Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Najbolje perf resenje je da sa stok kulerom probas 3.7, pa ako ne moze uzmes LC-CC-120 i vozis na 3.7-3.8...

Kad smo vec kod toga, je l' video neko neki test novog AMD kulera? Koliko i da li je losiji od navedenog LC posto citam da blagi OC na njemu ide sasvim lepo?
 
Sta mislite da li je Noctua NH-U12S SE dovoljna da ohladi r5 1600 na ~3.9ghz preko leta ili mora da ide monstrum od Noctua NH-D15 SE :)
Kakvi su rezultati kada se doda jos jedan fan na NH-U12S SE mozda je to najbolje resenje perf/$$$ ?

Naravno da ce biti dovoljno, meni je stari U12 sa cetiri heat pipe-a hladio phenom 2 na 3,2(neko vreme i 3,4) 24h u sobi bez klime leti sa jednim ventom na oko 1000rpm (usis i izduv po 1x120mm na 800rpm), a u idle na 800rpm. Koje su temp bile ne znam :D jer su sonde pogresno ocitavale temp na tim serijama ali nije bilo trotlovanja, ovaj noviji em ima heat pipe vise a verovatno su malo unapredili bazu i vezu sa finovima, a i da nisu opet ima heat pipe vise. Dva venta su prakticno nepotrebna jer je razmak izmedju finova veci pa ne trazi toliko jak pritisak, pogotovo ako imas iza izduv i provetreno kuciste sa bar jednim ventom na usisu. Plus je noctua pasta u vrhu ponude po performansama. Da li je najbolji odnos to ne znam, ne pratim nesto sada ponudu ali ponuda nikada nije bila bolja ali ako vec uzimas nesto uzmi nesto da valja.

ITX ploce predstavljaju kada i R3?
 
Poslednja izmena:
Kad smo vec kod toga, je l' video neko neki test novog AMD kulera? Koliko i da li je losiji od navedenog LC posto citam da blagi OC na njemu ide sasvim lepo?
Losiji mora da bude, LC je dosta masivniji i u rangu je vazdusnih hladnjaka duplo skupljih od njega.

Mnogo bi bilo da uz Ryzen dobijes hladnjak u rangu 212 EVO :D
 
nebi bilo mnogo, lc 120 košta jedva 22e u maloprodaji, to bi za amd moglo da košta max 10$
 
Sta mislite da li je Noctua NH-U12S SE dovoljna da ohladi r5 1600 na ~3.9ghz preko leta ili mora da ide monstrum od Noctua NH-D15 SE :)
Kakvi su rezultati kada se doda jos jedan fan na NH-U12S SE mozda je to najbolje resenje perf/$$$ ?

Ima na Youtube test Noctua NH-U12S sa overklokom i izmerenim temperaturama za r5 1600(x) klokovane na 3.9 (1600) i valjda 4.0 ili 4.1 1600x. Pogledaj malo, mrzi me da trazim sada.
 
U renderu bolji ali ako se i5 overklokuje i nije toliko. U svemu ostalom gori, negde više a negde manje. Očekivao sam više od single core performansi, koliko sam proračunao IPC je kod Kaby Lake oko 15% bolji a klokuje se 20% više.
 
^Klokuje se minimum na 6GHz :D :D :D

Salim se, ne klokuje se uopste, da ne ispadne da trolujem..
 
Poslednja izmena:
i5 7500 (180e), i5 7600 (210e), r5 1600 (???), r5 1600x (245e)... kvadrilema za mene :D
 
Da se razumemo, moras malo gradivo da pojacas.
R5 1600 ima dva fizicka jezgra vise, sto nije isto sto i tredovi/niti. Nema linearnog skaliranja u vezi SMT, i u Intel i u AMD slucaju to donosi max 10-30% vise, u zavisnosti od aplikacije. Naravno da vise trosi jer ima vise jezgara, niti a l3 kesh je 2x veci, ali potrosnja je danas kod svih jako lepo resena. U bilo cemu ozbiljnom, znaci ne igrice, iole krshteno napisanom, R5 1600 je ispred 7600k a cesto i ispred 7700k. Sve drugo je fanbojevshtina...
 
Poslednja izmena:
Znam sve to. Isto se to može reći i za FX pa svi znaju da je lošiji. U everyday aplikacijama čak i slabiji i5 je često bolji, render većini ljudi ne treba, a u igrama nešto nije u redu a trebao bi biti na nivou i7 sa 6 fizičkih jezgara (12 threadsa). Jedino da se strpimo 2, 2 i po godine da optimizuju softver za Ryzen i FX. :d
 
Sta su to svakodnevne aplikacije, ziv nisam da naucim?
 
:laugh:
 
Znam sve to. Isto se to može reći i za FX pa svi znaju da je lošiji. U everyday aplikacijama čak i slabiji i5 je često bolji, render većini ljudi ne treba, a u igrama nešto nije u redu a trebao bi biti na nivou i7 sa 6 fizičkih jezgara (12 threadsa). Jedino da se strpimo 2, 2 i po godine da optimizuju softver za Ryzen i FX. :d
Pogledaj ti te testove opet, u aplikacijama Ryzen 5 ima lepu prednost u odnosu na i5 (video na stranu).

Intel je bolji jedino u igrama, sto je bitno za 80% ovog foruma i tu nema sta. Jos dugo ce i ostati tako. Mada ima par igara gde je min. dosta bolji na Ryzenu u odnosu na zakljucane i5.
 
Grubo receno donosi 10-30% da, ali kad se gleda u globalu to rasterecuje procesor dosta.

Fps isti na i5 i 6/12 Ryzen, i5 na 100% zakucan, ryzen na 40-50%.
Njima su biosi najveci problem trenutno, covek na AsRock ploci posle update-a dobio 15-20% fps u CPU intenzivnim igrama.

Za bilo kakvu upotrebu, osim 144Hz AAA gaming, 6/12 je neuporedivo bolji izbor od bilo kog 4/4 procesora, zakljucane bih u startu otpisao bez ikakvog razmisljanja.
 
Poslednja izmena od urednika:
210e kod nas za r5 1400..... Ffs
 
Fps isti na i5 i 6/12 Ryzen, i5 na 100% zakucan, ryzen na 40-50%.

Zavisi od igre. U nekima su tu negde, negde je Rajzen malo sporiji, negde je Rajzen značajno sporiji. Mada ima igara gde je Rajzen malo brži.

U svakom slučaju je teško opravdati investiciju od 200+ evra za 4/4 CPU u 2017. godini, nevezano za razlike u dostupnim igrama. Nadam se da će Intel uskoro odgovoriti jednakom merom.
 
Baguje BF1 ili?

bf1_1920_1080_min.png


bf1_2560_1440_min.png
 
Svaki tester dobija različite vrednosti. Ne samo apsolutne već i relativne između dva ista modela procesora. Pri tom, koriste se razne kombinacije hardvera. Ako je neki test i merodavan za tebe, onda to može biti samo onaj sa istim hardverom, softeroma i postavkama koje ti imaš, odnosno planiraš da koristiš
https://www.vortez.net/articles_pages/amd_ryzen_5_1400_1600_review,17.html

Možda ovo najbolje govori o tome
https://www.youtube.com/watch?v=ybF7r4rogHc

Ili frametime, gde je jedino i5 na 5 GHZ ima niže vrednosti od stok R5 1600X
hit01.png

ali čak i tada i5 ima veće varijacije
hit02.png
Naravno, u nekoj drugoj igri će situaciji biti obrnuta.

Tako da ne treba olako donosti zaključak koji je procesor najbolji za gaming, jer ne može postojati univerzalno rešenje ako se zahtevi znatno razlikuju (željena rezulocija, kvalitet, frametime, FPS, vrsta igara…). Ono što jeste činjenica je da je Ryzen veoma dobar izbor i za gaming, odnosno ko ga kupi zbog toga, neće pogrešiti. Baš kao i bilo koji model i5
 
Poslednja izmena:
Cinjenice su jasne. Ima jako jezgro, SMT skalira dobro.

Tu gde je i7 jaci od i5, bice i Ryzen. Testovi su razliciti na razlicitim platformama najverovatnije zbog Biosa, jedini drugi razlog moze da bude neka "nekompatibilnost" sa Nvidia kartama, ako js tacno da bolje rezultate daje Ryzen+Radon.
 
Znao sam da će biti dosta skuplje od preporučene cene, računam da najjeftiniji r3 običan quad neće biti manje od 18k din kod nas u radnji i to će biti još dobra cena.
 
Kako si mogao da mislis da ce biti 15000 kada zvanicna cena bez poreza 170$ tj ~20k din...
 
Pa mislio sam da će da dampinguju cene kako bi imali veću prodaju :)
 
170 dolara plus porez... cena kod nas je sasvim ok. :) u a*** je tačno tih 24000.
 
Samo smo očekivali niže cene (MSRP). Ako gledamo proizvodnu cenu i dodamo solidnu zaradu, ovaj čip može opušteno da bude bar 50€ od prodajne cene RX 470, koja je oko 190€ u EU (20% manji čip, nema VRAM, nema PCB, nema zarade AIB partnera, verovatno jeftinije hlađenje). Ali opet, zašto bi ih AMD prodavao jeftino kad će ići dobro i po ovim cenama :(
 
Ja mislim da je trenutna situacija da prodaju koliko naprave. Cena je svedok, Zen ima bitan skok u perfomansama u odnosu na FX I verujem da kako vreme prolazi tako će se i software prilagođavati. Ploče su mi relativno skupe ali verujem da će i to vremenom doći na svoje.

Sent from mTalk
 
Nazad
Vrh Dno