali za nekoga ko hoce odlicne performanse ovog trenutka u igrama koje su izasle u zadnjih dve godine i ce izaci u narednih godinu/dve i5 ce obaviti fantastican posao.
 
Izlgeda da je sa AMD kartama (RX 480, Fury) Ryzen 5 egal ili čak ispred Intela i u igrama :D Naravno, ne mislim da se radi o zaveri ili namernom potkopavanju nVidia-e, već da je AMD-u lakše da skocka taj paket i optimizuje drajvere za svoju platformu.

https://www.vortez.net/articles_pages/amd_ryzen_5_1400_1600_review,17.html
https://i.redd.it/3a8lgbc0lxqy.png :D
http://www.anandtech.com/show/11244...x-vs-core-i5-review-twelve-threads-vs-four/11

Pri tom, svi testovi pokazuju da Ryzen ima prilično stabilan framerate. Min FPS, 99%, 99,9% su često bolji nego kod i5, čak i kada je prosek niži, pa bi igrači i to trebalo da uzmu u obzir.

Moram da priznam da sam pogrešio u proceni za Ryzen 5 1400. Mislio sam da je 8MB L3 keša veliki nedostatak, ali koliko sam pratio, razlika u odnosu na R5 1500X je pre svega zbog kloka. Znam da je L3 keš drugačijeg tipa nego kod Intela, pa se ne mogu porediti babe i žabe, ali ovih 8 MB je sasvim dovoljno za 4c/8t konfiguraciju.

Na temu OC-a - naravno da je mali broj ljudi koji se tima bavi (verovatno ni 10%), pa ne treba to uzimati u obzir prilikom direktnog poređenja odnosa cena/performanse. Ali imajući u vidu da ta avantura nikad nije bila lakša i jeftinija (B350 ploče, box kuler, Ryzen Master), stvarno je šteta ne postaviti non-X modele bar na 3.7 GHz. Posebno jer se to u 99% slučajeva postiže sa ~1.2V, što je smešno čak i za najjeftinije ploče (sve osim AsRock HDV modela). Takođe, sa onih preporučenih maksimalnih ~1.35V se uglavnom dolazi do 3.9 GHz.

Ko želi da "sipa i ne misli", tu su 20-30€ skuplji X modeli. I dalje sam mišljenja da bi cene svih R5 modela trebalo da budu malo niže (20-30€). Pre svega zbog nedostatka IGP-a, a još uvek nema novijih generacija low-end grafičkih (oko 60€, sa podškom za H265, VP9 i ostale gluposti). Evo stiže RX 550, ali i to neće biti spod 80-90€ bar u neko skorije vreme. Takođe mislim da AMD sad može da proda sve što napravi pa otuda i veće cene. Mislim da će ih oboriti za nekoliko meseci, posebno ako/kad intel izbaci novu generaciju svojih.

Suma sumarum - konačno konkurencija za (zaključane) i5 i i7 modele. Izdvojio bih R5 1600 kao najbolju kupovinu procesora za sve zadatke. Ko palnira da odvoji 250€ za procesor ne bi trebalo da se dvoumi.
 
Sve je to super, ali i dalje ništa od X300 i ITX ploča... :(
 
A sta je to sve ostalo, streaming, kompresija video fajlova, rendering ? Za taj mali procenat koji rade te stvari vise nego sto se igraju ce gledati da uzmu r7, a ne r5 ryzen.

Kako mali procenat? Naravno da su bitne i ostale stvari kojima se bavi veliki broj ljudi i kompanija. Tu se najpre misli na graficki dizajn, video editing, 3D modelovanje i slicno. To uopste nije zanemarljivo i sigurno bitnije od par FPS-a gore-dole u igrama.

Inace, po vidjenom za sada, Ryzen 5 serija predstavlja bas dobar price-performance ratio.
 
Poslednja izmena:
Ako imaš SB/IB i7 na 4.4GHz, prelaskom na 1600/1600X, nećeš dobiti skoro ništa u igrama, a daćeš najmanje dva puta više novca nego što vredi tvoj komplet.

Jedino za neki budžet renderaj i sl. ima smisla.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je stari dobri 3570K sa V Gene plocom i prelaskom na najnoviju arhitekturu znam da nece biti neki kvantni skok ali ce se sigurno dobro osjetiti :) Sa novim sistemom se oprastam od 1080p gaminga i od tog trenutka samo 1440p dolazi u obzir.
 
Ako je i5, onda R5 1600 + Asus Prime X370-Pro bez razmišljanja. :)
 
Jeste, kod mene je i5 ali za sledeci sistem: 1600X, 7700K ili smrt :D
 
Poslednja izmena:
Za 1440p sa GTX 1080 bih pre išao na 1600/1600X nego na 7700K.

AMD komplet je oko 550e, 7700K komplet je 100-150e skuplji, zavisno od ploče.
 
Poslednja izmena:
@Grunt

Polako, bice jos testova za igre, skoro izasao neki test sa novim biosom za AsRock i dobici u CPU bound igrama bili oko 20%, mozda malo manje, ne secam se tacno.

7700(non-K) i da je marginalno bolji u igrama, a jedino marginalno i moze da bude bolji kad se situacija sa biosom stabilizuje, zasto bi iko platio 4/8 CPU vise od 6/12 procesora, kad nema ni tu cuvenu mogucnost da ga nasvira na 5GHz?

Od intela G4560, 7600K i 7700K su jedina tri procesora koja ima smisla kupiti(van X99, mada ni X99 nema nekog posebnog smisla pri trenutnim cenama).
 
Poslednja izmena:
Kontam da uzmem ovaj 1600 ili 1600x i neku B350M ploču (jer ide u mATX kućište).

Gledam za oko (ili malo preko) 100 eura može se uzeti.
- ASUS Prime B350M-A
- MSI B350M Gaming PRO
- MSI B350M BAZOOKA
- ASRock AB350 Pro4
- Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3
- Gigabyte GA-AB350M-HD3

Kojoj bi ploči dali prednost uz nevedene procesore?
Također napomena da sada imam Kingston HyperX Savage 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz (radi kompatibilnosti sa pločom).
 
Poslednja izmena:
Momci,imate posebne teme za sta da kupim,kao i posebnu temu zta am4 ploce... nije tesko...
 
Izlgeda da je sa AMD kartama (RX 480, Fury) Ryzen 5 egal ili čak ispred Intela i u igrama :D Naravno, ne mislim da se radi o zaveri ili namernom potkopavanju nVidia-e, već da je AMD-u lakše da skocka taj paket i optimizuje drajvere za svoju platformu.

RX 480 je već danas relativno slaba za testiranje/opterećivanje procesora, pogotovo za gledanje nekih "future proof" rešenja, jer joj jednostavno ne treba toliko procesorske snage. Ako neki ne veruju nv rezultatima i gtx 1080 (Ti), nek sačekaju neke ozbiljnije AMD kartice, tj. Vegu, za takve zaključke :)
 
Poslednja izmena:
Verovatno čekaju A/APU processore koji su ko' rođeni za to.

Zašto se ITX povezuje odmah sa APU modelima ili nekim slabijim konfiguracijama - niti mora da bude lowprofile/mali cooler, niti to mora da bude slaba mašina. Asrock čak nudi i X99 ploču u ovom formatu.

Recimo, moj budući desktop (kad/ako se budem rešio da uzimam) će biti nešto na bazi Node202 layouta - ITX ploča, SFX PSU i kompaktnija grafika, gde može da se nađe čak i 1070 MSI Aero. Uz nju bi mogao komotno da dođe i neki 4-6 core CPU poput Ryzen 5, ali džaba kad ITX ploča ni na vidiku. Govorim, naravno, o trenutnoj kupovini i ko hoće sada da sklopi tako nešto, ja i tako neću pre jeseni. :)

Ali da se vratimo na temu procesora - samo nek' pojeftine 7600K i 7700K zbog Ryzena i AMD je već su učinio lepu stvar za sve, čak i za Intelovce. :d
 
Pa gde baš njih nađe, kad smo se složili da jedino oni imaju smisla po trenutnim cenama? Kome trebaju procesori tih karakteristika, intel nema alternativu. I zašto bi onda sebi smanjivali zaradu?

Što se ITX-a tiče, očigledno nije prioritet. Mada je već jedan (X370) model na vidiku
http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=879

@rAMA
Poenta je da AMD grafičke iz tog segmenta (R9 390, RX 480, Fury) radskoro isto i na Ryzen i na i5/i7 procesorima, dok su sa nVidia GTX 1060 ili GTX 980(Ti) varijacije malo veće. Ali ajde, videćemo kako se Vega uklapa u sve to.
 
Poslednja izmena:
A sta je to sve ostalo, streaming, kompresija video fajlova, rendering ? Za taj mali procenat koji rade te stvari vise nego sto se igraju ce gledati da uzmu r7, a ne r5 ryzen.

Ryzen r5 1600 (ne X) je odlican izbor za mid range gaming CPU cisto zbog dobrog odnosa cena/performanse. Nista lose nemam da kazem za njega. Samo mi je smesno ove price kao sad je Ryzen tu Intel cpu vise ne vrede osim ako cete OC-ovati i to onda samo 7700k, aj vazi :)
Pa cak je i i5 7600k klokovan na 5ghz sto nije tako nezamisliva cifra brzi od 1600x u skoro svim igrama. Za future proof bi naravno svima preporucio i7 ili Ryzen, ali za nekoga ko hoce odlicne performanse ovog trenutka u igrama koje su izasle u zadnjih dve godine i ce izaci u narednih godinu/dve i5 ce obaviti fantastican posao.

sama cinjenica da je 7700 najbolji procesor za gejming ti govori sve, jednostavno iskasapljeni quad core sa 4 threada nema vise sta da trazi u mid range segmentu, to treba da postanu pentium/celeron procesori. A 4 core 8 thread procesori mid range mainstream. I to ce se desiti jos do kraja godine ako sve bude islo po planu.
 
Odlican rezultat! Voleo bih da vidim rezultate sa v6.9 u koju su, navodno Adobe кодуписивачи, ubacili optimizaciju za Ryzen.

1600xLR.png
 
Poslednja izmena:
Mislim da to neće raditi bez RAM-a. :D
 
Moram da priznam da sam pogrešio u proceni za Ryzen 5 1400. Mislio sam da je 8MB L3 keša veliki nedostatak, ali koliko sam pratio, razlika u odnosu na R5 1500X je pre svega zbog kloka. Znam da je L3 keš drugačijeg tipa nego kod Intela, pa se ne mogu porediti babe i žabe, ali ovih 8 MB je sasvim dovoljno za 4c/8t konfiguraciju.

R5-ce se dobijaju simetricnim isključivanjem jednog odnosno dva jezgra po ccx, tako da 16MB L3 kesa u potpunosti ostaju na raspolaganju preostalim, uključenim jezgrima. R3 sa druge strane će verovatno imati jedan ceo ccx ali sa samo 8MB kesa. Otud verovatno kasniji launch date.
 
Sta mislite da li je Noctua NH-U12S SE dovoljna da ohladi r5 1600 na ~3.9ghz preko leta ili mora da ide monstrum od Noctua NH-D15 SE :)
Kakvi su rezultati kada se doda jos jedan fan na NH-U12S SE mozda je to najbolje resenje perf/$$$ ?
 
Najbolje perf resenje je da sa stok kulerom probas 3.7, pa ako ne moze uzmes LC-CC-120 i vozis na 3.7-3.8.
Noviji batchevi bi trebalo da sadrze AM4 mounting sistem, a onome ko vec ima salju besplatno.

LC customer care [emoji4]

Placanje 30-50e vise za 100-200MHz vise je suludo, bolje uzmi neku bolju memoriju i ostatak para u dzep [emoji4]
 
Poslednja izmena:
Temperature sa stock kulerima lete preko 80c koliko sam video, a to je na test bench-u, kod mene u sobi leti zna da bude papreno, ne bih da mi izgori procesor. A 212 Evo vec imam i kontam da ne bi bio dovoljan. A inace r5 idu 3.9-4.1 koliko sam video sve zavisi od primerka, ako ubodem neki dobar sto 300-400mhz nije mala razlika :)
 
Nazad
Vrh Dno